XING LONG TANG - Neigong Vilåga, Alapelméletek



   



Neigong VilĂĄga - ALAPELMÉLETEK (基本理论)

❀ ❀ ❀

    „Minden Ă©letmĂłdnak, szĂŒletĂ©snek Ă©s vĂĄltozĂĄsnak a gyökere a qi ; az Égben Ă©s a Földön megszĂĄmlĂĄlhatatlan dolog mind ennek a törvĂ©nynek veti alĂĄ magĂĄt. Így, kĂŒlsƑ qi burkolja az Eget Ă©s a Földet, Ă©s a belsƑ qi ezeket aktivizĂĄlja. Mindennek a gyökere a qi; a qi a mennydörgĂ©s, az esƑ, a felhƑk szĂŒlƑje, a qi a vilĂĄgossĂĄg forrĂĄsa, amibƑl fĂ©nyĂ©t a nap, a Hold Ă©s a csillagok merĂ­tik; itt szĂŒletnek az Ă©vszakok, neki köszönhetƑ mindazon megszĂĄmlĂĄlhatatlan dolog, amely a vilĂĄgunkat kĂ©pezi, fejlƑdĂ©sĂŒk, felhalmozĂĄsuk, megƑrzĂ©sĂŒlt. Az Ember Ă©lete pedig teljes egĂ©szĂ©ben a qi -nek köszönhetƑ
”

    Nei Jing


    „Az Ƒsi idƑkben az emberek könnyedĂ©n Ă©ltek szĂĄz vagy ezer Ă©vig. A SĂĄrga CsĂĄszĂĄr ideje Ăłta viszont az emberi Ă©lettartam jelentƑsen megrövidĂŒlt, ami annak tudhatĂł be, hogy az emberek nincsenek többĂ© kapcsolatban az ƐseredendƑ PĂĄra mozgĂĄsĂĄval. Ennek következtĂ©ben meghalnak vagy megsĂ©rĂŒlnek. Ezzel szemben Ég Ă©s Föld azĂ©rt tud Ă©vezredekig lĂ©tezni, mert folyamatosan tĂĄplĂĄlja Ƒket a Tiszta Ă©s EredendƑ PĂĄra nagyszerƱsĂ©ge. A nĂ©gy Ă©vszak körforgĂĄsĂĄt követve teremtik Ă©s feloldjĂĄk az Öt VĂĄltozĂł Állapotot Ă©s termĂ©szetesen mozognak a pĂĄlyĂĄjukon. A rĂ©gi idƑk Bölcsei megfigyeltĂ©k az Ă©gbolt mintĂĄzatait Ă©s megĂ©rtettĂ©k a csillagok mozgĂĄsĂĄt, összeolvadtak a termĂ©szet ƐseredendƑ PĂĄrĂĄjĂĄval Ă©s testĂŒk tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra hasznĂĄltĂĄk azt, amitƑl Ă©lethosszuk az ÉgĂ©vel Ă©s a FöldĂ©vel volt azonos. ManapsĂĄg az emberek mĂĄsok. A fiatalok Ă©rzĂ©ki örömökre sĂłvĂĄrognak, mĂ©g mielƑtt a vĂ©rĂŒkben levƑ energia teljesen kifejlƑdött volna. Az idƑsek energiĂĄt veszĂ­tenek a vĂ©rĂŒkbƑl, Ă©s az öregedĂ©ssel jĂĄrĂł betegsĂ©gek gyengĂ­tik Ƒket. Amikor felismerik a bajukat, mĂĄr kĂ©sƑ. Csak azok fognak hosszĂș Ă©letet Ă©lni, akik tudjĂĄk, hogyan ƑrizzĂ©k meg magukat. A MegvilĂĄgosodottak összhangban vannak Ég Ă©s Föld vĂĄltozĂĄsaival. MegĂ©pĂ­tik a TƱzhelyet Ă©s felĂĄllĂ­tjĂĄk az Üstöt, hogy elkĂ©szĂ­tsĂ©k a Szent GyĂłgyĂ­rt. Ha idƑs emberek fogyasztjĂĄk el ezt a GyĂłgyĂ­rt, akkor az ÉleterƑ Ă©s a Szellem összegyƱlik Ă©s visszatĂ©rnek fiatalkori tetterejĂŒkhez. Ha fiatalok veszik be, akkor elĂ©rik a HalhatatlansĂĄgot. Zhenyi a Bölcs, a Szent ElixĂ­r mƱvelĂ©sĂ©t Ég Ă©s Föld megteremtĂ©sĂ©hez hasonlĂ­totta. A folyamatot a vĂĄltozĂĄs metaforĂĄival lehet leĂ­rni. A Hatalmas ElixĂ­r alapjait a Föld gyökereire Ă©pĂ­tik fel. A Hatalmas ElixĂ­r elƑállĂ­tĂĄsĂĄnak mĂłdszerĂ©t Qian Ă©s Kun megfordĂ­tott mozgĂĄsĂĄba kĂłdoltĂĄk bele. TƱz Ă©s VĂ­z alkalmazĂĄsĂĄt Li (TƱz) Ă©s Kan (VĂ­z) trigramokrĂłl mintĂĄztĂĄk."

    A SĂĄrkĂĄny Ă©s Tigris KlasszikusĂĄbĂłl egy Ismeretlen szerzƑtƑl

Fejezetek



I. fejezet: Yin Ă©s Yang - 阴阳

A harcmƱvĂ©szet olyan rendszert teremtett, melyben a Yin Ă©s Yang egyensĂșlyban van. Ez azt jelenti, hogy az emberi lĂ©lek, az Ă©rzĂ©kszervek, a belsƑ szervek Ă©s a vĂ©gtagok mozdulatai összhangban kell, hogy legyenek. A harcmƱvĂ©szeti gyakorlĂĄs elkĂ©pzelhetetlen e kĂ©t "jelleg" nĂ©lkĂŒl. ViszonyĂ­tĂĄsi alap, a Qi-nek jellege-, adott pillanatban azonosĂ­thatĂł minƑsĂ©ge. Minden jelensĂ©gĂ©ben meglĂ©vƑ ellentĂ©t egysĂ©ge, ahol minden a Yin Ă©s Yang arĂĄnyĂĄnak a következmĂ©nye. Olyan rendszer, amely a kĂ©t pĂłlus ĂĄltal alkotott egysĂ©gen alapul. ÖnĂĄllĂłan sem energiĂĄjuk, sem anyagi termĂ©szetĂŒk nincs. Minden körĂŒlötted, minden benned Ă©s minden mozdulat Ă©s forma valamint jelensĂ©g tartalmazza a Yin Ă©s a Yang minƑsĂ©get. EzĂ©rt fontos megĂ©rtened.

陽 yang: egy magaslat dĂ©li lejtƑje; egy folyĂł Ă©szaki partja; fĂ©ny, ragyogĂĄs; a Nap; a fĂ©nyes kozmogĂłniai alapelv; emelkedett. Helyette 暘 ua. napfĂ©ny, napsĂŒtĂ©s, ragyogĂł.阜 fou: nagy dombocska/bucka, földdomb; nagy Ă©s kövĂ©r; bƑsĂ©ges.昜 yang: dĂ©li oldal. A yang (yĂĄng hagyomĂĄnyos Ă­rĂĄsjele: 陽, melynek felĂ©pĂ­tĂ©se: 170. jelentĂ©stani összetevƑ 阜 (fù 阝): domb, dombocska, bucka, kupac, hely, hangtani összetevƑ 昜 (yĂĄng): kinyĂ­lni, kiterjedni, fĂ©nyes, dicsƑsĂ©ges [旦 (dàn): a Nap日 (rì) a lĂĄthatĂĄr fölött (hajnal, reggel, nappal), a 勿 (wù) pedig az ĂĄrnyĂ©k (amĂșgy tagadĂłszĂł: nem, ne)].

陰 yin: egy magaslat Ă©szaki lejtƑje; ĂĄrnyĂ©k, sötĂ©tsĂ©g; felhƑs; sötĂ©t kozmogĂłniai alapelv; elfedni; menedĂ©ket nyĂșjtani valakinek. 阜 fou: ua. 侌 yin: (az a’ xx yin ’felhƑs’ elsƑdleges alakja, innen az olvasata). A Shou Wen szerint: felhƑs (nincs szöveg). A gyökjel 云 „felhƑ”. A yin hagyomĂĄnyos Ă­rĂĄsjele 陰, melynek felĂ©pĂ­tĂ©se: 170. jelentĂ©stani összetevƑ 阜 (fù 阝): domb, dombocska, bucka, kupac, hely; hangtani összetevƑ 侌 (yin) [jelentĂ©stani összetevƑ 云 (yún): felhƑ, mondani; hangtani összetevƑ 今 (jīn): most, mostansĂĄg, jelen.

Elterjedt szemlĂ©ltetĂ©sĂŒk, mely könnyen azt a kĂ©pzetet keltheti, hogy kĂ©t egymĂĄstĂłl kĂŒlönĂĄllĂł, egymĂĄstĂłl elkĂŒlönĂ­thetƑ minƑsĂ©grƑl van szĂł:

  • Yin: sötĂ©t, hideg, Ă©jszaka, Hold, alsĂł, lassĂș, passzĂ­v / nyugodt, nehĂ©z
  • Yang: vilĂĄgos, forrĂł, nappal, Nap, felsƑ, gyors, aktĂ­v / mozgĂ©kony, könnyƱ

A Yin-Yang szimbĂłlum az Egyet jelkĂ©pezi, mĂ©g mielƑtt szĂ©tvĂĄlna a kĂ©t egymĂĄst kiegĂ©szĂ­tƑ rendezƑ elvre: ilyenkor a yang -ot a „tiszta” (chun 純) jelzƑvel lĂĄtjĂĄk el Ă©s megegyezik az eredendƑ lĂ©legzettel (yuan qi). Ebben az esetben egyenĂ©rtĂ©kƱ vele a vĂ­z vagy a vese „lĂ©legzete” – önmagĂĄban, pĂĄr nĂ©lkĂŒl, hiszen az osztatlan egysĂ©grƑl beszĂ©lĂŒnk. Az Egy yang oldala, melyet a yin oldal egĂ©szĂ­t ki, ugyanakkor a kĂ©sƑbbi Égben ez a yang -ba is van zĂĄrva a yin jelensĂ©gekbe. Ebben az esetben pĂĄrokrĂłl beszĂ©lhetĂŒnk: a nehĂ©z, sötĂ©t, lemerĂŒlƑ, yin termĂ©szetƱ Ăłlom (kan ☵) Ă©s a vele pĂĄrban ĂĄllĂł könnyƱ, fĂ©nyes, elpĂĄrolgĂł, illĂ©kony, yang termĂ©szetƱ higany (li ☲) szerepel az alkĂ­miai mƱvekben. Ha az öt hajtĂłerƑ rendszerĂ©t alkalmazzĂĄk, akkor a vĂ­zzel (yin) a fĂ©m (yang) ĂĄll pĂĄrban. Ha pedig a belsƑ szervek erƑinek akarjuk megfeleltetni, akkor a vese „lĂ©legzetĂ©vel” (a yang a yin -ben) a szĂ­v „folyadĂ©ka” (a yin a yangban) ĂĄll pĂĄrban.

Egy mĂĄsfajta kĂ­nai (taoizmus) vilĂĄgkĂ©p szemlĂ©ltetĂ©sĂ©re talĂĄn alkalmasabb „meghatĂĄrozĂĄs”:

    „BĂĄr a szövegek a yinrƑl Ă©s a yangrĂłl kĂŒlön megnevezĂ©sekkel Ă©s kĂŒlönbözƑ lĂ©tezƑkkĂ©nt beszĂ©lnek, valĂłjĂĄban csak az egyetlen mögöttes, mindent ĂĄthatĂł Ă©s az Úttal egysĂ©get kĂ©pezƑ kozmikus qi aspektusai. Ahelyett, hogy a yin Ă©s yang fĂŒggetlen hatĂłerƑk lennĂ©nek, pusztĂĄn leĂ­rjĂĄk az egy qi helyzetĂ©t Ă©s energetikai mozgĂĄsĂĄt.”

Ezt a meghatĂĄrozĂĄst egy kĂ©pbe „sƱrĂ­tve” egy kĂ©t vĂ©gpont között ide-oda ingĂĄzĂł, megjelenĂ©sĂ©ben kettƑs termĂ©szetƱ Ă©s vĂĄltozĂł, lĂ©nyegĂ©t tekintve azonban mindvĂ©gig egysĂ©gĂ©t megƑrzƑ Ă©s vĂĄltozatlan minƑsĂ©get kapunk.



Ennek a kĂ©pnek megfelelƑen talĂĄn szerencsĂ©sebb egy meghatĂĄrozott szempont szerint sorra venni a qi tulajdonsĂĄgait, melyeket a kĂ©t vĂ©gpont felĂ© haladva vesz fel:


YIN MINƐSÉGE

QI MINƐSÉGE

YANG VÉGPONT

csökken: sötétség

fĂ©nyerƑ

növekszik: vilågossåg

csökken: alacsony (hideg)

hƑmĂ©rsĂ©klet

növekszik: magas (forró)

befelĂ©, lefelĂ©, összehĂșzĂłdik

mozgĂĄsirĂĄny

kifelé, fölfelé, terjed, elindul

lelassul

mozgåssebesség

felgyorsul

Ă©jfĂ©l, Ășjhold, tĂ©li napford.

tĂ©r-idƑ

dél, telihold, nyåri napford.



    道生一,一生二,二生三,三生萬物。
    dào shēng yī, yī shēng èr, èr shēng sān, sān shēng wàn wù。
    A lĂ©t szĂŒli az Egyet, az Egy szĂŒli a KettƑt, a KettƑ szĂŒli a HĂĄrmat, a HĂĄrom szĂŒli a tĂ­zezer lĂ©tezƑt.

    萬物負陰而抱陽,沖氣以為和。
    àn wù fù yīn ér bào yáng,chōng qì yǐ wéi hé。
    A tĂ­zezer lĂ©tezƑ hĂĄtĂĄn hordozza a yint Ă©s ĂĄtöleli a yangot, a felszĂĄrnyalĂł lĂ©legzet összhangot teremt [köztĂŒk].

Az egyik Ă©rtelmezĂ©s szerint az Út elƑször lĂ©trehozza az „EgysĂ©get”, mely yin Ă©s yang kĂ©t egymĂĄst kiegĂ©szĂ­tƑ rendezƑ elvĂ©bƑl ĂĄll. MiutĂĄn yin Ă©s yang szĂ©tvĂĄlik egymĂĄstĂłl, ismĂ©t összekapcsolĂłdik Ă©s lĂ©trehozza a „HĂĄrmat”, egyesĂŒlĂ©sĂŒk eredmĂ©nyĂ©t. A „TĂ­zezer LĂ©tezƑ” a lĂ©tezƑk teljessĂ©ge, mely e folyamat folytonos ismĂ©tlƑdĂ©se ĂĄltal jön lĂ©tre. A nei dan gyakorlĂĄs fokozatosan megfordĂ­tja ezt a kibontakozĂĄst, mĂ©gpedig Ășgy, hogy alulrĂłl fölfelĂ© megszĂŒnteti az egymĂĄs melletti szintek közötti kĂŒlönbsĂ©get.

A Yin (egyszerƱsĂ­tett Ă­rĂĄsjellel: 阴) Ă©s a Yang (egyszerƱsĂ­tett Ă­rĂĄsjellel: 阳) közötti ellentĂ©t minden jelensĂ©gben benne van. SzembenĂĄllĂĄsuk dinamikus egyensĂșlyt teremt, ennek következmĂ©nye a dolgok fejlƑdĂ©se Ă©s ĂĄtalakulĂĄsa. Az ellentĂ©tes oldalak soha nem pihennek, hanem ĂĄllandĂłan kölcsönösen növekvƑ illetve csökkenƑ mozgĂĄst vĂ©geznek. Rendes körĂŒlmĂ©nyek között ez a mozgĂĄs relatĂ­v egyensĂșlyt hoz lĂ©tre, ha viszont ez az egyensĂșly felborul Ă©s valamelyik oldal tĂșlsĂșlyba kerĂŒl, betegsĂ©g lĂ©p fel.

A Yin Ă©s a Yang hĂĄrom tulajdonsĂĄga (szembenĂĄllĂĄs, kölcsönös kapcsolat, növekedĂ©s Ă©s csökkenĂ©s) teszi lehetƑvĂ©, hogy megĂ©rtsd a Yin - Yang elmĂ©letĂ©nek harcmƱvĂ©szeti felhasznĂĄlĂĄsĂĄt. ValĂłjĂĄban azonban ĂĄllandĂłan egymĂĄsba folynak, egymĂĄsra hatĂĄsuk kölcsönös tevĂ©kenysĂ©gek folyamata. JellemzƑi:

Fizikai termĂ©szetĂŒk szerint a Yang - Yin: eleven - pihen, mozog - nyugodt, kĂŒlsƑ - belsƑ, felszĂĄll - leszĂĄll, meleg - hideg, fĂ©nyes - sötĂ©t, szellemi - anyagi, szilĂĄrd - stabil, mƱködik - mƱködĂ©se csökken, fejlƑdĂ©s-, cselekvĂ©s - ĂĄllomĂĄnynak felel meg.

MegnyilvĂĄnulĂĄsuk termĂ©szete szerint a Yang: Ég- fent van, TƱz- meleg Ă©s magasba tör, a Yin: Föld- lent van, VĂ­z- hideg Ă©s folyik

MozgĂĄsuk szerint a Yin: nem mozog, a Yang: mozog

    "A Yin nyugodt, a Yang szabályozott, az AlapvetƑ Szellem (Jing Shen) ilyenkor lehet rendes."

ÁtalakulĂĄsuk szerint minden jelensĂ©g Ă©s ĂĄtalakulĂĄs e kettƑ következmĂ©nye. A Yin Yang -hoz valĂł tartozĂĄs lĂ©te nem abszolĂșt, hanem relatĂ­v.

    "A Yang elvvé, Qi -vé vålik, a Yin formåt ölt megjelenik."

Yin Ă©s Yang szembenĂĄllĂĄsa

A Yin Ă©s Yang közötti ellentĂ©t minden jelensĂ©gben benne van. Az egyik Ășgy szabĂĄlyozza a mĂĄsikat, hogy szemben ĂĄll vele. Ha a Yin erƑsebb, akkor a Yang beteg, ha a Yang akkor pedig a Yin beteg. Szemben ĂĄllĂĄsuk dinamikus egyensĂșlyt teremt, aminek a következmĂ©nye a dolgok fejlƑdĂ©se Ă©s alakulĂĄsa.

Yin és Yang kölcsönhatåsa

A Yin és Yang elvålaszthatatlanok egymåstól, önmagukban nem létezhetnek. A Yin a Yang åltal, a Yang a Yin åltal létezik. Ezt hívjåk "Kölcsönös Gyökérnek".

    „A Yin belĂŒl van Ă©s fenntartja a Yang -ot, a Yang kĂ­vĂŒl van, mint a Yin kĂŒldötte."

    (Su Wen 5. fejezet).

A Yin jelenti az anyagot az emberi test ĂĄllomĂĄnyĂĄt, az, ami belĂŒl van. A Yang a mƱködĂ©s, ami kĂ­vĂŒl nyilvĂĄnul meg. A Yin a mƱködƑkĂ©pessĂ©g anyagi alapja, Ă©s mint ilyen, a Yang fenntartĂłja. A Yang a bent lĂ©vƑ anyag mozgĂĄsĂĄnak kĂŒlsƑ megnyilvĂĄnulĂĄsa, ezĂ©rt nevezik a Yin kĂŒldöttĂ©nek. Az ĂĄllapot, amelyben a Yin Ă©s Yang elveszĂ­tik kölcsönös fĂŒggĂ©sĂŒket, „MagĂĄnyos Yin -nek” Ă©s „Elszigetelt Yang -nak” nevezik. Yin anyaga tĂĄmasztja alĂĄ a Yang Qi megszĂŒletĂ©sĂ©t, Ă©s a Yang Qi -bƑl szĂĄrmazĂł Ă©lettani mƱködĂ©s folyamatosan termeli a Yin eszenciĂĄt.

Yin és Yang növekedése és csökkenése

A Yin Ă©s Yang kĂ©t ellentĂ©tes oldala soha nem pihen, hanem ĂĄllandĂłan kölcsönösen növekedƑ, illetve csökkenƑ mozgĂĄst vĂ©gez. Amikor a Yang csökken a Yin növekszik, Ă©s fordĂ­tva. Ahhoz, hogy egy Yang Ă©lettani tevĂ©kenysĂ©g megtörtĂ©nhessen, szĂŒksĂ©g van Yin tĂĄpanyag fogyasztĂĄsĂĄra egy olyan folyamat sorĂĄn, melyben Yin csökken Ă©s Yang növekszik. FordĂ­tva a Yin tĂĄplĂĄlĂ©k fogyasztĂĄsĂĄhoz, Yang Qi -re van szĂŒksĂ©g, mely folyamat sorĂĄn Yin növekszi Yang csökken. NormĂĄlis körĂŒlmĂ©nyek között ez a csökkenĂ©s illetve növekedĂ©s egyensĂșlyt hoz lĂ©tre.

Yin Ă©s Yang tovĂĄbboszthatĂłsĂĄga

A test felsƑ rĂ©sze, a kĂŒlseje, a hĂĄti rĂ©sze Ă©s a kĂŒlsƑ oldala a Yang -hoz, az alsĂł rĂ©sze, a belseje, a hasi rĂ©sze Ă©s a belsƑ oldala pedig a Yin -hez tartozik. A Hat Fu Yang -hoz, az Öt Zang a Yin -hez tartozik. TovĂĄbbosztva az Öt Zang közĂŒl a SzĂ­v Ă©s a TĂŒdƑ a Yang -hoz, a MĂĄj, a LĂ©p Ă©s a Vese pedig a Yin -hez tartozik. MagĂĄnak a szervnek is van egy Yin Ă©s egy Yang oldala.

Yin Ă©s Yang a diagnosztikĂĄban

Azok a gyĂłgyszerek melynek feladatuk valaminek a megtartĂĄsa, leszĂĄllĂ­tĂĄsa, a Yin -hez, azok, amelyek kĂ©pesek felszĂĄllĂ­tani Ă©s szĂ©tszĂłrni, a Yang -hoz tartoznak. Zamatuk szerint: fanyar Ă©s az Ă©des, izzasztnak Ă©s szĂ©tszĂłrnak. Yang savanyĂș Ă©s keserƱ, kiƱzƑk Ă©s hashajtĂłk: Yin sĂłs kiƱzƑ Ă©s hashajtĂł: Yin az Ă­ztelen vizelethajtĂł: Yang

    "Yang betegségben a Yin -t kell kezelni, a Yin betegségben pedig a Yang -ot."

Yang többlet jelei

  • ViselkedĂ©s: MagabiztossĂĄg
  • Érzelem: AgresszĂ­v, hirtelen haragĂș, ingerlĂ©keny
  • IzomtĂłnus: JĂł izomtĂłnus, erƑs szövetek
  • ArcszĂ­n PirospozsgĂĄs
  • BƑr: Meleg
  • ArckifejezĂ©s: ÉlĂ©nk
  • Szemek: RagyogĂł, Ă©lĂ©nk
  • BeszĂ©d: Gyors beszĂ©d, erƑs hang
  • GesztikulĂĄlĂĄs, taglejtĂ©sek: Gyors mozdulatok, Ă©lĂ©nk gesztikulĂĄlĂĄs
  • ÁllĂłkĂ©pessĂ©g: JĂł fizikai Ă©s szellemi ĂĄllĂłkĂ©pessĂ©g
  • KeringĂ©s: NormĂĄl vagy fokozott
  • Anyagcsere: Gyors
  • AlvĂĄs: Nyugtalan, izgatott, ĂĄlmatlansĂĄg
  • BetegsĂ©gre valĂł hajlam: Hirtelen fellĂ©pƑ akut betegsĂ©gek, magas lĂĄz, görcsök
  • Pulzus: jobb pulzus ĂĄltalĂĄban erƑsebb, mint a bal, a felszĂ­nes erƑsebb, mint a mĂ©ly, a perifĂ©riĂĄs pulzus ĂĄltalĂĄban erƑsebb, mint a centrĂĄlis

FelsƑtest Yang többlet jelei elsƑdleges jelek a melegsĂ©g, vagy melegsĂ©gĂ©rzet a fejben vagy az arcon, miközben a lĂĄbak hidegek. FelsƑ vĂ©gtag hĂĄrom Yang csatorna pulzusa (Vab, HM, VĂ©b) erƑsebb, mint az alsĂł vĂ©gtag hĂĄrom Yang pulzusa (Gy, Eh, H)

AlsĂłtest Yang többlet jelei elsƑdleges jelek a meleg lĂĄbak, hƱvös arc. Az alsĂł vĂ©gtag hĂĄrom Yang csatorna pulzusa (Vab, HM, VĂ©b) erƑsebb, mint a felsƑ vĂ©gtag hĂĄrom Yang pulzusa (Gy, Eh, H)

Yin többlet jelei

  • ViselkedĂ©s: PasszĂ­v, apatikus, kedvtelen, közömbös
  • Érzelem: SzomorĂșsĂĄg, bĂĄtortalansĂĄg
  • IzomtĂłnus: Gyenge izomtĂłnus, petyhĂŒdt szövetek
  • ArcszĂ­n: SĂĄpadt
  • BƑr: Hideg
  • ArckifejezĂ©s: KifejezĂ©stelen arc
  • Szemek: FĂ©nye vesztett tekintet
  • BeszĂ©d: LassĂș beszĂ©d, gyenge hang
  • GesztikulĂĄlĂĄs, taglejtĂ©sek: KevĂ©s
  • ÁllĂłkĂ©pessĂ©g: Mind szellemileg, mind fizikailag gyors kifĂĄradĂĄs
  • KeringĂ©s: Renyhe
  • Anyagcsere: Lassult
  • AlvĂĄs: AluszĂ©konysĂĄg
  • BetegsĂ©gre valĂł hajlam: IdĂŒlt ĂĄllapotok, lassĂș lefolyĂĄsĂș betegsĂ©gek
  • Pulzus: baloldalon a pulzus erƑsebb, mint a jobb oldalon, a mĂ©ly pulzus erƑsebb, mint a felszĂ­nes, a centrĂĄlis erƑsebb, mint a perifĂ©riĂĄs

FelsƑtest Yin többlet jelei elsƑdlegesen a sĂĄpadtsĂĄg, a kĂ©z hidegebb, mint a lĂĄb. HĂĄrom felsƑ vĂ©gtagi Yin csatorna pulzusa (T, Szb, Sz) erƑsebb, mint a hĂĄrom alsĂł vĂ©gtagi Yin csatornĂĄĂ© (LĂ©p, MĂĄj, Vese)

AlsĂłtest Yin többlet jelei elsƑdlegesen a meleg arc Ă©s kĂ©z mellett feltƱnƑen hideg lĂĄb. A hĂĄrom alsĂł vĂ©gtagi Yin csatorna pulzusa (L, V, M) erƑsebb, mint a hĂĄrom felsƑ vĂ©gtagiĂ© (T, Szb, Sz)

Betegségek

Az egyik megerƑsödĂ©se maga utĂĄn vonja a mĂĄsik meggyengĂŒlĂ©sĂ©t. Így ha valamelyik oldalt megjelenik egy BƑsĂ©g (Shi) tĂ­pusĂș kĂŒlsƑ eredetƱ kĂłros tĂ©nyezƑ, akkor ez az ellentĂ©tes oldal csökkenĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi. TehĂĄt egy kĂŒlsƑ eredetƱ Yin tĂ­pusĂș gonosz, a Yin tĂșlsĂșlyĂĄhoz vezet. Ugyanez a Qi megvĂĄltoztatja a Yang -ot, Ă©s egy Hideg kĂłrkĂ©pet hoz lĂ©tre.

Az egyik alkati gyengĂŒlĂ©se erƑsĂ­ti a mĂĄsikat, ezĂ©rt a test belsejĂ©ben egy Yin vagy Yang ElĂ©gtelensĂ©g (Xu) tĂ­pusĂș ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©g csökkenĂ©s a mĂĄsik aspektus viszonylagos növekedĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezi. Így belsƑ Yang gyengesĂ©g Hideg kĂłrkĂ©pet hoz lĂ©tre, a Yin csökkenĂ©se pedig egy HƑsĂ©g kĂłrkĂ©pet.

    „A Yin hiĂĄnyos, a Yang mĂ©rtĂ©ktelen, a Yang hiĂĄnyos, a Yin virĂĄgzĂł.”

A kĂ©t oldal egyidejƱ gyengesĂ©ge. Mivel a Yin a Yang alapja, Ă©s a Yang a Yin termelƑdĂ©sĂ©nek a feltĂ©tele, a Yin hiĂĄnyĂĄnak következtĂ©ben elĂ©gtelen Yang termelƑdik, az elĂ©gtelen Yang csökkent Yin ĂĄllomĂĄnykĂ©pzƑdĂ©st eredmĂ©nyez. Így egy Yin betegsĂ©g idƑvel a Yang -ra jellemzƑ tĂŒneteket is fogja birtokolni. Ugyan ez fennĂĄll fordĂ­tva is.

Yin Ă©s Yang egymĂĄsba alakulhat, a "Kölcsönös GyökĂ©r" fogalma a magyarĂĄzat arra, hogy mind a kĂ©t aspektus ĂĄtalakulhat az ellentĂ©tĂ©vĂ©. Amikor a nyĂĄri hƑsĂ©g elĂ©ri a maximumĂĄt, helyet ad az Ƒsz hƱvösĂ©nek. UgyanĂ­gy, egy nagyon magas lĂĄzat hirtelen egy hƑmĂ©rsĂ©kletcsökkenĂ©s követhet, mely sĂĄppadsĂĄggal Ă©s a vĂ©gtagok lehƱlĂ©sĂ©vel jĂĄr.

    „A tĂșlzott Yin -nek Yang -ĂĄ kell vĂĄltoznia, a tĂșlzott Yang -bĂłl Yin lesz. MaximĂĄlis Hideg HƑsĂ©get termel. A maximĂĄlis HƑsĂ©g pedig Hideget. A tĂșlzott mozgĂĄs utĂĄn pihenĂ©s kell, a tĂșl erƑs Yang -bĂłl Yin lesz.”

Elégtelen Yin és elégedetlen Yang

A Yin folyadékok elégtelensége.

FogyĂĄs, szĂĄraz szĂĄj Ă©s torok, szĂ©dĂŒlĂ©s, ĂĄlmatlansĂĄg, kevĂ©s vizelet. A Yin nem szabĂĄlyozza a Yang -ot. ForrĂł tenyĂ©r Ă©s/vagy talp-, valamint szĂ­vtĂĄjĂ©k, magas lĂĄz, alvĂĄs közbeni verejtĂ©kezĂ©s, piros nyelv, (BelsƑ elĂ©gtelensĂ©g – HƑsĂ©g)

Elégedetlen Yang esetén elégtelen Qi.

Testi, lelki gyengesĂ©g, felĂŒletes lĂ©gzĂ©s, nehĂ©zkes beszĂ©d, összekuporodott fekvĂ©s, aluszĂ©konysĂĄg, gyenge pulzus. A Yang nem szabĂĄlyozza a Yin –t. Melegre enyhĂŒlƑ irtĂłzĂĄs a hidegtƑl, hideg vĂ©gtagok, sĂĄpadt nedves szĂĄj, szomjĂșsĂĄghiĂĄny, vilĂĄgos vizelet.

II. fejezet: A HĂĄrom Kincs - 三宝

A Mesterek kezdetektƑl hangsĂșlyozzĂĄk, hogy Ă©rdemi harcmƱvĂ©szeti gyakorlĂĄs nem valĂłsĂ­thatĂł meg anĂ©lkĂŒl, hogy megĂ©rtsd a Jing - Qi - Shen fogalmĂĄt. Ezek kĂ©pezik az Ă©let, Ă©s egyben a Nei Gong gyökerĂ©t is. A Rou Gong gyakorlatok Ă©s mĂłdszerek a "San Yuan" azaz "A HĂĄrom EredendƑ", vagy "San Ben" "A HĂĄrom Alap"ra Ă©pĂ­tenek. A Gong-okkal tanulod meg, hogyan erƑsĂ­tsd meg Jing-et (Gu Jing, a Gu jelentĂ©se megerƑsĂ­teni, megszilĂĄrdĂ­tani, megƑrizni Ă©s fenntartani) Ă©s az hogyan alakĂ­thatĂł ĂĄt Qi-vĂ©. Olyan fogalmak, amelyekkel tisztĂĄban kell lenned, a harcmƱvĂ©szeti mƱveltsĂ©g alapjĂĄhoz tartozik.

A kĂ­nai gondolkodĂĄsban több „HĂĄrom Kincs” lĂ©tezik. HarcmƱvĂ©szeti szempontbĂłl a Jing - Qi - Shen fogalmakat kell megvizsgĂĄlnunk Ă©s megĂ©rtenĂŒnk. A San Bao olyan kifejezĂ©s, melyet fizikai kincsre vĂ©letlenĂŒl sem mondanak, hiszen valĂłban csak nagyon eredendƑ, nagyon Ă©rtĂ©kes dologra hasznĂĄljĂĄk. A HĂĄrom Kincs az, amelyet fizikai gyakorlatain keresztĂŒl a Rou Gong folyamatosan alakĂ­t Ă©s mƱvel. Amennyiben a HĂĄrom Kincs jelen van, akkor biztosan jĂłl Ă©rzed magad. Ha nincs jelen, mindegy milyen feltĂ©telek vesznek körĂŒl, rosszul fogod Ă©rezni magad. A HĂĄrom Kincs hĂĄrom központhoz csatolhatĂł (alsƑ, közĂ©psƑ Ă©s felsƑ Dantian).

A Chan Buddhizmus HĂĄrom DrĂĄgasĂĄga: Buddha (Fo - 佛), Dharma (Fa - 法), Sangha (Seng - 僧).

A Taoizmus HĂĄrom Kincse: EgyĂŒttĂ©rzĂ©s – SzerĂ©nysĂ©g – AlĂĄzat, egyes feljegyzĂ©sekben: Út (Dao - 道), TanĂ­tĂĄsok (Jing - 經), Mester (Shi - 師).

HagyomĂĄnyos KĂ­nai OrvoslĂĄs HĂĄrom Kincse: Esszencia (Jing - 精), Energia (Qi - 气), VĂ©r (Xue – 血).

Ha a tanĂ­tvĂĄny megfogalmazta cĂ©ljait, a következƑkben jĂł ha megvizsgĂĄlja, hogy az Ă©letĂ©ben milyen Ă©rtĂ©-kek jelennek meg. A Neigong rendszere szerint ezek az Ă©rtĂ©kek mindegyike a San Baoval, a HĂĄrom Kincs valamelyikĂ©vel kapcsolatos. San, hĂĄrmat, Bao kincset jelent, de nem azt a kincset, amit drĂĄgakƑvel, vagy arannyal szoktak illetni, hanem a kincsek forrĂĄsĂĄt Ă©rtik alatta. EnnĂ©l Ă©rtĂ©kesebbet jelentƑ szĂł, nem is lĂ©tezik a kĂ­nai nyelvben. Ez a hĂĄrom, a hĂĄrom Dantianben lĂ©vƑ energia-forma, vagyis az alsĂłban – a Jing, a közĂ©psƑben a Qi, a felsƑben a Shen. A mĂĄsodik lĂ©pĂ©snek az lenne a cĂ©lja, hogy a tanĂ­tvĂĄny felismerje azt, hogy a 3 kincset Ă©s annak kĂŒlönbözƑ formĂĄit keressĂŒk mindenben, Ă­gy minden Ă©lvezetĂŒnkben, minden filozĂłfiai, szellemi Ă©s testi örömeinkben.

    天下皆謂我道大,似不肖。夫唯大,故似不肖。若肖久矣。其細也夫!我有三寶,持而保之。一曰慈,二曰儉,三曰不敢為天下先。慈故能勇;儉故能廣;不敢為天下先,故能成器長。今舍慈且勇;舍儉且廣;舍後且先;死矣!夫慈以戰則勝,以守則固。天將救之,以慈衛之。

A Nei Gong elsƑsorban Yin jellegƱ Ă©pĂ­tƑ-, belsƑ ĂĄtalakĂ­tĂł gyakorlat-rendszer, közvetlen hatĂĄssal van a testi (fiziolĂłgiai) ĂĄtalakulĂĄsra is. AlapfilozĂłfiĂĄja a kĂ­nai vilĂĄgszemlĂ©letbƑl Ă©pĂ­tkezik, melynek központi tĂ©mĂĄja a HĂĄrom Kincs megszerzĂ©se Ă©s megtartĂĄsa (a fejlƑdĂ©s sorĂĄn). Gyakorlatai a konkrĂ©t testi folyamatok mentĂ©n hatnak, Ă­gy elkerĂŒlhetetlen a kĂ­nai hagyomĂĄnyos gyĂłgyĂĄszat alapmƱködĂ©sĂ©nek megismerĂ©se Ă­gy a Qi-, VĂ©r-, Ă©s Jing jellemzƑinek megismerĂ©se. A gyakorlĂĄs egyik cĂ©ljĂĄnak e Kincsek mƱvelĂ©se is tekinthetƑ, melyet a Mesterek az alĂĄbbi hĂĄrom frĂĄzissal Ă­rnak le:

  • Lian Jing Hua Qi (鍊精化氣 ) azaz lĂ©gzĂ©s szabĂĄlyozĂĄsĂĄval törtĂ©nƑ belsƑ finomĂ­tĂĄs.
  • Lian Qi Hua Shen (鍊氣化神) azaz a lĂ©lek megerƑsĂ­tĂ©se a lĂ©gzĂ©s szabĂĄlyozĂĄsĂĄval.
  • Lian Shen Huan Xu (鍊神還虛) a szellemi szabadsĂĄg Ă©s ĂŒressĂ©g elĂ©rĂ©se lĂ©gzĂ©s szabĂĄlyozĂĄsĂĄval.

Jing (精)

EsszenciĂĄnak fordĂ­thatĂł, de a harcmƱvĂ©szetekben „anyag” -kĂ©nt is nevezzĂŒk. Minden szerves Ă©let alapjĂĄt alkotja. FolyadĂ©k termĂ©szetƱ. FenntartĂł, tĂĄplĂĄlĂł, az ĂșjratermelĂ©s Ă©s a fejlƑdĂ©s bĂĄzisa. A Jing megƑrzĂ©se a fontos, mert mindennek a lgeredetibb, legletisztultabb rĂ©szĂ©t jelenti. MennyisĂ©ge nem javĂ­thatĂł, Ă©leted sorĂĄn fogy - minƑsĂ©ge azonban igen. A Nei Gong cĂ©lja ĂĄtalakĂ­tani Eredeti Qi-vĂ©. NĂ©gy tĂ­pusa lĂ©tezik:

  • veleszĂŒletett (szĂŒlƑktƑl örökölt, szĂŒletĂ©s elƑtti esszencia, amely az egyĂ©ni alkatot, a fizikai fejlƑdĂ©st Ă©s bizonyos mĂ©rtĂ©kben az Ă©letutat hatĂĄrozza meg),
  • szerzett (szĂŒletĂ©s utĂĄni esszencia, mely a tĂĄplĂĄlĂ©kbĂłl Ă©s a levegƑbƑl szĂĄrmazik, Ă©s a szervek folyamatos, egĂ©szsĂ©ges mƱködĂ©sĂ©Ă©rt felelƑs. KiegĂ©szĂ­ti a veleszĂŒletett esszenciĂĄt, Ă©s energia utĂĄnpĂłtlĂĄst nyĂșjt szĂĄmĂĄra),
  • szaporodĂĄsi (fĂ©rfiakban Ă©s nƑkben egyarĂĄnt a szaporodĂłkĂ©pessĂ©get biztosĂ­tja. A Vese raktĂĄrozza, majd a szexuĂĄlis Ă©rettsĂ©g elĂ©rĂ©se utĂĄn ez a raktĂĄrozott esszencia ĂĄtalakul reproduktĂ­v esszenciĂĄvĂĄ, lehetƑsĂ©get teremtve utĂłdok nemzĂ©sĂ©re),
  • feltĂ©tlen.

Az alsĂł Dantianben lĂ©vƑ Jing a tetterĆ‘Ă©rt felelƑs, mely nem egy majomszerƱ aktivitĂĄs, hanem hosszĂș tĂĄvon kitartĂł elefĂĄntszerƱ tetterƑ. Az elefĂĄnt a nyugalom Ă©s az erƑ jelkĂ©pe, ĂĄm elĂ©g gyors mozgĂĄsra is kĂ©pes Ă©s nagy tĂĄvolsĂĄgokat tud megtenni egy nap alatt. Ez a tetterƑ olyan Ă©rzĂ©st kelt bennĂŒnk, hogy az Ă©let nagyon rövid Ă©s annyi minden jĂł van benne Ă©s annyi mindent el lehetne Ă©rni, a mƱvĂ©szetek, utazĂĄs
 Olyan Ă©rzĂ©sĂŒnk van, ha nem lenne szĂŒksĂ©g alvĂĄsra, mĂ©g akkor is kevĂ©s van belƑle. Ez az egy pozitĂ­v Ă©rzĂ©s, bĂĄrmennyire nem Ășgy tƱnik. A mozgĂĄskĂ©nyszert is Ƒ adja, vagyis inkĂĄbb ösztökĂ©l minket arra, hogy ĂĄllandĂłan menjĂŒnk a megismerĂ©s felĂ©. Ha lehetne azt mondani, az alsĂł Dantian olyan, mint egy autĂł, egy jĂĄrmƱ, ami visz minket vagy a lĂĄbak, a közĂ©psƑhöz tartoznak a kezek, a felsƑhöz a fej, nem vĂ©letlen, hogy a testĂŒnk azon rĂ©szĂ©n helyezkedik el. Az alsĂł Dantianben van a szexualitĂĄs, a törekvĂ©s, az erƑ Ă©s a kitartĂĄs. Ha megfelelƑ mennyisĂ©gƱ JingĂŒnk van, több mint 3 Ă©vig tudunk valamit kitartĂłan tanulni kĂŒlsƑ kĂ©nyszerĂ­tĂ©s nĂ©lkĂŒl. A legtöbb ember sokkal rövidebb idƑn belĂŒl vĂĄltakoztatja a hobbijĂĄt, a hozzĂĄĂĄllĂĄsĂĄt Ă©s igazĂĄn csak a negatĂ­v berögzĂŒltsĂ©gek azok, amik Ășgy tƱnnek, hogy nem vĂĄltoznak.

Ez a központ 3 ujjnyira van a köldök alatt közvetlen a bƑr mögött 1-2 cunnyira.

Az alsĂł Dantian aktivitĂĄsa a kitartĂĄst, a tetterƑt jelenti Ă©s magĂĄnak a testnek az Ă©rzĂ©sĂ©t is. Nagyon idƑs korban az emberek szinte vĂĄgynak az erƑs testi Ă©rzĂ©sekre, hogy vĂ©gre megint Ă©rezhessenek, mert annyira tompa bizonyos szervĂŒk, hogy nem is Ă©rzik. Nagyon sok öregember azĂ©rt nem megy el orvoshoz csonttörĂ©ssel, mert nem Ă©rezte a fĂĄjdalmat, amikor eltört a csontja, annyira tompa mĂĄr az idegrendszer Ă©s visszasĂ­rjĂĄk az aktivitĂĄst, ami ott volt. Jelenleg mĂ©g nem vagyunk ilyen idƑsek Ă©s ezĂ©rt ezt a tetterƑt evidenskĂ©nt kezeljĂŒk, nem Ă©rtĂ©keljĂŒk megfelelƑen. Ha megnĂ©zzĂŒk a gyerekek szƱnni nem akarĂł aktivitĂĄsĂĄt, akkor bennĂŒnk is kialakul egy kĂ©p arrĂłl, hogy ez egy nagyon jĂł dolog. Ha megnĂ©zĂŒnk Ă©lsportolĂłkat, vagy ha megnĂ©zĂŒnk nĂ©hĂĄny embert közĂŒlĂŒnk, akik Ă©jjel-nappal aktivitĂĄsban vannak, Ă©jjel-nappal tudnak gyakorolni Ă©s kitartĂĄsukkal kĂ©pesek elĂ©rni cĂ©ljaikat, mindenĂŒtt jelen vannak ha valahol energia mozgĂĄs van, Ă©s soha nem panaszkodnak elfĂĄradtsĂĄgtĂłl, kimerĂŒltsĂ©gtƑl, akkor azt mondjuk hogy ez a tetterƑ kincs. Kincs, mert nem könnyƱ pĂłtolni, nem könnyƱ megtartani Ă©s kincs azĂ©rt is, mert nĂ©lkĂŒle elĂ©g tompĂĄk vagyunk. A tetterƑ ennek ellenĂ©re nem tƱnik mindenesetben pozitĂ­vnak, hisz sok ember nem tud mit kezdeni vele. Amikor jĂłl kipihenitek magatokat, Ă©s Ă©ppen nem pazaroltĂĄtok el, nem szĂłrakoztatok, nem szĂłrĂłdott szĂ©t a Jing, nem ment el nemi Ă©s mĂĄs utakon, akkor az Ă­gy felkelƑ ember Jingje fölfelĂ© emelkedik a fejbe, Ă©s minden egyes rĂ©szĂ©t felĂ©breszti. EzĂĄltal az emlĂ©kek aktivizĂĄlĂłdnak, eszĂŒnkbe jutnak a teendƑink sokasĂĄga, az Ă­gĂ©reteink Ă©s a halogatott dolgaink. Mennyivel egyszerƱbb a nƑknek valami Ă©rzelmi vihart kavarniuk, a fiĂșknak kiengedni a magot, Ă©s jĂłl kimerĂŒlni. A kifĂĄradĂĄsban lĂ©vƑ csöndben semmi nem jut eszembe, Ă­gy mennyire jĂł felelƑssĂ©g nĂ©lkĂŒl csöndben, tompĂĄn csak lenni.

A Jing tettereje egyfajta Ă©letigenlĂ©st is jelent, mert amikor sok a Jing, szinte Ă©lvezzĂŒk a rendszeres talpra ĂĄllĂĄst, mĂ©g ha valaki el is gĂĄncsolt. Ha a közĂ©psƑ Ă©s az alsĂł Dantiant összehasonlĂ­tjuk, akkor azt lehet lĂĄtni, hogy az alsĂł hosszĂș tĂĄvĂș a közĂ©psƑ közĂ©ptĂĄvĂș lelkesedĂ©s, az egyik vĂ­z, a mĂĄsik tƱz. IdƑsebbek, akik több mint 40-50 Ă©vesek, jĂłl tudjĂĄk, hogy az Ă©letet, a tetterƑt valĂłban kincskĂ©nt kell hogy felfogjuk, mert valĂłban fogyni tud, nem nagyon pĂłtolhatĂł. Ɛk bĂĄrmennyire is prĂłbĂĄlkoznak a növelĂ©sĂ©vel, mĂĄr tudjĂĄk, hogy nem lesznek soha fiatalok. Viszont azt is tudjĂĄk, hogy bizonyos Ă©letmĂłddal megtarthatĂł a tetterƑ, Ă©s jelenleg most mĂ©g van belƑle valamennyi, Ă©s ha erre jobban figyelĂŒnk, akkor lehet, hogy pĂĄr Ă©v mĂșlva sokkal több lesz nekik, mint a korosztĂĄlyuknak Ă©s akkor mĂĄr kicsit fiatalabb, lendĂŒletesebb erƑket Ă©reznek. EzĂ©rt mondja a Dao, hogy az idƑsebbek ne csak idƑssekkel barĂĄtkozzanak, mert nem beszĂ©lnek mĂĄsrĂłl, mint betegsĂ©gekrƑl Ă©s tablettĂĄkrĂłl. A fiatalok meg ne csak fiatalokkal legyenek egyĂŒtt, mert egyĂŒtt több Qit tudnak szĂ©tszĂłrni, mint kĂŒlön-kĂŒlön. Az idƑsek kĂ©pesek fĂ©ken tartani Ƒket, Ă­gy egy hasznosabb Ă©rtĂ©krendszert adnak ĂĄt nekik.

Az alsĂł Dantiannel kapcsolatban belĂĄthatĂł, hogy jĂł, ha van benne tetterƑ, jĂł ha akarunk valamit, jĂł ha van motor alattunk, ami visz, hisz Ƒ a lĂĄb. Az alsĂł Dantian sĂŒllyedni tud, a közĂ©psƑ felemelkedni, Ă©s mivel az alsĂł Ă©s a felsƑ barĂĄtok, a felsƑ is inkĂĄbb lesĂŒllyed mint felemelkedik. Ezek a mozgĂĄsok nem helyesek, mert ha a Dantian mozog, elveszĂ­tjĂŒk a bennĂŒk lĂ©vƑ kincseket. Az alsĂł Dantian a Jinggel kapcsolatos. Ugyan Jing van benne, de pontosan azt mondjuk, hogy nem benne van, hanem innen irĂĄnyĂ­thatĂł, illetve itt alakĂ­thatĂł ĂĄt. A Jing nagyobb rĂ©szben a vesĂ©ben raktĂĄrozĂłdik el, kisebb mennyisĂ©gben a csontvelƑben Ă©s a vĂ©rben. A Jing csak kismĂ©rtĂ©kben pĂłtolhatĂł az Ă©tkezĂ©ssel. Minden Ă©telnek van Jingje is meg Qije is. Onnan tudjuk, hogy Jingje van több, hogy leszedĂ©sĂ©t követƑen több ideig elĂĄll szobahƑmĂ©rsĂ©kleten. Így pĂ©ldĂĄul a gyökerek, az alma, a dinnye, a krumpli több Jinget tartalmaznak. A paradicsom, a paprika, az uborka mivel nem ĂĄllnak el, bennĂŒk inkĂĄbb a Qi dĂșs. ÁltalĂĄban ami szĂ­nes Ă©s nedvdĂșs, a Qi dĂșs is, ami szĂĄrazabb Ă©s sƱrƱbb az Jing dĂșs. Ha minĂ©l hosszabb ideig fƑzĂŒnk valamit, kĂ©szĂ­tĂŒnk valamit az is Jing dĂșsabb. Egy könnyƱ baracklekvĂĄr, amiben szinte egyben van a barack, az Qi dĂșs, a jĂł sokĂĄig fƑzött szilvalekvĂĄr, az Jing dĂșs. Egy Ășjbor az Qi dĂșs, egy Ăłbor az Jing dĂșs. A hĂșsokkal is Ă­gy van, egy fehĂ©r csirkehĂșs az szinte zöldsĂ©gnek is mondhatĂł, Ă­gy az Qi dĂșs, abban semmi Jing nincs, egy vĂ©rrel teli marhahĂșsban, nagyrĂ©szt elĂ©g erƑteljes Jing van.

A vesĂ©bƑl kijövƑ a Jing, bemegy az alsĂł Dantianbe Ă©s onnan 2 irĂĄnyban mehet tovĂĄbb. EgyrĂ©szt vagy testnedvekkel – vizelettel, szĂ©klettel, menstrummal, illetve spermĂĄval - kiĂĄramlik, vagy hĂĄtra kĂŒldve a vese terĂŒletĂ©re, amit Qi-tengerĂ©nek, Qihai hĂ­vunk, benntartva felhalmozzuk. Ez olyan, mint egy raktĂĄr, egy boltnak a hĂĄtsĂł raktĂĄra, felhalmozĂłdik, s onnan a hĂșgyhĂłlyag meridiĂĄn segĂ­tsĂ©gĂ©vel szĂ©tĂĄramlik az egĂ©sz testben. MiĂ©rt pont a hĂșgyhĂłlyag? A tizenkĂ©t meridiĂĄn közĂŒl egyedĂŒl a hĂșgyhĂłlyag az, amin Shu pontok vannak, amin keresztĂŒl az összes többi meridiĂĄnnal kĂ©pes kommunikĂĄlni. Ɛ egy nagy elosztĂł. Ezt a funkciĂłt lĂĄtja el a Dumo is, ezĂ©rt is hĂ­vjĂĄk kormĂĄnyzĂłnak, mert mint a kormĂĄnyzĂł szĂ©tosztja a testben a Qit. Ez automatikusan törtĂ©nik meg bennĂŒnk, s ezĂ©rt töltƑdĂŒnk fel ilyenkor tetterƑvel. Ha valaki a DantianbƑl a Qit hĂĄtra tudja vinni, a vĂ©gtagjai Ă©lni, bizseregni fognak, azt mondva, hogy vĂ©gre ismĂ©t Ă©l.

A JingbƑl ĂĄtalakult energiĂĄt Jingqinek hĂ­vjĂĄk, ami az alsĂł Dantianben helyezkedik el. Ha ez vĂ©gig ĂĄramlik az egĂ©sz testben, egy olyan Ă©rzĂ©s keletkezik, mint mikor szexuĂĄlisan aktĂ­v ĂĄllapotban vagyunk, nemi vĂĄgy nĂ©lkĂŒl. Így a nemi szervben nem okoz feszĂŒltsĂ©get, hanem szĂ©toszlik az egĂ©sz testben, Ă©lĂ©nksĂ©ggel megtöltve anĂ©lkĂŒl, hogy tĂșlfƱtöttĂ© vĂĄlnĂĄnk.

Ha a vizelĂ©st Ă©s az összes folyadĂ©kot, ami alul kitĂĄvozik belƑlĂŒnk, egy folyĂłnak kĂ©pzeljĂŒk el, Ă©s fölĂ© tesszĂŒk a Dantiant, akkor megĂ©rtjĂŒk, hogy miĂ©rt kĂĄros ennek a központnak a lesĂŒllyedĂ©se. Ha a helyĂ©n van, akkor ez a folyĂł nem tudja elragadni a Dantiant. Az ĂĄltal, hogy a gĂĄtat nem hasznĂĄljuk jĂłl, amelynek az a feladata, hogy az ĂĄllandĂłan lefelĂ© sĂŒllyedni akarĂł Dantiant, mindig visszalökje, akkor ez belesĂŒllyed ebbe az ĂĄradatba, Ă©s elragadja. Ha nem sĂŒllyed bele, akkor Ășgy vizelĂŒnk, Ă©s Ășgy ĂŒrĂ­tĂŒnk, hogy a JingĂŒnk megmarad. Nagyon egyszerƱ trĂŒkkök is lĂ©teznek alsĂł Dantian felemelĂ©sĂ©re, melyeket a hĂ©tköznapok sorĂĄn is hasznĂĄlhatunk. Egy pĂ©lda erre a vizelĂ©ssel kapcsolatos trĂŒkk, melyet fƑleg a lĂĄnyoknak ajĂĄnlok, mivel Ƒk a vizelettel egy kicsit több Jinget veszĂ­tenek. Egy vizelĂ©s 10% orgazmus energiaveszĂ­tĂ©s. A lĂ©nyege az, hogy amikor Ă©rzik, hogy vizelĂ©si ingerĂŒk van, jĂłl hĂșzzĂĄk fel a gĂĄtat, tartsĂĄk egy darabig a nemi szerveket is fent, Ă©s Ă­gy kb. 5-10 percre megszĂŒnteti az ingert. Ezalatt vissza-emelkedik, kijön a vizelet ĂĄradatĂĄbĂłl a Dantian. Az ezt követƑen kiengedett vizeletben nincs annyi Jing.

A Jing kiĂĄramlĂĄsĂĄra ĂŒlĂ©sĂŒnk, a mozgĂĄsunk, az Ă©tkezĂ©sĂŒnk, a szokĂĄsaink, de mĂ©g sajnos az Ă©rzelmi vi-lĂĄgunk is elĂ©g erƑteljesen hat. A Jing hiĂĄny jelentƑs kimerĂŒlĂ©se az Ășj dolgok megismerĂ©sĂ©nek akarĂĄsĂĄnak a megszƱnĂ©sĂ©ben jelentkezik. TehĂĄt akinek nincs Jingje az mĂĄr nem akar tanulni, csak amilye van, azt megtartani.

A Nei Gong –ban elsƑsorban a Jing Qi -vĂ© alakĂ­tĂĄsĂĄra törekedsz.

Az energia - Qi (气)

Mindenhol ott van. Mindenben benne van. Mindent ĂĄthat. Minden ettƑl lĂ©tezik. A dolgoknak elsƑdleges kapcsolatuk egymĂĄssal az energia okĂĄn lĂ©tezik. Nei Gong gyakorlĂĄs szempontjĂĄbĂłl csak egy Qi (气) lĂ©tezik, de több alakban Ă©s helyen nyilvĂĄnulhat meg. Lehet „szĂŒletĂ©s elƑtti”: Yuan Qi (元气) (genetikus) Ă©s a Jing (精) (esszenciĂĄlis, mely a vesĂ©kben lakozik), „szĂŒletĂ©s utĂĄni” Gyomor Qi (胃气) Ă©s a TĂŒdƑ Qi (肺气). A Qi a test mozgĂĄsĂĄnak forrĂĄsa Ă©s kĂ­sĂ©rƑje, mely vĂ©delmezi a testet, annak harmonikus ĂĄtalakulĂĄsĂĄnak forrĂĄsa. ÁllandĂłsĂĄgot Ƒriz Ă©s melegĂ­ti a testet.

  • >ĂĄramlĂĄsĂĄnak erƑssĂ© Ă©s folyamatossĂĄ tĂ©tele a fontos
  • >a Jing-bƑl nyerjĂŒk
  • >Erdeti Jing-bƑl Eredeti Qi lesz, mely a vesĂ©kben gyökĂ©rzik Ă©s a Dantian-ben helyezkedik el
  • >1 perc merev figyelĂ©ssel vesztett energiĂĄt 20 perc pihenĂ©ssel lehet pĂłtolni

A közĂ©psƑ Dantian is egyfajta tetterƑ, de inkĂĄbb Ă©leterƑ jelleget öltve. ÉletigenlĂ©s ez is, Ƒ dönti el, hogy ha elvitt valahova a lĂĄbunk, azt mennyire tudjuk Ă©rtĂ©kelni, s ezĂ©rt Ƒ az Ă©rzĂ©kelĂ©s központja. Ha ez a központunk nyitott, mindent elevennek Ă©s intenzĂ­vnek Ă©rzĂ©kelĂŒnk. BezĂĄrĂłdĂĄsa esetĂ©n kĂŒlönösen Ă©rtĂ©keljĂŒk azokat az embereket, akik mindennek tudnak örĂŒlni, Ă©s mindenen tudnak lelkesedni, ĂĄllandĂłan vibrĂĄlnak Ă©s ragyognak. NagyrĂ©szt elmondhatĂł, hogy az öröm, szeretet ide tartoznak. Amikor valakit ĂĄtölelĂŒnk elölrƑl több mint 5 mĂĄsodpercig, akkor is Ă©rezhetƑek a közĂ©psƑ Dantianben Ă©letĂŒnket meghatĂĄrozĂł Ă©lmĂ©nyek. Ha olyan emberrel vagyunk, akiben Ă©rzĂŒnk valami kĂŒlönlegest, akkor is megnyĂ­lhat ez a központ. A szituĂĄciĂłk mĂ©ly megĂ©lĂ©sĂ©be Ɛ visz bele minket, Ƒ a kĂ©z, - a kommunikĂĄciĂł hozzĂĄ tartozik - az hogy mennyire intenzĂ­ven tudunk kommunikĂĄlni, hogy mennyire tudjuk Ă©rezni az Ă©letet, felfogni a dolgokat. Van olyan embertĂ­pus, aki olyan embereket gyƱjt maga körĂ©, akik megtanĂ­tjĂĄk neki a sajĂĄt Ă©rtĂ©keit megbecsĂŒlni. AztĂĄn kezdi el Ă©lvezni a tulajdonĂĄban lĂ©vƑ dolgokat, hogy a többiek is Ă©lvezik. BĂĄr zĂĄrva van a közĂ©psƑ Dantianje, ĂĄm a kommunikĂĄciĂłn keresztĂŒl megnyithatĂł az, Ă©s Ă­gy ĂĄt tud ĂĄramlani az energia, bele lĂ©pni ebbe a folyĂĄsba.

A közĂ©psƑ Dantiannek ez az aktivitĂĄsa, hogy Ă©lvezni tudjuk az Ă©let, mely Ă©lvezet nem a mĂșltbĂłl, hanem a jelen mĂ©ly megĂ©lĂ©sĂ©bƑl merĂ­ti. Ha a közĂ©psƑ Dantian nyitott, a kedvtelensĂ©g egy betegsĂ©g.

Ez a központ tenyĂ©rnyire van a köldök felett, egy kicsivel mĂ©lyebben mint az alsĂł pĂĄrja. A közĂ©psƑ DantianĂŒnk tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄval nincs kĂŒlönösebb gond. Nagyon kĂŒlönleges idƑszakban Ă©lĂŒnk, hiszen a tĂĄplĂĄlkozĂĄs szinte mindenkinĂ©l megoldott problĂ©ma, Ă­gy a Qi utĂĄnpĂłtlĂĄsra nem lehet panaszunk. A gond inkĂĄbb az, hogy ezzel a lehetƑsĂ©ggel tĂșlzottan visszaĂ©lĂŒnk. Az energia mennyisĂ©gĂ©t nĂ©zve, valĂłszĂ­nƱleg tized annyi Ă©tel bƑven elĂ©g nekĂŒnk, mint amennyit megeszĂŒnk. InkĂĄbb a minƑsĂ©gen Ă©s a vĂĄltozatossĂĄgon kellene javĂ­tani.

A közĂ©psƑ Dantian a bƑ tĂĄplĂĄlkozĂĄs miatt, tele van energiĂĄval, Ă­gy tombol is benne a Qi. Ez a nagy tĂșlfƱtöttsĂ©g, a tĂŒzes energia, a körĂŒlötte lĂ©vƑ szerveket egy kicsit meg is kĂ­nozza. A közĂ©psƑ Dantianben lĂ©vƑ tƱz elkezd felfelĂ© emelkedni, fiĂșknak Ă©s lĂĄnyoknak is a szĂ­vĂ©t, fiĂșknak a tĂŒdejĂ©t, lĂĄnyoknak a gyomrĂĄt megtĂĄmadja. A pĂłlyĂĄk bevastagszanak, a pĂĄlyĂĄk elvĂ©konyodnak, Ă©s ezzel tĂșlĂ©rzĂ©kenysĂ©get okoz. A közĂ©psƑ Dantian közelĂ©ben van az Ă©rzelmi központunk is, aminek a tĂșlfƱtöttsĂ©ge lelki labilitĂĄst eredmĂ©nyez. Jelen korunkat jellemzƑ lelki labilitĂĄs, az emberi törtĂ©nelemben pĂĄratlan. Az, hogy ezer minket Ă©rt vĂ©lemĂ©ny közĂŒl, 999 pozitĂ­v mellett azt az egy negatĂ­vat nagyobbnak tekintjĂŒk, Ă©s fontosabbnak, mint a 999 pozitĂ­vat, erre kitƱnƑ pĂ©lda. S az, hogy jelentĂ©ktelen dolgokon ki tudunk akadni, s aztĂĄn azon akadunk ki, hogy miĂ©rt akadunk ki a semmin, ez igazĂĄn az ĂĄllati lĂ©tnĂ©l is alacsonyabbĂĄ teszi az embert. AbszolĂșt cĂ©ltalansĂĄgot, Ă©s az abszolĂșt befolyĂĄsolhatĂłsĂĄgot egyszerƱen nem lehet Ă©rtĂ©kelni a szellemi Ășton. Ennek oka, hogy megreked a Qi a közĂ©psƑ Dantianben, nem tud tovĂĄbb ĂĄramlani a neki megfelelƑ helyekre, a meridiĂĄnokba.

A közĂ©psƑ Dantianben lehet sok Qi, csak ne rekedjen meg ott. Ki kell vezetni a vĂ­zszintes vilĂĄgba, a kezekbe. A mĂĄsik feladat, hogy szabĂĄlyozni kell annak magassĂĄgĂĄt, amit Ășgy hĂ­vunk, hogy Kan-Li szabĂĄlyozĂĄs, aminek az egyik oldala a hƑmĂ©rsĂ©kletszabĂĄlyozĂĄs. MegfelelƑ alĂĄ, vagy fölĂ© pakolt energia minƑsĂ©gekkel, meg kell lenni annak az ĂĄllandĂł hƑmĂ©rsĂ©kletĂ©n, aminek neki ott vibrĂĄlnia kell. Se nem tĂșl hideg, se nem tĂșl meleg. A meleg tƱznek, van egy olyan sajĂĄtossĂĄga, hogy ha sokĂĄig egy helyben marad a közĂ©psƑ Dantian elkezd felforrni, az energia bepörög ott, elkezd izzani, Ă©s ha ez sokĂĄig fennĂĄll, a yin-yang szabĂĄlyĂĄnak Ă©rtelmĂ©ben lehƱl, Ă©s ellentĂ©tĂ©vĂ© ĂĄtalakul. Ilyenkor vĂĄlik az ember rideggĂ©. MegszƱnik a szeretet az Ă©letĂ©ben. EzĂ©rt mondjuk azt, hogy se nem hidegen, se nem melegen
 Ez nagyon-nagyon konkrĂ©t instrukciĂł arra, hogy mit is kell nekĂŒnk tenni gyakorlĂĄs sorĂĄn


A gyulladĂĄsos betegsĂ©gek energia tĂșltengĂ©s következmĂ©nyei. EzĂ©rt nincs igen idƑs embereknek gyulladĂĄsos betegsĂ©ge, mert nincs elĂ©g energiĂĄja, hogy begyulladjon.

Miközben sok a Qi, miĂ©rt tud olyan kialakulni, hogy közben fĂĄradtak vagyunk, s enervĂĄltak? Mert nincs kapcsolat a szervek Ă©s a közĂ©psƑ Dantian között. Lefolyik a hegyekbƑl a vĂ­z, a nagy mennyisĂ©gƱ vĂ­z, elĂĄrasztja a hegyek lĂĄbĂĄnĂĄl lĂ©vƑ telepĂŒlĂ©seket, az onnan messzebb lĂ©vƑ telepĂŒlĂ©sek meg kiszĂĄradnak. A kettƑ között van a gond, s ez nem egy gyakorlat, nem egy biolĂłgiai dolog, hanem a mi tudatunk. KĂ©pesnek kell legyĂŒnk Ășgy vezetni az itt felhalmozĂłdott Qit, hogy keringeni tudjon az egĂ©sz testben. A benn lĂ©vƑ tƱz felszabadul, kimegy a meridiĂĄnokba. Ez egy nagyon hatĂĄrozott Ă©lmĂ©ny, az Ă©let Ă©rzĂ©kelĂ©se, ahol a gyakorlĂł elkezdtek örĂŒlni megint mindennek. Minden Ă©l, minden vibrĂĄl.

    „Amikor a Qi összesƱrƱsödik, akkor lĂĄthatĂłvĂĄ vĂĄlik, Ă­gy megjelennek a dolgok formĂĄi. Amikor a Qi szĂ©tszĂłrĂłdik, akkor többĂ© nem lĂĄthatĂł, s megszƱnnek a dolgok formĂĄi. Az összesƱrƱsödĂ©s ĂĄllapotĂĄban mondhatnĂĄnk-e bĂĄrmi mĂĄst a Qi -rƑl, mint azt, hogy ĂĄtmeneti? A szĂ©tszĂłrĂłdĂĄs ĂĄllapotĂĄban meggondolatlansĂĄgunkban mondhatjuk-e a Qi -irƑl azt, hogy akkor nem lĂ©tezik?”

Qi fajtĂĄi

  • Yang Qi (阳气)
  • Yin Qi (阴气)
  • Jing Qi (经气)
  • Qing Qi (清气)
  • Yuan Qi (元气)
  • Zong Qi (宗气) (Mellkas vagy Ɛsi Qi)
  • Ying vagy Rong vagy Yong Qi (营气) (TĂĄplĂĄlĂł Qi)
  • Wei Qi (卫气) (VĂ©dƑ Qi)
  • Zang-Fu-k Qi (脏腑气)-je (Szerv Qi)
  • Zheng Qi (正气) (Rendes Qi)
  • Xie Qi (邪气) (KĂĄros Qi)

    „Az Égnek hat Qi -je van. Ezek alĂĄszĂĄllvĂĄn az Öt Ízben kelnek Ă©letre, az Öt SzĂ­nben vĂĄlnak lĂĄthatĂłvĂĄ Ă©s az Öt Hangban zendĂŒlnek fel. TĂșltengĂ©sĂŒk folytĂĄn ĂŒti fel fejĂ©t a Hat BetegsĂ©g. A hat Qi nem mĂĄs, mint a Yin, a Yang, a SzĂ©l, az EsƑ, a SötĂ©tsĂ©g Ă©s a VilĂĄgossĂĄg. Ezek hozzĂĄk lĂ©tre a NĂ©gy Évszakot Ă©s az Öt Szakaszt. Ha hat Qi bĂĄrmelyike tĂșlteng, az bajt idĂ©z elƑ.”

    i.e. V. szĂĄzad, Co Chuan 《左丘明: 春秋》

A Qi Öt Funkciója

  • AktivĂĄlĂĄs. A Qi felelƑs az ember növekedĂ©sĂ©Ă©rt Ă©s fejlƑdĂ©sĂ©Ă©rt, valamint minden Ă©lettani aktivitĂĄsĂ©rt Ă©s az anyagcserĂ©Ă©rt is.
  • MelegĂ­tĂ©s. A Qi biztosĂ­tja a megfelelƑ testhƑmĂ©rsĂ©kletet, a kĂŒlsƑ környezeti hatĂĄsok ellenĂ©re lehetƑvĂ© teszi a szervek Ă©s szövetek normĂĄlis mƱködĂ©sĂ©t.
  • VĂ©delem. A Qi megakadĂĄlyozza a kĂŒlsƑ kĂĄrosĂ­tĂł tĂ©nyezƑk behatolĂĄsĂĄt a testbe, Ă©s ha mĂ©gis bekövetkezik, felveszi a kĂŒzdelmet ellenĂŒk, megƑrizve a szervezet egĂ©szsĂ©gĂ©t.
  • ÁtalakĂ­tĂĄs. A Qi felelƑs a tĂĄplĂĄlĂ©k VĂ©rrĂ©, Ă©s kĂŒlönbözƑ FolyadĂ©kkĂĄ törtĂ©nƑ ĂĄtalakĂ­tĂĄsĂĄĂ©rt, ezek keringtetĂ©sĂ©Ă©rt Ă©s megfelelƑ elosztĂĄsukĂ©rt a szervezetben
  • Az ĂĄllandĂłsĂĄg megƑrzĂ©se (homeostasis). A Qi megtartja a VĂ©rt az Ă©rpĂĄlyĂĄkban, Ă©s megakadĂĄlyozza a tĂșlzott folyadĂ©kvesztesĂ©get, (pl. tĂșl bƑ verejtĂ©kezĂ©s vagy vizelet elvĂĄlasztĂĄs).

Qi kórképei

  • HiĂĄny (ElĂ©gtelen) Qi (Qi Xu 气虚)
  • Összeomlott Qi (Qi Xian 气陷)
  • PangĂł Qi (Qi Zhi 气滞)
  • HĂĄborgĂł Qi (Qi Ni 气逆)

A Qi Tizenöt Típusa

  • Xian Tian Zhi Qi (先天之气) SzĂŒletĂ©s elƑtti Qi, amely a szĂŒlƑktƑl öröklƑdött. RĂ©szben ez hatĂĄrozza meg az utĂłd alkatĂĄt. Yuan Qi eredet, vagy forrĂĄs Qi nĂ©ven is ismeretes
  • Hou Tian Zhi Qi (后天之气) SzĂŒletĂ©s utĂĄni, vagy szerzett Qi. A tĂĄplĂĄlĂ©kbĂłl Ă©s a levegƑbƑl nyerjĂŒk.
  • Da Qi (大气) Kozmikus, levegƑ vagy oxigĂ©n Qi, amit a belĂ©legzett levegƑbƑl vonunk ki.
  • Gu Qi (谷气) TĂĄplĂĄlĂ©k Qi (?), Shui Gu Zhi Qi-nek is mondjĂĄk: vĂ­z- vagy tĂĄplĂĄlĂ©k Qi. A Da Qi -vel egyĂŒtt a Hou Tian Zhi Qi -t alkotjĂĄk
  • Zhen Qi (真气) ValĂłdi Qi. Az a Qi, amely feltölti Ă©s tĂĄplĂĄlja a testet.
  • Zheng Qi (正气) NormĂĄl vagy SzabĂĄlyszerƱ Qi. A Zhen Qi vĂ©dekezƑ aspektusa, megĂłvja a testet az ördögi Qi -tƑl.
  • Xie Qi (邪气) Ördögi Qi. KĂłrokozĂł, vagy rendellenes Qi. Minden kĂŒlsƑ megbetegĂ­tƑ tĂ©nyezƑre vonatkozik, de ĂĄltalĂĄban a hat klimatikus faktort Ă©rtik rajta.
  • Zang Fu Zhi Qi (脏腑之气) Szerv Qi, a zang Ă©s fu szervekben jelenlĂ©vƑ, ezek egĂ©szsĂ©ges mƱködĂ©sĂ©t fenntartĂł Qi.
  • Jing Luo Qi (经络气) Csatorna Qi. A csatornĂĄkban Ă©s erekben (beleĂ©rtve a vĂ©rereket is) ĂĄramlĂł Qi.
  • Ying (Rong) Qi (营气) ÉpĂ­tƑ vagy TĂĄplĂĄlĂł Qi. A csatorna Qi Yin aspektusa, a VĂ©rt, a Szerveket Ă©s Szöveteket lĂĄtja el.
  • Wei Qi () VĂ©dƑ Qi A csatorna Qi Yang aspektusa, vĂ©delmezi a VĂ©rt, a Szerveket Ă©s a Szöveteket.
  • Zong Qi (宗气) Ɛs, vagy LĂ©gzĂ©si Qi (Nem olyan Ă©rtelemben “Ƒs”, mint a szĂŒletĂ©s elƑtti Qi, inkĂĄbb mint minden mĂĄs Qi tevĂ©kenysĂ©g elƑfutĂĄra a testben).
  • Zhong Qi (中气) Központi Qi. KözĂ©psƑ melegĂ­tƑ Qi, a Gyomor Ă©s LĂ©p Qi -je, amely ĂĄtalakĂ­tja az Ă©telt Ă©s italt. Csak LĂ©p Qi Ă©rtelmĂ©ben hasznĂĄljĂĄk.
  • Qing Qi (清气) Tiszta Qi. Az Ă©tel Ă©s ital finom esszenciĂĄja, melyet a LĂ©p alakĂ­t ĂĄt a test tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra.
  • Zhuo Qi () Zavaros Qi. A tĂĄplĂĄlĂ©k ĂĄtalakĂ­tĂĄsa Ă©s a tiszta Qi kinyerĂ©se ĂștjĂĄn megmaradt ĂŒledĂ©k. A gyomor- bĂ©lrendszeren ĂĄthaladva kiĂŒrĂŒl.

A Qi Négy Rendellenessége

  • Qi hiĂĄny. Xu 气虚. Okai: IdĂŒlt betegsĂ©gek, elƑrehaladott kor, gyenge alkat, emĂ©sztĂ©si, felszĂ­vĂłdĂĄsi zavarok. JellegzetessĂ©gei: ÁltalĂĄnos testi gyengesĂ©g, egyes szervek mƱködĂ©si elĂ©gtelensĂ©gĂ©re utalĂł tĂŒnetek, pĂ©ldĂĄul: TĂŒdƑ Qi hiĂĄny - lĂ©gszomj, erƑtlen hang, LĂ©p Qi hiĂĄny - Ă©tvĂĄgytalansĂĄg, tökĂ©letlen emĂ©sztĂ©s, Vese Qi hiĂĄny - bevizelĂ©s, magömlĂ©s, VĂ©dƑ Qi hiĂĄny - irtĂłzĂĄs a szĂ©ltƑl, hajlam a megfĂĄzĂĄsra
  • Qi pangĂĄs. Xian 气陷. Okai: Elfojtott Ă©rzelmek, rendszertelen Ă©tkezĂ©s, sĂ©rĂŒlĂ©sek, fogĂ©konysĂĄg kĂŒlsƑ kĂłrokozĂłkra, sebesĂŒlĂ©s. JellegzetessĂ©ge: Helyi fĂĄjdalmak, puffadĂĄs, szorongĂĄs, lehangoltsĂĄg, vĂĄltozĂł intenzitĂĄsĂș, nem jellemzƑ helyƱ fĂĄjdalmas feszĂŒlĂ©s, felfĂșvĂłdĂĄs
  • Rendellenes irĂĄnyba ĂĄramlĂł Qi: Zhi 气滞. Okai: Rendszerint TĂŒdƑ Ă©s Gyomor mƱködĂ©si rendellenessĂ©gek. JellegzetessĂ©gei: Rendellenes TĂŒdƑ Qi (气) ĂĄramlĂĄs - köhögĂ©s, lĂ©gzĂ©si elĂ©gtelensĂ©g, gyorsult lĂ©gzĂ©s, Rendellenes Gyomor Qi (气) ĂĄramlĂĄs - Ă©melygĂ©s, hĂĄnyĂĄs, csuklĂĄs
  • CsökkenƑ Qi: Ni 气逆. Okai: LĂ©p Qi hiĂĄny. JellegzetessĂ©ge: SzĂ©dĂŒlĂ©s, a has felsƑ rĂ©szĂ©nek puffadĂĄsa, vagy a teltsĂ©g, jĂłllakottsĂĄg Ă©rzĂ©s hiĂĄnya, elhĂșzĂłdĂł hasmenĂ©s, vĂ©gbĂ©l-, vagy mĂ©helƑesĂ©s

    „Nekem Ășgy tƱnik, hogy a Qi mƱködĂ©se a Li -tƑl fĂŒgg. Így, amikor a Qi összesƱrƱsödik, a Li is jelen van benne. Ez azĂ©rt van, mert a Qi kĂ©pes arra, hogy összesƱrƱsödjĂ©k Ă©s formĂĄt adjon a dolgoknak; a Li -bƑl viszont hiĂĄnyzik az akarat vagy a tervszerƱsĂ©g, Ă­gy nincs teremtƑ ereje... A Li tiszta, ĂŒres Ă©s a hatalmas vilĂĄgot testesĂ­ti meg, mely alakok Ă©s jelek nĂ©lkĂŒli, Ă­gy kĂ©ptelen arra, hogy bĂĄrmit is lĂ©trehozzon. A Qi ezzel szemben kĂ©pes arra, hogy forrĂĄsba jöjjön Ă©s összesƱrƱsödjön, s Ă­gy megteremtse a dolgokat. De mĂ©gis, valahĂĄnyszor megjelenik a Qi, a Li -t is magĂĄban hordozza
”

    Zhu Mester osztĂĄlyozott mondĂĄsak (Zhu Zi Yu Lai 《朱子語類》 1. fejezet

A Szellem - Shen (神)

  • megvilĂĄgosĂ­tani
  • ez tart Ă©letben
  • a Qi kontrolĂĄlja
  • a Shen gyökere a Tudatban, Yi van
  • Ha a Yi szilĂĄrd, a Shen ĂĄllandĂł Ă©s nyuodt lesz
  • ha az agyban ssok a Chi a tudatod jobban öszpontosĂ­tott, Ă©s a Shen is felĂ©bred
  • “a Jing visszatĂ©r, hogy tĂĄplĂĄlja az agyat” ennek jelentĂ©se: Jing Qi-vĂ© vĂĄltoztatva a fejbe vezetjĂŒk a felsƑ Dantian pontra, Ă©s ez aktivizĂĄlja a Shen-t. Ez egyben a Shen helye.
  • A Shen szabĂĄlyozĂĄsa: Ez a harci, szellemi tematika. A Szellem a harc közĂ©ppontja Ă©s gyökere. HĂĄrom szellemi gyĂŒkĂ©r: a) akarat, b) tĂŒrelem (szerĂ©nysĂ©g) c) kemĂ©nysĂ©g

A felsƑ Dantiant nehezebb megĂ©rteni, mert a vĂ©gtelen Ă©gtƑl kaptuk. A homlokban van az otthona, de a tĂșlzott gondolkodĂĄsfĂŒggĂ©s, Ă©s a SzĂ­v gondolatokon keresztĂŒli irĂĄnyĂ­tĂĄsa oda vezet, hogy az embereknek lesĂŒllyed az orrig. A legtöbb tevĂ©kenysĂ©gben is azt lĂĄtjuk, hogy lehĂșzzĂĄk a horizontra az Ă©git, azt, aminek mĂĄr van egy eredeti helye. A felsƑ Dantian feladata az, hogy cĂ©lt mutatva felvigyen minket magasabb rĂ©giĂłkba. Az ember cĂ©ljai nem lehetnek a vĂ­zszintes vilĂĄgban, mert ott minden vĂĄltozik. A Baihui, a legmagasabb pontunk mĂĄr nem is hozzĂĄnk tartozik, egy kicsit az Ă©ghez, Ă­gy az Ă©g egy darabja. Ez azt mutatni, hogy van egy rĂ©szĂŒnk, ami nem megfoghatĂł, nem megfogalmazhatĂł. SzĂŒksĂ©gĂŒnk van az Ă©letben erre az aspektusra is 1/3 rĂ©szt, szĂŒksĂ©gĂŒnk van olyan dolgokra, amit nem lehet megmagyarĂĄzni, nem lehet manipulĂĄlni, amire csak azt mondjuk tiszta, vagy vĂ©gtelen. SzĂŒksĂ©gĂŒnk van az ilyen megmagyarĂĄzhatatlan Ă©rtĂ©kekre, melyek nĂ©hĂĄny mƱvĂ©szeti alkotĂĄsban, nĂ©hĂĄny zenĂ©ben kĂ©pesek megjelenni. EzekbƑl tĂĄplĂĄlkozunk Ă©s nagyon meghatĂĄrozĂł Ă©lmĂ©ny az Ă©letĂŒnkben, amikor ilyeneket Ă©rzĂŒnk.

Ez a központ a homlok közepén van.

NĂ©ha Ășgy tapasztaljuk a felsƑ Dantiant, hogy milyen nem? ÉszreveszzĂŒk, hogy az egĂ©sz Ă©let nĂ©ha a jĂł Ă©s a rossz harcĂĄbĂłl megy. Ám nĂ©ha Ă©szrevesszĂŒk, nĂ©ha megtapasztaljuk, hogy a jĂł Ă©s rossz egy Ă©rem kĂ©t oldala. Ha az egyiket eldobom, megy a mĂĄsik is. BelebonyolĂłdunk ebbe a harcba, ĂĄm nĂ©ha akad olyan pillanat, amikor megtapasztalunk egy harmadik ĂĄllapotot, egy olyat, amiben ez a jĂł Ă©s rossz nem ellensĂ©g, hanem mint kĂ©t lĂĄb, segĂ­tik elƑrejutni a teljes testet. Ennek ez a feladata. Yin Ă©s Yang, minden reggel jöjjön a nappal, minden este az Ă©jszaka, ez Ă­gy normĂĄlis Ă©s megtapasztalunk valamifĂ©le magasabb rendet. Ez az Ă©nĂŒnk 1/3-a, mely a felsƑ Dantianen keresztĂŒl Ă©rhetƑ el. Az ĂĄltala adott tapasztalĂĄs-pillanatok nĂ©lkĂŒl, nagyon sivĂĄrak vagyunk, gĂ©pemberekkĂ© vĂĄlva magyarĂĄzkodĂĄsban Ă©lĂŒnk, savanyĂșan Ă©s Ă©letuntan csupĂĄn tengƑdĂŒnk a hĂ©tköznapok adta impulzusok között.

FelsƑ Dantian barĂĄtja az alsĂłnak, Ă­gy Ƒ is le akar sĂŒllyedni, mint az alsĂł, elmeivĂ© vĂĄlni, ahol is a vĂ©gtelent elkezdjĂŒk magyarĂĄzni. A felsƑ Dantiant vissza kell emelni a helyĂ©re, amit röviden Ășgy teszĂŒnk meg, hogy a Baihuihoz kötjĂŒk a koncentrĂĄciĂłnk erejĂ©vel. Ha ezt megtesszĂŒk, megnyĂ­lunk az Ég felĂ©, Ă©s elkĂŒlönĂŒl a magyarĂĄzkodĂĄs Ă©s a vĂ©gtelen dolgok tapasztalĂĄsĂĄnak Ă©lmĂ©nye. LĂĄtni fogjuk, hogy ez Ă­gy lesz rendjĂ©n. Ez bĂ©kĂ©t, nyugalmat, teret teremt az Ă©letĂŒnkben.

A következƑ idƑszakot prĂłbĂĄljĂĄtok Ășgy tudatosan leĂ©lni, hogy vegyĂ©tek Ă©szre, hogy ez a hĂĄrom kincs valĂłban kincs-e. Menjetek Ă©s nĂ©zzĂ©tek meg, hogy valĂłban az összes szĂĄmotokra pozitĂ­v dolgaitok Ă©s Ă©lvezeteitek a hĂĄrom kincset Ă©lik-e meg. Ha valakinek ez bonyolult, nem megfoghatĂł, akkor inkĂĄbb keressetek olyan örömöt, ami nem tartozik ebbe a hĂĄrmas felosztĂĄsba. Mondhatunk e olyan igazĂĄn fontos örömöt, amin a tetterƑn, öröm-szereteten, illetve a tĂ©ren kĂ­vĂŒl van?

Ez a hĂĄrom kincs mindenkiben jelen van, Ă©s gyakorlatilag mindenfelĂ© az Ă©letĂŒnkben azokat a dolgokat keressĂŒk, amiben ezt a hĂĄrom kincset megtalĂĄljuk, illetve olyan tĂĄrgyakat, embereket, szituĂĄciĂłkat, mĂłdszereket vĂĄlasztunk, amiben azt Ă©rezzĂŒk, vagyis azt, hogy ezt a hĂĄrmat aktivizĂĄlja. Ha hĂĄrom Dantianben gondolkodunk, a vilĂĄgot sokkal egysĂ©gesebben fogjuk megĂ©lni Ă©s az elkĂŒlönĂŒlĂ©s egyre gyengĂŒlni fog.

...

EgĂ©szsĂ©gĂŒgyi szempontbĂłl a hĂĄrom kincs a Jing - Qi - Xue, azaz az esszencia Ă©s az energia mellett a "vĂ©r" (Xue, 血). A kĂ­nai orvosok Ă©s gyĂłgyĂ­tĂłk a VĂ©r ĂĄllapotĂĄt is vizsgĂĄljĂĄk teljes összefĂŒggĂ©sĂ©ben.

A VĂ©r a LĂ©p - Gyomor ĂĄltal ĂĄtalakĂ­tott tĂĄpanyagok esszenciĂĄjĂĄnak gyĂŒmölcse. A VĂ©r, mint folyadĂ©k Yin (阴) szubsztancia. EgyfelƑl nedvesĂ­ti Ă©s tĂĄplĂĄlja a test szöveteit, mĂĄsfelƑl a lelki mƱködĂ©sek anyagi alapjĂĄul szolgĂĄl.

A Vér a tåplålék åtalakulåsåból szårmazik.

A gyomor befogad Ă©s szĂ©tdarabol, a lĂ©p rendkĂ­vĂŒl finom esszenciĂĄvĂĄ alakĂ­t. A lĂ©p Qi ezutĂĄn ezt elszĂĄllĂ­tja a tĂŒdƑhöz. E fölfelĂ© tartĂł mozgĂĄs sorĂĄn a TĂĄplĂĄlĂł Qi elkezdi ĂĄtalakĂ­tani ezt az esszenciĂĄt VĂ©rrĂ©. Mire elĂ©r a tĂŒdƑhöz teljesen ĂĄtalakul. A tĂŒdƑben a vĂ©r a levegƑ egy rĂ©szĂ©vel keveredve megtisztul. Ez a keveredĂ©s alakĂ­tja ki a VĂ©rt. Ezt a VĂ©rt a szĂ­v Qi a mellkas Qi-vel egyĂŒttmƱködve vĂ©gighajtja a szervezeten. A VĂ©r legfontosabb feladata, hogy a testben keringve tĂĄplĂĄlja, karbantartsa Ă©s nedvesĂ­tse a szervezetet. ElsƑsorban a vĂ©redĂ©nyekben, de a csatornĂĄkban is ĂĄramlik.

A Xue Kórképei

  • VĂ©rhiĂĄny. Ha az egĂ©sz test vagy bizonyos szervek nem jutnak elĂ©g tĂĄplĂĄlĂ©khoz a vĂ©rbƑl. (sĂĄpadtsĂĄg, szĂ©dĂŒlĂ©s, szĂĄraz bƑr)
  • VĂ©rhalmazok. ÁramlĂĄsĂĄban akadĂĄlyozott vĂ©r. Ă©les szĂșrĂł fĂĄjdalom, hĂĄtterĂ©ben daganat, cysta, vagy a mĂĄj duzzadĂĄsa ĂĄllhat.
  • Qi elĂ©gtelensĂ©ggel kĂ­sĂ©rt VĂ©rhalmazok
  • VĂ©relĂ©gtelensĂ©ggel kĂ­sĂ©rt VĂ©rhalmazok. Hideg VĂ©r: a vĂ©redĂ©nyekben (Xue Mai) Elakadt VĂ©r. A VĂ©r Ă©s HƑsĂ©g összefonĂłdik. Meleg VĂ©r

SzĂ­v – MĂĄj – LĂ©p kapcsolat

  • A SzĂ­vtƑl fĂŒgg a folyamatos akadĂĄlytalan ĂĄramlĂĄsa. „A szĂ­v szabĂĄlyozza a VĂ©rt”
  • A MĂĄj szabĂĄlyozza a nyugvĂł VĂ©rt, amikor a test kevĂ©ssĂ© aktĂ­v. „A MĂĄj raktĂĄrozza a VĂ©rt”
  • A LĂ©p megƑrzƑ kĂ©pessĂ©ge a pĂĄlyĂĄkban tartja a VĂ©rt. „A LĂ©p irĂĄnyĂ­tja a VĂ©rt”

A VĂ©r HĂĄrom Aspektusa

  • KormĂĄnyozza a SzĂ­v. Ez a SzĂ­v pumpa-mƱködĂ©sĂ©re utal, mellyel a test minden rĂ©szĂ©be eljuttatja a vĂ©rt.
  • RaktĂĄrozza a MĂĄj. Ez a MĂĄj VĂ©rt raktĂĄrozĂł, Ă©s annak akadĂĄlytalan ĂĄramlĂĄsĂĄt biztosĂ­tĂł mƱködĂ©sĂ©re vonatkozik (pl. megakadĂĄlyozza a pangĂĄst).
  • IrĂĄnyĂ­tja a LĂ©p. A kĂ­nai orvos elmĂ©let szerint a LĂ©p visszatartĂł ereje akadĂĄlyozza meg, hogy a vĂ©r kifollyon az Ă©rpĂĄlyĂĄkrĂłl (pl. vĂ©rzĂ©sek)

A Vér Hårom Rendellenessége

  • VĂ©r hiĂĄny. Oka: Csökkent vĂ©rkĂ©pzĂ©s, erƑs vĂ©rzĂ©s. JellegzetessĂ©ge: SzĂ©dĂŒlĂ©s, szĂ­vdobogĂĄs-Ă©rzĂ©s, fĂ©nytelen vagy fehĂ©r, sĂĄrga nyĂșzott arc, sĂĄpadt ajkak Ă©s nyelv, gyenge pulzus, ĂĄlmatlansĂĄg, szemkĂĄprĂĄzĂĄs, magas vĂ©rnyomĂĄs, szĂĄraz bƑr, szĂĄraz, törĂ©keny haj.
  • VĂ©rpangĂĄs (megdermedt vĂ©r). Oka: Qi pangĂĄs vagy hiĂĄny, hideg VĂ©r, forrĂł VĂ©r, fedett sĂ©rĂŒlĂ©sek. JellegzetessĂ©ge: SötĂ©t, fakĂł arcszĂ­n, cianotikus-lilĂĄs ajkak Ă©s nyelv, pangĂĄsos foltok a nyelvszĂ©lĂ©n, vĂ©kony vagy Ă©rdes pulzus. MĂĄsodlagos tĂŒnetek: ismĂ©tlƑdƑ vĂ©rzĂ©sek, lilĂĄs-fekete alvadĂ©kos vĂ©rrel, vĂ©ralĂĄfutĂĄsok, be-vĂ©rzĂ©sek, lelki-szellemi zavarok
  • ForrĂł VĂ©r. Oka: KĂĄros hƑ (“mĂ©reg”) jutott a VĂ©rbe. JellegzetessĂ©ge: Viharosan vĂ©rĂĄramlĂĄs, vĂ©rzĂ©s (Ă©lĂ©nkpiros vĂ©r), foltszerƱ vagy kiemelkedƑ (maculopapulosus) kiĂŒtĂ©sek a bƑrön. MĂĄsodlagos tĂŒnetek: nyugtalansĂĄg, bĂ­borvörös nyelv, gyors pulzus, delĂ­rium, kĂłma


III. fejezet: Jin Ye 津液

Gyomornedv, bĂ©lnedv, Ă­zĂŒleti nedvek, könny, orrvĂĄladĂ©k, verejtĂ©k, vizelet, nyĂĄl tartozik ide. FolyadĂ©knak nevezzĂŒk a test minden folyĂ©kony anyagĂĄt a VĂ©rt kivĂ©ve. SzerepĂŒk a haj, a bƑr, a hĂĄrtyĂĄk, a hĂșs, az izomzat, a belsƑ szervek, az agy, a csontvelƑ, Ă©s a csontok nedvesĂ­tĂ©se Ă©s rĂ©szben tĂĄplĂĄlĂĄsa. A folyadĂ©kok a megemĂ©sztett tĂĄplĂĄlĂ©kbĂłl szĂĄrmaznak. A folyadĂ©kok Yin szubsztanciĂĄk

Jin-Ye-k osztĂĄlyozĂĄsa Ă©s szerepei

A folyadĂ©kok anyagcserĂ©je egy összetett folyamat, több szerv elsƑsorban a LĂ©p a Vese Ă©s a HĂĄrom MelegĂ­tƑ összehangolt tevĂ©kenysĂ©gĂ©nek eredmĂ©nye. A folyadĂ©kok Jin (?) Ă©s Ye (液) termĂ©szetĂŒk, mƱködĂ©sĂŒk Ă©s elosztĂĄsuk alapjĂĄn kĂŒlönböznek egymĂĄstĂłl. Jin (津) a könnyebb, tisztĂĄbb folyadĂ©kok, Ye (液) a nehezebb, sƱrƱbb, zavarosabb folyadĂ©kokat jelenti.

A lĂ© viszonylag hĂ­g, mozgĂ©kony, Yang jellegƱ. FƑ elƑfordulĂĄsi helyei az izmok Ă©s a nyĂĄlkahĂĄrtyĂĄk. A Levek nedvesĂ­tik az izmokat, a bƑrt, a hajat, a szemet, a fĂŒlet, a szĂĄjat, az orrot Ă©s mĂĄs testnyĂ­lĂĄsokat. Az izzadsĂĄg Ă©s a vizelet is a LĂ©bƑl keletkezik.

A nedv sƱrƱ, kevĂ©sbĂ© mozgĂ©kony, Yin jellegƱ. ElsƑsorban a zang Ă©s fu szervekben, az agyban Ă©s a csontokban talĂĄlhatĂł. A Nedvek az Ă­zĂŒletek “kenƑanyagai”, rĂ©szben ezek “olajozzĂĄk” a bƑrt is (a faggyĂș Nedv termĂ©szetƱ, az izzadsĂĄg LĂ©). Az agyat Ă©s a gerincvelƑt körĂŒlvevƑ folyadĂ©k (liquor) a Yin nedvre pĂ©lda

Jin-Ye Kórképek

  • ElĂ©gtelensĂ©g
  • PangĂĄs
  • a VĂĄladĂ©k (Tan) kĂłrkĂ©pei
  • SzĂ©l - VĂĄladĂ©k
  • HƑsĂ©g - VĂĄladĂ©k
  • Hideg - VĂĄladĂ©k
  • NedvessĂ©g - VĂĄladĂ©k
  • SzĂĄrazsĂĄg – VĂĄladĂ©k

Nyålka (Jin) kórképei

  • Tan Jin
  • Xuan Jin
  • Yi Jin
  • Zhi Jin

VizenyƑ (Shui Qi vagy Shui Zhong)

  • BƑsĂ©g tĂ­pusĂș vizenyƑk
  • KĂŒlsƑ eredetƱ Gonosz SzĂ©l TĂĄmadĂĄsa
  • VĂ­z - NedvessĂ©g beivĂłdik
  • VirĂĄgzĂł Ă©s PangĂł NedvessĂ©g - HƑsĂ©g
  • ElĂ©gtelensĂ©g tĂ­pusĂș vizenyƑk
  • LĂ©p Yang nem kering
  • ElĂ©gtelen Ă©s Gyenge Vese Yang
  • ElĂ©gtelen SzĂ­v Ă©s Vese Yang

A Folyadékok Négy Rendellenessége

LĂ© vesztesĂ©g. Oka: A folyadĂ©k mennyisĂ©g enyhe, vagy ĂĄtmeneti csökkenĂ©se, pl. hƑemelkedĂ©s, erƑs izzadĂĄs, fokozott vizelet elvĂĄlasztĂĄs, hĂĄnyĂĄs, hasmenĂ©s. JellemzƑje: SzomjĂșsĂĄg, szĂĄraz, szemcsĂ©s nyelvlepedĂ©k, szĂĄraz torok, ajkak, nyelv Ă©s bƑr, szĂĄraz, összeĂĄllĂł szĂ©klet, kevĂ©s vizelet

NedvvesztesĂ©g. Oka: Mint fentebb, de sokkal kifejezettebben. Rendszerint hosszadalmas betegsĂ©g következmĂ©nye, vagy kĂŒlsƑ forrĂłsĂĄg okozta betegsĂ©g kĂ©sƑi stĂĄdiumĂĄban lĂ©p fel. JellemzƑje: Mint fentebb, de minden tĂŒnet sĂșlyosabb. RendkĂ­vĂŒl rossz ĂĄltalĂĄnos ĂĄllapot, szĂĄraz szĂĄj, kĂ­nzĂł szomjĂșsĂĄg, vörös vagy bĂ­borszĂ­nƱ, szĂĄraz nyelv, hĂĄmlĂł lepedĂ©kkel

VĂ­zvisszatartĂĄs. Oka: A TĂŒdƑ, LĂ©p, vagy Vese Qi ĂĄtalakĂ­tĂł tevĂ©kenysĂ©ge elĂ©gtelen. JellegzetessĂ©ge: Az arc, a törzs, vagy a vĂ©gtagok duzzadĂĄsa, vizenyƑ fölszaporodĂĄsa (oedema)

NyĂĄk-genny (tan-Yin). Oka: ÁltalĂĄban a TĂŒdƑ vagy a LĂ©p ĂĄtalakĂ­tĂł mƱködĂ©sĂ©nek elĂ©gtelensĂ©ge; nĂ©ha a vese Qi -Ă© is. JellemzƑje: VĂĄladĂ©k, hurutos köhögĂ©s, fehĂ©r, habos köpettel (a TĂŒdƑ vagy a LĂ©p ĂĄtalakĂ­tĂł mƱködĂ©se a hibĂĄs); erƑs szĂ­vdobogĂĄs, gyors lĂ©gzĂ©s, köhögĂ©s, bƑsĂ©ges fehĂ©r, habos nyĂĄlka, mint a szĂ­vbetegsĂ©gekben, vagy tĂŒdƑ ödĂ©mĂĄban (tĂŒdƑvizenyƑ) (a Vese Qi ĂĄtalakĂ­tĂł mƱködĂ©sĂ©nek hibĂĄja)

A Qi a Vér és a Folyadék közti kapcsolat

Qi Ă©s VĂ©r kapcsolat. Qi a VĂ©r parancsnoka, mivel kĂ©pes VĂ©rt termelni, kĂ©pes a VĂ©rt keringetni, kĂ©pes a VĂ©rt az edĂ©nyekben tartani. A VĂ©r a Qi anyja mivel a VĂ©r hordozza a Qi –t. KĂłrkĂ©pei: VĂ©rhalmazzal kĂ­sĂ©rt Qi PangĂĄs, ElĂ©gtelen Qi Ă©s VĂ©r, VĂ©rvesztĂ©st okozĂł Qi elĂ©gtelensĂ©g, a VĂ©rt követƑ Qi eltƱnĂ©se

Qi Ă©s FolyadĂ©kok kapcsolata. A Qi vizet tud termelni, Ă©s a pangĂł vĂ­z le tudja ĂĄllĂ­tani a Qi –t erƑteljes Qi FolyadĂ©kot termel, a Qi elvĂ©sz a FolyadĂ©kokkal egyĂŒtt

Vér és Folyadékok kapcsolat. A Szerves folyadékok képzik a Vér legnagyobb részét, kölcsönösen hozzåk létre egymåst. Esszenciålis (vagy esszencia) Qi: esszencia, melyet a szervek mƱködésének fenntartåsåra mozgósítunk.

IV. fejezet: Öt Elem ElmĂ©lete - 五行理论

A Qing dinasztia (1644–1912) elƑtt a kung-fu stĂ­lusok mesterei csak alkalmazĂĄstechnikĂĄkat tanĂ­tottak, a kĂ©pessĂ©gek kialakĂ­tĂĄsĂĄra helyztĂ©k a hangsĂșlyt. JĂłl ismered ezt a megközelĂ­tĂ©st Ă©s mĂłdszert a Rou Gong Quan gyakorlĂĄsĂĄval. KĂŒlönfĂ©le formagyakorlatok tanulĂĄsa helyett a technikĂĄk alkalmazĂĄsĂĄt tĂĄmogatĂł erƑ felĂ©pĂ­tĂ©se valamint az alkalmazkodĂĄs kĂ©pessĂ©ge az Öt Elem tanĂĄnak megĂ©rtĂ©sĂ©vel kezdƑdik: e szemlĂ©letben Ă©rthetƑk meg a tĂĄmogatĂł Ă©s gĂĄtlĂł folyamatok. Ezek alapjĂĄn pedig lekĂ©pezhetƑek az elvezetĂ©sek, vĂ©dĂ©sek, tĂĄmadĂĄsok - azaz az ellenfĂ©l mozgĂĄsĂĄnak Ă©s technikĂĄinak reagĂĄlĂĄsa.

Az elemek csoportosĂ­tĂĄsa (jellege Ă©s mozgĂĄsa) a Yin Ă©s Yang egyensĂșlyĂĄn alapul. Az elemekhez kĂŒlönbözƑ szervek, Ă©rzelmek Ă©s egyĂ©b fizikai jelensĂ©gek tĂĄrsulnak, melyek befolyĂĄssal bĂ­rnak tested ĂĄllapotĂĄra. Az elemek alapjĂĄn kategĂłriĂĄkra bonthatĂłk a betegsĂ©geid (belsƑ egyensĂșly megbomlĂĄsa) is, amelyek gyĂłgyĂ­tĂĄsa ĂĄltalĂĄnosabb, holisztikus (ön)gyĂłgyĂ­tĂĄsi rendszer alkalmazĂĄsĂĄval vĂĄlik lehetƑvĂ©.

    „Minden mindennel összefĂŒgg, ezĂ©rt a testben is minden összhangban Ă©s harmĂłniĂĄban van egymĂĄssal.”

A kĂ­nai filozĂłfia alapvetƑ rĂ©sze az Öt Elem Tana, semmi közĂŒk az anyag vĂ©gsƑ alkotĂłelemeihez: ezek a vilĂĄgegyetemre hatĂł energiĂĄk öt tĂ­pusa. A hagyomĂĄnyos kĂ­nai orvoslĂĄs – Ă­gy a Nei Gong - a termĂ©szet összes jelensĂ©gĂ©t, az ember egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapotĂĄt valamint a harcmƱvĂ©szeti technikĂĄk mindegyikĂ©t besorolja az öt elem valamelyikĂ©be. A felfogĂĄs szerint minden dolog az Öt Elem jellemzƑit tartalmazza. ArĂĄnyuk hatĂĄrozza meg a dolgok (technikĂĄk Ă©s gyakorlatok) tulajdonsĂĄgait, viselkedĂ©sĂ©t, hatĂĄsmechanizmusĂĄt. Minden ember (gyakorlĂł) kĂŒlön vilĂĄg: van, akibƑl ĂĄrad a nyĂĄr melege Ă©s mozgĂ©konysĂĄga (TƱz tĂ­pusĂș), van, aki viszont a tĂ©l nyugalmĂĄra Ă©s hƱvössĂ©gĂ©re emlĂ©keztet. (VĂ­z tĂ­pus). A Föld tĂ­pusĂș ember a nedvessĂ©g sĂșlyossĂĄgĂĄt Ă©s nyirkossĂĄgĂĄt idĂ©zi fel
 Az Öt Elem energetikailag többfĂ©le mĂłdon fĂŒgg össze egymĂĄssal - kĂ©t egyensĂșlyra törekvƑ ciklus van: a tĂĄplĂĄlĂł Ă©s a szabĂĄlyzĂł. MĂĄsrĂ©szt lĂ©tezik a kĂ©t kĂłros, tĂĄmadĂł ciklus: a visszahatĂł Ă©s a legyƱrƑ ciklusok.

Elemek (行)

  • VĂ­z - 水 (代表潤下).

    A tĂșlsĂșlyos „vĂ­z” tĂ­pusĂș gyakorlĂł nagyon jĂłl kommunikĂĄl ezĂ©rt kĂ©pes mĂĄsokat befolyĂĄsolni, nagy segĂ­tsĂ©ge lehet a kezdƑ gyakorlĂłknak. Mindent Ă©s mindenkit felhasznĂĄl sajĂĄt terve megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄhoz Ășgy, hogy a mĂĄsik nem kihasznĂĄlva, hanem megtisztelve Ă©rzi magĂĄt. „lassĂș vĂ­z partot mos”. SimulĂ©kony, rugalmas Ă©s vĂĄltozĂ©kony. IntuĂ­ciĂłs kĂ©pessĂ©ge figyelemremĂ©ltĂł. A legkönnyebb utat keresi, Ă­gy gondja lehet a gyakorlatok kimƱvelĂ©sĂ©vel, amihez gyakran hosszabb idƑre van szĂŒksĂ©g (akadĂĄly).

  • TƱz - 火 (代表炎上).

    A tĂșlsĂșlyos „tƱz” tĂ­pusĂș gyakorlĂł ĂĄtlagon felĂŒli vezetƑi kĂ©szsĂ©ggel rendelkezik. HatĂĄrozott, magabiztos. IrĂĄnyĂ­tani tudja az emberek mĂĄr puszta agresszivitĂĄsĂĄval. Kalandor, folyton keresi az ĂșjdonsĂĄgokat. KreatĂ­v ezzel kĂ©pes tĂĄrsai fölĂ© emelkedni. ÁllandĂł mozgĂĄsban van, tipikus cselekvƑ. Dinamikus, ami a beszĂ©dre is jellemzƑ. Meg kell tanulnia azonban az Ă©rzelmeit Ă©s ambĂ­ciĂłit fĂ©ken tartani, mert mĂĄsok szemĂ©ben tĂŒrelmetlennek Ă©s Ă©rzĂ©ketlennek tƱnik. ErƑszakossĂĄga könnyen veszĂ©lybe sodorja. Magas szintƱ teljesĂ­tmĂ©nyekre kĂ©pes. Sikeresebb lehet, ha megtanul hallgatni; tĂșlsĂĄgosan ƑszintĂ©n kimondja gondolatait, Ă©rzĂ©seit. MelegsĂ©ge, fĂ©nye azonban vonzĂł. FĂ©ktelen temperamentuma az egĂ©szsĂ©g rovĂĄsĂĄra megy.

  • FĂ©m - 金 (代表收斂).

    A tĂșlsĂșlyos „fĂ©m” tĂ­pusĂș gyakorlĂł merev, eltökĂ©lt. CĂ©ljĂĄt gondolkodĂĄs nĂ©lkĂŒl valĂłsĂ­tja meg. KitartĂł, erƑs Ă©rzĂ©sei vezĂ©rli, legfontosabb szĂĄmĂĄra a siker. NehĂ©zsĂ©g, kezdeti sikertelensĂ©g nem tĂĄntorĂ­tja el. Ez a rugalmatlansĂĄg hĂĄtrĂĄnyos, mert makacsul tör elƑre miközben nem veszi Ă©szre a zsĂĄkutcĂĄbĂłl kivezetƑ utat. ÖnfejƱ. HibĂĄs döntĂ©st hoz. SegĂ­tsĂ©get soha nem kĂ©r. JĂł pĂ©nzĂŒgyi Ă©rzĂ©kkel rendelkezik s ezt ki is hasznĂĄlja. A hatĂ©konysĂĄg Ă©rdekĂ©ben meg kell tanulnia kompromisszumot kötni. A gyakorlĂĄs sorĂĄn roppant eltökĂ©ltsĂ©ge komoly hĂĄtrĂĄny, akadĂĄly.

  • Fa -木(代表伸展).

    A tĂșlsĂșlyos „fa” tĂ­pusĂș gyakorlĂł etikus, magas erkölcsi normĂĄkkal bĂ­r. Magabiztos, a dolgok belsƑ Ă©rtĂ©kĂ©vel tisztĂĄban van. ÉrdeklƑdĂ©se szĂ©les körƱ, jĂłl mƱködik egyĂŒtt mĂĄsokkal. VezetƑ egyĂ©nisĂ©g. JĂł kĂ©pessĂ©ge van a rendszerezĂ©sre, a dolgok kategorizĂĄlĂĄsĂĄra. JĂłl ĂĄtlĂĄtja az összefĂŒggĂ©seket, ezĂ©rt kĂ©pes hosszĂș tĂĄvĂș terveket is vĂ©ghezvinni. ÁllandĂł vĂĄltozĂĄs Ă©s ĂșjĂ­tĂĄs jellemzi. EgyĂŒtt Ă©rzƑ, jĂłindulatĂș, azonban nĂ©ha tĂșl nagy fĂĄba vĂĄgja a fejszĂ©t; megvalĂłsĂ­thatatlan tervekkel önmagĂĄt emĂ©szti fel.

  • Föld - 土 (代表中和).

    A „tĂșlsĂșlyos „föld” gyakorlĂł racionĂĄlis, praktikus, gyakorlatias. Fejlett logikai kĂ©pessĂ©ggel rendelkezik. MegbĂ­zhatĂł Ă©s szolid. JĂł adminisztrĂĄtor Ă©s szervezƑ. Javait remekĂŒl osztja be, hasznĂĄlja fel. A pĂ©nzzel okosan bĂĄnik. Nagyon jĂł vezetƑ-tĂ­pus, intelligens Ă©s alapos. LassĂș, megfontolt cselekvĂ©s jellemzi; amit megvalĂłsĂ­t, tartĂłs Ă©s Ă©rtĂ©kes lesz. KonzervatĂ­v, a helyzetet többnyire reĂĄlisan Ă­tĂ©li meg. Óvatos, fegyelmezett. FelelƑssĂ©gĂ©rzete igen nagy. Legnagyobb hibĂĄja a kĂ©pzelƑerƑ hiĂĄnya, ami a kezdeti belsƑ gyakorlĂĄs sorĂĄn komoly akadĂĄly lehet.

Wu Xing (五行) az egysĂ©g Yin -nĂ© Ă©s Yang -gĂĄ törtĂ©nƑ szĂ©tvĂĄlĂĄsĂĄbĂłl, valamint a Yin Ă©s a Yang tovĂĄbbi nĂ©gy ĂĄllapotra valĂł osztĂłdĂĄsĂĄbĂłl jön lĂ©tre. A VĂ­z Ă©s a TƱz az Ég-utĂĄni ĂĄllapot Yin -e Ă©s Yang -ja, a Fa Ă©s a FĂ©m pedig az Ég-elƑtti ĂĄllapot valĂłdi Yin -e Ă©s valĂłdi Yang -ja. A Föld egyarĂĄnt rendelkezik Yin Ă©s Yang jelleggel. Mivel a többi elem közt közĂ©pen helyezkedik el, a forrĂĄst jelöli, amelybƑl azok erednek. Mivel mindegyikƑjĂŒkben osztozik, biztosĂ­tja a sokfĂ©lesĂ©g vilĂĄgĂĄnak összekapcsolĂłdĂĄsĂĄt az egysĂ©g eredendƑ ĂĄllapotĂĄval.

TeremtƑ Folyamat (五行相生)

  • A VĂ­z tĂĄplĂĄlja a növĂ©nyeket, lĂ©trejön a Fa. 水生木
  • A Fa tĂĄplĂĄlja a TƱzet. 木生火
  • A TƱz hamujĂĄval tĂĄplĂĄlja a Földet. 火生土
  • A Föld rejti magĂĄban az Ă©rceket melyekbƑl szĂŒletik a FĂ©m. 土生金
  • A FĂ©mek Ă©s ĂĄsvĂĄnyi anyagok tĂĄplĂĄljĂĄk a Vizet. 金生水

SzabĂĄlyozĂł Folyamat (五行相剋)

  • A VĂ­z eloltja a TƱzet. 水剋火
  • A TƱz megolvasztja a FĂ©met. 火剋金
  • A FĂ©m elvĂĄgja a FĂĄt. 金剋木
  • A Fa a FöldbƑl növekszik. 木剋土
  • A Föld felszĂ­vja a Vizet. 土剋水

VisszahatĂł ciklus

Azt jelenti, hogy valamelyik fĂĄzis tĂșltengĂ©se a kettƑvel mögötte lĂ©vƑre tĂĄmad, azaz arra visszahat.

  • TĂșl sok TƱz elpĂĄrologtatja az Ƒt fĂ©kezƑ Vizet
  • TĂșl sok VĂ­z elĂĄrasztja, elmossa a Földet,
  • TĂșl sok Föld eltemeti a FĂĄt,
  • TĂșl sok Fa kicsorbĂ­tja a „fejszĂ©t”, vagyis tönkreteszi a FĂ©met.
  • TĂșl sok FĂ©m elzĂĄrja a TĂŒzet a levegƑtƑl.

LegyƱrƑ ciklus

Ilyenkor az egyik fĂĄzis annyira meggyengĂŒl, hogy az Ƒt korlĂĄtozĂł mĂĄsik fĂĄzis teljesen legyƱri, elĂĄrasztja.

  • A TƱz olyan gyenge, hogy egy pohĂĄr VĂ­zzel is el lehet oltani.
  • A VĂ­z olyan kevĂ©s, hogy egy marĂ©k Föld felitatja
  • A Föld olyan kevĂ©s, hogy a csekĂ©ly Fa felszĂ­vja, elemĂ©szti.
  • A Fa olyan kevĂ©s, hogy a legkisebb fĂ©m energia megszĂŒnteti
  • A FĂ©m olyan gyenge, hogy a legaprĂłbb szikra (tƱz, meleg) elpĂĄrolgatja

Az igaz Ășt a sokfĂ©lesĂ©gbƑl az egysĂ©gbe. Az ötbƑl hĂĄrom, majd egy lesz. Ami szĂ©ttöredezett, ismĂ©t összeĂĄll a sĂĄrga közĂ©pben:

  • 1. ĂĄllapot (5 minƑsĂ©g): az öt vĂĄltozĂł ĂĄllapot, azaz a zöld sĂĄrkĂĄny, a vörös fƑnix, a sĂĄrga közĂ©p, a fehĂ©r tigris Ă©s a fekete teknƑs/kĂ­gyĂł.
  • 2. ĂĄllapot (3 minƑsĂ©g): a vörös sĂĄrkĂĄny Ă©s a fekete tigris a kĂ©t kipĂĄrolt minƑsĂ©g, mely tartalmazza az „anyĂĄt is”, azaz a tƱzbƑl (vörös) kipĂĄrolt fĂĄt (sĂĄrkĂĄny/zöld) Ă©s a vĂ­zbƑl (fekete) kipĂĄrolt fĂ©met (tigris/fehĂ©r), a föld (sĂĄrga közĂ©p), mely az osztatlan egy jelkĂ©pe, ahol az ellentĂ©tek visszatĂ©rnek fölsƑbb egysĂ©gĂŒkbe.
  • 3. ĂĄllapot: (1 minƑsĂ©g): a földben/közĂ©ppontban egyesĂ­tett ellentĂ©tpĂĄrok.

Az autentikus harcmƱvĂ©szetekben minden fƑ technika egy elemhez kapcsolĂłdik Ă©s ezen belĂŒl is minden elemnek van Yin Ă©s Yang oldala. A technikĂĄk (a Nei Gong –ban pedig a gyakorlatok) nem önĂĄllĂł technikĂĄk, hanem egy mƱködƑ rendszer alapelemei. A technikĂĄk Yin Ă©s Yang jellegĂ©nek meghatĂĄrozĂĄsa nem vĂ©letlenszerƱ. MegkĂŒlönböztetĂŒnk ellenĂĄllĂł-, azaz Yin technikĂĄkat Ă©s egyĂŒttmƱködƑ-, azaz Yang technikĂĄkat. Az Öt Elem tulajdonsĂĄgai hatnak a Yin Ă©s Yang egyensĂșlyĂĄra, Ă­gy a technikĂĄkra, amelyekhez a KörelmĂ©let okĂĄn vitĂĄlis pontokra, ĂŒregekre Ă©s a meridiĂĄnok mƱködĂ©sĂ©re vannak hatĂĄssal.

A technikåk Elemhez való hozzårendelése sem véletlenszerƱ.

  • Az Öt Elemet Öt Állapotnak is hĂ­vjĂĄk.
  • A Fa ĂĄllapot azokkal az aktĂ­v funkciĂłkkal kapcsolatos, amelyek a növekedĂ©ssel fĂŒggnek össze.
  • A TƱz ĂĄllapot jelkĂ©pezi, hogy az adott funkciĂłk elĂ©rtĂ©k a csĂșcspontjukat Ă©s most leszĂĄllĂł ĂĄgba kezdenek.
  • A FĂ©m az adott funkciĂł mĂĄr leszĂĄllĂł ĂĄgban lĂ©vƑ ĂĄllapotĂĄt jelöli.
  • A VĂ­z a funkciĂł elmĂșlĂĄsĂĄt Ă©s Ășjra növekedĂ©sĂ©nek megkezdĂ©sĂ©t jelöli
  • Az ötödik elem a Föld a közĂ©ppont. A semlegessĂ©g jelkĂ©pe.

Az Öt Elem tanĂĄban mindegyik elembƑl egy van, kivĂ©ve a TƱz elemet. A Nei Gong megkĂŒlönböztet „CsĂĄszĂĄri TĂŒzet” Ă©s „Miniszteri TĂŒzet”. FunkciĂłjukat tekintve bĂĄr azonosak, a megkĂŒlönböztetĂ©s elsƑdlegesen a kifejtett hatĂĄsuk miatt vĂĄlik fontossĂĄ. A CsĂĄszĂĄri TƱz erƑteljes, kemĂ©ny, hatĂĄrozott beavatkozĂĄst tesz lehetƑvĂ©. A Miniszteri TƱz viszont enyhĂ©bb, finomabb hatĂĄst gyakorol.

Az Öt Elem folyamatos mozgĂĄsban / vĂĄltozĂĄsban ĂĄll egymĂĄssal Ă©s a viszonylagos egyensĂșly adja azt a harmĂłniĂĄt, aminek köszönhetƑen egĂ©szsĂ©ges vagy, azaz a testĂ©ben harmĂłnia van. Ez a harmĂłnia törĂ©keny, belsƑ Ă©s kĂŒlsƑ okok miatt is sĂ©rĂŒlhet. A Nei Gong – de mĂĄs, kĂŒlsƑ gyakorlĂĄs egyik (idƑszakos) hatĂĄsa lehet egy szerv tĂșlmƱködĂ©se Ă©s ezĂ©rt elfojtja a mĂĄsikat, vagy fordĂ­tva; amelyiket ellenƑrizte, kontrolĂĄlta, valamint amelyiken uralkodott, tĂșlzott burjĂĄnzĂĄsnak, tĂșlzott mƱködĂ©snek indul.

  • TƱz – ☲ (離 lí)
  • VĂ­z – ☵ (坎Kan)


V. fejezet: Nyolc Trigram - 八卦

FƑkĂ©nt a belsƑ stĂ­lusoknĂĄl magyarĂĄzhatĂłak a Trigrammokkal az egyes minƑsĂ©gek, amelyek nem csak az energiaĂĄramlĂĄs, hanem a kĂŒlsƑ fizikai technikĂĄk (beleĂ©rtve: lĂ©pĂ©sek, ĂĄllĂĄsok, kĂ©ztechnikĂĄk) egymĂĄssal valĂł egyĂŒttmƱködĂ©se is. A Trigrammok, vagy a Hexagramok hasznĂĄlata nagyon rĂ©gi, a vilĂĄgunk vĂĄltozĂĄsĂĄnak egyfajta lekĂ©pezĂ©se, Ă­gy alkalmas a belsƑ stĂ­lusok harcmodorĂĄnak, technikĂĄinak Ă©s sajĂĄtos kombinĂĄciĂłk megĂ©rĂ©tĂ©sĂ©hez.

Yin Ă©s Yang ElmĂ©letĂ©bƑl szĂŒletett.

A Nyolc Trigram 3 vonĂĄsbĂłl (töretlen „Yang” - tört „Yin”) ĂĄll. ÖsszefĂŒggĂ©sei szerteĂĄgazĂłak, a harcmƱvĂ©szeti alkalmazĂĄsuk szoros kapcsolatot mutat a Yin Ă©s Yang mellett az Öt Elem ElmĂ©letĂ©vel is. A Nei Gong gyakorlĂĄsakor a Kan Ă©s Li elemeket Ă©s a hozzĂĄjuk kapcsolĂłdĂł tanĂ­tĂĄsokat-, alapelveket hasznĂĄljuk. ElmĂ©letĂ©t az Ƒsi klasszikus a Yi Jing (易经) Ă­rja le, ahol 64 Gua (卦) olvashatĂł kapcsolĂłdĂł magyarĂĄzatokkal.

A Yi Jing a termĂ©szeti törvĂ©nyek felismerĂ©sĂ©n keresztĂŒl mutatja be a vilĂĄgegyetem mƱködĂ©sĂ©t, a tao szerinti Ă©lettel valĂł harmĂłniĂĄt Ă©s a helyes gondolkodĂĄst. Olyan rendszert nyĂșjt, ami szimbĂłlumok segĂ­tsĂ©gĂ©vel magyarĂĄzza meg, mikĂ©nt törtĂ©nnek a dolgok a vilĂĄgban (Ég Ă©s Föld között) Ă©s az emberben. Alapjeleit, a nyolc Gua -t Fu Xi -nek (伏羲), a Mitikus Égi CsĂĄszĂĄrnak tulajdonĂ­tjuk, aki egy sĂĄrkĂĄnylovon ĂŒlve jegyezte le Ƒket, ahogy kiemelkedett a SĂĄrga-folyĂłbĂłl (bƑvebben a kĂ­nai mitolĂłgiĂĄrĂłl). E nyolc jelet az Égben Ă©s a Földön lezajlĂł folyamatok lekĂ©pzƑdĂ©sĂ©nek tekintettĂ©k. Úgy fogtĂĄk fel ezeket, mint amelyek ĂĄllandĂłan ĂĄtalakulnak, ahogy a vilĂĄg jelensĂ©gei is ĂĄllandĂłan egymĂĄsba törtĂ©nƑ ĂĄtalakulĂĄsban vannak. Ez a vĂĄltozĂĄs Ă©pp olyan, mint a harcmƱvĂ©szetben a kĂŒzdelem, ahol a tĂĄmadĂĄs vĂ©dekezĂ©ssĂ© alakul Ă©s fordĂ­tva.

A nyolc jel tehåt nem a dolgokat åbråzolja, hanem azok mozgåsirånyåt. Az autentikus harcmƱvészetek sem technikåkat tanítanak, hanem viszonyokat és viszonyulåsokat.

Wen KirĂĄly Ă©s Zhou Hercege a Zhou Dinasztia uralkodĂłi Ă­rtĂĄk hozzĂĄ az elsƑ magyarĂĄzatokat. Ezek az Ă­tĂ©letek. Ekkor mĂĄr 64 jelet hasznĂĄltak, melyek Ășgy jöttek lĂ©tre, hogy az eredetileg hasznĂĄlt hĂĄrom vonalat kiegĂ©szĂ­tettĂ©k hatra, s ezek variĂĄciĂłibĂłl jött lĂ©tre a 64 jel (hexagram). Jöttek a kĂ©pek, amik tovĂĄbb bƑvĂ­tik a hexagramok jelentĂ©startalmĂĄt. Ezek egy rĂ©szĂ©t Konfuciusz Ă©s tanĂ­tvĂĄnyai jegyeztĂ©k le, akik kutattĂĄk a VĂĄltozĂĄsok KönyvĂ©t. Minden jelhez Ă­gy tartozik Ă­tĂ©let Ă©s kĂ©p is, melyek tömören, ĂĄm a teljessĂ©g igĂ©nyĂ©vel vilĂĄgĂ­tjĂĄk meg, hogy az adott jel milyen ĂĄllapotot jelöl, s hogy annak mik a nehĂ©zsĂ©gei Ă©s a lehetƑsĂ©gei. A belsƑ stĂ­lusok mindegyike hasznĂĄlja ezt a felfogĂĄst egyes technikĂĄi gyakorlĂĄsĂĄnĂĄl. Mint ahogy egyik technika sem jobb vagy rosszabb a mĂĄsiknĂĄl, Ășgy egyik jel sem jobb a mĂĄsiknĂĄl, ahogy egyik ĂĄllapot sem. Mindegyik egyszerre van jelen a vilĂĄgban, s bĂĄr kĂŒlönfĂ©le helyzetekben, egyazon teljessĂ©g kĂŒlönbözƑ arculataikĂ©nt.

A trigramok folytonos ĂĄtalakulĂĄs ĂĄllapotĂĄban lĂ©vƑ jelek.

Olyan kĂ©pek, melyek ĂĄllandĂł vĂĄltozĂĄst mutatnak: nem a dolgok statikus lĂ©nyegĂ©re vagy kĂŒlsƑ formĂĄjĂĄra utalnak, hanem az ĂĄltaluk megragadott jelensĂ©gekben rejlƑ mozgĂĄs lehetƑsĂ©geire az ĂĄtalakulĂĄs sorĂĄn. Az autentikus harcmƱvĂ©szetekben ez az egyik legfontosabb alapvetĂ©s.

A Nyolc Gua (八卦包括) elnevezĂ©se Ă©s a csalĂĄdban elfoglalt helyĂŒk:

  • ☰ (乾 Qián) a TeremtƑ. ErƑs. Ég. APA.
  • ☱ (兌 duì ) a Nyugodt. DerƱs. TĂł. Harmadik LĂĄny.
  • ☲ (離 lí) aki Helyben Marad, aki ragaszkodik. FĂ©nyes. TĆ°Z. MĂĄsodik LĂĄny.
  • ☳ (震 zhèn) aki fölriaszt, MozgĂĄsban Van. MennydörgĂ©s. ElsƑ FiĂș.
  • ☴ (巽 xùn) a SzelĂ­dsĂ©g amely ĂĄthatol. SzĂ©l. ElsƑ LĂĄny.
  • ☵ (坎 kǎn) a SzakadĂ©k (feneketlen mĂ©lysĂ©g). VeszĂ©lyes. VÍZ. MĂĄsodik FiĂș.
  • ☶ (艮 gèn) a MozdulatlansĂĄg, aki nyugalomban van. Hegy. Harmadik FiĂș.
  • ☷ (坤 kūn) a BefogadĂł. Föld. ANYA.

A HĂĄrom FiĂșban a mozgĂĄs hĂĄrom stĂĄdiumĂĄnak meghajtĂł erejĂ©t lĂĄtjuk:

  • a mozgĂĄs kezdete
  • a mozgĂĄsbĂłl eredƑ veszĂ©ly
  • a mozgĂĄs vĂ©ge

A HĂĄrom LĂĄnyban a mozgĂĄs stĂĄdiumaibĂłl fakadĂł belsƑ kĂ©pessĂ©get foghatjuk meg:

  • szelĂ­d behatolĂĄs
  • megvilĂĄgosodĂĄs Ă©s adaptĂĄciĂł
  • derƱs nyugalom

Az elsƑt a VĂĄltozĂĄsok KönyvĂ©nek (Yi Jing 易經) nyolc trigramja közĂŒl nĂ©gy alkotja: Qian (乾), a Kun (坤) , a Kan (坎) Ă©s a Li (離). A Qian Ă©s a Kun jelkĂ©pezi az elsƑdleges minƑsĂ©geket: a Qian jelöli a tevĂ©keny Yang (陽) „teremtƑ”, a Kun a tĂ©tlen Yin (陰) „befogadó” vetĂŒletĂ©t. A Qian Ă©s a Kun ĂĄllandĂł egyesĂŒlĂ©se a vilĂĄgmindensĂ©get megelƑzƑ tartomĂĄnyban ad Ă©letet a vilĂĄgegyetemnek. Ebben az örökkĂ© tartĂł pillanatban a Qian Yang -ja beĂĄrad a Kunba , mely Ă­gy Kan -nĂĄ vĂĄlik, vĂĄlaszul pedig a Kun Yin -je bejut a Qian -be, melybƑl Li lesz. A Kan Ă©s a Li ezĂ©rt felvĂĄltja a Qian -t Ă©s a Kun -t a vilĂĄgmindensĂ©gben, viszont sajĂĄt bensƑ lĂ©nyegĂŒkkĂ©nt rejtegetik azokat. MĂ­g a Qian Ă©s a Kun fƑ kĂ©pmĂĄsa az Ég Ă©s a Föld, mely soha nem cserĂ©li fel helyzetĂ©t, addig a Kan Ă©s a Li fƑ kĂ©pmĂĄsa a Hold Ă©s a Nap, melyek a tĂ©r keretei között Ă©s az idƑ körforgĂĄsa ĂĄltal megszabva felvĂĄltva növekednek Ă©s csökkennek, felemelkednek Ă©s alĂĄszĂĄllnak. Mind a tĂ©r, mind az idƑ ezĂ©rt a Dao egyetlen lĂ©legzetĂ©nek (Yi Qi - 一氣) mƱködĂ©se a vilĂĄgmindensĂ©gben.

12 hexagram (十二消息卦)

Az autentikus harcmƱvĂ©szetekben / Nei Gong -ban a 12 hexagram ĂĄllapotait követjĂŒk figyelemmel, melyeket Wa Xing vagy Wa Ning Hexagramoknak hĂ­vjuk. BelĂ©gzĂ©ssel a Yang növekedĂ©snek indul, ĂĄthalad a vesĂ©n, a gĂĄton Ă©s Du Mo meridiĂĄnon felfelĂ© halad kapukon ĂĄt a Yang CsĂșcsokig. Yin -be fordul Ă©s elkezd nƑni a Bai Hui –nĂĄl, majd lesĂŒllyed Ășjra a gĂĄt környĂ©kĂ©re. A 12 Hexagram a Xiao Xi Gua (消息卦, Tai, Pi, Da Zhuang, Guan, Kuai, Bo, Qian, Kun, Gou, Fu, Dun, Lin)

Kan Ă©s Li valamint a Yin Ă©s Yang

☵ (坎 kan) / ☲ (離 li) Ă©s Yin (阴) / Yang (阳) nem ugyanaz. Kan Ă©s Li folyamatok gyakorlĂĄsĂĄval fejleszthetjĂŒk az energia Yin Ă©s Yang minƑsĂ©gĂ©t, erƑsĂ­tjĂŒk az összhangot Ă©s teremtjĂŒk a stabil harmĂłniĂĄt a testben. Így, a belsƑ hat a kĂŒlsƑre Ă©s a technikĂĄk minimĂĄlis erƑkifejtĂ©ssel is sokkal hatĂ©konyabbĂĄ vĂĄlnak. Kan Ă©s Li a SzĂ©tvĂĄlasztĂĄsban jĂĄtszik nagy szerepet.

Tai (泰) Ă©s Guai (夬)

A Tai Hexagram (11) Yin Ă©s Yang egyensĂșlyĂĄt szimbolizĂĄlja, jelentĂ©se: HarmĂłnia. A Tai Hexagramban a Föld az Ég alatt van. A Tigris szimbĂłluma, Ă­gy az erƑ szimbĂłluma. SzabadsĂĄg (szabad mozgĂĄs) Ă©s hajlĂ©konysĂĄg (rugalmassĂĄg, rugalmas erƑ) jellemzi. Szervi kapcsolata a tĂŒdƑvel van, a Qi a tĂŒdƑ meridiĂĄnban intenzĂ­vebb (太阴 Tai Yin). A nei gong gyakorlatokban a tolĂĄsok kirobbanĂł ereje maga a Tigris. Qi gong gyakorlatok közĂŒl leginkĂĄbb a Keleti Han Dinasztia korĂĄban Ă©lt Huo Tuo Mester Öt Állat gyakorlatait hasznĂĄljuk (tigris).

Tai a gyakorlĂĄsban: Tai Yin csatornĂĄk, tenyĂ©r (tolĂĄs), Yin, lefelĂ© szĂĄllĂł, sƱrƱsödƑ, Tigris. Rou Gong vonatkozĂĄsa: „Yin ÜtĂ©s”. A Guai Hexagram (43) a Tavasz VĂ©gĂ©t jelöli. Guai, a SĂĄrkĂĄny, a Yang Qi Ă©bredĂ©se. TĂł az Ég alatt. Szervi kapcsolata a gyomorral van, a Qi a gyomor meridiĂĄnban intenzĂ­vebb (阳明 Yang Ming). Nei Gong gyakorlatai a Yang Ming csatorna(k) megnyitĂĄsĂĄt ösztönzik. Észak JĂĄde SĂĄrkĂĄnya. Qi Gong gyakorlatok közĂŒl leginkĂĄbb a Keleti Han Dinasztia korĂĄban Ă©lt Huo Tuo Mester Öt Állat gyakorlatait hasznĂĄljuk (sĂĄrkĂĄny). Guai a gyakorlĂĄsban: Yang Ming csatornĂĄk, sĂĄrkĂĄnyököl, ĂŒtĂ©s, Yang, felfelĂ© hatĂł, gƑz, (JĂĄde) SĂĄrkĂĄny. Rou Gong vonatkozĂĄsa: „Fa Jin ÜtĂ©s”

64 hexagram – 六十四卦

A 64 jel mindegyike hat-, szĂĄmĂ©rtĂ©kĂ©tƑl fĂŒggƑen vĂĄltozĂł vagy Yang vagy Yin vonalbĂłl Ă©pĂŒl fel. Amikor egy jel (meg)vĂĄltozik, a hexagrammal szimbolizĂĄlt ĂĄllapot is megvĂĄltozik Ă©s egy mĂĄsik hexagrammĂĄ alakul. Ez a vĂĄltozĂĄs nem feltĂ©tlenĂŒl következik be. A Yang vonal (teljes) akkor vĂĄltozik, ha szĂĄmĂ©rtĂ©ke kilenc, a Yin vonal (törött) pedig akkor, ha Ă©rtĂ©ke hat. Ezeket a vonalakat a jĂłslat megfejtĂ©sekor kĂŒlön-kĂŒlön is Ă©rtelmezik. A nem vĂĄltozĂł vonalak csupĂĄn a hexagram szerkezetĂ©t adjĂĄk, nincs kĂŒlönösebb belsƑ jelentĂ©sĂŒk. A pozitĂ­v vonal Ă©rtĂ©ke ebben az esetben hĂ©t, a negatĂ­vĂ© nyolc. Így a kĂŒlönbözƑ ĂĄllapotokat szimbolikusan megjelenĂ­tƑ kĂ©pek az Ƒket felĂ©pĂ­tƑ vonalak minƑsĂ©gĂ©tƑl fĂŒggƑen alakulnak ĂĄt, illetve maradnak mozdulatlanok abban az esetben, ha egyetlen vĂĄltozĂł vonal sem talĂĄlhatĂł szerkezetĂŒkben.

KapcsolĂłdĂł alapfogalmak

  • Nyolc Tiszta Hexagram – Ba Chun Gua - 八純卦
  • Nyolc Hely – Ba Gong - 八宮
  • Nyolc Trigram Öt Állapota – Ba Gua Wu Xing - 八卦五行
  • FĂŒggetlen Hexaramok - Bi Gua - 辟卦
  • VĂĄltozott Hexagramok – Bian Gua- 變掛
  • IntarziĂĄs Hexagramok – Cuo Gua - 錯卦
  • Nagy HorizontĂĄlis Hexagramok – Da Heng Tu - 大橫圖
  • EgymĂĄsba FordulĂł Hexagramok – Fan Dui - 反對


VI. fejezet: CsatornĂĄk Ă©s ElĂĄgazĂĄsok - 经络

    „Ha a kĂłros Qi bejut a szervezetbe, akkor felĂŒl kell kerekedni rajta, megakadĂĄlyozva a növekedĂ©sĂ©t. Ezt azokon a terĂŒleteken lehet vĂ©ghezvinni, amelyek egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©gesek vagy gyĂłgyĂ­thatĂłk. Azokon a rĂ©szeken, ahol nem tudunk felĂŒlkerekedni a (kĂłros Qi -n), ott (a betegsĂ©g) fokozĂłdni fog, azokon a helyeknek az ĂĄllapota pedig, melyek egyĂ©bkĂ©nt egĂ©szsĂ©gesek, stagnĂĄlni fog. Ha a egymaga is meg tudja fĂ©kezni a (kĂłros Qi -t), akkor felĂ©pĂŒl
”

    Shu Wen 22. fejezet

A csatornĂĄk szabĂĄlyszerƱ mƱködĂ©sĂ©nek köszönhetƑen megĂĄllapĂ­thatĂł a valĂłdi egĂ©szsĂ©gi ĂĄllapot, kezelhetƑk a betegsĂ©gek, szabĂĄlyozhatĂł lehet az elĂ©gtelensĂ©g Ă©s a bƑsĂ©g. A Jing-Luo-k (??) helyek, melyek összekötik a szerveket Ă©s a vĂ©gtagokat, közvetĂ­tenek a FelsƑ Ă©s az AlsĂł, a FelszĂ­n Ă©s a BelsƑ között. SzabĂĄlyozzĂĄk a tested azon rĂ©szeinek mƱködĂ©sĂ©t, amelyekben a Qi Ă©s a VĂ©r kering.

FƑcsatornák

12 SzabĂĄlyos Csatorna, melyek mindegyike egy meghatĂĄrozott szervhez tarozik, amely az otthona.

Yin (Kar) CsatornĂĄk

  • A kar TaiYin TĂŒdƑ Csatorna (手太阴肺经) (LU)
  • A kar ShaoYin SzĂ­vcsatorna (手少阴心经) (HT)
  • A kar JueYin SzĂ­vburok Csatorna (手厥阴心包) (PC)

Yang (Kar) CsatornĂĄk

  • A kar ShaoYang HĂĄrmas MelegĂ­tƑ Csatorna (手少阳三焦经) (TE)
  • A kar TaiYang VĂ©konybĂ©l Csatorna (手太阳小肠经) (SI)
  • A kar Yangming VastagbĂ©l Csatorna (手阳明大肠经) (LI)

Yin (LĂĄb) CsatornĂĄk

  • A lĂĄb TaiYin LĂ©p Csatorna (足太阴脾经) (SP)
  • A lĂĄb ShaoYin Vese Csatorna (足少阴肾经) (KI)
  • A lĂĄb JueYin MĂĄj CsatornĂĄja (足厥阴肝经) (LR)

Yang (LĂĄb) CsatornĂĄk

  • A lĂĄb ShaoYang EpehĂłlyag Csatorna (足少阳胆经) (GB)
  • A lĂĄb TaiYang HĂșgyhĂłlyag Csatorna (足太阳膀胱经) (BL)
  • A lĂĄb Yangming Gyomor Csatorna (足阳明胃经) (ST)

Mindegyik kapcsolatban ĂĄll egy adott mĂĄsik szervvel, kötƑdik egy mĂĄsikhoz, amely kĂŒlsƑ-belsƑ pĂĄrja. Mindegyik Yin csatorna kapcsolatban van egy mĂĄsik Yin csatornĂĄval Ă©s mindegyik Yang egy mĂĄsik Yang –gal, ahol meghatĂĄrozĂł a Qi Ă©s VĂ©r rĂĄ jellemzƑ relatĂ­v arĂĄnya. A Yang csatornĂĄk (Fu) a vĂ©gtagok kĂŒlsƑ rĂ©szĂ©n a Yin csatornĂĄk (Zang) a vĂ©gtagok belsƑ oldalĂĄn futnak. A betegsĂ©gek a Jing-Luo-k (经络) Ăștjain terjednek kĂ­vĂŒlrƑl (bƑr) a Zang Fu-k irĂĄnyĂĄba. Ha a csatornĂĄk Qi -jĂ©nek keringĂ©se nem megfelelƑ, a kĂłrtĂ©nyezƑ behatolhat a szervezetbe Ă©s betegsĂ©g alakulhat ki. A kĂłrtĂ©nyezƑ a felszĂ­nrƑl terjedhet befelĂ©. A mĂ©lybƑl (Zang-Fu-k) a felszĂ­n felĂ©. A Jing-Luo-k összekapcsolĂłdĂĄsai rĂ©vĂ©n a megtĂĄmadott Zang-Fu -k kölcsönösen hatnak egymĂĄsra.

A CsatornĂĄkkal kapcsolatos tĂŒnetek

  • A TĂŒdƑ: Tai Yin (太阴) (KĂ©z csatorna)
  • A VastagbĂ©l: Yang Ming (阳明), (KĂ©z csatorna)
  • A Gyomor: Yang Ming (阳明), (LĂĄb csatorna)
  • A LĂ©p: Tai Yin (太阴) (LĂĄb csatorna)
  • A SzĂ­v: Shao Yin (少阴) (KĂ©z csatorna)
  • A VĂ©konybĂ©l: Tai Yang (太阳) (KĂ©z csatorna)
  • A HĂłlyag: Tai Yang (太阳) (LĂĄb csatorna)
  • A Vese: Shao Yin (少阴) (LĂĄb csatorna)
  • A SzĂ­vburok: Yue Yin (阴) (KĂ©z csatorna)
  • A HĂĄrom MelegĂ­tƑ: Shao Yang (少阳) (KĂ©z csatorna)
  • Az EpehĂłlyag: Shao Yang (少阳) (LĂĄb csatorna)
  • A MĂĄj: (Yue Yin (阴) (LĂĄb csatorna)

JĂĄrulĂ©kos vagy összekötƑ csatornĂĄk (15 Luo Mai)

15 FƑ ÖsszekötƑ Csatorna (Luo Mai) Ă©s szĂĄmtalan ÖsszekötƑ Csatorna hĂĄlĂłzata (Sun Luo)

ÍncsatornĂĄk Ă©s Csatorna ElĂĄgazĂĄsok

12 Íncsatorna (Ín-izom meridiĂĄnok) Ă©s 12 Csatorna ElĂĄgazĂĄs

KĂŒlönleges CsatornĂĄk (A 8 Luo)

Ezeknek nincs kĂŒlönösebb összeköttetĂ©sĂŒk a szervekkel Ă©s egymĂĄssal sem, ugyanakkor kapcsolatban ĂĄllnak a 12 CsatornĂĄval, keresztezik azokat Ă©s hasznĂĄljĂĄk pontjaikat. FƑ feladatuk a SzabĂĄlyos CsatornĂĄk közti kapcsolat erƑsĂ­tĂ©se. A Qi Ă©s a VĂ©r többlete a csatornĂĄban folyik Ă©s ott, mint tartalĂ©k összesƱrƱsödik. HarcmƱvĂ©szet Ă©s Nei Gong szempontbĂłl ezek a tĂĄrolĂłk fontosak – gyakorlĂĄsban betöltött ĂĄltalĂĄnos szerepĂŒk lejjebb.

  • Ren Mai 任脉. Mesterpont: T-7
  • Yin Qiao Mai 阴跷脉. Mesterpont: V-6
  • Du Mai 督脉. Mesterpont: VĂ©b-3
  • Yang Qiao Mai 阳蹻脉. Mesterpont: H-62
  • Chong Mai 冲脉. Mesterpont: L-4
  • Yin Wei Mai 阴维脉. Mesterpont: Szb-6
  • Dai Mai 带脉. Mesterpont: Eh-41
  • Yang Wei Mai 阳维脉. Mesterpont: HM-5

LetĂ©rƑ csatornĂĄk (12)

A 12 SzabĂĄlyos CsatornĂĄbĂłl erednek. LehetƑvĂ© teszik a kapcsolĂłdĂĄst a szervek Ă©s a test azon rĂ©szei között melyeket a szabĂĄlyos csatornĂĄk nem Ă©rintenek.

Letérések, kapcsolatok

Csatorna Elosztås - végtagok

  • KĂ©z kĂŒlsƑ oldal. Yin: TĂŒdƑ (kĂ©z Tai Yin), Yang: VastagbĂ©l (kĂ©z Yang Ming)
  • KĂ©z közĂ©psƑ. Yin: SzĂ­vburok (kĂ©z Jue Yin), Yang: HĂĄrmas MelegĂ­tƑ (kĂ©z Shao Yang)
  • KĂ©z belsƑ oldal. Yin: SzĂ­v (kĂ©z Shao Yin), Yang: VĂ©konybĂ©l (kĂ©z Tai Yang)
  • LĂĄb kĂŒlsƑ oldal. Yin: LĂ©p (lĂĄb Tai Yin), Yang: Gyomor (lĂĄb Yang Ming)
  • LĂĄb közĂ©psƑ. Yin: MĂĄj (lĂĄb Jue Yin), Yang: EpehĂłlyag (lĂĄb Shao Yang)
  • LĂĄb belsƑ oldal. Yin: Vese (lĂĄb Shao Yin), Yang: HĂșgyhĂłlyag (lĂĄb Tai Yang)

A csatornåk kapcsolatai és rendeltetési helyei

  • KĂ©z Tai Yin. Otthona a TĂŒdƑ, Kapcsolata a VastagbĂ©l.
  • KĂ©z Yang Ming. Otthona a VastagbĂ©l, Kapcsolata a TĂŒdƑ.
  • KĂ©z Jue Yin. Otthona SzĂ­vburok. Kapcsolata HĂĄrmas MelegĂ­tƑ.
  • KĂ©z Shao Yang. Otthona HĂĄrmas MelegĂ­tƑ. Kapcsolata SzĂ­vburok.
  • KĂ©z Shao Yin. Otthona SzĂ­v. Kapcsolata VĂ©konybĂ©l.
  • KĂ©z Tai Yang. Otthona VĂ©konybĂ©l. Kapcsolata SzĂ­v.
  • LĂĄb Tai Yin. Otthona LĂ©p. Kapcsolata Gyomor.
  • LĂĄb Yang Ming. Otthona Gyomor. Kapcsolata LĂ©p.
  • LĂĄb Jue Yin. Otthona MĂĄj. Kapcsolata EpehĂłlyag.
  • LĂĄb Shao Yang. Otthona EpehĂłlyag. Kapcsolata MĂĄj.
  • LĂĄb Shao Yin. Otthona Vese. Kapcsolata HĂșgyhĂłlyag.
  • LĂĄb Tai Yang. Otthona: HĂșgyhĂłlyag. Kapcsolata Vese.

A csatornĂĄk Ă©s belsƑ-kĂŒlsƑ összeköttetĂ©sei

  • BelsƑ: TĂŒdƑ, SzĂ­vburok, SzĂ­v, LĂ©p, MĂĄj, Vese
  • KĂŒlsƑ: VastagbĂ©l, HĂĄrmas MelegĂ­tƑ, VĂ©konybĂ©l, Gyomor, EpehĂłlyag, HĂșgyhĂłlyag.

A csatornĂĄk Ă©s belsƑ-kĂŒlsƑ összeköttetĂ©sei

  • KĂ©z: TĂŒdƑ, SzĂ­vburok, SzĂ­v, VastagbĂ©l, HĂĄrmas MelegĂ­tƑ, VĂ©konybĂ©l
  • LĂĄb: LĂ©p, MĂĄj, Vese, Gyomor, EpehĂłlyag, HĂșgyhĂłlyag

A Qi Ă©s VĂ©r arĂĄnyai a szabĂĄlyos csatornĂĄkban

  • Tai Yang (VĂ©b-H). ArĂĄny: Több VĂ©r, mint Qi. CsapolĂĄs mĂłdja: VĂ©rlebocsĂĄtĂĄs
  • Shao Yang (HM-Eh). ArĂĄny: Több Qi, mint VĂ©r. CsapolĂĄs mĂłdja: AkupunktĂșra
  • Yang Ming (Vab-Gy). ArĂĄny: VĂ©r Ă©s Qi többlet. CsapolĂĄs mĂłdja: AkupunktĂșra, vagy VĂ©rlebocsĂĄtĂĄs
  • Tai Yin (T-L). ArĂĄny: Több Qi, mint VĂ©r. CsapolĂĄs mĂłdja: AkupunktĂșra
  • Shao Yin (Sz-V). ArĂĄny: Több Qi, mint VĂ©r. CsapolĂĄs mĂłdja: AkupunktĂșra
  • Jue Yin (Szb-M). ArĂĄny: Több VĂ©r, mint Qi. CsapolĂĄs mĂłdja: VĂ©rlecsapolĂĄs

HĂĄrom ciklus

A meridiĂĄnokban a Qi mennyisĂ©ge nem ĂĄllandĂł, hanem egy meghatĂĄrozott napirendet követ. A nap bizonyos szakaszĂĄban az egyes pĂĄlyĂĄkon az energia mennyisĂ©ge maximĂĄlis, ez az idƑszak, amikor lehetƑsĂ©g szerint el kell vĂ©gezni a Qi szabĂĄlyozĂĄsĂĄt. A meridiĂĄnok energiatartalma 12 Ăłra elteltĂ©vel a minimĂĄlisra csökken. A gyakorlatban fontos, mert ilyenkor a szemben lĂ©vƑ meridiĂĄn munkĂĄjĂĄval is befolyĂĄsolhatĂł a Qi ĂĄramlĂĄs.


HELY

1. CIKLUS

2. CIKLUS

3. CIKLUS

MellkasrĂłl a KĂ©zhez

tĂŒdƑ

szĂ­v

szĂ­vburok

KezekrƑl az Arcra

vastagbél

vékonybél

hármas melegítƑ

ArcrĂłl a LĂĄbakhoz

gyomor

hĂșgyhĂłlyag

epehĂłlyag

LĂĄbakrĂłl a Mellkasra

lép

vese

mĂĄj



Ren Mai 任脉 - BefogadĂł Csatorna

A Ren (任) kĂ­naiul irĂĄnyĂ­tĂĄst, felelƑssĂ©get jelent. A Ren Mai, a „BefogadĂł Csatorna” jelentƑs szerepet tölt be a Qi keringĂ©sĂ©ben, szabĂĄlyoz minden Yin csatornĂĄt (Ă©s a Gyomor csatornĂĄt). E csatornĂĄnak kĂ©t fƑ ĂĄrama van: tĂĄplĂĄlja a mĂ©het (az Öt Ɛsszerv egyikĂ©t) Ă©s a teljes genitĂĄlis rendszert. A Nei Jing -ben olvashatĂł, hogy a BefogadĂł Ă©s ÁthatolĂł Csatorna mind VĂ©rt, mind pedig EsszenciĂĄt (Jing -et) tartalmaz Ă©s mindkettƑ felvezet az archoz, majd körbe halad a szĂĄj körĂŒl. A Su Wen -ben Ășgy Ă­rjĂĄk, hogy mind a BefogadĂł mind az ÁthatolĂł Csatorna szabĂĄlyozza az Ă©letciklusodat, melyek nƑknĂ©l hagyomĂĄnyosan hĂ©t, fĂ©rfiaknĂĄl pedig nyolc Ă©vig tart. A fenti kĂ©t csatornĂĄban bekövetkezƑ ĂĄtalakulĂĄsok mutatjĂĄk az Ă©letedben bekövetkezƑ jelentƑs vĂĄltozĂĄsokat. Emellett a BefogadĂł Csatorna szintĂ©n szabĂĄlyozza a VĂ©dƑ Qi szĂ©toszlĂĄsĂĄt az alhas Ă©s mellkas terĂŒletĂ©n, szĂĄmos kisebb Qi csatorna (Luo) segĂ­tsĂ©gĂ©vel. Ez a csatorna alapvetƑ szerepet tölt be a testnedvek elosztĂĄsĂĄban a hasi terĂŒleteken.

Nei Gong –ban a KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄt tekintjĂŒk minden Qi csatorna Ă©s tĂĄrolĂł közĂŒl a legfontosabbnak, Ă­gy minden gyakorlĂĄs kezdetĂ©nek. ÁltalĂĄban nincs jelentƑsebb elzĂĄrĂłdĂĄs a Qi ĂĄramlĂĄsĂĄban a BefogadĂł CsatornĂĄban, azonban fontos az itt tĂĄrolt Qi mennyisĂ©gĂ©nek növelĂ©se, mely a Yin csatornĂĄk szabĂĄlyozĂĄsĂĄnak kĂ©pessĂ©gĂ©t is növeli. Ez a csatorna ĂĄtszeli a Cheng Qi -t a Gyomor CsatornĂĄn Ă©s kapcsolĂłdik a KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄval a Yin Jiao Ă©s a Hui Yin pontban, a Yin ÖsszekötƑ VezetĂ©kkel a Tian Tu Ă©s Lian Quan pontokban Ă©s az ÁthatolĂł VezetĂ©kkel a Hui Yin Ă©s Yin Jiao pontoknĂĄl.

AlapfunkciĂłk

“A Yin csatornĂĄk tengere” (a kĂ©toldali Yin csatornĂĄkkal ĂĄll összeköttetĂ©sben, szabĂĄlyozza aktivitĂĄsukat). SzabĂĄlyozza a menstruĂĄciĂłt, tĂĄplĂĄlja a magzatot.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: menstruĂĄciĂłs zavarok Ă©s hĂŒvelyi folyĂĄsok, fĂ©rfi hĂșgy-ivarrendszeri rendellenessĂ©gek; fej- Ă©s nyakfĂĄjdalmak, hasi teltsĂ©gĂ©rzet, puffadĂĄs Ă©s fĂĄjdalom; szĂĄj- Ă©s nyelv-tĂĄlyogok. HiĂĄny: ViszketĂ©s; nehĂ©zsĂ©gĂ©rzet a lĂĄgyĂ©k- Ă©s ĂĄgyĂ©ktĂĄjon; shan (a hasi fĂĄjdalom sok fajtĂĄjĂĄt, kĂŒlönösen a sĂ©rvbƑl eredƑket szintĂ©n shan Qi-nek nevezik)

ÖsszekötƑ csatorna

Az összekötƑ csatorna a Bef-15-nĂ©l vĂĄlik el az elsƑdleges csatornĂĄtĂłl, Ă©s a has mentĂ©n lefelĂ© oszlik szĂ©t. Ha többlet ĂĄllapotban van, a hasi pangĂĄsnak megfelelƑ fĂĄjdalmakat okoz, ha hiĂĄny ĂĄllapotĂĄban, viszketĂ©st.

Fontos pontok

  • Mesterpont: T-7
  • Csatorna pĂĄrjĂĄnak mesterpontja: V-6
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: H-1, Bef-2

Yin Qiao Mai 阴跷脉 - Yin MozgatĂł Csatorna

A Yin MozgatĂł Csatorna (vagy SarokvezetĂ©k) csatlakozik a Vese meridiĂĄnjĂĄhoz a Zhao Hai Ă©s a Jiao Xin pontoknĂĄl, illetve a HĂłlyag CsatornĂĄhoz a Jing Ming pontnĂĄl. KommunikĂĄl a Yang Qiao Mai CsatornĂĄval a HĂłlyag vezetĂ©ken keresztĂŒl a Jing Ming pontnĂĄl. Ez a tĂĄrolĂł közvetlenĂŒl kapcsolĂłdik az agyhoz. E csatorna Qi -jĂ©nek legfƑbb forrĂĄsa a vese esszenciĂĄjĂĄnak ĂĄtalakulĂĄsĂĄbĂłl keletkezƑ energia. A Nei Gong rendszerĂ©ben a mĂĄsik fƑ Qi forrĂĄs a kĂŒlsƑ vesĂ©k (herĂ©k) ĂĄtalakĂ­tott esszenciĂĄja. A XiSui Qi Gong -ban az egyik gyakorlat sorĂĄn a herĂ©k stimulĂĄciĂłjĂĄval növelhetƑ azok hormontermelĂ©se Ă©s az esszencia Qi -vĂ© alakĂ­tĂĄsa. Ezzel egy idƑben a Qi -t a fejig kell vezetni a szellem (Shen) tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra.

AlapfunkciĂłk

EllenƑrzi a folyadĂ©k felemelkedĂ©sĂ©t Ă©s a Qi leszĂĄllĂĄsĂĄt, nyitja Ă©s zĂĄrja a szemet, ĂĄltalĂĄnossĂĄgban szabĂĄlyozza az izommƱködĂ©st.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek Többlet: A Yang szervek Ă©s funkciĂłk ĂĄltalĂĄnos gyengesĂ©ge, a Yin szervek Ă©s funkciĂłk egyidejƱ Ă©lĂ©nksĂ©gĂ©vel. DĂ©ltĂĄjban rosszabbodik, este Ă©s Ă©jszaka javul (a legrosszabb napkeltekor); migrĂ©n, vĂ©rtolulĂĄsos fejfĂĄjĂĄs; izom összehĂșzĂłdĂĄs Ă©s görcs az alsĂł vĂ©gtagok Yin Ă­ncsatornĂĄi mentĂ©n (mely ellenoldali petyhĂŒdtsĂ©ggel pĂĄrosul); naponta jelentkezƑ epileptiform görcsök; vizenyƑs szemek, a szemhĂ©j nehĂ©znek tƱnik, vagy a beteg kĂ©ptelen nyitva tartani a szemĂ©t, aluszĂ©konysĂĄg. HiĂĄny: Ă©jjel sĂșlyosbodĂł ĂĄllapot; Ă©jszakai fejfĂĄjĂĄs, görcsök, vagy rĂĄngĂłgörcsök; ĂĄlmatlansĂĄg.

Fontos pontok

  • Mesterpont: V-6
  • Csatorna-pĂĄrjĂĄnak mesterpontja: T-7
  • Xi-hasadĂ©k pont: V-8
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: H-1, Bef-2
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok: V-6, V-8, H-1

Du Mai 督脉 - KormĂĄnyzĂł Csatorna

A KormĂĄnyzĂł csatorna nĂ©gy pĂĄlyĂĄt tartalmaz Ă©s a Yang csatornĂĄk „összefolyĂĄsa” melyeket „kormĂĄnyoz”.

Mivel a Yang csatornĂĄkat ellenƑrzi, hĂ­vjĂĄk: „Yang MeridiĂĄnok Tengere”. A hĂĄt közĂ©pvonalĂĄbĂłl fut felfelĂ© (Yang terĂŒlet), minden Yang csatorna közĂ©ppontja (kivĂ©ve az elöl futĂł gyomor csatorna). Mivel a kormĂĄnyzĂłcsatorna irĂĄnyĂ­tja a Yang csatornĂĄkat, a tested Yang Qi növelĂ©sĂ©re hasznĂĄlod. A KormĂĄnyzĂł csatorna a VĂ©dƑ Qi -ben (Wei Qi) leggazdagabb terĂŒlet. Felel a test VĂ©dƑ Qi -jĂ©nek keringetĂ©sĂ©Ă©rt Ă©s a negatĂ­v kĂŒlsƑ hatĂĄsok elleni vĂ©delemĂ©rt. A VĂ©dƑ Qi keringĂ©se a Feng Fu pontbĂłl indul Ă©s halad lefelĂ© a Hui Yin ĂŒregig. A VĂ©dƑ (Yang) Qi a TĂŒzet kĂ©pviseli. Gyors Ă©s mindenhol egyformĂĄn jelenlevƑ keringĂ©se fenntartja a TƱz ĂĄramlĂĄsĂĄt a testben Ă©s szabĂĄlyozza a test hƑ vesztĂ©sĂ©t. A VĂ©dƑ Qi szintĂ©n elvĂĄlaszthatatlanul összekapcsolĂłdik a csatornĂĄkon kĂ­vĂŒl a bƑrben Ă©s a hĂșsban keringƑ nedvekkel. Ennek következtĂ©ben a lĂ©gzĂ©sen keresztĂŒl, a (tĂŒdƑ irĂĄnyĂ­tĂĄsa alatt) VĂ©dƑ Qi felel a pĂłrusok megnyitĂĄsĂĄĂ©rt Ă©s bezĂĄrĂĄsĂĄĂ©rt, mely az izzadsĂĄgot szabĂĄlyozza. A KormĂĄnyzĂł csatorna szintĂ©n felel az Öt Ɛs Szerv tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄĂ©rt, mely magĂĄban foglalja az agyat Ă©s a gerincvelƑt is. Ez az egyik Ășt, amelyen keresztĂŒl a vesĂ©k „kontrolĂĄljĂĄk” az agyat. Az egĂ©szsĂ©gben betöltött alapvetƑ szerepe miatt a KormĂĄnytĂł CsatornĂĄt a BefogadĂł csatornakel egyĂŒtt a kĂ©t legfontosabb Qi tĂĄrolĂłnak tartjuk Qi Gong szempontbĂłl, a Nei Gong sorĂĄn a munka a következƑ rĂ©szekbƑl ĂĄll:

  • Hogyan töltsd fel Ƒket Qi -vel, hogy elegendƑ energiĂĄd legyen a tizenkĂ©t fƑ csatorna szabĂĄlyozĂĄsĂĄhoz.
  • Hogyan nyisd meg a kĂ©t csatorna elzĂĄrĂłdott rĂ©szeit, hogy a Qi erƑsen Ă©s akadĂĄlytalanul ĂĄramoljon.
  • Hogyan vezesd a Qi -t az agyba, annak tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra, Ă©s a Shen felĂ©bresztĂ©sĂ©re.
  • Hogyan szabĂĄlyozd hatĂ©konyan a Qi -t a tizenkĂ©t fƑ csatornĂĄban, Ă©s ezzel hogyan tĂĄplĂĄld a szerveket.
  • Hogyan hasznĂĄld fel a felĂ©bresztett Shen -t a vĂ©dƑ Qi kiĂĄramoltatĂĄsĂĄra a bƑrbe, Ă­gy erƑsĂ­tve a tested borĂ­tĂł VĂ©dƑ Qi pajzsot (ld: Ying Gong gyakorlatok).

A Nei Gong sorĂĄn feltöltöd ezt a kĂ©t csatornĂĄt Ă©s hatĂ©konyan ĂĄramoltatod bennĂŒk a Qit. Ez a Kis KeringĂ©s. Ahhoz, hogy erre kĂ©pes legyĂ©l, tudnod kell a vesĂ©kben tĂĄrolt esszencia (Jing) ĂĄtalakĂ­tĂĄsĂĄt (Qi), majd pedig e Qi ĂĄramoltatĂĄsĂĄt a KormĂĄnyzĂł Ă©s BefogadĂł CsatornĂĄban, fel a fejbe az agy Ă©s a Shen (szellem) tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra. A TĂĄrolĂł csatorna ĂĄthalad a Feng Men ponton-, a HĂșgyhĂłlyag CsatornĂĄn Ă©s összekapcsolĂłdik a BefogadĂł Ă©s ÁthatolĂł CsatornĂĄval a Hui Yin pontban, a Yang ÖsszekötƑ csatornakel a Ya Men pontba Ă©s a Feng Fu -ban, vĂ©gĂŒl a Yang Sarok CsatornĂĄval szintĂ©n a Feng Fu -ban.

AlapfunkciĂłk

“A Yang csatornĂĄk tengere” (a kĂ©toldali Yang csatornĂĄkkal ĂĄll összeköttetĂ©sben a Kor-14 ponton, szabĂĄlyozza azok mƱködĂ©sĂ©t). Otthona az agy, kapcsolata a Vese, befolyĂĄsolja a szellemi Ă©s a szaporodĂĄssal kapcsolatos funkciĂłkat. KeresztĂŒlhalad a gerincvelƑn, hatĂĄssal van a gerincre, a gerincvelƑ idegeire Ă©s a központi idegrendszert körĂŒlvevƑ folyadĂ©kra (liquor cerebrospinalis)

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek Többlet: hĂĄtmerevgörcs (opisthotonus), hĂĄtfĂĄjĂĄs, merev gerinc, fejfĂĄjĂĄs, hallucinĂĄciĂłk, shen rendellenessĂ©gek (lĂ©lek, szellem); szemfĂĄjdalmak, ingerlĂ©kenysĂ©g, betegsĂ©g rohamok (pl. epilepszia). HiĂĄny: a fej nehĂ©znek tƱnik, elƑrebillen, a vĂĄll elƑre görbĂŒl, jĂĄrĂĄs közben görnyedt testtartĂĄs; fizikai Ă©s szellemi erƑtlensĂ©g; gyenge szemĂ©lyisĂ©g Ă©s jellem; aranyeres csomĂłk, sterilitĂĄs, impotencia.

ÖsszekötƑ csatorna

Az összekötƑ csatorna a Kor-1-nĂ©l hagyja el az elsƑdleges csatornĂĄt, kĂ©t ĂĄgra oszlik Ă©s a gerinc kĂ©t oldala mentĂ©n szĂĄll fölfelĂ© a tarkĂłig, majd szĂ©toszlik a fejen. Ha ez az összekötƑ csatorna a többlet ĂĄllapotĂĄban van, a gerinc merev lesz, ha hiĂĄnyĂĄllapotban, nehĂ©zfejƱsĂ©g a következmĂ©nye.

Fontos pontok

  • Mesterpont: VĂ©b-3
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: H-1
  • CsatornapĂĄrjĂĄnak mesterpontja: H-62

Yang Qiao Mai 阳蹻脉 - Yang MozgatĂł Csatorna

MĂ­g a KormĂĄnyzĂł-, BefogadĂł-, ÁthatolĂł Ă©s ÖvcsatornĂĄk a törzsben talĂĄlhatĂłak, addig ez Ă©s az ezt követƑ hĂĄrom pĂĄlya a testben Ă©s a lĂĄbakban fut (ezĂ©rt sarokvezetĂ©keknek is hĂ­vjuk ezeket). E csatornĂĄk kettesĂ©vel pĂĄrban vannak. Több milliĂł Ă©ve mĂĄr az ember a hĂĄtsĂł lĂĄbain jĂĄr, melyek Ă­gy sokkal jelentƑsebb erƑt fejtenek ki, mint a karok, ezĂ©rt a lĂĄbakban fokozatosan kialakultak ezek a tĂĄrolĂłk. TĂĄmogatjĂĄk Ă©s szabĂĄlyozzĂĄk a Qi mozgĂĄsĂĄt a csatornĂĄkban. Ezen CsatornĂĄkat feltöltƑ Qi fƑkĂ©nt a lĂĄbak mozgatĂĄsĂĄval Ă©s terhelĂ©sĂ©vel alakul ĂĄt a lĂĄbakban tĂĄrolt esszenciĂĄbĂłl Ă©s zsĂ­rbĂłl. Ez a Qi azutĂĄn felfelĂ© haladva tĂĄplĂĄlja a Yang CsatornĂĄkat. E vezetĂ©k szintĂ©n csatlakozik az agyhoz, ezĂ©rt a Nei Gong –ban bizonyos lĂĄbgyakorlatok alkalmasak a fejfĂĄjĂĄs gyĂłgyĂ­tĂĄsĂĄra, hiszen azt ĂĄltalĂĄban a fejben összegyƱlƑ tĂșl sok Qi okozza (amit a lĂĄberƑsĂ­tĂ©s elevezet az izmokhoz, csökkentve Ă­gy a nyomĂĄst). E csatornĂĄhoz a legtöbb gyakorlat Wai Dan jellegƱ, Ă­gy ĂĄltalĂĄban a Yang csatornĂĄk edzĂ©sĂ©vel foglalkozik. A Nei Gong több hangsĂșlyt fektet a Yin vezetĂ©kekre.

AlapfunkciĂłk

Ez a csatorna a Yin mozgató csatorna mƱködését egészíti ki, így funkciói részben ellentétesek vele, részben kiegészítik azt.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: a Yin szervek Ă©s funkciĂłk ĂĄltalĂĄnos hiĂĄnyĂĄllapota a Yang szervek Ă©s funkciĂłk egyidejƱ Ă©lĂ©nksĂ©gĂ©vel; az ĂĄllapot alkonyatkor Ă©s Ă©jszaka sĂșlyosbodik; Ă©jszakai krĂ­zisek, fĂĄjdalmak Ă©s vĂ©rtolulĂĄsok, Ă©jszakai epilepsziĂĄs rohamok; szĂĄraz Ă©s fĂĄjdalmas szemek; ĂĄlmatlansĂĄg, vagy nyugtalan alvĂĄs; izom összehĂșzĂłdĂĄsok az alsĂł vĂ©gtagok Yang Ă­ncsatornĂĄi mentĂ©n (a belsƑ oldal egyidejƱ petyhĂŒdtsĂ©gĂ©vel). HiĂĄny: fĂĄradtsĂĄg, kimerĂŒltsĂ©g, egĂ©sz nap gyengesĂ©g, mely napközben sĂșlyosbodik Ă©s Ă©jszaka enyhĂŒl.

Fontos pontok

  • Mesterpont: H-62
  • A csatornapĂĄr mesterpontja: VĂ©b-3
  • Xi-hasadĂ©k pont: H-59
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok: H-62, H-61, H-59 Eh-29, VĂ©B-10, Vab-16, Vab-15, Gy-4, Gy-3, Gy-1, H-1, Eh-20.
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: H-1pontok

Chong Mai 冲脉 - ÁthatolĂł Csatorna

A CsatornĂĄnak öt fƑ ĂĄrama van. Egyik fƑ funkciĂłja a kommunikĂĄciĂł, kölcsönös kapcsolattal tĂĄmogassa a BefogadĂł CsatornĂĄt. A kölcsönös Qi ellĂĄtĂĄs miatt mindkettƑ kĂ©pes hatĂ©konyan szabĂĄlyozni a Qi -t a Vese meridiĂĄnban. A vesĂ©k az eredeti Qi -k szĂ©khelyei, Ă­gy a legfontosabb Yin szerveknek tekinthetƑk.

Az ÁthatolĂł Csatorna az egyik döntƑ fontossĂĄgĂș tĂĄrolĂł a Nei Gong gyakorlĂĄs - kĂŒlönösen a XiSui - szempontjĂĄbĂłl. Ez a csatorna kĂ©t jelentƑs pontot köt össze a BefogadĂł CsatornĂĄn: a Hui Yin Ă©s a Yin Jiao pontokat. A Hui Yin „Yin -ekkel ValĂł TalĂĄlkozĂĄst” jelenti, az a pont, ahol a Yin Ă©s Yang Qi összekapcsolĂłdik. A Yin Jiao „Yin CsatlakozĂĄst” jelent Ă©s e pont kiQivel a Qi Hai (Qi Gong -ban az alsĂł Dan Tian) felett talĂĄlhatĂł. Az EredendƑ Qi (VĂ­z Qi vagy Yin Qi) összekapcsolĂłdik az Ă©telbƑl Ă©s levegƑbƑl kivont TƱz Qi -vel. Az ÁthatolĂł Csatorna szintĂ©n összekapcsolĂłdik tizenegy ponttal a Vese CsatornĂĄn (Jing szĂ©khelye). Az ÁthatolĂł Csatorna Qi Gong -beli fontossĂĄgĂĄnak mĂĄsodik oka, hogy közvetlenĂŒl kapcsolĂłdik a gerinc velƑállomĂĄnyĂĄval Ă©s elĂ©r egĂ©szen az agyig. A Bodhidharma XiSui Qi Gong gyakorlatainak legfƑbb cĂ©lja a Qi velƑbe törtĂ©nƑ bevezetĂ©se, majd felemelĂ©se a fejbe az agy Ă©s a Shen tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra.

A harmadik ok a tĂ©nyleges gyakorlĂĄsban rejlik, ahol hĂĄrom fƑ keringĂ©si pĂĄlyĂĄt hasznĂĄlsz: a TƱz-, a VĂ­z-, Ă©s a SzĂ©l PĂĄlyĂĄkat. A TƱzkör Qi Gongja sorĂĄn a hangsĂșly a TƱz vagy Yang Qi keringĂ©sĂ©n van a KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄban, mely erƑsĂ­ti az izmokat Ă©s a szerveket. A TƱzkör a YiJin Qi Gong fƑ keringetĂ©si gyakorlata. A TƱzkör keringetĂ©se azonban a testet tĂșlsĂĄgossĂĄ Yang -gĂĄ teszi Ă©s sietteti a leĂ©pĂŒlĂ©st. Ahhoz, hogy a TĂŒzet helyes szinten tartsd, a XiSui gyakorlatokat is mƱvelned kell, mely a VĂ­zkört hasznĂĄlja. E keringetĂ©s sorĂĄn a Qi elvĂĄlik a TƱzkör pĂĄlyĂĄjĂĄtĂłl a Hui Yin pontban Ă©s belĂ©p a gerincvelƑbe. Feljut egĂ©szen a fejig. A VĂ­zkör megtanĂ­t, mikĂ©nt hasznĂĄld az eredeti Qi-t a tested lehƱtĂ©sĂ©re, kĂ©sƑbb pedig az agy tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄra Ă©s a szellem erƑsĂ­tĂ©sĂ©re. A TƱz Ă©s VĂ­z Qi keringĂ©sĂ©nek szabĂĄlyozĂĄsĂĄt a testben Kan Li folyamatnak nevezzĂŒk (ld.: Ba Gua). LĂĄthatod, milyen fontos szerepet tölt be az ÁthatolĂł Csatorna a Qi Gong gyakorlĂĄsod sorĂĄn.

AlapfunkciĂłk

“A tizenkĂ©t csatorna tengere”, a „VĂ©r Tengere” (szabĂĄlyozza a VĂ©rt a fƑcsatornĂĄkban). KĂŒlönösen a menstruĂĄciĂłra Ă©s az ezzel kapcsolatos rendellenessĂ©gekre hat.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: A hasi szervek gyengesĂ©ge, a menstruĂĄciĂł kimaradĂĄsa, vagy rendszertelensĂ©ge, elĂ©gtelen tejelvĂĄlasztĂĄs, idegi, vagy motorikus (mozgatĂł) tĂłnustalansĂĄg; impotencia. HiĂĄny: alhasi görcsök, izom összehĂșzĂłdĂĄsok Ă©s fĂĄjdalom; prosztata-gyulladĂĄs, magömlĂ©s, mĂ©hvĂ©rzĂ©s (nem menstruĂĄciĂł), tĂșl bƑ havi vĂ©rzĂ©s, vĂ©rhĂĄnyĂĄs (a LĂ©p Ă©s a SzĂ­v hiĂĄnyĂĄllapota miatt a Gyomorban Ă©s a VĂ©konybĂ©lben többlet van, elƑbbiek pedig kĂ©ptelenek a VĂ©r kormĂĄnyzĂĄsĂĄra Ă©s “benntartĂĄsĂĄra”).

Fontos pontok

  • Mesterpont: L-4
  • CsatornapĂĄrjĂĄnak mesterpontja: Szb-6
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok: Bef-1, Gy-30, V-11, V-12, V-13, V-14, V-15, V-16, V-17, -18, V-19, V-20, V-21
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: Bef-23

Yin Wei Mai 阴维脉 - Yin ÖsszekötƑ Csatorna

E tĂĄrolĂł kapcsolĂłdik a Vese CsatornĂĄval a Zhu Bin pontnĂĄl, a LĂ©p CsatornĂĄval a Chong Men, a Fu She, a Da Heng Ă©s a Fu Hai pontokban, illetve a MĂĄj CsatornĂĄval Qi Men pontban. KözvetlenĂŒl kapcsolĂłdik a BefogadĂł CsatornĂĄhoz a Tian Tu Ă©s a Lian Quan pontokon, kommunikĂĄl a Yang ÖsszekötƑ CsatornĂĄval a Gyomor-, Ă©s az EpehĂłlyag CsatornĂĄn keresztĂŒl.

AlapfunkciĂłk

EgyesĂ­ti a fƑ Yin csatornĂĄkat, megerƑsĂ­ti Ă©s egyensĂșlyban tartja sajĂĄt ĂĄramlĂĄsukat, ĂĄltalĂĄban szabĂĄlyozza a Yin csatornĂĄk aktivitĂĄsĂĄt. KĂŒlönösen nagy befolyĂĄssal bĂ­r a felĂ©pĂ­tĂ©sre Ă©s a VĂ©rre.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: Minden mĂ©ly pulzus erƑsebb, mint a felszĂ­nesek; a mellkasi szervek többlet-ĂĄllapotĂĄnak jelei mutatkoznak: szĂ­vtĂĄji fĂĄjdalmak, mellkasi szorĂ­tĂł Ă©rzĂ©s, nehĂ©zlĂ©gzĂ©s; magas vĂ©rnyomĂĄs, delĂ­rium, rĂ©mĂĄlmok, mellkasi feszĂŒlĂ©s- Ă©s nyomĂĄsĂ©rzĂ©s; kĂŒlsƑ hiĂĄnnyal: az azonos oldali vĂĄll, felkar Ă©s kĂ©z, valamint az ellenoldali alsĂł vĂ©gtagok gyöngesĂ©ge. HiĂĄny: minden mĂ©ly pulzus gyengĂ©bb, mint a felszĂ­nesek; a mellkasi szervek hiĂĄnyĂĄllapota: fĂ©lĂ©nksĂ©g vagy fĂ©lelem, rossz elĆ‘Ă©rzetek, ideges nevetĂ©s, nyomott hangulat; alacsony vĂ©rnyomĂĄs, gyengĂŒlt lĂ©gzĂ©s; kĂŒlsƑ többlettel: fĂĄjdalmak az azonos oldali vĂĄllban, karban Ă©s kĂ©zben, valamint az ellenoldali alsĂł vĂ©gtagban.

Fontos pontok

  • Mesterpont: Szb-6
  • A csatornapĂĄr mesterpontja: L-4
  • Xi-hasadĂ©k pont: V-9
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok: V-9, L-12, L-13, L-15, L-16, M-14, Bef-22, Bef-23
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: Bef-23

Dai Mai 带脉 - KörĂŒlövezƑ (Öv) Csatorna

A KörĂŒlvezetƑ-, vagy Övcsatorna legfƑbb szerepe a Qi szabĂĄlyozĂĄsa az EpehĂłlyagban. Emellett felel a Qi vĂ­zszintes egyensĂșlyĂĄĂ©rt is. Ha elveszĂ­ted ezt az egyensĂșlyt, akkor ez a közĂ©ppont elvesztĂ©sĂ©vel Ă©s szellemi, testi bizonytalansĂĄggal talĂĄlkozol. A Nei Gong szempontjĂĄbĂłl az Övcsatorna felel a derĂ©k terĂŒletĂ©nek erejĂ©Ă©rt, ezĂ©rt a Rou Gong gyakorlĂĄsĂĄban kiemelkedƑ szerephez jut. Ha e vezetĂ©k telĂ­tve van Ă©s benne a Qi akadĂĄlytalanul kering, a hĂĄtfĂĄjĂĄs elkerĂŒlhetƑ. Mivel a vesĂ©k is közelben vannak, e vezetĂ©k felel a Qi keringĂ©sĂ©rt a vesĂ©k körĂŒl, fenntartva ezzel az egĂ©szsĂ©get. A vezetĂ©k szempontjĂĄbĂłl azonban a legfontosabb tĂ©ny, hogy a vezetĂ©k terĂŒletĂ©n talĂĄlhatĂł az alsĂł Dan Tian. Ahhoz hogy az eredendƑ Qi-t a vesĂ©kbƑl az alsĂł Dan Tianbe vezesd, a derĂ©ktĂĄjĂ©knak erƑsnek Ă©s lazĂĄnak kell lennie (SĂĄrkĂĄny). Ez azt jelenti, hogy a Qi-nek a derĂ©k tĂĄjĂĄn akadĂĄlytalanul kell keringenie. Ez a vezetĂ©k ĂĄtszeli az EpehĂłlyag CsatornĂĄt a Dai Mai a Wu Shu Ă©s a Wei Dao pontokban.

AlapfunkciĂłk

Körbefonja az összes, a törzsön le- fölfelé futó csatornåt, így szabålyozva a Qi fel- és leåramlåsåt a testben.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: a Yang csatornĂĄk felĂŒleti telĂ­tettsĂ©ge, ĂĄgyĂ©ki Ă©s lĂĄgyĂ©ktĂĄji fĂĄjdalmak, az alsĂł vĂ©gtag fĂĄjdalmai; a vĂĄllak Ă©s a felsƑ vĂ©gtagok (ellenoldal) gyengesĂ©ge; gyengesĂ©g az ellenoldali szemben az ellenoldali mellkas-fĂ©lben Ă©s az ellenoldali petefĂ©szekben. HiĂĄny: hideg Ă©s nehĂ©z Ă©rzet a keresztcsonti Ă©s ĂĄgyĂ©k-tĂĄjon; hĂŒvelyi fehĂ©rfolyĂĄs, mĂ©helƑreesĂ©s, gyulladĂĄs Ă©s sĂșlyos fĂĄjdalmak az ellenoldali vĂĄllban (mozgĂĄskorlĂĄtozottsĂĄgot okozva), a felsƑ vĂ©gtagban, szemben, mellkas-fĂ©lben, vagy petefĂ©szekben; hasi teltsĂ©gĂ©rzĂ©s Ă©s puffadĂĄs.

Fontos pontok

  • Mesterpont: Eh-41
  • CsatornapĂĄrjĂĄnak mesterpontja: HM-5
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok: M-13, Eh-26, Eh-27, Eh-28
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: Eh-29

Yang Wei Mai 阳维脉 - Yang ÖsszekötƑ Csatorna

Ez a tĂĄrolĂł csatlakozik a HĂłlyag vezetĂ©khez a Jin Men pontnĂĄl, a EpehĂłlyag vezetĂ©khez a Ben Shen, a Yang Bai, a Fei Lin Qi, a Mu Chuang, a Zheng Ying, a Cheng Ling, a Nao Kong, a Feng Chi, a Jian Jing Ă©s a Yang Jiao pontnĂĄl. A HĂĄrmas MelegĂ­tƑ CsatornĂĄhoz csatlakozik a Tian Liao pontnĂĄl, a VĂ©konybĂ©l CsatornĂĄhoz a Nao Shu ĂŒregnĂ©l. KözvetlenĂŒl kapcsolĂłdik a KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄhoz a Ya Men Ă©s a Feng Fu pontnĂĄl Ă©s kommunikĂĄl a Yin ÖsszekötƑ CsatornĂĄval a Gyomor CsatornĂĄn keresztĂŒl Tou Wei pontnĂĄl. Az EpehĂłlyag CsatornĂĄval az elƑbbit csatlakozĂĄsi pontokon keresztĂŒl. EzekbƑl a csatlakozĂĄsokbĂłl lĂĄthatod, hogy a Yang ÖsszekötƑ Csatorna fƑkĂ©nt a Yang CsatornĂĄk Qi -jĂ©t szabĂĄlyozza: a HĂłlyag-, az EpehĂłlyag-, a HĂĄrmas MelegĂ­tƑ-, a VĂ©konybĂ©l-, Ă©s a Gyomor CsatornĂĄkban. Ezt a tĂĄrolĂłt a pĂĄncĂ©ling gyakorlatok sorĂĄn hasznĂĄlod.

AlapfunkciĂłk

EgyesĂ­ti a fƑ Yang csatornĂĄkat, megerƑsĂ­ti Ă©s egyensĂșlyban tartja sajĂĄt ĂĄramlĂĄsukat Ă©s ĂĄltalĂĄban szabĂĄlyozza a Yang csatornĂĄk aktivitĂĄsĂĄt. KĂŒlönösen nagy befolyĂĄssal bĂ­r a vĂ©dekezĂ©sre (Wei) Ă©s a Qi-re.

FƑ kĂłrjelzƑ tĂŒnetek

Többlet: A Yang csatornĂĄk ĂĄltalĂĄnos többlet ĂĄllapota: lĂĄz, meleg tĂŒnetekkel kĂ­sĂ©rt fejfĂĄjĂĄsok, idƑjĂĄrĂĄsi szĂ©lsƑsĂ©gekre sĂșlyosbodĂł tĂŒnetek (pl. vihar), idƑjĂĄrĂĄs-vĂĄltozĂĄskor jelentkezƑ fĂĄjdalmak vagy bƑrproblĂ©mĂĄk; Ă­zĂŒleti fĂĄjdalmak (elsƑsorban csuklĂł- Ă©s boka-); mumps (fĂŒltƑmirigy gyulladĂĄs); hasmenĂ©s. HiĂĄny: ÁltalĂĄnos hideg, Ă©s testmeleg-hiĂĄny; energiaszegĂ©nysĂ©g Ă©s rossz fizikai erƑnlĂ©t (kĂŒlönösen havas vagy esƑs idƑben).

Fontos pontok

  • Mesterpont: HM-5
  • CsatornapĂĄrjĂĄnak mesterpontja: Eh-41
  • Xi-hasadĂ©k pont: Eh-35
  • ÖsszefolyĂĄsi pontok (alapvetƑek): H-63, Eh-35, VĂ©b-10, HM-15, Eh-21, Gy-8, Eh-13, Eh-14, Eh-15, Eh-16, Eh-17, Eh-18, Eh-19, Eh-20, Kor-16, Kor-15 (Porkert, idĂ©zet a Nen jing-bƑl Ă©s a Qi Jung Ba Mo Kao-bĂłl): H-63, Eh-35, HM-13, HM-15, Vab-14, Eh-21, VĂ©b-10, Eh-20, Kor-15, Kor-16, Eh-19, Eh-18, Eh-17, Eh-16, Eh-15, Eh-14, Eh-13, Gy-8
  • TalĂĄlkozĂĄsi pontja csatornapĂĄrjĂĄval: Eh-29

A TĂĄrolĂłk kapcsolatai

Az Öv Csatorna kivĂ©telĂ©vel a mĂĄsik hĂ©t Qi tĂĄrolĂł összeköttetĂ©sben ĂĄll-, vagy közvetlenĂŒl vagy pedig a csatornĂĄkon levƑ kapukon keresztĂŒl. Ezeket a kapukat ĂĄltalĂĄban a tĂĄrolĂłk hasznĂĄljĂĄk a csatornĂĄk Qi ĂĄramlĂĄsĂĄnak szabĂĄlyozĂĄsĂĄra. Ha a Qi szintje bĂĄrmelyik tĂĄrolĂłban lecsökken a tĂĄrolĂłk kölcsönösen tĂĄmogatjĂĄk egymĂĄst. A Nei Gong sorĂĄn elĂ©g kivĂĄlasztanod a tĂĄrolĂłt (ĂĄltalĂĄban a KormĂĄnyzĂł Ă©s a BefogadĂł csatornaet), melyet feltöltesz a gyakorlĂĄs sorĂĄn termelt Qi-vel, Ă­gy az, az összes többit is feltölti.

Alapelvek (gyakorlĂĄs sorĂĄn)

A HuiYin a legjelentƑsebb csatlakozĂĄsi pont a hĂĄrom fƑ tĂĄrolĂł - a KormĂĄnyzĂł, a BefogadĂł Ă©s a ÁthatolĂł csatorna között. Ez az ĂŒreg vĂĄlik e hĂĄrom csatorna Qi ĂĄramlĂĄsĂĄnak kulcsfontossĂĄgĂș pontjĂĄvĂĄ. A Hui Yin egyike azon pontoknak, amelyeket Xuan Guan -nak, vagy „MĂĄgikus Kapunak” hĂ­vunk. A Nei Gong-ban (Qi Gong gyakorlatok sorĂĄn) ha ez a pont helyesen szabĂĄlyozott, akkor a Kan Ă©s Li, Ă­gy a testi Yin Ă©s Yang egyensĂșlya könnyen elĂ©rhetƑ.

A ÁthatolĂł csatorna nem csak a HuiYin –nĂ©l talĂĄlkozik a BefogadĂł csatornakel, hanem a Yin Jiao -nĂĄl is. A Yin Jiao „Yin KapcsolĂłdĂĄst” jelent, ahol a Yang Ă©s Yin minƑsĂ©gƱ Qi talĂĄlkozik. A Yin Jiao kiQivel az alsĂł Dan Tian felett talĂĄlhatĂł, ami a VĂ­z Qi szĂ©khelye. A Nei Gong e ponton keresztĂŒl a Qi Kan-ja Ă©s Li -je szabĂĄlyozhatĂł, Ă­gy a test Yin -je Ă©s Yang -ja egyensĂșlyba hozhatĂł.

LĂ©tezik egy mĂĄsik Yin Jiao is. A kiejtĂ©s megegyezik, de mĂĄshogy Ă­rjĂĄk, mint a Yin Jiao –t. A Yin Jiao –mĂĄl a KormĂĄnyzĂł Ă©s BefogadĂł csatorna talĂĄlkozik (a Qi Gong sorĂĄn nem sok figyelmet szentelĂŒnk ennek a pontnak.).

A Feng Fu Ürege. A KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄn a fej hĂĄtsĂł rĂ©szĂ©n a KormĂĄnyzĂł, a Yang Sarok Ă©s a Yang ÖsszekötƑ Csatorna kapcsolĂłdĂĄsi pontja.

A Yin ÖsszekötƑ Csatorna közvetlenĂŒl kapcsolĂłdik a BefogadĂł CsatornĂĄhoz, Ă©s kölcsönösen szabĂĄlyozzĂĄk egymĂĄst.

A Yang ÖsszekötƑ Ă©s a Yin ÖsszekötƑ csatorna nem kapcsolĂłdik közvetlenĂŒl egymĂĄshoz, viszont közvetlenĂŒl hat a Gyomor Ă©s az EpehĂłlyag csatornĂĄn keresztĂŒl.

A Yang Sarok Ă©s a Yang ÖsszekötƑ csatorna bĂĄr kapcsolĂłdik egymĂĄshoz a KormĂĄnyzĂł CsatornĂĄn keresztĂŒl, a VĂ©konybĂ©l csatornĂĄt is hasznĂĄljĂĄk az egymĂĄs közötti kommunikĂĄciĂłra.

A Yang Sarok csatorna Ă©s a BefogadĂł csatorna kommunikĂĄl egymĂĄssal a Gyomor csatornĂĄn keresztĂŒl. A Yang Sarok csatorna szintĂ©n kommunikĂĄl a Yin Sarok csatornakel a HĂłlyag csatornĂĄn keresztĂŒl.

Egyik tĂĄrolĂł sem csatlakozik a SzĂ­v, SzĂ­vburok vagy TĂŒdƑcsatornĂĄkhoz: a SzĂ­v Ă©s a SzĂ­vburok a test kĂ©t Ă©letfontossĂĄgĂș szerve, melyek Qi szintje precĂ­zen szabĂĄlyozott. Ha közvetlenĂŒl csatlakoznĂĄnak a tĂĄrolĂłkhoz, vĂ©letlenĂŒl tĂșl nagy mennyisĂ©gƱ Qi ĂĄramolhatna belĂ©jĂŒk, hogyha a test egy vĂ©szhelyzetre reagĂĄl Ă©s ez komoly kĂĄrokat okozhatna. A Qi szintet e kĂ©t csatornĂĄban a velĂŒk pĂĄrba ĂĄllĂł Yang csatornĂĄkon (a VastagbĂ©l Ă©s a HĂĄrmas MelegĂ­tƑ VezetĂ©ken) keresztĂŒl lehet szabĂĄlyozni, melyek a Yang ÖsszekötƑ Ă©s a Yang Sarok TĂĄrolĂłval ĂĄllnak kapcsolatban. Mivel a pĂĄrban ĂĄllĂł csatornĂĄk kiegyensĂșlyozzĂĄk egymĂĄst, ha a Qi szintje az egyikben tĂșl erƑs, vagy tĂșl gyenge, a mĂĄsik automatikusan szabĂĄlyozni fogja azt. EzĂ©rt a Qi szintje a SzĂ­v Ă©s SzĂ­vburok csatornĂĄkban közvetve a Yang ÖsszekötƑ Ă©s a Yang Sarok CsatornĂĄn keresztĂŒl szabĂĄlyozĂłdik. A tĂŒdƑ az a szerv, mely felveszi a kĂŒlvilĂĄgbĂłl a levegƑ Qi -jĂ©t, Ă­gy az egĂ©sz test egyik fƑ Qi forrĂĄsa, ezĂ©rt soha sincs problĂ©ma e szerv Qi ellĂĄtĂĄsĂĄval. TovĂĄbbĂĄ Qi szintje szabĂĄlyozhatĂł Yang pĂĄrjĂĄn, a VastagbĂ©l CsatornĂĄn keresztĂŒl.

Az ÁthatolĂł, a Yin ÖsszekötƑ Ă©s a Yin Sarokcsatorna közvetlenĂŒl kapcsolĂłdik a vesĂ©khez. A vesĂ©k jelentik az Eredeti Esszencia (Jing) szĂ©khelyĂ©t. Ha a Qi szintje ebben a hĂĄrom csatornĂĄban leesik, a vesĂ©k Eredeti EsszenciĂĄja Qi -vĂ© fog alakulni, hogy feltöltse ezeket. A XiSui Jing gyakorlatai sorĂĄn a ÁthatolĂł Ă©s a Yin Sarokcsatorna a legfƑbb tĂĄrolĂł. A gyakorlatok sorĂĄn a Qi -t a Yin Sarok CsatornĂĄbĂłl felfelĂ© vezeted, keresztĂŒl a Vese CsatornĂĄn az ÁthatolĂł CsatornĂĄig, illetve ezen keresztĂŒl az agyig.

VII. fejezet: A Zang-Fu szervek - 臟腑 或五臟六腑

A kĂ­nai gyĂłgyĂĄszat szĂ©leskörƱben Ă©rtelmezi a szerveket-, azok mƱködĂ©sĂ©t Ă©s hatĂĄsukat az egĂ©szsĂ©g megĂłvĂĄsa Ă©rdekĂ©ben. A vese fogalma nem csupĂĄn a vesĂ©t, mint szervet jelöli, hanem a csontok, a gerinc, az agy, a fĂŒlek Ă©s a haj tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄnak energetikai funkciĂłit-, valamint az akaraterƑt Ă©s az emlĂ©kezƑkĂ©pessĂ©get segĂ­tƑ tĂĄplĂĄlĂł forrĂĄskĂ©nt tartja szĂĄmon. Ha bĂĄrmelyik terĂŒleten problĂ©ma lĂ©p fel, az eredhet a vese elĂ©gtelen energiaellĂĄtĂĄsĂĄbĂłl. A nei gong gyakorlatok egyik központi terĂŒlete Ă©pp ezĂ©rt a vese (Ă©s a vese Qi-je) mƱködĂ©sĂ©nek harmonikus megtartĂĄsa. A kĂ­nai gyĂłgyĂĄszat tizenkĂ©t alapvetƑ szervet Ă­r le. Hat szerv az energia tĂĄrolĂĄsĂĄban Ă©rintett, ezek a Zang (脏) szervek. A mĂĄsik hat szerv az Ă©telek Ă©s italok ĂĄtalakĂ­tĂĄsĂĄval ĂĄllĂ­t elƑ energiĂĄt (amit aztĂĄn a Zang tĂĄrol), s közben kivĂĄlasztja a salakanyagokat – ezek a Fu (腑) szervek. A Zang szervek tömörek (ld: mĂĄj), mĂ­g a Fu szervek ĂŒregesek (ld: gyomor). Mindegyik Zang szerv egy-, funkciĂłban hasonlĂł Fu szervvel pĂĄrt alkot.

A Nei Gong igĂ©nyli ezen ismereteket, hiszen alapvetƑen a test belsƑ folyamatinak ĂĄtalakĂ­tĂĄsĂĄval Ă©s megerƑsĂ­tĂ©sĂ©vel azt a cĂ©lt valĂłsĂ­tja meg, hogy a gyakorlĂł kĂŒlsƑ Ă©s belsƑ kĂ©pessĂ©gei fejlƑdjenek, összhangba kerĂŒljenek, az idƑ elƑrehaladtĂĄval pedig termĂ©szetes vĂ©dekezƑ mechanizmusok vĂ©djĂ©k Ƒt. Fontos tudnod azt is, hogy melyik napszakban Ă©s ĂłrĂĄban hol van a Qi sĂșlypontja, melyik gyakorlat mire hat jobban Ă©s mire kevĂ©sbĂ©.

Wu Zang 五脏-ok, a Yin szervek (az Öt Zsiger)

SzĂ­v (Xin 心). SzĂ­v uralkodik a vĂ©ren Ă©s az edĂ©nyeken, a SzĂ­v tartalmazza a Shen-t, a SzĂ­v nyĂ­lĂĄsa a nyelven van. KormĂĄnyozza a VĂ©rt Ă©s a VĂ©redĂ©nyeket. SzabĂĄlyozza a vĂ©rĂĄramlĂĄst. RaktĂĄrozza a lelket. A Nyelvre nyĂ­lik. A VĂ©konybĂ©llel ĂĄll belsƑ-kĂŒlsƑ kapcsolatban. Az arcszĂ­nben nyilvĂĄnul meg. A Szervek között Ƒ az „Uralkodó”; a „zang-fu legfelsƑbb ellenƑr”

LĂ©p (Pi). KormĂĄnyozza az emĂ©sztĂ©st (feldolgozĂĄs, tovĂĄbbĂ­tĂĄs), vezĂ©rli a VĂ©rt (benntartja az Ă©rpĂĄlyĂĄkban). SzabĂĄlyozza a gyomorban a nedv-mozgĂĄst, tisztĂ­tott Qing Qi-t kĂŒld a TĂŒdƑhöz, tovĂĄbbfinomĂ­tĂĄsra KormĂĄnyozza az izmokat, inakat Ă©s vĂ©gtagokat. A szĂĄjra nyĂ­lik Ă©s az ajkakban nyilvĂĄnul meg SzabĂĄlyozza Ă©s ellenƑrzi az Ă­zlelĂ©st, szabĂĄlyozza Ă©s ellenƑrzi a központot: gondoskodik arrĂłl, hogy a belsƑ szervek a helyĂŒkön maradjanak. A Gyomorral ĂĄll belsƑ-kĂŒlsƑ kapcsolatban. A “hombĂĄr igazgatĂłja”

TĂŒdƑk (Fei, 肺). a Qi -t irĂĄnyĂ­tja, uralja a "LeszĂĄllĂ­tĂĄst" a "KiƱzĂ©st", uralja a "SzĂ©tterjesztĂ©st", kĂŒlsƑ megjelenĂ©se a bƑrben van, nyĂ­lĂĄsa az orron van. KormĂĄnyozza a Qi-t, szabĂĄlyozza a lĂ©gzĂ©st. A “Qi alapja”; a Qi-t leszĂĄllĂĄsra kĂ©szteti, biztosĂ­tja a vĂ­zpĂĄlyĂĄk ĂĄtjĂĄrhatĂłsĂĄgĂĄt Ă©s a FolyadĂ©kok akadĂĄlytalan ĂĄramlĂĄsĂĄt, kormĂĄnyozza a bƑrfelszĂ­nt Ă©s a testszƑrzetet. Az orra nyĂ­lik. A hangban nyilvĂĄnul meg SzabĂĄlyozza-ellenƑrzi a Wei (vĂ©dƑ) Qi-t Ă©s a perspirĂĄciĂłt (izzadĂĄs, pĂĄrologtatĂĄs. SegĂ­tsĂ©get nyĂșjt a SzĂ­vnek a vĂ©r keringetĂ©sĂ©hez. A VastagbĂ©llel ĂĄll kĂŒlsƑ-belsƑ kapcsolatban. A Szervek között a „fƑminiszter”

VesĂ©k (Shen). raktĂĄrozza a Jing (精)-et, uralja a növekedĂ©st Ă©s a szaporodĂĄst, uralja a vizet, biztosĂ­tja a Qi befogadĂĄsĂĄt, termeli a velƑt, uralja a csontokat, kĂŒlsƑ megnyilvĂĄnulĂĄsa a hajban van, nyĂ­lĂĄsa a fĂŒlben van Ă©s uralja az AlsĂł NyĂ­lĂĄsokat. SzabĂĄlyozza-ellenƑrzi a szĂŒletĂ©st, fejlƑdĂ©st, Ă©rĂ©st, kormĂĄnyozza a csontokat Ă©s a csontvelƑ kĂ©pzƑdĂ©st. HatĂĄssal van a fogakra, kormĂĄnyozza a vĂ­z-anyagcserĂ©t, fogadja a TĂŒdƑbƑl jövƑ Qi-t; a ”Qi Gyökere”. EgyensĂșlyt tart a szĂ­vvel, a fĂŒlekre Ă©s a “kĂ©t Yin -re” (vĂ©gbĂ©l Ă©s hĂșgycsƑnyĂ­lĂĄs) nyĂ­lik, hatĂĄssal bĂ­r a hajra. TĂĄplĂĄlja a MĂĄj Yin -jĂ©t, A HĂșgyhĂłlyaggal ĂĄll belsƑ-kĂŒlsƑ kapcsolatban, Minden Szerv Yin -jĂ©nek Ă©s Yang -jĂĄnak gyökere

MĂĄj (Gan). „Elegyenget Ă©s szabĂĄlyoz”, VĂ©rtĂĄrolĂł Ă©s megƑrzƑ, inakat /Jin/ uralja Ă©s a kĂŒlsƑ megnyilvĂĄnulĂĄsa a köröm, nyĂ­lĂĄsa a szemben van. RaktĂĄrozza a VĂ©rt. KormĂĄnyozza a Qi szabad ide-oda ĂĄramlĂĄsĂĄt, az epeelvĂĄlasztĂĄst Ă©s az Ă©rzelmi aktivitĂĄst. EllenƑrzi-szabĂĄlyozza az izmok, inak, szalagok (kötƑszövetes kĂ©pletek) aktivitĂĄsĂĄt. BefolyĂĄsolja a Gyomor Ă©s a LĂ©p emĂ©sztƑ mƱködĂ©sĂ©t. A szemre nyĂ­lik, a kĂ©z- Ă©s lĂĄbkörmökben nyilvĂĄnul meg. Az EpehĂłlyaggal ĂĄll belsƑ-kĂŒlsƑ kapcsolatban. A “tervezĂ©sben Ƒ a tĂĄbornok”

SzĂ­vburok (Xin Bao 心包). VĂ©di a SzĂ­vet a kĂĄros kĂŒlsƑ hatĂĄsok ellen, a Vese Yang Qi-jĂ©t eljuttatja a Yin Szervekhez. AktivĂĄlja, erƑvel ellĂĄtja, ellenƑrzi a Yin csatornĂĄkat. A „lazĂ­tĂĄs minisztere”, a vidĂĄmsĂĄg, az öröm, az Ă©lvezetek Ă©rzĂ©sĂ©t adja.

Liu Fu 六腑-k, a Yang szervek

HĂĄrmas MelegĂ­tƑ (San Jiao 三焦). HĂĄrom speciĂĄlis rĂ©szre oszlik, melyek a test hĂĄrom meghatĂĄrozott terĂŒletĂ©t Ă©s az odatartozĂł Szerveket befolyĂĄsoljĂĄk: felsƑ melegĂ­tƑ (SzĂ­v, TĂŒdƑ), közĂ©psƑ melegĂ­tƑ (LĂ©p Ă©s Gyomor), alsĂł melegĂ­tƑ (MĂĄj, Vese). TehĂĄt Ƒ szabĂĄlyozza az Ă©tel Ă©s folyadĂ©k felvĂ©telĂ©t, emĂ©sztĂ©sĂ©t Ă©s kiĂŒrĂ­tĂ©sĂ©t. TƑle fĂŒgg a vĂ­z ĂĄramlĂĄsa a testben; azĂĄltal, hogy biztosĂ­tja a vĂ­zpĂĄlyĂĄk szabad ĂĄtjĂĄrhatĂłsĂĄgĂĄt a folyadĂ©kok szĂĄmĂĄra, szabĂĄlyozza a vĂ­zanyagcserĂ©t; ĂĄltalĂĄnos, elsƑrendƱ szerepe van minden vĂ­zanyagcserĂ©Ă©rt felelƑs Szerv ellenƑrzĂ©sĂ©ben. EllenƑrzi Ă©s szabĂĄlyozza a Wei Qi kĂ©pzƑdĂ©sĂ©t, a forrĂĄs-yuan pontokon ĂĄt a VesĂ©ktƑl elszĂĄllĂ­tja az esszenciĂĄlis vagy forrĂĄs Qi-t az összes többi Szervhez

Gyomor (Wei 维). A „tĂĄplĂĄlkozĂĄs tengere”, a „vĂ­z Ă©s gabona tengere”, a „tĂĄplĂĄlĂ©k lebontĂĄsĂĄnak Ă©s Ă©rlelĂ©sĂ©nek helye”. Az elfogyasztott Ă©telt tiszta Ă©s zavaros rĂ©sze vĂĄlasztja szĂ©t, a tisztĂĄt felkĂŒldi a LĂ©phez, a zavarosat lejuttatja a VĂ©konybĂ©lhez, normĂĄlis mƱködĂ©s mellett a Qi -t lefelĂ© irĂĄnyĂ­tja. A LĂ©ppel egyĂŒtt a szĂŒletĂ©s utĂĄni Qi gyökere.

VĂ©konybĂ©l (Xiao Chang 小肠). „Az a hivatalnok, aki befogadja a fölösleget Ă©s ĂĄtalakĂ­tja az anyagokat” TovĂĄbbĂĄ folytatja az emĂ©sztett zavaros tĂĄplĂĄlĂ©kbĂłl a tiszta kivonĂĄsĂĄt. „VezĂ©rli a folyadĂ©kokat”: visszaszĂ­vja a vizet, ami egyĂ©bkĂ©nt kĂĄrba veszne, Ă©s amelyet a Vese vizelettĂ© alakĂ­t, a HĂșgyhĂłlyaghoz tovĂĄbbĂ­t. A SzĂ­vvel ĂĄll belsƑ - kĂŒlsƑ kapcsolatban (bizonyos szĂ­vbetegsĂ©gekben vĂ©rvizelĂ©s van)

VastagbĂ©l (Da Chang 大肠). „SzabĂĄlyozza Ă©s ellenƑrzi a salakanyagok szĂĄllĂ­tĂĄsĂĄt Ă©s kiĂŒrĂ­tĂ©sĂ©t” Az emĂ©sztĂ©si folyamatok vĂ©gtermĂ©kĂ©nek szilĂĄrd rĂ©szĂ©t szĂ©klettĂ© formĂĄlja, mielƑtt eltĂĄvolĂ­tanĂĄ, a szervezetbƑl megmaradt folyadĂ©kok visszaszĂ­vĂĄsĂĄt vĂ©gzi, Ășgy mondjĂĄk “vezĂ©rli a nedveket” A VastagbĂ©l csatorna ellenƑrzi az orrot, a torkot Ă©s a fogakat.

HĂłlyag (Pang Guang 膀胱). A folyadĂ©kok tĂĄrolĂĄsĂĄt ellenƑrzi: folyadĂ©k-bevitel, raktĂĄrozĂĄs, vizelet elvĂĄlasztĂĄs A HĂșgyhĂłlyag csatorna aktivĂĄlja a VesemƱködĂ©s Yang aspektusĂĄt. Az “tartomĂĄny mandarinja” abban a tekintetben, hogy Ƒ felelƑs a raktĂĄrozĂĄs Ă©s mozgĂłsĂ­tĂĄs helyes ritmusĂĄĂ©rt

EpehĂłlyag (Dan 淡). TĂĄrolja Ă©s termeli az epĂ©t. A „BĂ­rĂĄskodĂĄs Udvara” - a döntĂ©sek meghozatalĂĄĂ©rt felelƑs A “belsƑ tisztasĂĄg Fu -ja”: az egyetlen Yang Szerv, amely nem alakĂ­t ĂĄt tisztĂĄtalan szubsztanciĂĄkat, Ă­gy egyben, „KĂŒlönleges Szervnek” is szĂĄmĂ­t. Az EpehĂłlyag csatorna aktivĂĄlja a MĂĄjmƱködĂ©s Yang aspektusĂĄt

KĂŒlönleges ViselkedĂ©sƱ szervek

Agy

EdĂ©nyek. VĂ©redĂ©nyek (Mai Guan) - Az EdĂ©nyek a VĂ©r lakhelye, tehĂĄt tartalmazzĂĄk a Yin Qi-t Ă©s a VĂ©rt melyek a szerveket Ă©s a szöveteket tĂĄplĂĄljĂĄk. Pulzus (Mai Qi, az edĂ©nyek lehellete) A Pulzus, nem csupĂĄn azt a lĂŒktetĂ©st jelenti melyet az ujjak Ă©reznek, hanem a Qi Xue keringĂ©sĂ©nek ĂĄllapotĂĄt is. Mivel az összes pulzus reggeli kihallgatĂĄsra megy a tĂŒdƑhöz, logikus a pulzust a tĂŒdƑcsatornĂĄn tapintani.

Csontok (Gu)

MĂ©h (Nu Zi Bao vagy Bao Gong vagy Zi Gong 子宫)

Zang-Fu-k közötti kapcsolatok

Zang-ok egymås között

  • SzĂ­v - TĂŒdƑ
  • zĂ­v - LĂ©p
  • SzĂ­v - MĂĄj
  • SzĂ­v - Vese
  • LĂ©p - TĂŒdƑ
  • LĂ©p - Vese
  • LĂ©p - MĂĄj
  • MĂĄj - Vese
  • MĂĄj - TĂŒdƑ
  • TĂŒdƑ – Vese

Fu-k közötti kapcsolatok

A Hat Fu az, ami ĂĄtalakĂ­tva az Ă©telt folyadĂ©k (Jin-Ye) formĂĄjĂĄban biztosĂ­tja a keringĂ©st. A BefogadĂł – EmĂ©sztƑ – KiĂŒrĂ­tƑ folyamat - melyben az ElĂ©gtelensĂ©g Ă©s a BƑsĂ©g vĂĄltakozik - szoros egyĂŒttmƱködĂ©st igĂ©nyel a Fu-k között. A Fu-k kĂłrtanĂĄt ezek a szoros kapcsolatok hatĂĄrozzĂĄk meg, melyek a sajĂĄtos EmĂ©sztƑ –ÁthasonlĂ­tĂł – KivĂĄlasztĂł mƱködĂ©shez nĂ©lkĂŒlözhetetlenek.

Zang-ok és Fu-k közötti kapcsolatok

  • SzĂ­v - VĂ©konybĂ©l közötti Biao-Li kapcsolat
  • TĂŒdƑ - VastagbĂ©l közötti Biao-Li kapcsolat
  • LĂ©p - Gyomor közötti Biao-Li kapcsolat
  • MĂĄj - EpehĂłlyag közötti Biao-Li kapcsolat
  • Vese - HĂłlyag közötti Biao-Li kapcsolat

A tizenkét hivatalnok

  • TĂŒdƑ - Az Égi Tiszta Qi (??) felvĂ©telĂ©nek az ellenƑre
  • VastagbĂ©l - A salakanyagok Ă©s az ĂŒrĂ­tĂ©s ellenƑre
  • Gyomor - Az Ă©rlelĂ©s Ă©s a rohasztĂĄs ellenƑre
  • LĂ©p - A szĂĄllĂ­tĂĄs Ă©s ĂĄtalakĂ­tĂĄs ellenƑre
  • SzĂ­v - LegfelsƑbb ellenƑr
  • VĂ©konybĂ©l - A tiszta Ă©s a tisztĂĄtalan szĂ©tvĂĄlasztĂĄsĂĄnak ellenƑre
  • HĂșgyhĂłlyag - A vĂ­ztĂĄrolĂĄs ellenƑre
  • Vese - A vĂ­z ellenƑre
  • SzĂ­vburok - A SzĂ­v vĂ©delmĂ©vel megbĂ­zott hivatalnok
  • HĂĄrmas MelegĂ­tƑ - A harmĂłniĂĄĂ©rt Ă©s egyensĂșlyĂ©rt felelƑs hivatalnok
  • EpehĂłlyag - A bölcs mĂ©rlegelĂ©s Ă©s a döntĂ©sek meghozatalĂĄnak tisztviselƑje
  • MĂĄj - A tervezĂ©s ellenƑre


Javasolt irodalom Ă©s forrĂĄsok

1. Jiaqing chongxiu yitongzhi 嘉慶重修一統志. The Ricci Institute Library Online Catalog.
2. ...

❀ ❀ ❀

Köszönetet mondunk minden barĂĄtunknak, mindazon szerzƑknek, tanĂ­tĂłknak, buddhistĂĄknak Ă©s harcmƱvĂ©szeknek, akik hozzĂĄjĂĄrultak a harcmƱvĂ©szet-törtĂ©neti-, buddhista-, bölcseleti Ă©s egyĂ©b tanĂ­tĂĄsokkal, Ă­rĂĄsokkal, tanulmĂĄnyokkal, jegyzetekkel minden Ă©rzƑ lĂ©ny tanĂ­tĂĄsĂĄhoz Ă©s tanulĂĄsĂĄhoz. BuddhĂĄk Ă©s Mesterek tanĂ­tĂĄsait megosztani Ă©rdem, mindezen Ă©rdemeket felajĂĄnljuk az összes BuddhĂĄknak. A Xing Long Tang elfogulatlan, pĂĄrtatlan, szektarianizmustĂłl mentes elv alapjĂĄn törekszik a DharmĂĄt, a Chan hagyomĂĄnyvonal tanĂ­tĂĄsĂĄt, a harcmƱvĂ©szeti stĂ­lusok törtĂ©neteit megosztani. 武林一家! 阿弥陀佛!

Xing Long Tang | 2015 v1; elsƑ kiadás
Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 licenc alkalmazĂĄsĂĄval | 署名-非商业性使用-禁止演绎 4.0 国际
Ha hibĂĄkat, megjelenĂ©si vagy egyĂ©b problĂ©mĂĄkat talĂĄlsz, Ă­rj nekĂŒnk: master [at] rgm [pont] hu

武林一家 |

vissza | ❀ index | ❀ harcmƱvĂ©szeti jegyzetek Ă©s publikĂĄciĂłk




0

XING LONG TANG 醒龙堂 中国武术研究会 | Honorary President: ZHANG ERYU Grandmaster | Master: XIAO FENG | Contact us: master [at] rgm.hu
Member of Hungarian Traditional Gong-Fu and Wushu Federation | HQ & Cultural Xchange: CHINESE ART CENTER 匈中文化交流中心.
Your use of this website is subject to, and constitutes acknowledgement and acceptance of, our Terms & Conditions @ 1995-2017
How you may Enhance your Health, Combat Efficiency, Mental Freshness and Spiritual Joy through autentic Gong Fu and Chan Teachings