XING LONG TANG - Shaolin harcos szerzetesek öröksĂ©ge 《少林僧兵的遗产》



   



Shaolin harcos szerzetesek öröksĂ©ge 《少林僧兵的遗产》

禅拳合一

❀ ❀ ❀

ElƑszó

Shaolin a kĂŒlsƑ harcmƱvĂ©szeti stĂ­lusok olvasztĂłtĂ©gelye. Harcos szerzetesei ("wu sheng"-ek (æ­Šćƒ§), nem keverendƑek össze a Chan szerzetesekkel. BƑvebben: Shaolin szerzetes Ă©s a tanĂ­tvĂĄnysĂĄg) szĂĄmos stĂ­lust dolgoztak ki, tanĂ­tvĂĄnyaik pedig e stĂ­lusok elterjedĂ©sĂ©ben jĂĄtszottak kiemelt szerepet. HĂ­res szerzetesek közĂ© tartozott Tiezhai (铁斋), Zhishan (致善), Zhiguo (致果), Tianhong (天虹), Zhanju (湛举), Wumei (五枚), Gulun (古轮), Miaoxing (妙兴), Zhenxu (贞续), Degen (德根) Mesterek. KĂ­na szerte sok templom tartozott a Shaolin rendhez. A dĂ©li templom Jiu Lian Shan hegyen, a Fujian-i Putian-ben (福建莆田九连山) (akkor Xinghua nĂ©ven (興化) ismert) jött lĂ©rte a Sui Ă©s a Tang dinasztia Ă©veiben. Fu Yu Mester (福裕禅师, 1203-1275) a Yuan-dinasztiĂĄban öt Shaolin Templomot emelt: Helin-nĂ©l a kĂŒlsƑ-mongol terĂŒleteken (外蒙和林, Halahelin, a korĂĄbbi Hang Ai tartomĂĄny, ma: MongĂłlia), Pan Shan-on Ji Xian-nĂ©l, Tian Jian-nĂĄl (天津蓟县盘山), Chang An -ban (长安), Tai Yuan-ban (太原) Ă©s Luoyang -ban (洛阳). Templomok jöttek lĂ©tre Jiu Ding Lian Hua hegyen Shandong tartomĂĄnyban (山东九顶莲花山), Ba Fan She Taiwanon (台湾八番社), az Emei hegysĂ©gben Sichuan tartomĂĄnyban (四川峨眉山). Így 10 kolostor ĂĄllt összesen, amely a Yuan Dinasztia alatt a harcmƱvĂ©szet terjedĂ©sĂ©ben kiemelt szerepet jĂĄtszottak. SzĂĄmos iskola ĂĄpol szoros kapcsolatot Shaolinal, mĂ©g Wudang Ă©s Emei is innen szĂĄrmaztatja mƱvĂ©szeteit. A Shaolin ĂĄgai közt a harcmƱvĂ©szet fejlƑdĂ©se szempontjĂĄbĂłl legjelentƑsebb a dĂ©li Templom (ć—ć°‘æž—ćŻș) volt, ahol a Mesterek a Nan Quan -t (南拳) hoztĂĄk lĂ©tre. A Wu Quan (五拳) volt az alapja minden mĂĄs (dĂ©li) harcmƱvĂ©szetnek, ahol Ășgy tanĂ­tjĂĄk, hogy a sĂĄrkĂĄny testesĂ­ti meg a szellemet (龙拳练神), a tigris a csontok (虎拳练骨), leopĂĄrd az erƑ (豹拳练力)-, a kĂ­gyĂł a Qi (蛇拳练气) gyakorlĂĄsĂĄt szolgĂĄlja. A daru stĂ­lusa a Jing gyakorlĂĄsĂĄt (鹤拳练精) valĂłsĂ­tja meg. Nagy templomai közt az elsƑ a Chuang Shaolin (闯少林), a mĂĄsodik a Lu Shaolin (卢少林), a harmadik a Wen Shalin (文少林) negyedik az Ao Bu Shaolin (拗步少林), az ötödik a Wu Shaolin (武少林), a hatodik a Shen Hua Shaolin (神化少林), a hetedik az 1983-ban, Shi Yong (释永) ĂĄltal ĂșjjĂĄĂ©pĂ­tett Songshan Shaolin (嵩山少林寺). Shaolin hagyatĂ©ka a "HĂĄrom CsalĂĄd (三大家)" (Hong 红家少林-, Kong 孔家少林-, Ă©s Yu 俞家少林) Ă©s a "NĂ©gy IrĂĄnyzat (四大门)" (Dasheng 大圣门-, Luohan 罗汉门-, Erlang 二郎门-, Ă©s Weiji 韦驮门). Ezek mellett szĂĄmos stĂ­lus alakult ki, köztĂŒk Liu He (六合), Baji (八极), Pigua (劈挂), Tongbi (通臂), Taizu (太祖, mint a csĂĄszĂĄri Taizu Ököl mely a Song Dinasztia elsƑ CsĂĄszĂĄra szĂĄmĂĄra alakĂ­tottĂĄk ki), Yanqing (燕青), Huaquan (华拳), Chaquan (查拳), Mizong (弥宗), Dongli (动力), Mingtang (明堂), Shaojiao (沙脚), Chuojiao (戳脚), Ditang (地趟), Hongquan (洪拳), Fanshou (翻手), Houquan (猴拳), Tanglang (螳螂), Zhuiquan (醉拳), Yongchun (咏春) ...

... a viszĂĄlykodĂł hadurak hatalomĂ©rt folyĂł harcai utĂĄn a Shaolin templom bĂ©kĂ©s szerzeteseire hĂĄrul a feladat, hogy ĂĄpoljĂĄk a sĂ©rĂŒlteket Ă©s prĂłbĂĄlnak vĂ©delmet biztosĂ­tani a gyengĂ©knek Ă©s a szegĂ©nyeknek. RĂ©szlet a "Shaolin" c. filmbƑl (2011), amely a kolostor Qing dinasztia utolsĂł Ă©veiben jĂĄtszĂłdik

Bevezetés

A Shaolin Templomok-, Ă©s harci szerzeteseinek (æ­Šćƒ§) hosszĂș törtĂ©nelme Ă©s kivĂ©teles hagyomĂĄnya van. Az idƑk sorĂĄn az Ă©szaki Ă©s dĂ©li Templomok többször leĂ©gtek majd ĂșjjĂĄĂ©pĂŒltek. Ezek ellenĂ©re - a szĂĄmos megsemmisĂŒlĂ©s Ă©s megprĂłbĂĄltatĂĄs utĂĄn is - szent helyek maradtak, ahol a Chan (穅) Ă©s a harcmƱvĂ©szet (ćŠŸć€«) gyakorlĂĄsa sohasem szƱnt meg. Az 1500 Ă©v alatt több idƑszakban volt teljesen zĂĄrt Ă©s kihalt. Azonban ezekben az idƑkben is voltak szerzetesek, akik titokban tovĂĄbb gyakoroltĂĄk a vallĂĄst Ă©s a harcmƱvĂ©szetet. MĂĄr a korai idƑkben KĂ­na-szerte tiszteltĂ©k a szerzetesek bĂĄtorsĂĄgĂĄt, akik a kor talĂĄn legmagasabb fokon kĂ©pzett harcmƱvĂ©szek voltak. PĂ©ldakĂ©pei az erĂ©nyes Ă©s szellemi magaslatokat elĂ©rt harcosoknak. HarcmƱvĂ©szetĂŒk, Ă©letmĂłdjuk nagy figyelmet Ă©s Ă©rdeklƑdĂ©st kapott, technikĂĄik szĂĄmos-, ma lĂ©tezƑ stĂ­lus kialakulĂĄsĂĄt Ă©pĂ­tettĂ©k, befolyĂĄsoltĂĄk. Furcsa mĂłdon harcmƱvĂ©szetĂŒknek pacifista szĂŒletĂ©se volt, amely a buddhista spirituĂĄlis filozĂłfia Ă©s a taoizmus egyesĂŒlĂ©sĂ©bƑl szĂŒletett. Az elsƑ Shaolin templom Henan tartomĂĄnyi, Shaoshi Hegy (少室山) Ă©szaki oldalĂĄn Ă©pĂŒlt, Xiao Wen csĂĄszĂĄr (魏孝文帝, 467.10.13.- 499.04.26) rendelete alapjĂĄn a korai, Ă©szaki Wei-dinasztia (386-534) idejĂ©n, egy indiai buddhista szerzetes Batuo (Dhyana Mester Buddhabhadra, 跋陀) felĂŒgyelete alatt. Úgy mondjĂĄk, kĂ©sƑbb Ɛ lett az, akit nagy, kövĂ©r Ă©s NevetƑ BuddhakĂ©nt ĂĄbrĂĄzolnak (笑佛). A templom eredetileg egy kerek pavilon volt, ahol a szerzeteseknek az indiai buddhista iratokat fordĂ­tottĂĄk.

Buddhizmus Ă©s Taoizmus KĂ­nĂĄban

65-ben telepedett le az elsƑ Mahayana buddhista közössĂ©g KĂ­nĂĄban az Ƒsi kereskedelmi selyemĂșt-, India Ă©s KĂ­na közti szakaszĂĄn. Ez a telepĂŒlĂ©s olyan idƑszakban Ă©pĂŒlt, amikor sok feudĂĄlis kirĂĄlysĂĄg uralkodott. A nĂ©p szĂĄmĂĄra ezek nehĂ©z idƑk voltak, melyben megnyugvĂĄst jelentett a hit, Ă­gy a mĂĄr hagyomĂĄnyokkal is rendelkezƑ taoizmus hitvilĂĄgĂĄt követtĂ©k. Ez a lĂ©tezĂ©s magasabb formĂĄjĂĄt hirdette: utat a termĂ©szetes elemi Ă©s szellemi erƑkhöz. Sokan kiĂĄbrĂĄndultak a szĂĄmtalan mestersĂ©ges magatartĂĄsi szabĂĄlyok ĂĄltal elrendelt konfucianista törvĂ©nykedĂ©sbƑl, melyek hirdettĂ©k, hogy a tĂĄrsadalmi-politikai problĂ©mĂĄkat a rendeletek Ă©s törvĂ©nyek megoldjĂĄk. Taoizmus - talĂĄn Ă©pp ezĂ©rt - igen gyorsan terjedt az ĂĄtlagemberek körĂ©ben is, kifejezetten markĂĄns tĂ©rhĂłdĂ­tĂĄsa KĂ­na dĂ©li rĂ©giĂłjĂĄban volt tettenĂ©rhetƑ. Mahayana buddhizmus a szenvedĂ©s megtƱrĂ©sĂ©Ă©rt tartott spirituĂĄlis prĂ©dikĂĄciĂłk helyett a szĂștrĂĄk recitĂĄlĂĄsĂĄra Ă©s a jĂłcselekedetekre buzdĂ­tott. Így elĂ©rhetƑ a vĂ©gsƑ cĂ©l; a megvilĂĄgosodĂĄs, azaz a belĂ©pĂ©s a nirvanaba. Amikor a buddhizmus KĂ­nĂĄba Ă©rt, vonzĂł szellemi Ă©rzĂ©kenysĂ©ge felkeltette az Ă­rĂĄstudĂłk, hivatalonok Ă©s a nemesek figyelmĂ©t. Így kezdƑdött el a kĂ­nai szokĂĄsok Ă©s gondolkodĂĄs formĂĄlĂĄsa az indiai kultĂșra Ă©s filozĂłfia ĂĄltal.

316-ban KĂ­na szĂ©tesett a hĂĄborĂșzĂł törzsi ĂĄllamok viszĂĄlya miatt. Északi terĂŒleteit barbĂĄr törzsek szĂĄlltĂĄk meg. Erre a korszakra a "nagy Ă©bredĂ©s" volt a jellemzƑ: a vallĂĄsos buzgalom szĂĄmtalan templomot Ă©s kolostort emelt szere az orszĂĄgban. A Buddhizmus Ă©s a Taoizmus terjedt, követƑik erƑszakos hatalmi harcaiban azonban a buddhizmus lett meghatĂĄrozĂłbb "erƑ". IdƑvel IndiĂĄban Ă©s KĂ­nĂĄban is a mahayana buddhizmus hatĂĄrozta meg a vallĂĄsi Ă©letet. Az emberek Ășgy gondoltĂĄk, hogy a szent iratok fordĂ­tĂĄsa Ă©s a jĂłcselekedetek biztosĂ­tjĂĄk helyĂŒket a "mennyben". DĂ©l-IndiĂĄban kialakult a Dhyana buddhizmus, amely a tisztĂĄbb spiritualitĂĄshoz visszatĂ©rĂ©sre Ă©s egy szigorĂșbb, konzervatĂ­vabb viselkedĂ©sre ösztönzött: csak tudatosan, meditĂĄciĂł segĂ­tsĂ©gĂ©vel lehet a megvilĂĄgosodĂĄst elĂ©rni.

Bodhidharma (菩提達摩), elhagyta hazĂĄjĂĄt, hogy a DhyĂĄna (禪那, Chan Na) gyakorlatĂĄt hirdesse KĂ­nĂĄban (Ɛt mĂĄr több kĂ­nai szerzetes elƑzte meg, köztĂŒk An Shigao (安世高, 148-180) aki fƑkĂ©nt a dhyĂĄna szĂștrĂĄk fordĂ­tĂĄsĂĄt vĂ©gezte. Valamikor a korai 520-as Ă©vekben elĂ©rte Nanjing vĂĄrosĂĄt Ă©s beszĂ©lt a buddhista uralkodĂł Liang Wu Ti (梁武帝, 464–549) csĂĄszĂĄrral, a dĂ©li Liang dinasztia (梁朝 502–587) uralkodĂłjĂĄbal. A csĂĄszĂĄrral nem Ă©rtette a tanĂ­tĂĄst, hogy a jĂł cselekedetek Ă©s a szĂștrĂĄk fordĂ­tĂĄsa nem jelenti közvetlenĂŒl a MegvilĂĄgosodĂĄs elĂ©rĂ©st. Ahhoz valĂłban meg kell Ă©rteni, ĂĄt kell Ă©rezni azokat. Bodhidharma elhagyta a csĂĄszĂĄri udvart, ĂĄtkelve a Yangce-folyĂłn, Észak-KĂ­nĂĄba ment. Így jutott el a Shaolin Templomig, ahol aztĂĄn halĂĄlĂĄig (539) Ă©lt. A kolostor akkori vezetƑje attĂłl tartott, hogy egy reformista buddhista mester megbontanĂĄ a kolostor mƱködĂ©sĂ©t, a buddhista hagyomĂĄnyos nĂ©zeteit Ă©s tanĂ­tĂĄsait, ezĂ©rt megtagadta a belĂ©pĂ©st. Boddhidharma nem lĂ©phetett be a Kolostorba, Ă­gy a közeli barlangban meditĂĄlt. ElsƑ tanĂ­tĂĄsait TĂĄnlĂ­n (曇林, 506–574) KĂ©t BejĂĄrat Ă©s NĂ©gy Gyakorlat -ban emlĂ­ti (二入四行). NĂ©hĂĄny Ă©v elteltĂ©vel erƑs hite kiĂ©rdemelte a szerzetesek bizalmĂĄt, befogadtĂĄk. A Chan tanĂ­tĂĄsai megvilĂĄgĂ­tottĂĄk a szerzeteseknek, hogy a megvilĂĄgosodĂĄst nem lehet a szĂștrĂĄk fordĂ­tĂĄsĂĄval, rĂ­tusokkal elĂ©rni. Ez belsƑ tapasztalati Ășton, a termĂ©szetes lĂ©tezĂ©s mĂ©ly megĂ©rtĂ©sĂ©vel Ă©s ĂĄtĂ©rzĂ©ssel keletkezik, meditĂĄciĂłban. Buddhidharma nem szĂ­vlelte a kĂ­nai rituĂĄlis ceremĂłniĂĄkat is, melyek meghatĂĄrozĂłak voltak a Kolostor Ă©letĂ©ben.

Buddhidharma hamarosan felfigyelt a szerzetesek igen gyenge fizikai ĂĄllapotĂĄra. A tĂșlzott szĂștrafordtĂĄs Ă©s szertartĂĄsok sorĂĄn igen elhanyagoltĂĄk testĂŒket, Ă­gy a hosszĂș ideig tartĂł meditĂĄciĂł lehetetlennĂ© vĂĄlt. TanĂ­tĂĄsa szerint test Ă©s a lĂ©lek egyĂŒtt jĂĄrnak, Ă­gy fizikai-mentĂĄlis gyakorlatokat dolgozott ki, melyekkel a test felkĂ©szĂ­thetƑ a meditĂĄciĂłra Ă©s a buddhista meditĂĄciĂłs gyakorlatokra. Ezek a mai, ismert gyakorlatok:

Bodhidharma szerint a lĂ©gzĂ©s szabĂĄlyozĂĄsa alkalmas arra, hogy a testben az energia keringĂ©se (Qi) Ă©lĂ©nkebb legyen. Ez pedig (pozitĂ­v) fizikai vĂĄltozĂĄsokhoz vezet, Ă­gy növelhetƑ a kitartĂĄs Ă©s az ĂĄllĂłkĂ©pessĂ©g. Ez volt az az irĂĄny, amely az egĂ©szĂ©gmegƑrzĂ©s terĂŒletĂ©n okozott hatalmas fejlƑdĂ©st (ld.: Qi Gong (气功) Ă©s a Shaolin Rou Gong (少林柔功). A TaoistĂĄk hasonlĂłan vĂ©lekedtek a Qi-rƑl, a lĂ©gzĂ©srƑl Ă©s a testgyakorlĂĄsokrĂłl. A korĂĄbbi idƑkben ismert Ă©s gyakorolt Nei Gong (内功) folyamatokat segĂ­tƑ belsƑ gyakorlatokban a Taoista papok Ă©s tudĂłsok sok hasonlĂłsĂĄgot lĂĄttak a Chanbuddhizmus közt. Sokan kerestĂ©k fel a Shaolin Templomot, hogy tanuljanak. A taoista nĂ©zetek ĂĄltal hirdetett bĂ©kĂ©s szemlĂ©lƑdĂ©s Ă©s a termĂ©szettel valĂł "egyesĂŒlĂ©s" mint mentalitĂĄs be tudta fogadni a buddhista Shaolin bĂ©kĂ©s filozĂłfiai alapjait is. Így alakult ki a Chan. TanĂ­tĂĄsĂĄban összefortak a meditĂĄciĂłs technikĂĄk, a taoista hitvilĂĄg egyes elemein nyugvĂł Öt Elem elmĂ©lete (五行 wu xing), a Yi Jing tudomĂĄnya (易经) Ă­gy a Ba Gua (八卦).

Egy Shaolin szerzetes, Hui Neng (惠能, 638 Guangzhou - 713) aki a Chan VI. PĂĄtriĂĄrkĂĄja lett, mĂĄr Ă©lete korai szakaszĂĄban a Chan buddhizmus tanĂ­tĂĄsait gyakorlĂł taoista nĂ©zetekkel vegyĂ­tette (SzĂștrĂĄjĂĄnak szakfordĂ­tĂĄsa itt olvashatĂł). SzigorĂșan nĂ©zve mindkettƑ (a taoista szellemi Ășt Ă©s a buddhista meditĂĄciĂł Ă©s gyakorlatok) lĂ©nyegĂ©ben Ăștvonalakat kĂ­nĂĄl az azonnali MegvilĂĄgosodĂĄshoz. EgyidejƱleg nem volt nehĂ©z követni tehĂĄt e kĂ©t utat, mivel azok nem ragaszkodnak a vallĂĄsi dogmĂĄk Ă©s szemĂ©lyek követĂ©sĂ©hez. A dinasztiĂĄk sorĂĄn a CsĂĄszĂĄrok nem vettĂ©k fel sem a Mahayana-, (大乘, महायान,mahāyāna) sem a Taoista vallĂĄst hivatalosan, Ɛk a köztisztviselƑikkel-, bĂ­rĂłsĂĄgaik tagjaival a konfucianizmus Ă©s törvĂ©nykezĂ©s ĂștjĂĄt követtĂ©k. A buddhistĂĄk Ă©s taoistĂĄk nem voltak a vilĂĄgi Ă©let elkötelezett hĂ­vei, nem biztak a kormĂĄnyzatban Ă©s azt kiszolgĂĄlĂłkban. Az Ă©vszĂĄzadok sorĂĄn szĂĄmos alkalommal alakult ki olyan környezet, ahol nem volt biztonsĂĄgos a Chan Ă©s a Tao tanait hirdetni: kolostorok Ă©gtek le, zavarosabb idƑkben szerzetesek haltak meg. Ilyenkor biztonsĂĄgosabb volt felfĂŒggeszteni a Chan Ă©s a Taoista gyakorlatokat Ă©s tanĂ­tĂĄsokat. A Tang-dinasztia idejĂ©ben (618-907) a Mahayana Buddhizmus elĂ©rte csĂșcspontjĂĄt majd apadni kezdett. Ebben a korban erƑs konkurencia alakult ki a Taoista tanokkal, mely alapja inkĂĄbb a szellemi lĂ©nyek-, Ă©s a termĂ©szetfeletti imĂĄdata volt. A Tang kor vĂ©gĂ©re a Mahayana Buddhizmus elvesztette lendĂŒletĂ©t Ă©s kisebb szerepet jĂĄtszott az ezt következƑ DinasztiĂĄk koraiban. A Shaolin Kolostorban a Chan Buddhizmus sajĂĄt egyedi szektĂĄvĂĄ (irĂĄnyzat) vĂĄlt, melyet kevesen vĂĄlasztottak mert csak a kolostorba költözĂ©ssel volt elĂ©rhetƑ.

Az önvĂ©delem szĂŒksĂ©gessĂ©ge a szerzetesek körĂ©ben

A Chan kialakulĂĄsa Ă©s fejlƑdĂ©se mellett a mĂĄsik fontos irĂĄny a Shaolin QuanFa (少林拳法) fejlƑdĂ©se volt, amely szintĂ©n nagy szĂĄmban vonzotta a taoista papokat Ă©s tudĂłsokat. Templomok mindig banditĂĄk Ă©s lĂĄzadĂł katonĂĄk cĂ©lpontjai voltak, nem volt olyan kor, amikor ne akartĂĄk volna kirabolni, Ă©pĂŒleteit sajĂĄt szĂ©khellyĂ©-, vagy helyƑrsĂ©ggĂ© megtenni.Az Ă©vek sorĂĄn Shaolin szerzetesek generĂĄciĂłi dolgoztak a gyakorlatokon, melyek Buddhidharma gyakorlatai nyomĂĄn alakultak. A cĂ©l is nĂ©mikĂ©pp mĂłdosult, a gyakorlatok segĂ­tsĂ©gĂ©vel növeljĂ©k a kĂŒlsƑ izomerƑt (抛, li) Ă©s a belsƑ energia keringĂ©sĂ©t (气, qi). Az erƑ növelĂ©se arra ösztönözte a szerzeteseket, hogy jobban vizsgĂĄljĂĄk a test sajĂĄtos tulajdonsĂĄgait Ă©s jellemzƑit. ToljĂĄk ki sajĂĄt hatĂĄraikat a test Ă©s a Qi tudatos fejlesztĂ©sĂ©vel. Ennek eredmĂ©nyekĂ©nt jöttek lĂ©tre kĂŒlönbözƑ technikĂĄk is, amelyek kivĂĄlĂłak voltak a nem konforntatĂ­v, de eredmĂ©nyes önvĂ©delemre. A szerzetesvĂĄndorlĂĄsok sorĂĄn (amikor a szerzetesek, apĂĄcĂĄk a tanok hirdettĂ©k) elengedhetetlen volt az önvĂ©delem az ĂștonĂĄllĂłkkal vagy vadĂĄllatokkal szemben. Szerzeteseket kĂ­sĂ©rƑ testƑrök, templomƑrsĂ©g sƱrƱ talĂĄlkozĂĄsaik sorĂĄn hosszĂș szakmai beszĂ©lgetĂ©sekben cserĂ©ltek infomrmĂĄciĂłkat az egyes önvĂ©delmi technikĂĄkrĂłl Ă©s alkalmazĂĄsokrĂłl: fƑleg az indiai Kalaripayit, mongol Shuai Chiao, mohamedĂĄn harci rendszerek, mint a Cha Quan Ă©s Tan Tui stĂ­lusokban. Ezek alapjĂĄn mĂĄr kialakult a Shaolin Quan Fa, ismerttĂ© vĂĄlt a Luohan Quan nĂ©hĂĄny formĂĄja is (itt a hĂĄrom eredeti forma: Luohan Tizennyolc keze (罗汉十八手), a Nyolc LĂ©pĂ©s (八步), Ă©s a Ördög Vad Szele Botforma 300 mozdulata (瘋魔杖法, Feng mĂłzhang fa). E technikĂĄk akĂĄr a magok: a kĂ©sƑbbi stĂ­lusok alapjai lettek.

A hangsĂșly tehĂĄt a folyamatosan fejlƑdƑ, önvĂ©delmi technikĂĄkra helyezƑdött. Ezek gyorsasĂĄga, kitĂ©rƑ jellege Ă©s közvetettsĂ©ge megtĂ©vesztƑ volt: hatĂ©kony Ă©s eredmĂ©nyes - de mĂ©g mindig nem konfrontatĂ­v jellegƱ. A gyakorlatban ezeket a technikĂĄkat a Qi keringĂ©sĂ©vel (belsƑ gyakorlatok alapjĂĄn kialakult kĂ©pessĂ©gek) kombinĂĄltĂĄk. A Shaolin Quan Fa eredeti formĂĄi sokkal lĂĄgyabbak mint a kĂ©sƑbb kialakultak, ahol a lĂ©nyeg a belsƑ fejlƑdĂ©sen volt (akĂĄr a taoista harcmƱvĂ©szetekben, lĂĄsd: Wudang TaiJi Ă©s mĂĄsok). A korai Quan Fa (tehĂĄt nem a most ismert!) hamar szinonĂ­mĂĄjĂĄvĂĄ vĂĄlt Chan Buddhizmusnak. MĂĄs templomok, kĂŒlönbözƑ szektĂĄk is alakĂ­tottĂĄk sajĂĄt Qi Gong gyakorlataikat, amelyek szintĂ©n ismerttĂ© vĂĄltak.

HĂ­re ment a szerzetesek titokzatos Ă©s csodĂĄlatos harci kĂ©pessĂ©geinek, Ă­gy a Kolostor vonzotta az Ă©rdeklƑdƑket az Ă©let minden terĂŒletĂ©rƑl: A következmĂ©nye az volt, hogy a Chanbuddhizmus irĂĄnti Ă©rdeklƑdĂ©s megcsappant, a Shaolin Kolostor chanbuddhista templom helyett ismert harcmƱvĂ©szeti kikĂ©pzƑhellyĂ© alakult ĂĄt. 600-1600 ezerĂ©ves idƑszakban a Shaolin Quan Fa hĂ­rneve hatalmasat nƑtt, minden szempontbĂłl ĂłriĂĄsit fejlƑdött a belsƑ / kĂŒlsƑ erƑ-, a kĂŒlönbözƑ pusztakezes Ă©s fegyveres technikĂĄk-, a masszĂĄzs Ă©s a gyĂłgynövĂ©ny tan alkalmazĂĄsa is. BĂĄr a gyakorlatok eredetileg azĂ©rt jöttek lĂ©tre, hogy a test elbĂ­rja hosszĂș ĂłrĂĄkig tartĂł ĂŒlƑ meditĂĄciĂł fizikai megprĂłbĂĄltatĂĄsait, az Ă©vszĂĄzadok sorĂĄn szĂĄmos, meghatĂĄrozĂł vĂĄltozĂĄson ment keresztĂŒl. Kialakult belƑle egy egyedĂŒlĂĄllĂł harcmƱvĂ©szet, a szĂștrĂĄk tanulmĂĄnyozĂĄsa Ă©s megĂ©rtĂ©se mellett / helyett a Shaolin szerzetesek hĂ­rnevet inkĂĄbb a harcmƱvĂ©szettel-, a harci kĂ©pessĂ©geikkel szereztek. A Kolostorban elƑször alap kĂ©z Ă©s lĂĄbtechnikĂĄkat oktattak, majd ezek bonyolultabb kombinĂĄciĂłit Ă©s pĂĄros lĂĄndzsavĂ­vĂĄst Ă©s kĂŒzdelmeket gyakoroltak.

Shaolin elsƑ bezĂĄrĂĄsa Ă©s ĂșjranyitĂĄsa (577)

A Shaolin Kolostor sem Ă©lte tĂșl e kor politikai vĂĄltozĂĄsait. Harminc Ă©vvel Buddhidharma halĂĄla utĂĄn nĂ©hĂĄny gyenge erkölcsƱ szerzetes kihasznĂĄlva a harci bĂĄtorsĂĄgukat rablĂłnak ĂĄllt, elhagytĂĄk a Templomot. CselekedetĂŒk foltot ĂŒtött a Shaolin Kolostor hĂ­rnevĂ©n. Wei Yuansong (567) egy köpönyegforgatĂł szerzetes elĂ­tĂ©lte a buddhizmus tanĂ­tĂĄsait. Egy "egyetemes egyhĂĄz" lĂ©trehozĂĄsĂĄt szorgalmazta a CsĂĄszĂĄr mint Buddha tiszteletĂ©re. Ez felkeltette az Ășj csĂĄszĂĄr Ă©rdeklƑdĂ©sĂ©t, s a Chen Dinasztia (陈朝, ChĂ©n ChĂĄo; 557-589) Wu CsĂĄszĂĄra elfogadta Wei Yuansong tanĂĄcsĂĄt: elrendelte minden buddhista Ă©s taoista kolostor lerombolĂĄsĂĄt. Ebben az idƑszakban Shaolin is egy volt azok közĂŒl a templomok közĂŒl, amelyek bezĂĄrtĂĄk kapuikat. A csĂĄszĂĄr meg volt gyƑzƑdve arrĂłl, hogy a templomok tĂșl gazdagok, valamint a föld, amelyen ĂĄlltak jobban hasznosĂ­thatĂł, ha parcellĂĄzza Ă©s mƱvelĂ©s alĂĄ adja. Az akkor föld nĂ©lkĂŒli katonĂĄinak adta azokat abban a remĂ©nyben, hogy e javadalmazĂĄssal többen csatlakoznak majd a sereghez, Ă­gy megerƑsĂ­theti hatalmĂĄt. 574-ben majd 577-ben esett meg az I. Ă©s II. buddhista ĂŒldözĂ©s KĂ­nĂĄban. Ekkor a Shaolin is bezĂĄrta kapuit.

A következƑ CsĂĄszĂĄr, Wen CsĂĄszĂĄr (隋文帝; 541.07.21 – 604.08.13) vĂĄltozĂĄst hozott. 580-581-ben visszaĂĄllĂ­totta a buddhista Ă©s taoista tanokat majd a lĂ©trehozott kĂ©t kolostort az Ă©szaki Ă©s a dĂ©li fƑvĂĄrosokban. A Shaolin Kolostor volt az egyik, melyet Zhihu KolostorrĂĄ nevezett ĂĄt. ÁtĂ©pĂ­ttette Ă©s teljesen felĂșjĂ­tatta. A Sui Dinasztia alapĂ­tĂĄsakor a fƑvĂĄros Chang'an volt, (neve Daxing 581–605, kĂ©sƑbb Luoyang 605–614). Harminc Ă©v elteltĂ©vel a Sui Dinasztia GaoTu CsĂĄszĂĄra (Li Yuan 李淵, 566–635, aki kĂ©sƑbb, 618-ban a Tang DinasztiĂĄt megalapĂ­totta) buddhista tudĂłs-ĂĄllamfĂ©rfi volt, aki elrendelte a Shaolin Kolostor eredeti nevĂ©nek visszaĂĄllĂ­tĂĄsĂĄt Ă©s korĂĄbbi tevĂ©kenysĂ©geinek folytatĂĄsĂĄt. A Templomban szigorĂș elƑírĂĄsokat vezettek be az erkölcsi nevelĂ©s terĂ©n, elkerĂŒlve ezzel a gĂĄtlĂĄstalan viselkedĂ©st. Ekkor kerĂŒlt a harcmƱvĂ©szetek oktatĂĄsĂĄba az erkölcs, valamint az erkölcsös viselkedĂ©s is, melyeket a harcmƱvĂ©szettel egysĂ©gkĂ©nt kezeltek. Ez volt a mĂĄsik jelentƑs fejlƑdĂ©si fok a Shaolin harcmƱvĂ©szetĂ©nek evolĂłciĂłjĂĄban. 581-601 idƑszakban a CsĂĄszĂĄr elrendelte mĂ©g kĂ©t kolostor Ă©pĂ­tĂ©sĂ©t, melynek hĂ­re KĂ­na-szerte hamar elterjedt, mĂ©g inkĂĄbb vonzotta a harcmƱvĂ©szetek irĂĄnt Ă©rdeklƑdƑket. Egyik rendeletben a CsĂĄszĂĄr mintegy 100 hektĂĄros terĂŒletet is ajĂĄndĂ©kozott a Kolostor szĂĄmĂĄra annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a tanulni vĂĄgyĂłk megfelelƑ mĂłdon kĂ©pezhetƑek legyenek.

Harcos szerzetesek - Seng Bing 少林僧兵

A Sui Dinasztia 618-ban összeomlott, Shaolin elveszĂ­tette az ĂĄllami tĂĄmogatĂĄst. Li ShiMin (李世民, Qin Hercege, 唐太宗 TaiZong CsĂĄszĂĄr) Ă©s 6.000 hƱsĂ©ges földmƱves (paraszt) elfoglalta a fƑvĂĄrost, Luoyang-ot. A következƑ idƑszak zƱrzavaros-, rablĂłk Ă©s a rivĂĄlisok a trĂłn irĂĄnti vĂĄgyai-, valamint a vidĂ©k Ă©s a Templomok kifosztĂĄsĂĄnak idƑszaka volt, ahol nem tettek kĂŒlönbsĂ©get a szerzetesek Ă©s a vilĂĄgi emberek közt. A Shaolin Kolostort a hegyi rablĂłk tĂĄmadtĂĄk meg. A szerzetesek ellenĂĄltak, azonban ez feldĂŒhĂ­tette a rablĂłk annyira, hogy felĂ©gyĂșjtsĂĄk a Kolostort. E tĂĄmadĂĄsban csak a Szent Pagoda maradt Ă©rintetlen, ahol a szerzetesek Ez volt a Shaolin Templom elsƑ leĂ©gĂ©se. A KolostortĂłl 80km-re Ă©szak-nyugatra ĂĄllt a Baigu menedĂ©khely-, vĂ­zesĂ©s Ă©s szĂĄmos hegyvonulat ölĂ©ben. E terĂŒlet stratĂ©giai helynek szĂĄmĂ­tott, a legtöbb CsĂĄszĂĄr hasznĂĄlta is mint haditengerĂ©szeti bĂĄzis. A lĂĄzadĂłk (Sui) TĂĄbornok Wang ShiChong (王世充, -621), Tang TaiZong CsĂĄszĂĄrtĂłl akarta visszafoglalni a trĂłnt. A hegy tetejĂ©n, BaiGu -nĂĄl alakĂ­tott ki helyƑrsĂ©get, majd Luoyang-ban toborzott csapatot a Kolostor megtĂĄmadĂĄsĂĄra, mert azt fƑhadiszĂĄllĂĄskĂ©nt kĂ­vĂĄnta hasznĂĄlni. Zhi Cao, Hui Yang, Ă©s Tan Zong szerzetesek vezetĂ©sĂ©vel a harcos szerzetesek megĂĄllĂ­tottĂĄk Ă©s legyƑztĂ©k a lĂĄzadĂłkat. ElfogtĂĄk Wang ShiChong unokaöccsĂ©t is, akit a CsĂĄszĂĄri Udvarba vittek. TaiZong nagyra Ă©rtĂ©kelte a szerzetesek hƱsĂ©gĂ©t. KƑtĂĄblĂĄt emelt (皇攐攩ćČłć°‘æž—ćŻș籑) a harcok helyszĂ­nĂ©n, amely ma is lĂĄthatĂł a Shaolin KolostornĂĄl. Megjutalmazta a szerzeteseket Ă©s ragaszkodott ahhoz, hogy a harcban rĂ©szt vevƑ 13 szerzetes komoly vezetƑ tisztsĂ©get töltsön be a CsĂĄszĂĄri BĂ­rĂłsĂĄg szervezetĂ©ben. A szerzetesek ezt nem fogadhattĂĄk el, mondvĂĄn, hogy a Templomot kell vĂ©delmezniĂŒk. Az 1500 szerzetes közĂŒl a CsĂĄszĂĄr rendeletĂ©re 500 szerzetest kĂ©peztek ki a "szerzetes-seregbe" (ld.: Seng Bing, 少林僧兵), melyek rendre rĂ©szt vettek a csĂĄszĂĄri hadviselĂ©ben is. A Shaolin Kolostor Ășjra felkerĂŒlt a politikai tĂ©rkĂ©pre Ă©pp Ășgy, mint a buddhista kolostorok tĂ©rkĂ©pĂ©re. EttƑl kezdve a Shaolin harcmƱvĂ©szete virĂĄgzĂĄsnak indult. A csĂĄszĂĄr elrendelte, hogy minden buddhista Ă©s taoista kolostort fel kell oszlatni a lĂĄzadĂłk terĂŒletein, kivĂ©ve a Shaolin Kolostort, amely 40 hektĂĄros terĂŒletet-, egy vĂ­zimalmot Ă©s a Baigu (柏穀) menedĂ©khelyet is megkapta a CsĂĄszĂĄr szemĂ©lyes ajĂĄndĂ©kakĂ©nt. Több mint 120 szerzetes kezdte meg a templom helyreĂĄllĂ­tĂĄsĂĄt, mĂ­g mĂĄsok kemĂ©nyen dolgoztak a Chan tanĂ­tĂĄsok ĂĄtadĂĄsĂĄban. A Shaolin Kolostort a CsĂĄszĂĄr maga is meglĂĄtogatta Ă©s szemĂ©lyesen Ă­rta feliratokat Ă©s tablettĂĄkat az ĂŒnnepsĂ©gen. Tang CsĂĄszĂĄrai tovĂĄbbra is tĂĄmogatĂĄk a Shaolin Kolostort anyagilag. Ahogy a Chan ismert lett, a Kolostor sok taoista diĂĄkot vonzott. Ebben az idƑszakban több mint tĂ­z Chan Iskola emelt templomot a hegysĂ©gben, szĂĄmos hĂ­res buddhista Ă©s taoista tanĂ­tĂł Ă©s mester Ă©lt Ă©s dolgozott falik közt. KözĂŒlĂŒk a Song-hegy Temploma lett a legnagyobb.

Mivel Shaolin nagyon kedvelt volt a Tang Dinasztia uralkodĂłi körĂ©ben, mĂĄs templomok is prĂłbĂĄltĂĄk felhĂ­vni a CsĂĄszĂĄr figyelmĂ©t: Shaolin -nak hĂ­vtĂĄk magukat abban a remĂ©nyben, hogy Ă­gy a CsĂĄszĂĄr nem zĂĄratja be Ƒket. Azonban a következƑ csĂĄszĂĄr, Zhongzong (中宗, 656–710) elrendelte minden buddhista Ă©s taoista kolostor telkĂ©nek elkobzĂĄsĂĄt, mert szerinte tĂșl gazdagok lettek. FelmenƑi, a korĂĄbbi CsĂĄszĂĄrok Shaolinnak tett szemĂ©lyes adomĂĄnyaik miatt a Kolostor ismĂ©t mentesĂŒlt, nem vonatkozott rĂĄ a csĂĄszĂĄri rendelet. RĂ©szben ennek következmĂ©nyekĂ©nt a 800-as Ă©vekre a buddhizmus nagymĂ©rtĂ©kben gyengĂŒlt KĂ­nĂĄban. Shaolin tehĂĄt megƑrizte hatalmĂĄt, azonban ĂĄrulĂł szerzetesek (Ming Chun, Chi Guan, Chen Sui, Ă©s Chi Chung) prĂłbĂĄltĂĄk ĂĄtvenni a Kolostor irĂĄnyĂ­tĂĄsĂĄt. Az Ășj FƑaƑát () rendelkezĂ©seivel sikerrel tisztĂ­totta meg a kolostort.

Shaolin mĂĄsodik bezĂĄrĂĄsa (845)

A "nagy anti-buddhista ĂŒldözĂ©s Ă©s reform" cĂ©lja az volt, hogy a CsĂĄszĂĄr csökkentse a kĂŒlföldi befolyĂĄst, Ă­gy szĂŒksĂ©ges volt a csĂĄszĂĄri katonĂĄk tovĂĄbbi javaslamzaĂĄsa. Elrendelte az összes buddhista kolostor minden tulajdonĂĄnak elkobzĂĄsĂĄt. Az ĂŒldöztetĂ©s 20 hĂłnapig tartott, amikor WuZong CsĂĄszĂĄr meghalt. A következƑ uralkodĂł, Xuanzong (846) regnĂĄlĂĄsa idejĂ©re Ășgy tƱnt Tang Dinasztia Ășjra megszilĂĄrdulhat. A gyenge csĂĄszĂĄri hatalom kĂ©ptelen volt vĂ©get vetni a helyi kiskirĂĄlyok uralmĂĄnak. Huang Chao felkelĂ©se (黃巢; 835-884) nyomĂĄn a Tang Dinasztia vĂ©gletesen meggyengĂŒlt, s a hatalom a helyi hadvezĂ©rek kezĂ©be kerĂŒlt. VĂ©gĂŒl az egyik hadĂșr 907-ben hivatalosan is megdöntötte a DinasztiĂĄt. Loyangban a kĂ©sei Liang Ddinasztia alakult meg Ă©s megkezdƑdött a szĂ©ttagoltsĂĄg, az Öt Dinasztia Ă©s a TĂ­z KirĂĄlysĂĄg kora. 960-ban Zhao Kuangyin (宋太祖, Song Taizu CsĂĄszĂĄra, 927-976) megalapĂ­totta a Song DinasztiĂĄt (960-1279). Az Ășj udvar kedvezƑ volt a Shaolin Kolostor szĂĄmĂĄra. Zhao Kuangyin kedvelte a harcmƱvĂ©szetet, tanulĂĄsĂĄt nemes törekvĂ©snek Ă­tĂ©lte, Ă­gy a Quan Fa tovĂĄbb terjedt, mĂ©g többen tanultĂĄk. A szerzetesek lĂĄttĂĄk, hogy az emberek a gyakorlĂĄs ĂĄltal erĂ©nyesebbek lettek, Ă­gy a gyakorlĂĄs tĂĄmogatĂĄsĂĄra Shaolin Kolostor fĆ‘Ă©pĂŒleteit e korban ismĂ©t felĂșjĂ­tottĂĄk Ă©s mĂ©g szebbĂ© emeltĂ©k.

A hĂĄrom vallĂĄs a buddhizmus, taoizmus Ă©s a konfuciĂĄnus közt hatĂ©kony egyĂŒttmƱködĂ©s erƑsödött. Ez lehetett az a törtĂ©nelmi pillanat, amikor a Shaolin buddhista szerzetesei a Wudang hegy taoista szerzeteseivelk aktĂ­v kapcsolatot alakĂ­tottak ki. A törtĂ©netĂ­rĂĄsok szerint Wudang lehetett az egyik a menhely, ahovĂĄ az ĂŒldözött buddhista szerzetsek, Shaolin papok a hanyatlĂĄs Ă©veiben menekĂŒlhettek. Ez pedig egybeesik azzal az idƑszakkal, amikor wudang stĂ­lusaiban megjelentek az ĂĄllatformĂĄk.

Tradicionålis harcmƱvészet virågzåsa

Ebben az idƑszakban Ă©pĂŒlt ki Fujian Putien-nĂ©l a dĂ©li Shaolin Templom (ć—ć°‘æž—ćŻș).

Az elmĂșlt nĂ©hĂĄny Ă©vtized ĂĄsatĂĄsai hĂĄrom lehetsĂ©ges helyszĂ­nt jelöltek meg az eredeti DĂ©li Shaolin Templom helyĂ©ĂŒl: az elsƑ a Jiulian Shan (九蓮山) közelĂ©ben Putian (莆田) falunĂĄl, Fujian tartomĂĄnyban, a mĂĄsodikat FuQing (芙卿)-nĂ©l, Fujian tartomĂĄnyban, harmadikkĂ©nt az Ășn. Zhenguo Dong Chan Shaolin Temple (鎮國東禪少林寺 Zan Gwok Dung Sim) a Qingyuan Shan (清源山) lĂĄbĂĄnĂĄl, Quanzhou -ban (泉州), szintĂ©n Fujian tartomĂĄnyban. Az elsƑ dĂ©li Templom lĂ©trejötte a Shongshan szerzeteseinek köszönhetƑ, akik harci tĂĄmogatĂĄst nyĂșjtottak a fiatal Tang DinasztiĂĄnak. KalĂłzok tĂĄmadĂĄsait vertĂ©k vissza Fujian partjainĂĄl, Dao Guang, Seng Man Ă©s Seng Feng szerzetesek vezettĂ©k az 500 fƑs harcos szerzetesi sereget, amely megĂĄllĂ­totta a kalĂłzokat. Azonban a legtöbb szerzetes odaveszett. A tĂșlĂ©lƑ szerzetesek a helyi buddhista templomokban rĂłttĂĄk le tiszteletĂŒket a hƑsi halĂĄlt halt tĂĄrsaik irĂĄnt.

... az akkori harcok helyszĂ­nĂ©n. Fenn a vĂĄrosfal maradvĂĄnyain, ahol egy ĂĄgyut (!) is talĂĄltam a nagy fƱben. A helyiek elmondĂĄt, hogy ezt hasznĂĄltĂĄk. Ma a környĂ©k fehĂ©r tea ĂŒltetvĂ©nyeirƑl hĂ­res.

Dao Guang visszatĂ©rt Shongshan-ba, Tan Zong (æ˜™ćź—ć’Œć°š) Nagymesterhez. A Nagymester Ă­rt egy verset, melyben arra kĂ©rte Dao Guang-ot, hogy vĂĄlasszon egy helyet dĂ©len, amely hasonlĂ­t a Songshan nĂ©vre (Jiulian), emlĂ©kĂŒl Ă©pĂ­tsĂ©k fel a dĂ©li Templomot elesett testvĂ©reikĂ©rt. Dao Guang a Putian Lin Shan helyet vĂĄlasztotta ki (topogrĂĄfiailag a Jiulian-hegy lĂĄbainĂĄl), melyet a Tang CsĂĄszĂĄra is jĂłvĂĄhagyott. Többen ĂĄllĂ­tottĂĄk, hogy a dĂ©li Shaolin Kolostor központi Ă©pĂŒlete a Lin Quan Yuan, 557-ben Ă©lĂŒlt. 61 Ă©vvel kĂ©sƑbb mint a Shongshan Shaolin, Ă©s egy Ă©vvel korĂĄbban mint a hĂ­res Guanghua Templom (ć—ć±±ćčżćŻș) Putian-ben. A Tang Ă©s Ming korok idejĂ©ben Fujian-, Guangdong-, Jiangxi Ă©s mĂĄs dĂ©l-kĂ­nai tartomĂĄnyokban sok buddhista Ă©s taoista templomot emeltek. A Fujian-i tĂ©rtĂ©neti feljegyzĂ©sek azt mondjĂĄk, a Tang Dinasztia vĂ©gĂ©n 5 buddhista irĂĄnyzat mƱködött: Yang Zong, Caodong Zong (æ›čæŽžćź—), Yunmen Zong, Linji Zong (è‡šæżŸćź—), Fayan Zong (æł•çœŒćź—). LegtöbbjĂŒk alapĂ­tĂĄsĂĄban fujian-i szerzetesek vettek rĂ©szt, Ă­gy lĂĄthatĂł, hogy a chan gyökerei dĂ©l-kĂ­nai vidĂ©kekre költözött. IdƑvel, Putian Ă©s mĂĄs templomok is kidolgoztĂĄk sajĂĄt qigong-, neigong Ă©s quanfa gyakorlataikat, stĂ­lusaikat.

Mivel a CsĂĄszĂĄr is neves harcmƱvĂ©sz volt, sajĂĄt stĂ­lust alakĂ­tott ki CsĂĄszĂĄri HosszĂș Ököl-, azaz Taizu Chang Quan nĂ©ven (少林太祖长拳). A sok ĂșjĂ­tĂĄs Ă©s "csĂĄszĂĄri" mivolta miatt sokan ezt a stĂ­lust gyakoroltĂĄk a Shaolin Quan helyett. BefolyĂĄsolt szĂĄmos Ă©szaki-, nagy hatĂłtĂĄvolsĂĄgĂș stĂ­lust is, köztĂŒk a Chen falu Taiji mƱvĂ©szetĂ©t is. E dinasztiĂĄban kezdƑdött meg a szĂĄmtalan forma Ă©s stĂ­lus katalogizĂĄlĂĄsa is. E korok mĂĄs kungfu Mestereit a harcmƱvĂ©szet fejlƑdĂ©se sajĂĄt stĂ­lusuk kialakĂ­tĂĄsĂĄra inspirĂĄlta, melyek fƑkĂ©nt a Luohan Quan-ra (罗汉拳) Ă©pĂŒltek. Ilyen volt Chen Shi Yi aki a Liu He Quan-t (六合拳) alkotta meg, Yue Fei TĂĄbornok (岳飛, 1103–1142), aki szĂĄmos stĂ­lust alakĂ­tott ki mint a Ba Duan Jin QiGong (八段錦气功), Yue Jia Quan (岳家拳), Jiu Zhuan Lian Huan Yuan Yang Tui (九转连环鸳鸯腿, azaz a Kielnc Utas Folyamatos Kör Mandarinkacsa ÜtĂ©s) valamint hĂ­res lĂĄndzs gyakorlatait. Emellett szĂĄmos Shaolin harcmƱvĂ©szetĂ©tƑl eltĂ©rƑ stĂ­lus kialakulĂĄsa mĂĄs tartomĂĄnyokban, a DĂ©li Song Dinasztia (1127 - 1279) korĂĄban: Ba Quan, Fan Zi Quan (翻字拳), Pao Chui (炮捶), Cha Quan (查拳), Wu Quan (武拳 v. 五拳), Hong Quan (洪拳), Tau Tei Yu Tan Tui. EkĂ©pp alakultak a belsƑ mƱvĂ©szetek is, köztĂŒk a Wu Tang Pai (武当拳), TaiJi (太極), XingYi (形意), Tzu Men, Ă©s Liu He Ba Fa (六合八法).

A Song dinasztia vĂ©gĂ©n, az 1200-as Ă©vekben a Shaolin Kolostorban zavaros idƑk jĂĄrtak.

A hĂ­rnĂ©v miatt sokan ĂĄllĂ­tottĂĄk, hogy Ƒk harcos szerzetesek. Fu Ju ApĂĄt (福居, aki legendĂĄs alakja volt a törtĂ©nelmi Xueting Fuyu ApĂĄtnak (雪庭福裕), 1203–1275, a Caodong 曹洞宗 iskola MesterĂ©nek) meghĂ­vott 18 mestert, leginkĂĄbb Sandong tartomĂĄnybĂłl, hogy közösen vegyĂ©k ĂĄt a legjobb technikĂĄikat. Így alakĂ­totta ki FuJu a 12 ismert formĂĄt, melyet Kanjia Quan -kĂ©nt (看家拳) ismerĂŒnk. NevĂ©hez fƱzƑdik a legendĂĄs vizsgarendszer is, melynek cĂ©lja, hogy csak azon emberek ĂĄllĂ­thassĂĄk, hogy Ɛk harcos szerzetesek (wu sheng), akik teljesĂ­tik a vizsgĂĄt. Röviddel ezek utĂĄn, a 18 Mester egyike, Wang Lang (王朗) Mester gyakorlĂĄsa sorĂĄn kifejlesztett egy hibrid rendszert. Ez volt a napjainkban is neves Tang Lang-, az ImĂĄtkozĂł SĂĄska stĂ­lus (螳螂拳) valĂłdi eredete. Sokan Ășgy gondoljĂĄk, hogy Ɛ a Ming DinasztiĂĄban Ă©lt, de a Shaolin feljegyzĂ©sek alapjĂĄn törtĂ©nelmi tĂ©nyek szerint a kĂ©sƑi Song-korhoz datĂĄlhatĂł a neve Ă©s munkĂĄssĂĄga.

1279 -ben meglepetĂ©sszerƱen Mongolok tĂĄmadtak Ă©szakrĂłl Ă©s meghĂłdĂ­tottĂĄk a KĂ­nai Birodalmat, Song elesett Ă©s Kubilai KĂĄn lett KĂ­na Ășj CsĂĄszĂĄram megalakult a Yuan Dinasztia.

1351–1368 közt erƑszakos, nacionalista mozgalom tört ki, melyet egy sereg paraszt vezetett. Ɛk voltak a Vörös TurbĂĄnosok (紅巾起義). A mongolok vĂ©gĂŒl visszavertĂ©k a mozgalmat. A taoista/buddhista FehĂ©r LĂłtusz titkos tĂĄrsasĂĄg (白莲教, 1352) ezek utĂĄn egy ex-buddhista szerzetesnek, Zhu YuanZhang -nak (朱元璋, 1328 – 1398) segĂ­tett, aki alapĂ­tĂłja lett a kedvelt Ming DinasztiĂĄnak (1368-1644), HongWu CsĂĄszĂĄrkĂ©nt (洪武). A korĂĄbbi dinasztiĂĄk csĂĄszĂĄri leszĂĄrmazottai nagy szĂĄmban menekĂŒltek DĂ©l-KĂ­nĂĄba, fƑkĂ©nt Fujian-, Ă©s Guangdong tartomĂĄnyokba. Ide tartoztak a Chao-, Wu-, Fong-, Miao-, Ă©s mĂĄs nemes csalĂĄdok, melyek mint "Hakka" (客家人) nemzetsĂ©g vĂĄltak hĂ­ressĂ©, magukkal hozva harcmƱvĂ©szetĂŒket is. BefolyĂĄst gyakoroltak Song TaiZu Quan (rövid-, Ă©s hosszĂș ököl stĂ­lusok) dĂ©li terĂŒleteken elterjedt vĂĄltozatokra.

Shaolin harcmƱvĂ©szetek tovĂĄbbi evolĂșciĂłja

A Ming kor a Shaolin harcmƱvĂ©szet következƑ nagy fejlƑdĂ©si szakasza volt. A Mei Hua Quan (梅花拳, SzilvavirĂĄg Ököl) stĂ­lust a Shaolin gyakorlĂł Bai Jindou (白金斗) fejlesztette ki (白家支梅花拳, Bai Jia Zhi Meihua Quan, vagy 梅花门 Meihua Men, MeiHua Iskola), aki a Shaolin Quan belsƑ-, körkörös mozdulatait alkotta egy dinamikus-, megszakĂ­tĂĄs nĂ©lkĂŒli test mozgĂĄsĂĄvĂĄ. A Ming Birodalomban több szerzetes kezdte összegyƱlyteni a tanult technikĂĄkat. Egy gazdag, fiatal nemes Ă©s tapasztalt harcmƱvĂ©sz lett tagja a Shaolin Kolostornak, aki a Jue Yuan szerzetesi (覺遠禪師) nevet vette fel. Minden idejĂ©t a gyakorlĂĄsnak szentelte. PĂĄr Ă©v elteltĂ©vel kĂ©pes volt felĂŒlvizsgĂĄlni az addigi „strukturĂĄlatlan” formĂĄkat, Ă­gy alakĂ­tva ki a 72 ÖkölformĂĄt, melyhez 18 kĂ©ztechnikĂĄt (is) csatolt. MĂłdszerei mĂĄr tĂșlzĂł mĂłdon kĂ©pes volt az ellenfĂ©l megsebesĂ­tĂ©sĂ©re, amely ezĂ©rt nem felelt meg az eredeti buddhista szellemisĂ©gnek. Jue Yuan szerzetes elhagyta a Kolostort, hogy mĂĄs MesterektƑl Ă©s Kolostorokban tanulhasson Ă©s tanĂ­thassa a rendszerĂ©t. VĂĄndorlĂĄsa egyfajta vizsgĂĄja volt az ĂĄltala kidolgozott struktĂșrĂĄnak. Shanxi tartomĂĄnyban, a Huashan (華山, Xi Yue 西岳) hegyen Li Shao Mester mellett a Bai Ma Quan (白馬拳) stĂ­lust tanulta. Úgy mondjĂĄk, hogy egyszer szamtanĂșja volt egy idƑs ember rablĂłtĂĄmadĂĄsĂĄnak. Egy lĂĄtszĂłlag erƑs rĂșgĂĄssal a rablĂł a földre esett, azonban az öreg szinte meg sem mozdult. Ez a technika nagy hatĂĄst gyakorolt Jue Yuan szerzetesre. Mivel fontos volt, hogy a Shaolin harcmƱvĂ©szet a buddhizmus szemlĂ©letĂ©vel összhangban legyen (nem szabad erƑszakot alkalmazni mĂĄsokkal szemben), a lĂĄtottak igen inspirĂĄlĂłak voltak szĂĄmĂĄra. Az öreghez lĂ©pett, bemutatkozott Ă©s kĂ©rte a harcmƱvĂ©szetĂ©nek tanĂ­tĂĄsĂĄra. Az öreg a helyi Mester, Bai Yufeng volt, a Tan Tui (潭腿), Ă©s a Jian (kĂ©tĂ©lƱ kard) mestere. Jue Yuan Ă©s Bai Yufeng Mesterek visszatĂ©rtek a Shaolin Kolostorba, ahol Bai könyvĂĄros lett. RĂ©gi stĂ­lusok Ă©s mĂłdszerek utĂĄn kutatott a feljegyzĂ©sek közt, Ă­gy lelt rĂĄ több stĂ­lusra, köztĂŒk a Hua Quan (华拳, k: Song Dinasztia 420-479, Hua Shan, Shaanxi), melyek gyakorlĂĄsĂĄval ĂșjraĂ©lesztette azokat. Bai YuFeng ĂĄtvizsgĂĄlta Ă©s javĂ­totta a meglĂ©vƑ Shaolin technikĂĄkat Ă©s mĂłdszereket is Jue Yuan szerzetes segĂ­tsĂ©gĂ©vel. Új rendszert hoztak lĂ©tre, amely magĂĄba foglalta a Wuxing Shou (五行手)-, Wu Xing (五行)-, Bagua (八卦) valamint a Shaolin Quan Fa Ă©s a TĂ­z Állat harci technikĂĄkat.

Ezzel radikĂĄlisan Ășj rendszert hoztak lĂ©tre az eddigi technikĂĄk-, mozgĂĄsok Ă©s kombinĂĄciĂłk ĂșjracsoportosĂ­tĂĄsĂĄval, mely mind a kĂŒlsƑ-, mind pedig belsƑ formĂĄkat Ă©rintette. A 18 Luohan KĂ©z-, a 72 Ököl stĂ­lus-, Bai Yufeng Tan Tui technikĂĄi Ă©s a birkĂłzĂĄs fogĂĄsai alkottĂĄk az Ășj rendszert. Ez a pillanat volt az, amikor a nyomĂĄspontok a Shaolin harcmƱvĂ©szet rĂ©szĂ©t kĂ©peztĂ©k (test Ă©s meridiĂĄnok tanulmĂĄnyozĂĄsa, sĂĄrkĂĄny pontok). A stĂ­lus 170 (egyesek szerint 172) kĂŒlönbözƑ formĂĄbĂłl ĂĄlt, ahol eredetileg 12 ĂĄllat kĂ©pviseltette magĂĄt. Azonban Bai Yufeng Mester meghalt mielƑtt befejezhette volna az utolsĂł nĂ©hĂĄnyat. A Ming-dinasztia vĂ©gĂ©re e technikĂĄk elĂ©rtĂ©k a dĂ©l-kĂ­nai terĂŒleteket, ahol ĂĄtcsoportosĂ­tottĂĄk Ă©s egyszerƱsĂ­tettĂ©k öt fƑ terĂŒletre. A dĂ©li Shaolin szerzetesek Wu Xing Quan (五行拳 Öt Forma / Minta / Elem / Állat Ököl) neveztĂ©k, mely lĂ©nyege az öt ĂĄllat mozgĂĄsa:

  • SĂĄrkĂĄny, mely belsƑleg az ĂĄramlĂĄst, kĂŒlsƑleg az erƑteljes, körökön alapulĂł Ă©s folyton vĂĄltozĂł mozgĂĄs jelkĂ©pezi, fogĂĄsokkal, megrĂĄntĂĄsokkal;
  • Daru belsƑleg erƑsĂ­ti az inakat Ă©s Ă­zĂŒleteket, hangsĂșlyozva a kĂŒlsƑ egyensĂșlyt a gyors rĂșgĂĄsokban;
  • Tigris belsƑleg erƑsĂ­ti a csontok Ă©s az izmok, hangsĂșlyozva karmolĂĄst. Nagy Ă©s erƑteljes, kĂŒlsƑ, kemĂ©ny, gyors mozgĂĄs;
  • KĂ­gyĂł gyakorlatok a Qi fejlesztĂ©sĂ©re. HangsĂșlyozza a gyors de hajszĂĄlpontos technikĂĄkat, amelyek a lĂ©tfontossĂĄgĂș szervek pontjait tĂĄmadja, Ă©s
  • LeopĂĄrd, belsƑ erƑ Ă©s a sebessĂ©g megtestesĂ­tƑje, hangsĂșlyozva a hirtelen erƑteljes mozgĂĄsokat.

Az Öt Állat stĂ­lus nĂ©pszerƱvĂ© vĂĄlt, a szerzetesek Ășgy gondoltĂĄk, hogy harcmƱvĂ©szetĂŒket e stĂ­lus juttathatja fel nĂ©pszerƱsĂ©ge csĂșcsĂĄra. Az ĂĄllatok mozdulataira emlĂ©keztetƑ formĂĄk önĂĄllĂł rendszert is alkottak. SzĂĄmos ma ismert stĂ­lus tartalmaz a Wu Xing Quan technikĂĄkat de akĂĄr teljes mozdulatsorokat: ilyen a Fekete Tigris (黑虎拳, Hei Hu Pai), FehĂ©r Tigris (白虎拳 Bai Hu Pai), Hung Gar (洪家), Lian Shi, Lung Ying, FehĂ©r Szemöldök (白眉, Bai Mei), Ho Quan, Pao Quan (炮拳)... ÉrdekessĂ©g, hogy az okinawai Ă©s japĂĄn karate-, kempo stĂ­lusok gyökerei az Öt Állat StĂ­lusbĂłl Ă©pĂ­tkeztek: Shaolin szerzetesek utaztak Okinawa szigetĂ©re Ă©s JapĂĄnba, hogy ott tanĂ­tsanak, terjesszĂ©k a Shaolin harcmƱvĂ©szetet.

A Ming korban a Shaolin Templom jĂłl finanszĂ­rozott Ă©s vĂ©dett Kolostor volt, Ă©lvezte az uralkodĂł dinasztia tĂĄmogatĂĄsĂĄt is. A leghĂ­resebb buddhista templommĂĄ vĂĄlt. Özönlöttek a tudĂłsok, harcmƱvĂ©szek, gyĂłgyĂ­tĂłk, csĂĄszĂĄri katonĂĄk Ă©s mƱvĂ©szek, hogy tanulhassanak, kĂ©pezhessĂ©k magukat. A templom körĂŒl egy egĂ©sz falu alakult ki, ahol maga az eredeti Ă©pĂŒlet igen szerĂ©ny Ă©pĂ­tmĂ©ny volt. E faluba kaptak meghĂ­vĂĄst a dĂ­szvendĂ©gek, oktatĂłk. Nagyon Ă©lĂ©nk Ă©s intenzĂ­v tudĂĄs-, Ă©s tapasztalatcsere zajlott ekkor.

Shaolin Quan sokszínƱsége

A pusztakezes-, fegyveres-, belsƑ Ă©s kĂŒlsƑ stĂ­lusok tekintetĂ©ben gyƱjtƑfogalommĂĄ vĂĄlt. A szerzetesek arra törekedtek, hogy megƑrizzĂ©k tudĂĄsukat, tovĂĄbbörökĂ­tsĂ©k a tanĂ­tĂĄsokban az egyes stĂ­lusok alapvetƑ lĂ©nyegĂ©t. Ekkorra mĂĄr több szĂĄz stĂ­lust tanĂ­tottak, de mĂ©g ezek mellett is jöttek lĂ©tre Ășjak, melyek tömegĂ©vel vonzottĂĄk a gyakorlĂłkat. A legtöbb a Shaolin Quan Fa alapjĂĄn jött lĂ©tre, jĂłl lĂĄthatĂł ez a Fo Jia Quan (佛家拳), Bei Quan (背拳), Duan Quan (短拳), Da Sheng (猴拳), Mian Quan (绵拳, amely Pamut Ököl-nek vagy Folyamatos Ököl-nek is neveznek), Jin Gang Quan (金刚拳) stĂ­lusokban is. JelentƑssĂ© vĂĄlt a kĂ©t fƑ Shaolin templom Ă©s mĂĄs Kolostorok közti kommunikĂĄciĂł is. Shaolin Quan lett az egyike a nyolc tradicionĂĄlis kemĂ©ny stĂ­lus közĂŒl (többiek: Hong Quan (洪拳), Tan Tui (潭腿, Ugrott LĂĄbak), Er Lang Men (二郎门), Fanzi Quan (翻子拳), Ba Quan (), Ă©s Mi Zong Yi (迷蹤藝).

Yu Dayou (俞大猷, 1503–1579) neves harcmƱvĂ©sz, aki a "Jingchu Changjian" (荊楚長劍; "Jing Ă©s Chu HosszĂșkard") mestere volt, rĂ©szt vett a wukou kalĂłzok elleni hadjĂĄratban (1555-1566, idƑszakban) ahova a shaolin szerzeteseket is kirendeltĂ©k (Wan Biao Nanjing hivatalnoka rendelte Shaolin-, Funiu Shan Ă©s Wudang Shan szerzeteseit). Tanult a Shaolin Kolostorban, kĂ©sƑbb Ă­rt Ă©s összeĂĄllĂ­tott egy jegyzetet Zhengqi Tang Ji (正氣堂集) azaz FeljegyzĂ©sek a VitĂĄlis EnergiĂĄrĂłl cĂ­men. Ebben a könyvben egy teljes fejezet szĂłl az egyenes kard forgatĂĄsrĂłl, Jian Jing (劍經), ÉrtekezĂ©s a KardrĂłl cĂ­men, amely kĂ©sƑbb egy harcmƱvĂ©szeti kĂ©zikönyvvĂ© vĂĄlt. 1560 körĂŒl Yu Dayou mĂĄsodjĂĄra is ellĂĄtogatott a Shaolin Kolostorba, hogy tanulmĂĄnyozhassa a szerzetesek harci technikĂĄit. KĂ©t szerzetessel egyĂŒtt (Ƒk Zongqing Ă©s Pucong szerzetesek voltak) tĂ©rt vissza Fujian-be, akiket a Yu CsalĂĄd BottechnikĂĄira (俞家棍), Ă©s a Jingchu Changjian-, valamint a Yang CsalĂĄd LĂĄndzsaformĂĄjira (楊家槍) tanĂ­tott. Zongqing Ă©s Pucong mikor visszatĂ©rtek Shongshan-ba, tanĂ­tani kezdtĂ©k Yu Dayou MestertƑl tanultakat. Ez az esemĂ©ny is jelentƑsen formĂĄlta a shaolini harcmƱvĂ©szetet, a XX. szĂĄzadban Dayou Mester tanĂ­tĂĄsai a Wu Hu Lan (五虎攔; Öt Tigris elfogĂĄsa) shaolin botformĂĄkban is lĂĄthatĂłak.

Egyes szerzetesek tartottak a korĂĄbban egysĂ©gesĂ­tett Shaolin Quan elaprĂłzĂłdĂĄsĂĄtĂłl. A specializĂĄciĂł okĂĄn szĂĄmos kisebb rĂ©szre vĂĄlt szĂ©t. A teljes rendszert csak a harci szerzetesek voltak kĂ©pesek megtanulni, akik aztĂĄn szakosodtak Ă©s kialakĂ­tottĂĄk a legjobb kĂ©pessĂ©gĂŒk szerinti stĂ­lusukat. ElƑállt a helyzet, hogy egy tanĂ­tvĂĄny megtanulta az alapvetƑ Öt Állat StĂ­lust, majd szakosodott egy mĂĄsik szerint. NĂ©hĂĄny Ă©v elteltĂ©vel a szerzetesek a szakosodĂĄs miatt aztĂĄn hĂĄtrahagytĂĄk az eredeti Quan Fa-t, amely Ă­gy a kihalĂĄs veszĂ©lyĂ©vel nĂ©zett szembe. Rövid idƑ elteltĂ©vel nem maradt senki aki tanĂ­thatta volna. A Shaolin Quan Mesterek ezĂ©rt egy ĂŒlĂ©st hĂ­vtak össze, ahol mindenki bemutathatta a technikĂĄit. NĂ©hĂĄnyan kivĂĄlĂłak volta a Qi keringetĂ©sĂ©ben-, mĂĄsok a mozgĂ©konysĂĄgban-, vagy az erƑ gyakorlatokban. KĂŒlönbözƑ szempontok szerint a Mesterek öt irĂĄnyzatot vĂĄlasztottak ki:

  • DaMo - Qi Gong
  • FehĂ©r Daru - Tudat koncentrĂĄciĂł;
  • Luohan - Test Ă©s forma;
  • TaiZu HosszĂș Ököl - pontos formĂĄk;
  • DaSheng- mozgĂ©konysĂĄg.

A kivĂĄlasztott öt stĂ­lus egyetlen rendszerben egyesĂ­tettĂ©k, melyek az eredeti Ă©szaki-, "Öt Ɛsök StĂ­lusa" lett (nem tĂ©vesztendƑ össze a dĂ©li öt stĂ­lussal, amely jĂłval kĂ©sƑbb a Qing Dinasztia idejĂ©ben keletkezett). A Shaolin Quan e mentĂ©n tovĂĄbb fejlƑdhetett.

Shaolin mĂĄsodik pusztulĂĄsa (harmadik bezĂĄrĂĄs Ă©s mĂĄsodik pusztulĂĄs, 1674)

Azonban a politikai vĂĄltozĂĄsok ismĂ©t befolyĂĄsoltĂĄk Shaolin sorsĂĄt, mely idƑszakban fejlƑdĂ©se csĂșcsĂĄn volt. 1640-ben egy igen jelentƑs esemĂ©ny törtĂ©nt, mely mindkĂ©t Shaolin Kolostor teljes megsemmisĂŒlĂ©sĂ©hez vezethetett volna. Újabb felkelĂ©s tört ki a lakossĂĄg körĂ©ben Peking vezetĂ©sĂ©vel. A Ming CsĂĄszĂĄr tĂĄbornokainak kĂ©rĂ©sĂ©re a felkelĂ©s megfĂ©kezĂ©sĂ©hez a mandzsu törzs segtsĂ©gĂ©t kĂ©rtĂ©k, akik Ă©szakrĂłl KĂ­nĂĄba tĂ©rtek. Azonban a mandzsuk kiĂŒrĂ­tettĂ©k Pekinget Ă©s sajĂĄt csĂĄszĂĄrt ĂŒltettek a trĂłnra. Így, az utolsĂł kĂ­nai dinasztia elbukott, Ă©s megkezdƑdött a gyƱlölt Qing kor (1644-1911).

Nem sokkal a Qing hatalomĂĄtvĂ©tel utĂĄn egy hatalmas hazafias mozgalom bontakozott ki. Rengeteg titkos tĂĄrsasĂĄg alakult egy közös cĂ©llal: felkĂ©szĂŒljenek a harcra a mandzsu uralom ellen. E tĂĄrsasĂĄgok tagjai Ă©s a hĂ­vƑk rendszeresen lĂĄtogattĂĄk a Shaolin templomokat Ă©s titokban felĂĄllĂ­tott kommunikĂĄciĂłs csatornĂĄkon Ă©szaktĂłl dĂ©lig szerveztĂ©k az ellenĂĄllĂĄst. A Qing ellenƑrzĂ©s jelentƑsen nehezĂ­tette a kolostorok közötti kommunikĂĄciĂłt. A Ming CsĂĄszĂĄri csalĂĄd tagjait e Templomok rejtettĂ©k a mandzsuk elƑl. A felkelƑket szerzeteseknek ĂĄlcĂĄztĂĄk a Templomok, hogy tanulmĂĄnyozhassĂĄk a harcmƱvĂ©szetet Ă©s a kommuznikĂĄciĂłt fenn tudjĂĄk tartani. A Shaolin Kolostor Ă­gy rövid idƑn belĂŒl politikai intrikĂĄk közepĂ©ben talĂĄlta magĂĄt. NehĂ©z volt megmondani, ki az igaz barĂĄt, Ă©s ki az ĂĄllruhĂĄs lĂĄzadĂł. A kolostorok sikerrel bujtattĂĄk a lĂĄzadĂłkat Ă©s nyĂșjtottak vĂ©delmet a tanĂ­tvĂĄnyoknak is. A lĂĄzadĂłk igyekeztek annyit tanulni, amennyit csak tudtak. Hamar nyilvĂĄnvalĂł lett, hogy a hagyomĂĄnys folyamatban a kĂ©pzĂ©s igen hosszĂș idƑt vett igĂ©nybe. Új harci stĂ­lust kellett kidolgozni, mely könnyen elsajĂĄtĂ­thatĂł, emellett igen hatĂ©kony Ă©s eredmĂ©nyes hasznĂĄlatot nyĂșjt. Így a Mesterek DĂ©li Shaolin Temploban elemeztĂ©k a leghatĂ©konyabb Ă©s legeredmĂ©nyesebb mĂłdszereket Ă©s formĂĄkat.

1674-ben a helyzet tovĂĄbb romlott. A Qing CsĂĄszĂĄr Kangxi (康熙, 1662–1723) az Ă©szaki Shaolin Kolostor szerzeteseit felkĂ©rte a kĂŒlföldi hĂłdĂ­tĂłk elleni harcra. 128 szerzetes Cheng Kwan Tat (Ming felkelƑ volt, sok Ă©ve hadakozott mĂĄr a mandzsuk ellen is de idƑsödƑ korĂĄra visszavonult) vezetĂ©sĂ©vel sikeresen visszaverte a megszĂĄllĂłk tĂĄmadĂĄsait. A CsĂĄszĂĄr felajĂĄnlotta nekik cĂ­meket, de a szerzetesek visszautasĂ­tottĂĄk Ă©s visszatĂ©rtek a Shaolin Kolostorba hogy titkos tevĂ©kenysĂ©gĂŒket tovĂĄbb folytassĂĄk. AzĂ©rt segĂ­tettek a CsĂĄszĂĄrnak, hogy ezzel fenntartsĂĄk a lĂĄtszatot Ă©s vĂ©djĂ©k a Kolostort, s annak titkos hatalom elleni felkĂ©szĂŒlĂ©sĂ©t. A CsĂĄszĂĄr - tanĂĄcsadĂłi javaslatai alapjĂĄn - Ășgy gondolta, hogy a Kolostor ilyen szerzetesekkel veszĂ©lyes a Birodalomra, egyrĂ©szt a rendkĂ­vĂŒli harci kĂ©pessĂ©geik, mĂĄsrĂ©szt az önĂĄllĂł kolostori irĂĄnyĂ­tĂĄs okĂĄn. Sereget kĂŒldött a Shaolin Kolostorhoz, amelyet a katonĂĄk felgyĂșjtottak, a Ă©pĂŒletegyĂŒttes leĂ©gett. A közhiedelemmel ellentĂ©tben nem pusztult el teljesen. A CsĂĄszĂĄr uralkodĂĄsa utĂĄn az Ă©szaki Shaolin Kolostor fokozatosan helyreĂĄllt. Új Ă©pĂŒletek Ă©pĂŒltek, hatalmas freskĂłk kĂ©szĂŒltek, Shaolin harci szerzetesek Ă©letĂ©t ĂĄbrĂĄzolva, melyek az 1500 Ă©ves harcmƱvĂ©szeti gyakorlĂĄsok törtĂ©nelmĂ©t mutattĂĄk. E festmĂ©nyek ma is lĂĄthatĂłak, beleĂ©rtve az udvar egyik csaronkĂĄt, ahol 48 bemĂ©lyedĂ©s talĂĄlhatĂł a kƑpadlĂłn, melyek gyakorlĂł szerzetesek lĂĄbai nyomĂĄt viselik.

Fujian Shaolin Templom

 

A Déli Shaolin Kolostor Kapujåban / gyakorlås a Kolostorban a szerzetesi lakrészek közt (2018 októberében)

A dĂ©li Shaolin Kolostort (福建省泉州, 南少林) Yongzheng 雍正 idejĂ©n a Qing Sereg-, Guangxi Ă©s Guangdong kormĂĄnyzĂł Gao JinZhong (高进忠) vezetĂ©sĂ©vel felgyĂșjtotta. Zhi Shan szerzetes (至善禪師) tanĂ­tvĂĄnyaival kijutott, Ɛ volt az egyetlen a "legendĂĄs Öt Öreg" közĂŒl aki sajĂĄt stĂ­lust nem alapĂ­tott: chan szerzetes volt, Rou (gong) Quan mestere, melyet ebben az idƑszakban "Shaolin EsszenciĂĄja" -kĂ©nt (少林拳术精华) nevezett, Ă­gy adott tovĂĄbb. Zhi Shan jelentƑs Mester volt, aki azĂ©rt Ă©rkezett a dĂ©li Templomba Ă©rkezett azĂ©rt, hogy felĂŒgyelje a kĂ©pzĂ©st Ă©s az ellenĂĄllĂĄs szervezĂ©sĂ©t. E kolostorban gyorsabban lehetett tanulni, mint az Ă©szaki kolostorban. Fujian-i Kolostor közel volt a keleti parthoz mely könnyebbĂ© tette a Taiwan szigetĂ©re menekĂŒlt lĂĄzadĂłkkal valĂł kapcsolattartĂĄst. A dĂ©l-kĂ­nai terĂŒleteken gyengĂ©bb volt a mandzsu fennhatĂłsĂĄg, ahol szĂĄmos terĂŒleten Ă©s folyĂłn rendszeresek voltak a lakossĂĄgi zavargĂĄsok. A Fujian-i Templomban a Shaolin kĂ©pzĂ©s kezdett megvĂĄltozni, Ă­gy igazodott a lĂĄzadĂłk elvĂĄrĂĄsaihoz. Az eredeti buddhista szemlĂ©letƱ formĂĄkat a Rou Quan (柔拳) kĂ©pviselte, mĂ­g a hatĂ©kony kĂŒzdelmeket a Nan Quan fejlesztĂ©se tette lehetƑvĂ©. A hagyomĂĄnyos, körkörös-, inkĂĄbb mentĂĄlis Shaolin kĂ©pzĂ©s legalĂĄbb tĂ­z Ă©vig tart, ezzel szemben a dĂ©li kolostorban egy kemĂ©nyebb Ă©s gyorsabb mĂłdszert alkalmaztak. NĂ©hĂĄny hĂłnap leforgĂĄsa alatt ĂĄt lehett tekinteni a teljes rendszert, hĂĄrom Ă©v alatt pedig el lehett sajĂĄtĂ­tani azokat a technikĂĄkat is, amelyek lehetƑvĂ© teszik a kĂ­nzĂĄsok elviselĂ©sĂ©t is. A dĂ©li Templom rejtette a Ming CsĂĄszĂĄri csalĂĄd tagjait is. Nekik sajĂĄt stĂ­lusuk volt (ld.: hakka), amely ma DĂ©li ImĂĄtkozĂł SĂĄskakĂ©nt (南派螳螂 - ld.: Hakka Quan 客家拳) is ismerhetĂŒnk, mellett a Kutya StĂ­lus, Fut Gar, dĂ©li Luohan, Duan Quan, Lepke TenyĂ©r, Öt Állat stĂ­lus is a Fujian Shaolin harcmƱvĂ©szet rĂ©szĂ©t kĂ©pezte.

Zhi Shan szerzetes több chan hĂ­vƑt (ld: Hong Xiguan (洪熙官 (1745—1825), Fang Shiyu (方世玉), Ă©s Yu Yacai (陆亚采) tanĂ­tott, azonban hozzĂĄ legközelebb Xing Yin (杏隐禅师) Ă©s San De (三德和尚) szerzetesek ĂĄlltak, Ƒk voltak közvetlen, belsƑ tanĂ­tvĂĄnyai. VelĂŒk egyĂŒtt Jiang Nan (江南和尚) szerzetesnek is sikerĂŒlt elmenekĂŒlnie. A fujian-i Kilenc LĂłtusz Hegyen (福建省九蓮山) alapĂ­tott buddhista kolostort amely a DĂ©li Shaolin Templom mĂĄsodik kolostora volt. A köznĂ©p ezt a templomot akkoriban nem ismerte, azonban Zhi Shan akkori-, tĂ­z tanĂ­tvĂĄnya közĂŒl az egyik, Ma LingYi (马龄兒) ĂĄrulĂĄsĂĄval a Qing-ek a Nagycsarnok gigantikus olajlĂĄmpĂĄval ezt a kolostort is leĂ©getettĂ©k.

Zhi Shan munkĂĄssĂĄga sorĂĄn a Nan Quan-, vagy dĂ©li ököl stĂ­lust fejlesztette. Ekkor a Shaolin harcmƱvĂ©szet egy mĂĄsik nagy evolĂșciĂłs vĂĄltozĂĄson esett ĂĄt. A Nan Quan stĂ­lus nagyon eltĂ©r az Ă©szak rendszertƑl: menƑtt a test v. törzs szerepe a harcban, jelentƑsen alakultak a kĂ©ztecnikĂĄk, amelyek alkalmasabbak voltak a közelharcra szemben az Ă©szaki rendszerre, amely inkĂĄbb a hosszĂș tĂĄvolsĂĄgra Ă©pĂ­t.

Ezek közĂŒl vĂĄlt ismerttĂ© a Hung (洪家拳)-, (alapĂ­tĂłja Hung Hei-gun) Choy (蔡家拳, alapĂ­tĂłja 蔡褔 Cai Fu)-, Li (李家拳, alapĂ­tĂłja 李友山 Li Yau-San)-, Mok (莫家, alapĂ­tĂłja: 莫清矯 Mok Gin Kiu/Mo Qing Chiu, ismert mĂ©g Mok Sau Cheung/ Mo Ta Chang)-, Ă©s Lau CsalĂĄd stĂ­lusai. Az alapĂ­tĂłk mindegyike a dĂ©li Shaolin Kolostor lerombolĂĄsa utĂĄn egy-egy triĂĄd vezetƑje lett, azaz olyan titkos tĂĄrsasĂĄgokĂ© amelyek a rejtve dolgoztak a Qing megdöntĂ©sĂ©n (ilyen tĂĄrsasĂĄg volt: Hung Mun (洪门堂), Ba Qua, FehĂ©r LĂłtusz)

A DĂ©li Shaolin Kolostor napjainkban (2018 oktĂłbere):

 

A Déli Shaolin Kolostor tetején...

 

Az ApĂĄt / Buddhista szerzetesek a reggeli szertartĂĄsra mennek

Shaolin harmadik pusztulĂĄsa (1723 v. 1760)

A helyi mandzsu kormĂĄnyzĂł neheztelt Shaolin Kolostorra, gyanĂ­tva, hogy lĂĄzadĂłkat bĂșjtat a templomban. 1760-ban a Qing sereg indult a Fujian-i Shaolin Kolostorhoz hogy elpusztĂ­tsa azt. De ezĂșttal alaposak voltak: semmi nem maradt az egykori kolostorbĂłl, a törtĂ©netĂ­rĂĄsok szerint 118 szerzetes halt meg a tƱzben. MĂĄs templomok, melyek Shaolinhoz tartoztak, szintĂ©n elpusztultak. NĂ©hĂĄny szerzetesnek Ă©s pĂĄr tanĂ­tvĂĄnyak sikerĂŒlt csak elmenekĂŒlnie akik Taiwan-ra, Hong Kong-ba (brit tulajdon), sƑt, a VietnĂĄmba MalajziĂĄra, SzingapĂșrba, FĂŒlöp-szigetekre, JapĂĄnba Ă©s KoreĂĄba menekĂŒltek. FelkelƑk, buddhista szerzetesek Ă©s apĂĄcĂĄk, taoista papok KĂ­na-szerte szĂłrĂłdtak szĂ©t, szĂĄmos harcmƱvĂ©szeti iskolĂĄt nyitva a Qing Udvarral szemben. A felgyĂșjtott Shaolin Templom rengeteg ember felhĂĄborodĂĄsĂĄt felkeltette akik csatlakoztak valamely felkelƑ csoporthoz. Ez a korszak robbanĂĄsszerƱ fejlƑdĂ©st hozott a harcmƱvĂ©szetben: több tucat Ășj stĂ­lus jött lĂ©tre, a mesterek ĂșjĂ­tĂĄsai Ășj ötletei nem csak a rĂ©gi stĂ­lusokat szilĂĄrdĂ­tottĂĄk meg, de Ășjakat is lĂ©trehoztak. DĂ©l-KĂ­na ekkor alakult leghĂ­resebb stĂ­lusai a Hung Gar (洪家), Choy Li Fut (蔡李佛) Ă©s a Wing Chun (詠春) lett. E stĂ­lusokat hasznĂĄltĂĄk a mandzsu ƑrƑk Ă©s politikai tisztviselƑk ellen.

TermĂ©szetesen sokkal több szerzetes Ă©s tanĂ­tvĂĄny Ă©lte tĂșl a shaolin-i tƱzvĂ©szt. NĂ©hĂĄny szerzetes vidĂ©ken, a közelben Ă©lt Ă©s gyakoroltĂĄk a Shaolin harcmƱvĂ©szetet a templomok kertjeiben. NĂ©hĂĄnyan harcmƱvĂ©szeti iskolĂĄt nyitottak. MĂĄsok csatlakoztak a kĂ­nai operatĂĄrsulatokhoz, Ă­gy akrobatikus mƱvĂ©szek közĂ© rejtƑztek el. A feljegyzĂ©sek szerint legalĂĄbb 18 mesterrel kell szĂĄmolnunk. Öt szerzetes (少林五祖, Shaolin Wu Zu), akik kĂ©sƑbb "Öt TiszteletremĂ©lĂł AlapĂ­tĂł Mester"-kĂ©nt vĂĄltak hĂ­ressĂ©, a kolostor felgyĂșjtĂĄsakor a hĂ­d alatt rejtƑztek el, segĂ­tve a tanĂ­tvĂĄnyok Ă©s szerzetesek kimentĂ©sĂ©t. Ɛk segĂ­tettek az öt tanĂ­tvĂĄnynak is, akik a harcmƱvĂ©szet törtĂ©nelemben az "Öt KĂ©sƑbbi ALapĂ­tĂł Mester" -kĂ©nt tarthatunk emlĂ©kezetben. Mindannyian egy taoista pap, Wan Yin Loong -hoz kapcsolhatĂłk, Ă©s Chen Chin Nan ApĂĄthoz. Hopei tartomĂĄnyban folytattak a Qing DinasztiĂĄval szemben kĂŒzdelmeket.

    TriĂĄdok (三合會)

    Földalatti mozgalomkĂ©nt indultak azĂ©rt, hogy letaszĂ­tsĂĄk KĂ­na elnyomĂłit, a mandzsu uralkodĂłkat. Uralmuk alatt a kĂ­naiak többnyire alsĂłbbrendƱ nĂ©pnek szĂĄmĂ­tottak, mind a közigazgatĂĄsban, mind a hĂ©tköznapi Ă©letben egyarĂĄnt, Ă­gy nem meglepƑ, hogy ez a felĂĄllĂĄs hamarosan zavargĂĄsokat robbantott ki. A mĂĄsodik mandzsu csĂĄszĂĄr, Kangxi uralkodĂĄsa alatt lĂĄzadĂĄs tört ki Fujian tartomĂĄnyban Ă©s a csĂĄszĂĄr a Shaolin Kolostor buddhista harcos papjait sorozta be, hogy leverjĂ©k a lĂĄzadĂłkat. A papok viszont a rĂĄjuk ruhĂĄzott hatalmat a fujian-i lakossĂĄg megsegĂ­tĂ©sĂ©re hasznĂĄltĂĄk, mire a csĂĄszĂĄr utasĂ­totta a hadseregĂ©t, hogy "gyƑzzĂ©k meg" a papokat, fejezzĂ©k be lĂĄzongĂł elhajlĂĄsaikat Ă©s tegyĂ©k azt, amire utasĂ­tottĂĄk Ƒket. A papok visszautasĂ­tottĂĄk a fenyegetĂ©st, Ă©s a hadsereg a földig rombolta a kolostort. SzĂĄznyolc szerzetes pusztult a lĂĄngok között, de tizennyolcan tĂșlĂ©ltĂ©k a pusztĂ­tĂĄst. A menekĂŒlĂ©st csak öten Ă©ltĂ©k tĂșl, akik elrejtƑztek Ă©s öt Ășj kolostort alapĂ­tottak, öt titkos tĂĄrsasĂĄggal, amelynek egyetlen cĂ©lja a Qing megdöntĂ©se volt. Ɛket mĂ©g a mai, modern triĂĄdok is az "Öt Ɛsatya" nĂ©ven tisztelik. Az öt titkos tĂĄrsasĂĄg mind önĂĄllĂłan tevĂ©kenykedett, de mivel egy cĂ©l vezĂ©relte Ƒket, kĂŒlönfĂ©le titkos nyelveket Ă©s mĂĄs ĂŒzenetkĂŒldĂ©si mĂłdszereket fejlesztettek ki a kapcsolattartĂĄshoz Ă©s a mandzsu kĂ©mek összezavarĂĄsĂĄhoz. A titkok megƑrzĂ©se Ă©rdekĂ©ben a felvĂ©telre kijelölt Ășjoncokat kĂŒlönfĂ©le misztikus szertartĂĄsokon vezettĂ©k keresztĂŒl, hogy az abszolĂșt lojalitĂĄst Ă©s titoktartĂĄst biztosĂ­tsĂĄk. Jelmondatuk a következƑ volt: "ZĂșzd szĂ©t a Csinget, ĂĄllĂ­tsd vissza a Minget!" Az öt tĂĄrsasĂĄg egy közös jelet hasznĂĄlt: egy hĂĄromszögbe foglalt kĂ­nai "Hong" jelĂ©t (洪) (a Hong volt a csalĂĄdneve az utolsĂł Ming csĂĄszĂĄrnak). A hĂĄromszög oldalai egyĂŒtt jelkĂ©peztĂ©k a mennyorszĂĄg, a föld Ă©s az ember egysĂ©gĂ©t, közĂ©pen a kĂ­nai csĂĄszĂĄr jelĂ©vel. Ez a triĂĄdok szenthĂĄromsĂĄga. Mivel a Hong csalĂĄd jele a vörös szĂ­n volt - amelyet a TĂĄvol-Keleten a szerencsĂ©vel Ă©s a gazdagsĂĄggal tĂĄrsĂ­tanak -, a triĂĄdokat gyakran Hung Mun-nak is nevezik, de ismertek a "Menny Ă©s a Föld TĂĄrsasĂĄga", valamint a "Hong TĂĄrsasĂĄg" elnevezĂ©sek is.

    Harc a Mandzsuk ellen

    1796-ban a FehĂ©r LĂłtusz TĂĄrsasĂĄg a Sichuan tartomĂĄny Hubei Ă©s Shanxi tartomĂĄnyokkal hatĂĄros hegyvidĂ©kĂ©n fellĂĄzĂ­totta az elszegĂ©nyedett parasztokat. Eleinte csak az adĂłk miatt tiltakoztak, de a TĂĄrsasĂĄg hathatĂłs közremƱködĂ©sĂ©nek köszönhetƑen csakhamar fegyveres harcok törtek ki, amelyet csak nyolc Ă©v mĂșlva tudtak vĂ©gleg leverni. 1847 Ă©s 1850 között tartott a Guangxi tartomĂĄnybeli Ășn. "BunkĂłs" lĂĄzadĂĄs, majd ezt követte 1851 Ă©s 1865 között a Hong XiuChuan-fĂ©le (洪競揚) felkelĂ©s. Ez utĂłbbi - ami Taiping FelkelĂ©skĂ©nt is ismert - a XIX. szĂĄzad egyik legvĂ©resebb esemĂ©nyekĂ©nt vonult be a törtĂ©nelembe, egyarĂĄnt voltak politikai Ă©s egyhĂĄzi vetĂŒletei, tizenhĂ©t tartomĂĄnyon csapott ĂĄt Ă©s közell hĂșszmilliĂł emberĂ©letet követelt. A mandzsu elnyomĂĄs ellen lĂĄzadĂłk cĂ©ljai közĂ© tartozott a földek közös tulajdonjoga Ă©s az önfenntartĂł gazdasĂĄg kialakĂ­tĂĄsa, de az egyhĂĄzi oldalrĂłl is rĂ©szben keresztĂ©ny alapokon nyugvĂł megĂșjulĂĄst követeltek. A jelmondataik - mint pl. a tulajdonok közös felosztĂĄsa - pozitĂ­v visszhangra leltek az Ă©hsĂ©g sĂșjtotta parasztok körĂ©ben Ă©s a Taiping vezetƑk csakhamar több, mint egymilliĂł katonĂĄt tudhattak a soraikban. A felkelĂ©s vezetƑje, Hong Xiuchuan (洪競揚 1 January 1814 – 1 June 1864, szĂŒletett: Hong Renkun), egy fanatikus egyhĂĄzi szemĂ©ly volt, aki hitte, hogy Ƒ Krisztus testvĂ©re Ă©s Isten fia. Az irĂĄnyĂ­tĂĄsĂĄval 1851-ben a seregek elfoglaltĂĄk Nanjing vĂĄrosĂĄt Ă©s fƑvĂĄrosukkĂĄ neveztĂ©k ki, ahol Hong mĂ©g ugyanebben az Ă©vben megalapĂ­totta a Nagy BĂ©keszeretƑ Mennyei DinasztiĂĄt is. PĂĄr Ă©v elteltĂ©vel nĂ©zeteltĂ©rĂ©sek tĂĄmadtak a vezetƑk között, amelyek miatt a reformok bevezetĂ©se elakadt, Ă©s Ă­gy a nyugati hatalmak ĂĄltal is tĂĄmogatott mandzsuk vĂ©gĂŒl kĂ­nkeserves kĂŒzdelmekben felszĂĄmoltĂĄk a felkelĂ©st. HiĂĄba gyƑztek, a felkelĂ©s annyira megroppantotta a mandzsu uralom erejĂ©t, hogy sohasem voltak kĂ©pesek visszaĂĄllĂ­tani rĂ©gi hatalmukat Ă©s nĂ©hĂĄny Ă©vtizeddel kĂ©sƑbb, az 1896-ban kitört Boxer-lĂĄzadĂĄs következmĂ©nyei sorĂĄn elbuktak. Ekkor vĂĄlt ĂĄltalĂĄnossĂĄ Ă©s ismertĂ© a bal tenyĂ©r, jobb ököl tartĂĄs is, ahogy a Shaolin tisztelgett - az igazsĂĄg szimbĂłluma lett mert a hazafias ember jelĂ©vĂ© vĂĄlt. A Pekingben kitört lĂĄzadĂĄshoz csatlakozott a FehĂ©r LĂłtusz, a Vörös Kard Ă©s a Vörös Öklök TĂĄrsasĂĄg, a Xing Chung TriĂĄdok egy rĂ©sze Szun Jat Szen vezetĂ©sĂ©vel, valamint jĂłpĂĄr kisebb csoport is. A fegyveres összecsapĂĄsok alatt a nyugati hatalmak Ă©s JapĂĄn, kihasznĂĄlva a KĂ­nĂĄban uralkodĂł zƱrzavart, mĂ©rhetetlen mennyisĂ©gƱ Ăłpiumot csempĂ©sztek az orszĂĄgba, Ă©s rengeteg aranyat Ă©s Ƒsi mƱkincset loptak ki, raboltak el. Hong Kong elszakadĂĄsa is ekkor törtĂ©nt.

A felkelĂ©s hĂ­re sokakat inspirĂĄlt, hogy csatlakozzon a harcokhoz. KĂłbor bandĂĄk alakultak, akik mĂłdszeresen tisztĂ­tottĂĄk meg a dĂ©lvidĂ©ket a mandzsu uralom alĂłl. Az Öt Öreg iskolĂĄt hozott lĂ©tre, melyek ma is megtalĂĄlhatĂłk Fujien tartomĂĄnyban. A Qing sereg jĂłl fegyverzett volt, Ă­gy semelyik felkelĂ©s sem volt sikeres. A nyugati nemzetek a kĂ­nai forrĂĄsok kiaknĂĄzĂĄsa okĂĄn jelentƑs tĂĄmogatĂĄst nyĂșjtottak a Qing Udvarnak. A mĂĄsik ok, hogy a felkelĂ©sek ereje jelentƑsen csökkent az volt, hogy egy idƑ utĂĄn a Qing hatalom mĂĄr igen hosszĂș ideje volt hatalmon ahhoz, hogy a fiatalabb nemzetĂ©k mĂĄr elfelejtette a korĂĄbbi dinasztiĂĄt. A Ming csalĂĄd a vidĂ©ki-, dĂ©l-kelet-kĂ­nai terĂŒleteken (Hakka terĂŒletek) telepedett le, s mĂĄr bƑven eltelt kĂ©t generĂĄciĂłnyi idƑ. A KĂ­nĂĄba szivĂĄrgĂł idegen nemzetek tĂĄmogattĂĄk a Qing uralmat.

Shaolin lassĂș ĂșjjĂĄĂ©pĂ­tĂ©se

A kĂ©t Shaolin Kolostor bĂĄr soha nem zĂĄrt be teljesen, többĂ© nem nyerte vissza korĂĄbbi nagysĂĄgĂĄt. MĂ©g Ă­gy is, az 1800-as Ă©vekben a szerzetesek kezdtek visszatĂ©rni az Ă©szaki templomba Ă©s lassan ĂĄtĂ©pĂ­tettĂ©k azt. A dĂ©li templom teljesen elhagyatott lett, hollĂ©tĂ©rƑl szinte elfeledkeztek az emberek, vĂ©gĂŒl a közelmĂșltban feltĂĄrtĂĄk a lehetsĂ©ges helyeit. A Qing KormĂĄny ebben az idƑben annyira romlott volt, hogy alig volt ideje Ă©szrevenni a fĂ©lreesƑ hegyvidĂ©ki terĂŒleten mƱködƑ Shaolin tevĂ©kenysĂ©gĂ©t. Az 1800-as Ă©vek közepĂ©n a Qing rendszer meggyengĂŒlĂ©se miatt nem tudott Ă©rvĂ©nyt szerezni szĂĄmos törvĂ©nyĂ©nek. A nyugati nemzetek (Hollandia, Anglia, NĂ©metorszĂĄg, FranciaorszĂĄg, OroszorszĂĄg) kihasznĂĄltĂĄk a helyzetet, Ă©s gazdasĂĄgilag (de katonailag is) megszĂĄlltĂĄk KĂ­nĂĄt. MegtartottĂĄk a Qing KormĂĄnyt (bĂĄb-kormĂĄny volt, Pu Ji az utolsĂł CsĂĄszĂĄr), amelyet teljesen lekötött az ellenĂŒk valĂł belsƑ kĂŒzdelem. Qing CsĂĄszĂĄra a Boxerekben szövetsĂ©geseit vĂ©lte felfedezni, akik eredmĂ©nyesebb harcot folytathatnak a megszĂĄllĂłkkal szemben, ezĂ©rt aztĂĄn hagyta tevĂ©kenysĂ©gĂŒket.

A mandzsu hadsereg 1860 utĂĄn szĂ©les körben hasznĂĄlni kezdte a lƑfegyvereket. Behozhatatlan elƑnyre tettek szert a harcos szerzetesekkel Ă©s a lĂĄzadĂłkkal szemben. Furcsa, de Ă©pp ezĂ©rt a szerezetesek viszonylag nagy szabadsĂĄgot Ă©lvezhettek, mert a KormĂĄny Ășgy gondolta, bĂĄrmikor könnyedĂ©n leveri a szerzetesek Ă©s lĂĄzadĂłk csapatait, ha ez szĂŒksĂ©ges lenne. A Templom a korĂĄbbi idƑkben elvesztette Mestereinek nagy rĂ©szĂ©t, sokat veszĂ­tett hĂ­rnevĂ©bƑl. A fegyverek terjedĂ©se Ă©s hasznĂĄlata pedig a harcmƱvĂ©szetet haszontalannĂĄ tette. A kĂ­naiak lassan elfordultak a harcmƱvĂ©szetektƑl, egyre kevesebben voltak hajlandĂłak Ă©letĂŒk nagy rĂ©szĂ©t e "rĂ©gimĂłdi törekvĂ©s" -nek szentelni. KĂ­na mĂĄs rĂ©szein is meggyengĂŒlt a shaolin-i harcmƱvĂ©szet. A belsƑ szemlĂ©letƱ mesterek munkĂĄssĂĄgĂĄval kialakultak Ă©s megerƑsödtek a belsƑ rendszerek mint a Ba Yi (八極拳, teljes nevĂ©n: 開門八極拳 Kai Men Ba Yi Quan), Tai Ji (太極拳), Ba Gua (八卦).

Shaolin HarcmƱvészetek terjedése

1890-es Ă©vekben a kĂŒlönbözƑ titkos tĂĄrsasĂĄgok (ismertebb: TriĂĄdok) összefogtak (BoxerlĂĄzadĂĄs), hogy egyĂŒttes erƑvel-, a buddhista szerzetesek Ă©s taoista papok egy utolsĂł, kĂ©tsĂ©gbeesett kĂ­sĂ©rletetet tegyenek a nyugatiak elƱzĂ©sĂ©re. A fegyverekkel szemben a harcmƱvĂ©szeti kĂ©pessĂ©gek ĂĄlltak, azonban a Qing kormĂĄny meggondolta magĂĄt. VĂ©gĂŒl nem segĂ­tette a tĂĄrsasĂĄgok szövetsĂ©gĂ©t Ă­gy a lĂĄzadĂĄsnak hamar vĂ©get vetettek. 1911-ben, Dr. Sun YatSen (孫逸仙 1866.11.12.–1925.03.12.) elegendƑ tĂĄmogatĂĄst gyƱjtött KĂ­na terĂŒletĂ©n kĂ­vĂŒl, Ă­gy katonai tĂĄmogatĂĄssal vĂ©gleg megdƑlt a Qing Dinasztia. Ekkor alakult meg a KĂ­nai KöztĂĄrsasĂĄg. Ezt tizenhĂ©t Ă©v polgĂĄrhĂĄborĂș követte, ahol szĂĄmos hadĂșr igyekezett megragadni mindent amit csak lehetett. Ez jĂłval több harcot Ă©s vĂ©rontĂĄst követelt, mint az egĂ©sz Qing Dinasztia alatt.

Shaolin utolsó megsemmisítése (1928)

A hadurak voltak a Shaolin vĂ©gsƑ megsemmisĂ­tĂ©sĂ©nek kulcsszereplƑi. Zhang KaiSek (蔣介石, 1887.10.31.–1975.04.05. Taiwan) KĂ­na egysĂ©gĂ©n dolgozott, hatalmas sereget verbuvĂĄlt össze, amely Ă©szakon kezdett hadmƱveletekbe (1926-1928). CĂ©lja az volt, hogy megszabaduljon a haduraktĂłl egyszer s mindenkorra. Xi Youshan TĂĄbornok (石友三 volt annak a Honan tartomĂĄnyban lĂ©vƑ sereg vezetƑje, aki Feng Yuxiang (冯玉祥, 1882-1948) beosztottjakĂ©nt a tartomĂĄnyi hadĂșr Fan ZhongXiu 樊鐘秀 kiƱzĂ©sĂ©t tƱzte ki cĂ©lul. A hadĂșr barĂĄtja a Shaolin ApĂĄt Miao Xing (妙兴, 1891-1927), ismert harcmƱvĂ©sz volt. A köztĂĄrsasĂĄgi csapatok legyƑztĂ©k Fan seregĂ©t aki a Templomba menekĂŒlt Ă©s kĂ©rte az ApĂĄt vĂ©delmĂ©t. A csapatok hasznĂĄltĂĄk fegyverĂŒket hogy kiƱzzĂ©k Fan-t a TemplombĂłl, de hiĂĄba. A TĂĄbornok kiĂŒrĂ­tette a Kolostort, de nem talĂĄlta meg a hadurat. Haragra gerjedve porig Ă©gette a Templom Ă©pĂŒleteit, amelybe benne Ă©gtek a buddhista iratok, szent szövegek, harcmƱvĂ©szeti kĂ©zikönyvek, melyek Ă©vszĂĄzados templomi pusztulĂĄsokat Ă©ltek tĂșl - ez idĂĄig. A sors irĂłniĂĄja, hogy a festett kĂ©pek, kƑtĂĄblĂĄk hirdettĂ©k, hogy a templomot kĂ­mĂ©lni kell miden pusztĂ­tĂĄstĂłl. 1928-ban elĂ©rkezett az utolsĂł Ăłra, Miao Xing elvesztette a csatĂĄt a TĂĄbornokkal szemben, a kolostor vĂ©gleg elpusztult, az ApĂĄt meghalt.

Újkori szövetsĂ©gek Ă©s a Guo Shu

A templom inaktĂ­v lett, maradvĂĄnyai, mint ereklye ĂĄlltak a hegy lĂĄbĂĄnĂĄl Ă©vekig. HĂ­res harcmƱvĂ©szek, hƑsök, akik harcoltak a mandzsuk ellen: Hung HeiGun (Hung Gar alapĂ­tĂł); NgMui (apĂĄca, aki sok stĂ­lust kidolgozott, de legjelentƑsebb a Wing Chun lett); Tsui Fa; Fong Sai Yok; Lee Pa Shan; hogy csak nĂ©hĂĄnyat emlĂ­tsĂŒnk. 1909-1937 idƑszakban kĂŒlönbözƑ harcmƱvĂ©szeti atlĂ©tikai szervezetek alakultak: ilyen volt a Jing Wu SzövetsĂ©g (精武體育會, 1922-tƑl) amely szĂĄmos mester Ă©s stĂ­lus hagyomĂĄnyainak megƑrzĂ©sĂ©Ă©rt jött lĂ©tre. Tagja volt Chen ZiZheng (陳子正) Mester a Saskarom IrĂĄnyzattal (鷹爪門), Luo GuangYu (羅光玉) Mester az Északi ImĂĄdkozĂł SĂĄska IrĂĄnyzattal, (北螳螂拳門), Geng XiaGuang (耿霞光) Mester a XingYi IrĂĄnyzattal (形意門), Ă©s Wu JianQuan (吳鑑泉) Mester a Wu StĂ­lusĂș Taiji Quan (吳式太極拳) -al.

A Jing Wu mellett megalakult a Nanjing Központi GuoShu IntĂ©zet (南京中央國術館, 1928-tƑl) Zhang ZhiLiang (張之江) igazgatĂĄsa alatt. A mesterek rendszeresen talĂĄlkoztak Ă©s informĂĄciĂłt cserĂ©ltek. A Nanjing Központi GuoShu IntĂ©zetbe invitĂĄlt Mesterek alakĂ­tottĂĄk ki a ma ismert Chang Quan Kungfu (長拳功夫) stĂ­lusĂĄt, Ƒk voltak Gu RuZhang (顧汝章), Wan LaiSheng (萬籟聲), Fu Zhendal (傅振嵩), Wang ShaoZhou (王 少 周) Ă©s Li XianWu (李先 五), mint az Ă©szaki stĂ­lusok (北少林), a TermĂ©szetes IrĂĄnyzat (自然門), a Bagua IrĂĄnyzat (八卦掌門), LiHua LĂĄndzsa (梨花槍) Ă©s Tan Tui IrĂĄnyzat (潭腿門) Nagymesterei. Ɛket az Öt Északi Tigris -kĂ©nt (五 北 虎) ismertek.

KĂ©sƑbb, az Öt Északi Tigris Guangdong tartomĂĄnyba ment, hogy segtsĂ©k Li RenChao (李任潮) tĂĄbornokot egy mĂĄsik-, a KözĂ©p Guoshu IntĂ©zet alaptĂĄsĂĄban. EzĂșttal a hĂ­res dĂ©li mestereket hĂ­vtĂĄk meg, Ă­gy Lin YinTang (林蔭棠) Mestert a Mo Jia Quan IrĂĄnyzattal (莫家拳門), Tan San (譚 三) Mestert a Cai Li Fo IrĂĄnyzattal (蔡李佛 派), Lin YaoGui (林耀桂) Mestert a SĂĄrkĂĄny StĂ­lus IrĂĄnyzattal (龍形派), Zhang LiQuan (張禮泉) Mestert a FehĂ©r Szemöldök IrĂĄnyzattal (白眉 派), Lin ShiRong (林世榮) Mestert a Hung Gar IrĂĄnyzattal (洪 家 拳), Ă©s Wu ZhaoZhong (吳 肇 鐘) Mestert a FehĂ©r Daru IrĂĄnyzattal (白鶴 拳). Az Új IntĂ©zet az Ă©szaki Ă©s dĂ©li stĂ­lusok talĂĄlkozĂłhelye lett, amely Ășjabb, hatĂ©konyabb Ă©s sokoldalĂș technikĂĄk lĂ©trejöttĂ©t segĂ­tette. Majd kitört a mĂĄsodik vilĂĄghĂĄborĂș, JapĂĄn megszĂĄllta KĂ­nĂĄt. Nem sokkal ezutĂĄn a kommunistĂĄk kerĂŒltek hatalomra Mao CeTung vezetĂ©sĂ©vel (1949), aki hatalmas katonai tĂĄmogatĂĄst kapott a szegĂ©ny parasztoktĂłl. Rengeteg ilyen helyeket zĂĄrtak le, amĂ­g az Ășj kormĂĄny Ășgy nem döntött, hogy tevĂ©kenysĂ©gĂŒk teljes összhangban van a politikai cĂ©lokkal.

Shaolin öröksége

HarcmƱvĂ©szetek szempontjĂĄbĂłl e korszak ismĂ©t visszaesĂ©s volt, mivel gyakorlĂĄs ĂĄltalĂĄban "ellenjavallt" volt a hĂĄborĂș utĂĄn. 1960-as kulturĂĄlis forradalom idƑszakĂĄban is öltek meg harcmƱvĂ©szeket azzal az indokkal, hogy megtĂĄmadta Ƒket "valami rĂ©gi feudĂĄlis babona". Sok Mester Ă©s stĂ­lus elhagyta KĂ­nĂĄt, s letelepedett Hong Kong-ban, Taiwan-on vagy AmerikĂĄban. Így a Shaolin gondolatisĂĄga, szemlĂ©lete az egĂ©sz vilĂĄgon terjedni kezdett. Az 1970-es Ă©vek mĂĄsodik felĂ©ben Mao halĂĄla utĂĄn a kormĂĄny enyhĂ­tett a harcmƱvĂ©szetek elleni nĂ©zetein, s jĂłvĂĄhagyta a torna, sport-orientĂĄlt kungfu megindĂ­tĂĄsĂĄt, Ă­gy alakult ki a wushu. A hagyomĂĄnyos kĂ­nai harcmƱvĂ©szetek ekkor nagy Ă©s ĂĄtfogĂł vizsgĂĄlaton estek ĂĄt. 1980-as Ă©vekben az eredeti Shaolin Templomot ĂșjjĂĄĂ©pĂ­tettĂ©k Ă©s megnyitottĂĄk a tĂșristĂĄk elƑtt. Szerzeteseket telepĂ­tettek a templomba (ekkor kerĂŒlt a harcos szerzetesi közössĂ©gbe Shi Deyang (é‡ŠćŸ·æš 1968-) Nagymester is, anno Shi Suxi Mester irĂĄnyĂ­tĂĄsa alatt). Az ĂșjjĂĄĂ©pĂ­tett kolostorban az idƑs szerzetes Shi Dechen (é‡‹ćŸ·çŠȘ 1907-1993) folytatta a Shaolin harcmƱvĂ©szet tanĂ­tĂĄsĂĄt.

Napjainkban rengeteg Shaolin törtĂ©net van (mĂ©g) legendĂĄkba burkolva, vagy elrejtve. A Shaolin QuanFa mint alapgyakorlat nagyszerƱ öröksĂ©ge a kĂ­nai harcmƱvĂ©szeteknek, amely 1500 Ă©ves törtĂ©nelme sorĂĄn megannyi Ă©s szerteĂĄgazĂł stĂ­lusnak nyĂșjtott igen termĂ©keny alapot. Shaolin harcmƱvĂ©szete ma kĂ­nai nemzeti kincs. Ismert Ă©s elismert, az egyik legfontosabb harcmƱvĂ©szeti rendszer a vilĂĄgon. A mĂłdszerek Ă©s ötletek elterjedtek, szĂĄmos nemzet Ă©s orszĂĄg sajĂĄt harcmƱvĂ©szetĂ©tre gyakoroltak hatĂĄst. Shaolin öröksĂ©ge eszerre egyszerƱ Ă©s mĂ©ly, jĂłval több annĂĄl, mint harc vagy harcolni. Shaolin hagyomĂĄnyon keresztĂŒl felfedezhetƑk Ă©s jĂłl lĂĄthatĂłak a taoista Ă©s buddhista gyökerek, e kĂ©t irĂĄnyzat egyesĂŒlĂ©sĂ©bƑl fakadĂł stĂ­lusok Ă©s mĂłdszerek: de leginkĂĄbb az egĂ©szsĂ©gmegƑrzĂ©s Ă©s az erĂ©ny.

Az egĂ©szsĂ©gmegƑrzĂ©sen keresztĂŒl Ă©rkezik a vitalitĂĄs-, a lĂ©gzĂ©s Ă©s testgyakorlatok, a test fejlesztĂ©sĂ©vel a Qi, mely tĂĄmogatĂĄsa rĂ©vĂ©n a szellem tĂĄplĂĄlĂĄsa, a meditĂĄciĂł, a filozĂłfia Ă©s a tanĂ­tĂĄs az etikĂĄrĂłl. Az elme fejlesztĂ©se rĂ©vĂ©n a megvilĂĄgosodĂĄs elĂ©rĂ©se. JĂłl lĂĄthatĂł: Shaolin össze gyötrelmei közepette mindig tovĂĄbb tudott fejlƑdni, hogy illeszkedjen a kor elvĂĄrĂĄsaihoz Ă©s tanĂ­tani azokat, ahol szĂŒksĂ©g van. TanĂ­tvĂĄnyok Ă©s Mesterek a hagyomĂĄnyos kungfu technikĂĄk Ă©s formĂĄk gyakorlĂĄsĂĄval közvetlenĂŒl tĂĄplĂĄljĂĄk a Shaolin szerzeteseinek öröksĂ©gĂ©t. Ha gyakorolsz, nagyon szerencsĂ©s vagy, hogy van lehetƑsĂ©ged megismerni Ă©s megĂ©rteni ezt. Ne pocsĂ©kold el az idƑd: öröksĂ©get kapsz örökĂŒl te is, amely egykoron generĂĄciĂłrĂłl generĂĄciĂłra öröklƑdött. Ma pedig 2016-ot Ă­runk.

LĂ©gy szorgalmas!

Javasolt irodalom Ă©s forrĂĄsok

0. http://www.shaolin.org.cn/
1. Haar, Barend J. (1998). Ritual and Mythology of the Chinese Triads
2. Shahar, The Shaolin Monastery
3. Ryuchi, Matsuda 松田隆智 (1986), ZhongguĂł wushu shilĂŒe 中國武術史略 (in Chinese), Taipei: Danqing tushu
4. Canzonieri, Salvatore. "The Emergence of the Chinese Martial arts". Han Wei Wushu
5. Zhang Kongzhao 張孔昭 (c. 1784). Boxing Classic: Essential Boxing Methods 拳經拳法備要 QuĂĄnjing QuĂĄnfa Beiyao (in Chinese).
6. ChĂ©ng ZongyĂłu 程宗猷 (c. 1621). Exposition of the Original Shaolin Staff Method 少林棍法闡宗 ShaolĂ­n Gunfa Chanzong (in Chinese).
7. Shi Deqian (1995). 少林寺武術百科全書 (Encyclopedia of Shaolin martial arts) - 4 volumes. ISBN 9787806000991
8. Shahar, Meir (2000). "Epigraphy, Buddhist Historiography, and Fighting Monks: The Case of The Shaolin Monastery".
9. Tang Hao 唐豪 (1968) [1930]. ShaolĂ­n Wudang kao 少林武當考.
10.

❀ ❀ ❀

Köszönetet mondunk minden barĂĄtunknak, mindazon szerzƑknek, tanĂ­tĂłknak, buddhistĂĄknak Ă©s harcmƱvĂ©szeknek, akik hozzĂĄjĂĄrultak a harcmƱvĂ©szet-törtĂ©neti-, buddhista-, bölcseleti Ă©s egyĂ©b tanĂ­tĂĄsokkal, Ă­rĂĄsokkal, tanulmĂĄnyokkal, jegyzetekkel minden Ă©rzƑ lĂ©ny tanĂ­tĂĄsĂĄhoz Ă©s tanulĂĄsĂĄhoz. BuddhĂĄk Ă©s Mesterek tanĂ­tĂĄsait megosztani Ă©rdem, mindezen Ă©rdemeket felajĂĄnljuk az összes BuddhĂĄknak. A Xing Long Tang elfogulatlan, pĂĄrtatlan, szektarianizmustĂłl mentes elv alapjĂĄn törekszik a DharmĂĄt, a Chan hagyomĂĄnyvonal tanĂ­tĂĄsĂĄt, a harcmƱvĂ©szeti stĂ­lusok törtĂ©neteit megosztani. æ­Šæž—äž€ćź¶! é˜żćŒ„é™€äœ›!

ć„äœæœ‹ć‹, 䜜者, è€ćžˆ, äœ›æ•™ćŸ’ć’ŒćŠŸć€«çˆ±ć„œè€…, èŻ·ć…èźžæˆ‘ć‘äœ ä»ŹèĄšç€șæ„Ÿè°ą, æ„Ÿè°ąäœ ä»Źäž€ç›Žä»„æ„ç”šćŠŸć€«, 掆ćČ, 䜛教, ć“Čć­Šć’Œć„ç±»æ•™ć­Š, 文章, ç ”ç©¶ć’Œæ•™äč‰, ćŻčæ•™ć­Šć’Œć­Šäč çš„æ”ŻæŒă€‚ćˆ†äș«äœ›æ•™ć’Œć€§ćžˆçš„æ•™äč‰éžćžžæœ‰ä»·ć€Œ, æˆ‘ä»Źä»„æ­€æ­æ•ŹèŻžäœ›ă€‚ă€Šé†’éŸ™ć ‚ă€‹ ć°†äŸæźäžćäŸ, äžćˆ†ćź—æŽŸçš„ćŽŸćˆ™ćŠȘ抛戆äș«äœ›æł•, äŒ æ‰żäœ›æ•™æ€æƒłć’ŒäŒ ç»ŸćŠŸć€«ă€‚

Xiao Feng Cserkész Gåbor Mester @ Xing Long Tang | 2016-2019 v2; måsodik kiadås
Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 licenc alkalmazĂĄsĂĄval | çœČ損-éžć•†äžšæ€§äœżç”š-çŠæ­ąæŒ”ç»Ž 4.0 ć›œé™…
Ha hibĂĄkat, megjelenĂ©si vagy egyĂ©b problĂ©mĂĄkat talĂĄlsz, Ă­rj nekĂŒnk: master [at] rgm [pont] hu

武林一家 |

vissza | ❀ index | ❀ jegyzetek Ă©s publikĂĄciĂłk | ❀ Pu Ji Chan Templom 普济寺 facebook oldala - Kövess minket itt is!




0

XING LONG TANG 醒龙堂 中国武术研究会 | Honorary President: ZHANG ERYU Grandmaster | Master: XIAO FENG | Contact us: master [at] rgm.hu
Member of Hungarian Traditional Gong-Fu and Wushu Federation | HQ & Cultural Xchange: CHINESE ART CENTER 匈中文化交流中心.
Your use of this website is subject to, and constitutes acknowledgement and acceptance of, our Terms & Conditions @ 1995-2017
How you may Enhance your Health, Combat Efficiency, Mental Freshness and Spiritual Joy through autentic Gong Fu and Chan Teachings