Neigong vilĂĄga - Jin Zhong Zhao 《金钟罩》



   



Jin Zhong Zhao, Aranyharang 《金钟罩》

❀ ❀ ❀

Bevezetés

A gyakorlat a 72 kĂ©pessĂ©g egyike (ld.: "Vas Ing", 铁衫). KemĂ©ny Qi Gong (a 36 Ying Gong) sorĂĄn kialakult kĂ©pessĂ©g vĂ©di a testet a kĂŒlsƑ fizikai megterhelĂ©sektƑl, behatĂĄrosktĂłl. KialakĂ­thatĂł megfelelƑ gyakorlatok ĂĄltal, melynek hatĂĄsĂĄra a keringƑ Qi megerƑsĂ­ti a testet. E gyakorlatoknak legendĂĄs mƱvelƑje volt Fan KePing (范克平), a Wudang Quan Tai He (Nagy HarmĂłnia) 13. generĂĄciĂłs Mestere, a harcmƱvĂ©szeti iratok gyƱjtƑje. Zhou Tong (周同 és 周侗, 1040-1119), aki Yue Fei TĂĄbornok mĂĄsodik tiszti segĂ©dje, aki Shaanxi tartomĂĄnyban szĂŒletett. Fiatal korĂĄban a Shaolin Kolostorban tanult. Mestere Tan Zheng Fang volt (少林大师谭正芳). Ɛ is aktĂ­v gyakorolĂłja volt a Nyolc KiemelkedƑ Gong -nak (肾子八大奇功, Shen Zi Ba Da Qi Gong), melyet ebben a korban a Wudang hegyen tanĂ­tottak. EbbƑl alakult ki a Tigris KiĂĄltĂĄs Aranyharang (虎啸金钟罩, Hu Xiao Jin Zhong Zhao, amelyet Dong ZhongShan (邓钟山 1810--1894) jegyzett le), Öt FƑnix PĂĄncĂ©ling (铁布衫, Tie Bu Shan) Ă©s a Wu Feng Qi Ming Gui Xi Su (). A Ming Dinasztia korĂĄban egy taoista pap Deng Kun Lun (邓坤伦 1400-1499) aki maga is aktĂ­v gyakorlĂłja volt e formĂĄknak, a Wudang Tai He Men Iskola alapĂ­tĂłja (武当太和门, alakult Ming-dinasztia Xuande 1426-1436 elsƑ Ă©vben - 开创于明代宣德(公元1426年——1436年)元年。.1426-ban lejegyezte azokat a Da Song Quan Nei Di Yi Gao Shou Zhou TĂłng Zhen ChuĂĄn Hu Xiao Jin Zhong Zhao FĂș Qi Lian XĂ­ng Mi Shu (大宋圈内第一高手周侗真传虎啸金钟罩服气炼形秘术).

    Yi Jin Gongfu ĂĄtalakĂ­tja az Ă­nakat Ă©s a formĂĄt, a Xi Sui Gongfu a velƑt Ă©s a Shent. KĂŒlönösen kĂ©pesek megnövelni a szellemi bĂĄtorsĂĄgot, a szellemi erƑt, a szellemi bölcsessĂ©get Ă©s a szel-lemi intelligenciĂĄt. Ezek a gyakorlĂĄsi mĂłdszerek, a Taoista csalĂĄdhoz tartoznak, melyek Lian Jing, Lian Qi Ă©s Lian Shen, melyek minden esetben kölcsönösek, Ă©s a Yi a vĂ©gsƑ cĂ©ljuk mely ezeken keresztĂŒl beteljesedik. Az ember az Ég Ă©s a Föld között lakik. FĂ©l a hidegtƑl Ă©s a melegtƑl, ezĂ©rt nem tud sokĂĄig lakni ebben a vilĂĄgban. Ez nem a mi eredeti termĂ©szetĂŒnk mely teremtet. Ez csak az ember miatt van Ă­gy. EzĂ©rt aki keresi a Daot, mindenek elƑtt a Jing Shent vĂ©di, tĂĄplĂĄlja a Qit Ă©s a VĂ©rt, Ă©s fejleszti a inakat Ă©s a csontokat. Amikor a Jing Ă©s a Shen tele van, akkor a Qi Ă©s a VĂ©r teljesek lesznek; amikor a Qi Ă©s a VĂ©r teljes, akkor a Li (izom erƑ) elegendƑ. Amikor az Ă­nak Ă©s a csontok irĂĄnyĂ­tottak, a Qi Ă©s a VĂ©r lĂĄgyan ĂĄtalakulnak, Ă©s szĂĄz betegsĂ©g nem jön el. Az emberek ma csak azt tudjĂĄk, hogy ha a VĂ©r egĂ©szsĂ©ges, akkor a Li is erƑs. De Ƒk nem tudjĂĄk hogy, hogy a VĂ©r viszi a Qit, Ă©s amikor a Qi elegendƑ, a Li erƑs lesz. HabĂĄr, amikor a egy ember Ă©letĂ©ben van VĂ©r Ă©s Qi, akkor Ƒ birtokolja a Lit is. Amikor ezeket hasznĂĄljuk, akkor Ă©lni fognak, ha nem hasznĂĄljuk akkor meghalnak. Egyetlen egy Ășt van, a gyakorlĂĄs.

    Lu Dongbin (呂洞賓, 796-), a belsƑ mĂłdszerek frissentartĂłja

A Neigong ĂĄltalĂĄnos cĂ©ljai a szabadsĂĄg kĂŒlönbözƑ formĂĄinak elĂ©rĂ©se a test, az energetikai rendszer Ă©s szellemĂŒnk alakĂ­tĂĄsĂĄn keresztĂŒl. Ennek a fejlƑdĂ©snek az irĂĄnya szubjektĂ­v, a gyakorlĂł maga dönti el, hogy a felĂ©bresztett erƑkkel a kĂ©sƑbbiekben mit tesz. A gyakorlat hĂĄrom rĂ©szbƑl ĂĄll, ideĂĄlis esetben mindegyik 3 Ă©vet vesz igĂ©nybe. 9 Ă©v utĂĄn a megszerzett energiĂĄk fejlesztĂ©se következik, mely Ășjabb 9-12 Ă©vet jelent. Ez a fĂĄzis elhagyhatĂł, mert ez csak azoknak szĂŒksĂ©ges, akik a szellemi megvilĂĄgosodĂĄsra is törekednek.

A Neigong ĂștjĂĄn a tanĂ­tvĂĄnynak lĂ©pĂ©srƑl lĂ©pĂ©sre fokozatosan kell elsajĂĄtĂ­tania az Aranyharang (金钟罩) egyes gyakorlatait.

A gyakorlĂĄs hosszĂș, közĂ©p Ă©s rövid tĂĄvĂș cĂ©ljainak kitƱzĂ©se

Új technikĂĄk lelkes Ă©s tiszta szĂ­vƱ gyakorlĂĄsakor a fejlƑdĂ©s kissĂ© felgyorsul. Ilyenkor a tanĂ­tvĂĄny a szokottnĂĄl nagyobb energiĂĄkat Ă©breszt fel. Az energia egyes szĂĄmĂș törvĂ©nye szerint (a Qi mozog), ha a gyakorlĂł nem ad medret, vagyis irĂĄnyt neki, elöntheti Ƒt, melyet kĂ©sƑbb az energia visszahĂșzĂłdĂĄsa Ă©s mĂ©g mĂ©lyebb elalvĂĄsa követ. Egy megbĂĄntott szolgakĂ©nt viselkedik, akit a gazdĂĄja erƑteljesen felĂ©bresztett, de ott is hagyott. Ezt követƑen, csak lĂ©nyegesen nagyobb impulzusokkal Ă©breszthetƑ fel ismĂ©t. A tanĂ­tvĂĄnynak elƑre kell kĂ©szĂŒlnie egy ilyen nagy ĂĄradatra, mint ahogy ĂĄrvizek esetĂ©n is elƑre kell kĂ©szĂŒlni elvezetƑ csatornĂĄkra. Ehhez a gyakorlĂĄs cĂ©ljainak rövid, közĂ©p Ă©s hosszĂș tĂĄvĂș megĂ©rtĂ©se szĂŒksĂ©ges. E hĂĄrom cĂ©l rendszeres tudatosĂ­tĂĄsa nĂ©lkĂŒl, a gyakorlĂĄs unalmassĂĄ Ă©s fĂĄsulttĂĄ vĂĄlhat, teljes mĂ©rtĂ©kben megakadĂĄlyozva a fejlƑdĂ©st. Ha a gyakorlĂĄsi kedvĂŒnk csökken, nehezen vesszĂŒk rĂĄ magunkat a rendszeressĂ©gre, gondoljunk arra, hogy a gyakorlat Ă­gy jelzi felĂ©nk, hogy ismĂ©t elfeledkeztĂŒnk a következƑ hĂĄrom cĂ©lkitƱzĂ©srƑl:

HosszĂș tĂĄvĂș cĂ©lok

A gyakorlĂĄsunk hosszĂș tĂĄvĂș cĂ©ljĂĄnak megtalĂĄlĂĄsĂĄra Ă©s pontos behangolĂĄsĂĄra, több Ă©vre van szĂŒksĂ©g, mivel ehhez jĂł, ha el tudunk rugaszkodni a mĂșltunktĂłl, Ă©s a problĂ©mĂĄinktĂłl. Ez a cĂ©lkitƱzĂ©s valĂłjĂĄban tĂșl van egy szemĂ©lyes önhasznĂș lĂĄtĂĄsmĂłdon, ezĂ©rt megfogalmazĂĄsa helyett, legtöbbször mint egy vĂ©gsƑ nyugvĂłpontot, illetve egy nem kimondhatĂł Ă©rzĂ©st Ă©rtĂŒnk alatta. Ezt a motivĂĄciĂł-fĂ©lesĂ©get nem kialakĂ­tani kell, mivel ez az Ă©letĂŒnkön tĂșl, az egĂ©sz lĂ©tezĂ©sĂŒnkre vonatkozik. Ha valami nagyot akarunk elĂ©rni az Ă©letĂŒnkben, ki kell tƱzzĂŒnk egy magas cĂ©lt, „mert csak az talĂĄlja el a sast röptĂ©ben, aki a Holdat cĂ©lozza”. ÁltalĂĄban elmondhatĂł, hogy a fejlƑdĂ©s harmadik, hetedik Ă©s tizenkettedik Ă©vĂ©ben ezt a vĂ©gsƑ cĂ©lt könnyebb felismerni. AzoknĂĄl a gyakorlĂłknĂĄl, akiknĂ©l ez a nehezen leĂ­rhatĂł irĂĄnyelv mĂĄr fiatalon tudatosult, gyakorlĂĄsukban ĂĄldĂĄst, vagyis Ă©gi segĂ­tsĂ©get tapasztalhatnak.

KözĂ©ptĂĄvĂș cĂ©lok

Ezen a szinten azt kell lĂĄtni, hogy az egyes gyakorlatok, hogyan segĂ­tik az egĂ©sz rendszer mƱködĂ©sĂ©t, Ă­gy milyen szerepet lĂĄtnak el benne. A közĂ©ptĂĄvĂș cĂ©lok kitƱzĂ©se a Neigong gyakorlatrendszer Ă©s mĂłdszere-inek struktĂșrĂĄjĂĄnak teljes ismeretĂ©t kĂ­vĂĄnja. Így, mĂ©g mielƑtt a tanĂ­tvĂĄny tapasztalnĂĄ a helyes gyakorlĂĄs visszaigazolĂł jeleit, elmĂ©letben ismerni kell azokat a szinteket Ă©s mĂłdszereket, melyek egymĂĄsra Ă©pĂŒlve alkotjĂĄk a gyakorlĂĄs DaojĂĄt. Ennek a cĂ©lnak a megfogalmazĂĄsĂĄt ĂĄllandĂłan pontosĂ­tani kell, hiszen a gyakorlĂĄssal fokozatosan megszĂŒletik a rendszer felĂ©pĂ­tĂ©sĂ©nek megĂ©rtĂ©se. Most az elsƑ lĂ©pĂ©sben, a tanĂ­tvĂĄny a NeigongrĂłl eddig összegyƱjtött tudĂĄsĂĄt prĂłbĂĄlja egyfajta idƑrendi sorrendbe helyezni.

Rövid tĂĄvĂș cĂ©lok

Ezek a cĂ©lok termĂ©szetesen minden gyakorlatnĂĄl egyĂ©niek. Pontos megfogalmazĂĄsukat az egyes gyakorlatok leĂ­rĂĄsĂĄnĂĄl lĂĄthatjuk. Ám csupĂĄn az ott megfogalmazott visszaigazolĂł jelek elĂ©rĂ©se nem elĂ©gĂ­ti ki a rövid tĂĄvĂș cĂ©lokat. Azt a rĂ©szletekbe menƑ figyelmessĂ©get Ă©s bölcsessĂ©get igĂ©nyli a tanĂ­tvĂĄnytĂłl, ami összeköti a hĂ©tköznapi Ă©letminƑsĂ©get a gyakorlĂĄssal. Ez megjelenhet testi, lelki Ă©s szellemi sĂ­kon is. Testi sĂ­kon megfigyelendƑ, hogy melyik technika, illetve a technikĂĄk kĂŒlönbözƑ mĂłdokon valĂł elvĂ©gzĂ©se hogyan segĂ­t a gyengesĂ©geink lekĂŒzdĂ©sĂ©ben, egĂ©szsĂ©gĂŒnk megtartĂĄsĂĄban illetve erƑsĂ­tĂ©sĂ©ben. Lelki sĂ­kon hogyan növeli az Ă©let termĂ©szetes Ă©s tiszta terĂŒleteinek Ă©rzĂ©kelĂ©sĂ©t, az örömöt illetve az Ă©let Ă©lvezetĂ©nek kitĂĄgĂ­tĂĄsĂĄt Ă©s finomĂ­tĂĄsĂĄt. Szellemi szinten pedig megfigyelhetƑ olyan tiszta tapasztalatok megjelenĂ©se, melyek a hĂ©tköznapi Ă©rzelmi ĂĄllapotunktĂłl fĂŒggetlenek, szabadok Ă©s egy eddig nem tapasztalt boldogsĂĄggal töltenek el BennĂŒnket. E cĂ©l megfogalmazĂĄsa nĂ©lkĂŒl, az az Ă©rzĂ©sĂŒnk lehet, hogy a gyakorlĂĄs az Ă©lettƑl veszi el az idƑt.

Az ÉrtĂ©krendszer

Az Élet HĂĄrom Kincse a San Bao (三宝)

Ha a tanĂ­tvĂĄny megfogalmazta cĂ©ljait, a következƑkben jĂł ha megvizsgĂĄlja, hogy az Ă©letĂ©ben milyen Ă©rtĂ©-kek jelennek meg. A Neigong rendszere szerint ezek az Ă©rtĂ©kek mindegyike a San Baoval, a HĂĄrom Kincs valamelyikĂ©vel kapcsolatos. San, hĂĄrmat, Bao kincset jelent, de nem azt a kincset, amit drĂĄgakƑvel, vagy arannyal szoktak illetni, hanem a kincsek forrĂĄsĂĄt Ă©rtik alatta. EnnĂ©l Ă©rtĂ©kesebbet jelentƑ szĂł, nem is lĂ©tezik a kĂ­nai nyelvben. Ez a hĂĄrom, a hĂĄrom Dantianben lĂ©vƑ energia-forma, vagyis az alsĂłban – a Jing, a közĂ©psƑben a Qi, a felsƑben a Shen. A mĂĄsodik lĂ©pĂ©snek az lenne a cĂ©lja, hogy a tanĂ­tvĂĄny felismerje azt, hogy a 3 kincset Ă©s annak kĂŒlönbözƑ formĂĄit keressĂŒk mindenben, Ă­gy minden Ă©lvezetĂŒnkben, minden filozĂłfiai, szellemi Ă©s testi örömeinkben.

Az alsĂł Dantian - Jing 下丹田: 精

Ezt Arany KĂĄlyhĂĄnak is hĂ­vjĂĄk (金炉, Jin Lu), Ren Mai 0,3 ~ 0,12.

Az alsĂł Dantianben lĂ©vƑ Jing a tetterĆ‘Ă©rt felelƑs, mely nem egy majomszerƱ aktivitĂĄs, hanem hosszĂș tĂĄvon kitartĂł elefĂĄntszerƱ tetterƑ. Az elefĂĄnt a nyugalom Ă©s az erƑ jelkĂ©pe, ĂĄm elĂ©g gyors mozgĂĄsra is kĂ©pes Ă©s nagy tĂĄvolsĂĄgokat tud megtenni egy nap alatt. Ez a tetterƑ olyan Ă©rzĂ©st kelt bennĂŒnk, hogy az Ă©let nagyon rövid Ă©s annyi minden jĂł van benne Ă©s annyi mindent el lehetne Ă©rni, a mƱvĂ©szetek, utazĂĄs
 Olyan Ă©rzĂ©sĂŒnk van, ha nem lenne szĂŒksĂ©g alvĂĄsra, mĂ©g akkor is kevĂ©s van belƑle. Ez az egy pozitĂ­v Ă©rzĂ©s, bĂĄrmennyire nem Ășgy tƱnik. A mozgĂĄskĂ©nyszert is Ƒ adja, vagyis inkĂĄbb ösztökĂ©l minket arra, hogy ĂĄllandĂłan menjĂŒnk a megismerĂ©s felĂ©. Ha lehetne azt mondani, az alsĂł Dantian olyan, mint egy autĂł, egy jĂĄrmƱ, ami visz minket vagy a lĂĄbak, a közĂ©psƑhöz tartoznak a kezek, a felsƑhöz a fej, nem vĂ©letlen, hogy a testĂŒnk azon rĂ©szĂ©n helyezkedik el. Az alsĂł Dantianben van a szexualitĂĄs, a törekvĂ©s, az erƑ Ă©s a kitartĂĄs. Ha megfelelƑ mennyisĂ©gƱ JingĂŒnk van, több mint 3 Ă©vig tudunk valamit kitartĂłan tanulni kĂŒlsƑ kĂ©nyszerĂ­tĂ©s nĂ©lkĂŒl. A legtöbb ember sokkal rövidebb idƑn belĂŒl vĂĄltakoztatja a hobbijĂĄt, a hozzĂĄĂĄllĂĄsĂĄt Ă©s igazĂĄn csak a negatĂ­v berögzĂŒltsĂ©gek azok, amik Ășgy tƱnnek, hogy nem vĂĄltoznak. Ez a központ 3 ujjnyira van a köldök alatt közvetlen a bƑr mögött 1-2 cunnyira.

Az alsĂł Dantian aktivitĂĄsa a kitartĂĄst, a tetterƑt jelenti Ă©s magĂĄnak a testnek az Ă©rzĂ©sĂ©t is. Nagyon idƑs korban az emberek szinte vĂĄgynak az erƑs testi Ă©rzĂ©sekre, hogy vĂ©gre megint Ă©rezhessenek, mert annyira tompa bizonyos szervĂŒk, hogy nem is Ă©rzik. Nagyon sok öregember azĂ©rt nem megy el orvoshoz csonttö-rĂ©ssel, mert nem Ă©rezte a fĂĄjdalmat, amikor eltört a csontja, annyira tompa mĂĄr az idegrendszer Ă©s visszasĂ­rjĂĄk az aktivitĂĄst, ami ott volt. Jelenleg mĂ©g nem vagyunk ilyen idƑsek Ă©s ezĂ©rt ezt a tetterƑt evidenskĂ©nt kezeljĂŒk, nem Ă©rtĂ©keljĂŒk megfelelƑen. Ha megnĂ©zzĂŒk a gyerekek szƱnni nem akarĂł aktivitĂĄsĂĄt, akkor bennĂŒnk is kialakul egy kĂ©p arrĂłl, hogy ez egy nagyon jĂł dolog. Ha megnĂ©zĂŒnk Ă©lsportolĂłkat, vagy ha megnĂ©zĂŒnk nĂ©hĂĄny embert közĂŒlĂŒnk, akik Ă©jjel-nappal aktivitĂĄsban vannak, Ă©jjel-nappal tudnak gyakorolni Ă©s kitartĂĄsukkal kĂ©pesek elĂ©rni cĂ©ljaikat, mindenĂŒtt jelen vannak ha valahol energia mozgĂĄs van, Ă©s soha nem panaszkodnak elfĂĄradtsĂĄgtĂłl, kimerĂŒltsĂ©gtƑl, akkor azt mondjuk hogy ez a tetterƑ kincs. Kincs, mert nem könnyƱ pĂłtolni, nem könnyƱ megtartani Ă©s kincs azĂ©rt is, mert nĂ©lkĂŒle elĂ©g tompĂĄk vagyunk. A tetterƑ ennek ellenĂ©re nem tƱnik mindenesetben pozitĂ­vnak, hisz sok ember nem tud mit kezdeni vele. Amikor jĂłl kipihenitek magatokat, Ă©s Ă©ppen nem pazaroltĂĄtok el, nem szĂłrakoztatok, nem szĂłrĂłdott szĂ©t a Jing, nem ment el nemi Ă©s mĂĄs utakon, akkor az Ă­gy felkelƑ ember Jingje fölfelĂ© emelkedik a fejbe, Ă©s minden egyes rĂ©szĂ©t felĂ©breszti. EzĂĄltal az emlĂ©kek aktivizĂĄlĂłdnak, eszĂŒnkbe jutnak a teendƑink sokasĂĄga, az Ă­gĂ©reteink Ă©s a halogatott dolgaink. Mennyivel egyszerƱbb a nƑknek valami Ă©rzelmi vihart kavarniuk, a fiĂșknak kiengedni a magot, Ă©s jĂłl kimerĂŒlni. A kifĂĄradĂĄsban lĂ©vƑ csöndben semmi nem jut eszembe, Ă­gy mennyire jĂł felelƑssĂ©g nĂ©lkĂŒl csöndben, tompĂĄn csak lenni.

A Jing tettereje egyfajta Ă©letigenlĂ©st is jelent, mert amikor sok a Jing, szinte Ă©lvezzĂŒk a rendszeres talpra ĂĄllĂĄst, mĂ©g ha valaki el is gĂĄncsolt. Ha a közĂ©psƑ Ă©s az alsĂł Dantiant összehasonlĂ­tjuk, akkor azt lehet lĂĄtni, hogy az alsĂł hosszĂș tĂĄvĂș a közĂ©psƑ közĂ©ptĂĄvĂș lelkesedĂ©s, az egyik vĂ­z, a mĂĄsik tƱz. IdƑsebbek, akik több mint 40-50 Ă©vesek, jĂłl tudjĂĄk, hogy az Ă©letet, a tetterƑt valĂłban kincskĂ©nt kell hogy felfogjuk, mert valĂłban fogyni tud, nem nagyon pĂłtolhatĂł. Ɛk bĂĄrmennyire is prĂłbĂĄlkoznak a növelĂ©sĂ©vel, mĂĄr tudjĂĄk, hogy nem lesznek soha fiatalok. Viszont azt is tudjĂĄk, hogy bizonyos Ă©letmĂłddal megtarthatĂł a tetterƑ, Ă©s jelenleg most mĂ©g van belƑle valamennyi, Ă©s ha erre jobban figyelĂŒnk, akkor lehet, hogy pĂĄr Ă©v mĂșlva sokkal több lesz nekik, mint a korosztĂĄlyuknak Ă©s akkor mĂĄr kicsit fiatalabb, lendĂŒletesebb erƑket Ă©reznek. EzĂ©rt mondja a Dao, hogy az idƑsebbek ne csak idƑssekkel barĂĄtkozzanak, mert nem beszĂ©lnek mĂĄsrĂłl, mint betegsĂ©gekrƑl Ă©s tablettĂĄkrĂłl. A fiatalok meg ne csak fiatalokkal legyenek egyĂŒtt, mert egyĂŒtt több Qit tudnak szĂ©tszĂłrni, mint kĂŒlön-kĂŒlön. Az idƑsek kĂ©pesek fĂ©ken tartani Ƒket, Ă­gy egy hasznosabb Ă©rtĂ©krendszert adnak ĂĄt nekik. Az alsĂł Dantiannel kapcsolatban belĂĄthatĂł, hogy jĂł, ha van benne tetterƑ, jĂł ha akarunk valamit, jĂł ha van motor alattunk, ami visz, hisz Ƒ a lĂĄb.

Az alsĂł Dantian sĂŒllyedni tud, a közĂ©psƑ felemelkedni, Ă©s mivel az alsĂł Ă©s a felsƑ barĂĄtok, a felsƑ is inkĂĄbb lesĂŒllyed mint felemelkedik. Ezek a mozgĂĄsok nem helyesek, mert ha a Dantian mozog, elveszĂ­tjĂŒk a bennĂŒk lĂ©vƑ kincseket. Az alsĂł Dantian a Jinggel kapcsolatos. Ugyan Jing van benne, de pontosan azt mondjuk, hogy nem benne van, hanem innen irĂĄnyĂ­thatĂł, illetve itt alakĂ­thatĂł ĂĄt. A Jing nagyobb rĂ©szben a vesĂ©ben raktĂĄrozĂłdik el, kisebb mennyisĂ©gben a csontvelƑben Ă©s a vĂ©rben. A Jing csak kismĂ©rtĂ©kben pĂłtolhatĂł az Ă©tkezĂ©ssel. Minden Ă©telnek van Jingje is meg Qije is. Onnan tudjuk, hogy Jingje van több, hogy leszedĂ©sĂ©t követƑen több ideig elĂĄll szobahƑmĂ©rsĂ©kleten. Így pĂ©ldĂĄul a gyökerek, az alma, a dinnye, a krumpli több Jinget tartalmaznak. A paradicsom, a paprika, az uborka mivel nem ĂĄllnak el, bennĂŒk inkĂĄbb a Qi dĂșs. ÁltalĂĄban ami szĂ­nes Ă©s nedvdĂșs, a Qi dĂșs is, ami szĂĄrazabb Ă©s sƱrƱbb az Jing dĂșs. Ha minĂ©l hosszabb ideig fƑzĂŒnk valamit, kĂ©szĂ­tĂŒnk valamit az is Jing dĂșsabb. Egy könnyƱ baracklekvĂĄr, amiben szinte egyben van a barack, az Qi dĂșs, a jĂł sokĂĄig fƑzött szilvalekvĂĄr, az Jing dĂșs. Egy Ășjbor az Qi dĂșs, egy Ăłbor az Jing dĂșs. A hĂșsokkal is Ă­gy van, egy fehĂ©r csirkehĂșs az szinte zöldsĂ©gnek is mondhatĂł, Ă­gy az Qi dĂșs, abban semmi Jing nincs, egy vĂ©rrel teli marhahĂșsban, nagyrĂ©szt elĂ©g erƑteljes Jing van.

A vesĂ©bƑl kijövƑ a Jing, bemegy az alsĂł Dantianbe Ă©s onnan 2 irĂĄnyban mehet tovĂĄbb. EgyrĂ©szt vagy testnedvekkel – vizelettel, szĂ©klettel, menstrummal, illetve spermĂĄval - kiĂĄramlik, vagy hĂĄtra kĂŒldve a vese terĂŒletĂ©re, amit Qi-tengerĂ©nek, Qihai hĂ­vunk, benntartva felhalmozzuk. Ez olyan, mint egy raktĂĄr, egy boltnak a hĂĄtsĂł raktĂĄra, felhalmozĂłdik, s onnan a hĂșgyhĂłlyag meridiĂĄn segĂ­tsĂ©gĂ©vel szĂ©tĂĄramlik az egĂ©sz testben. MiĂ©rt pont a hĂșgyhĂłlyag? A tizenkĂ©t meridiĂĄn közĂŒl egyedĂŒl a hĂșgyhĂłlyag az, amin Shu pontok vannak, amin keresztĂŒl az összes többi meridiĂĄnnal kĂ©pes kommunikĂĄlni. Ɛ egy nagy elosztĂł. Ezt a funkciĂłt lĂĄtja el a Dumo is, ezĂ©rt is hĂ­vjĂĄk kormĂĄnyzĂłnak, mert mint a kormĂĄnyzĂł szĂ©tosztja a testben a Qit. Ez automatikusan törtĂ©nik meg bennĂŒnk, s ezĂ©rt töltƑdĂŒnk fel ilyenkor tetterƑvel. Ha valaki a DantianbƑl a Qit hĂĄtra tudja vinni, a vĂ©gtagjai Ă©lni, bizseregni fognak, azt mondva, hogy vĂ©gre ismĂ©t Ă©l.

A JingbƑl ĂĄtalakult energiĂĄt Jingqinek hĂ­vjĂĄk, ami az alsĂł Dantianben helyezkedik el. Ha ez vĂ©gig ĂĄramlik az egĂ©sz testben, egy olyan Ă©rzĂ©s keletkezik, mint mikor szexuĂĄlisan aktĂ­v ĂĄllapotban vagyunk, nemi vĂĄgy nĂ©lkĂŒl. Így a nemi szervben nem okoz feszĂŒltsĂ©get, hanem szĂ©toszlik az egĂ©sz testben, Ă©lĂ©nksĂ©ggel megtöltve anĂ©lkĂŒl, hogy tĂșlfƱtöttĂ© vĂĄlnĂĄnk. Ha a vizelĂ©st Ă©s az összes folyadĂ©kot, ami alul kitĂĄvozik belƑlĂŒnk, egy folyĂłnak kĂ©pzeljĂŒk el, Ă©s fölĂ© tesszĂŒk a Dantiant, akkor megĂ©rtjĂŒk, hogy miĂ©rt kĂĄros ennek a központnak a lesĂŒllyedĂ©se. Ha a helyĂ©n van, akkor ez a folyĂł nem tudja elragadni a Dantiant. Az ĂĄltal, hogy a gĂĄtat nem hasznĂĄljuk jĂłl, amelynek az a feladata, hogy az ĂĄllandĂłan lefelĂ© sĂŒllyedni akarĂł Dantiant, mindig visszalökje, akkor ez belesĂŒllyed ebbe az ĂĄradatba, Ă©s elragadja. Ha nem sĂŒllyed bele, akkor Ășgy vizelĂŒnk, Ă©s Ășgy ĂŒrĂ­tĂŒnk, hogy a JingĂŒnk megmarad. Nagyon egyszerƱ trĂŒkkök is lĂ©teznek alsĂł Dantian felemelĂ©sĂ©re, melyeket a hĂ©tköznapok sorĂĄn is hasznĂĄlhatunk. Egy pĂ©lda erre a vizelĂ©ssel kapcsolatos trĂŒkk, melyet fƑleg a lĂĄnyoknak ajĂĄnlok, mivel Ƒk a vizelettel egy kicsit több Jinget veszĂ­tenek. Egy vizelĂ©s 10% orgazmus energiaveszĂ­tĂ©s. A lĂ©nyege az, hogy amikor Ă©rzik, hogy vizelĂ©si ingerĂŒk van, jĂłl hĂșzzĂĄk fel a gĂĄtat, tartsĂĄk egy darabig a nemi szerveket is fent, Ă©s Ă­gy kb. 5-10 percre megszĂŒnteti az ingert. Ezalatt vissza-emelkedik, kijön a vizelet ĂĄradatĂĄbĂłl a Dantian. Az ezt követƑen kiengedett vizeletben nincs annyi Jing.

A Jing kiĂĄramlĂĄsĂĄra ĂŒlĂ©sĂŒnk, a mozgĂĄsunk, az Ă©tkezĂ©sĂŒnk, a szokĂĄsaink, de mĂ©g sajnos az Ă©rzelmi vi-lĂĄgunk is elĂ©g erƑteljesen hat. A Jing hiĂĄny jelentƑs kimerĂŒlĂ©se az Ășj dolgok megismerĂ©sĂ©nek akarĂĄsĂĄnak a megszƱnĂ©sĂ©ben jelentkezik. TehĂĄt akinek nincs Jingje az mĂĄr nem akar tanulni, csak amilye van, azt megtartani.

A közĂ©psƑ Dantian - Qi 中丹田: 气

Mås néven a Vörös Palota, ahol a Qi finomítható és "Shen-hez szåll" (Ren Mai 0,16 ~ 0,21)

A közĂ©psƑ Dantian is egyfajta tetterƑ, de inkĂĄbb Ă©leterƑ jelleget öltve. ÉletigenlĂ©s ez is, Ƒ dönti el, hogy ha elvitt valahova a lĂĄbunk, azt mennyire tudjuk Ă©rtĂ©kelni, s ezĂ©rt Ƒ az Ă©rzĂ©kelĂ©s központja. Ha ez a központunk nyitott, mindent elevennek Ă©s intenzĂ­vnek Ă©rzĂ©kelĂŒnk. BezĂĄrĂłdĂĄsa esetĂ©n kĂŒlönösen Ă©rtĂ©keljĂŒk azokat az embereket, akik mindennek tudnak örĂŒlni, Ă©s mindenen tudnak lelkesedni, ĂĄllandĂłan vibrĂĄlnak Ă©s ragyognak. NagyrĂ©szt elmondhatĂł, hogy az öröm, szeretet ide tartoznak. Amikor valakit ĂĄtölelĂŒnk elölrƑl több mint 5 mĂĄsodpercig, akkor is Ă©rezhetƑek a közĂ©psƑ Dantianben Ă©letĂŒnket meghatĂĄrozĂł Ă©lmĂ©nyek. Ha olyan emberrel vagyunk, akiben Ă©rzĂŒnk valami kĂŒlönlegest, akkor is megnyĂ­lhat ez a központ. A szituĂĄciĂłk mĂ©ly megĂ©lĂ©sĂ©be Ɛ visz bele minket, Ƒ a kĂ©z, - a kommunikĂĄciĂł hozzĂĄ tartozik - az hogy mennyire intenzĂ­ven tudunk kommunikĂĄlni, hogy mennyire tudjuk Ă©rezni az Ă©letet, felfogni a dolgokat. Van olyan embertĂ­pus, aki olyan embereket gyƱjt maga körĂ©, akik megtanĂ­tjĂĄk neki a sajĂĄt Ă©rtĂ©keit megbecsĂŒlni. AztĂĄn kezdi el Ă©lvezni a tulajdonĂĄban lĂ©vƑ dolgokat, hogy a többiek is Ă©lvezik. BĂĄr zĂĄrva van a közĂ©psƑ Dantianje, ĂĄm a kommunikĂĄciĂłn keresztĂŒl megnyithatĂł az, Ă©s Ă­gy ĂĄt tud ĂĄramlani az energia, bele lĂ©pni ebbe a folyĂĄsba. A közĂ©psƑ Dantiannek ez az aktivitĂĄsa, hogy Ă©lvezni tudjuk az Ă©let, mely Ă©lvezet nem a mĂșltbĂłl, hanem a jelen mĂ©ly megĂ©lĂ©sĂ©bƑl merĂ­ti. Ha a közĂ©psƑ Dantian nyitott, a kedvtelensĂ©g egy betegsĂ©g. Ez a központ tenyĂ©rnyire van a köldök felett, egy kicsivel mĂ©lyebben mint az alsĂł pĂĄrja.

A közĂ©psƑ DantianĂŒnk tĂĄplĂĄlĂĄsĂĄval nincs kĂŒlönösebb gond. Nagyon kĂŒlönleges idƑszakban Ă©lĂŒnk, hiszen a tĂĄplĂĄlkozĂĄs szinte mindenkinĂ©l megoldott problĂ©ma, Ă­gy a Qi utĂĄnpĂłtlĂĄsra nem lehet panaszunk. A gond inkĂĄbb az, hogy ezzel a lehetƑsĂ©ggel tĂșlzottan visszaĂ©lĂŒnk. Az energia mennyisĂ©gĂ©t nĂ©zve, valĂłszĂ­nƱleg tized annyi Ă©tel bƑven elĂ©g nekĂŒnk, mint amennyit megeszĂŒnk. InkĂĄbb a minƑsĂ©gen Ă©s a vĂĄltozatossĂĄgon kellene javĂ­tani.

A közĂ©psƑ DantianĂŒnk, a bƑ tĂĄplĂĄlkozĂĄs miatt, tele van energiĂĄval, Ă­gy tombol is benne a Qi. Ez a nagy tĂșlfƱtöttsĂ©g, a tĂŒzes energia, a körĂŒlötte lĂ©vƑ szerveket egy kicsit meg is kĂ­nozza. A közĂ©psƑ Dantianben lĂ©vƑ tƱz elkezd felfelĂ© emelkedni, fiĂșknak Ă©s lĂĄnyoknak is a szĂ­vĂ©t, fiĂșknak a tĂŒdejĂ©t, lĂĄnyoknak a gyomrĂĄt megtĂĄmadja. A pĂłlyĂĄk bevastagszanak, a pĂĄlyĂĄk elvĂ©konyodnak, Ă©s ezzel tĂșlĂ©rzĂ©kenysĂ©get okoz. A közĂ©psƑ Dantian közelĂ©ben van az Ă©rzelmi központunk is, aminek a tĂșlfƱtöttsĂ©ge lelki labilitĂĄst eredmĂ©nyez. Jelen korunkat jellemzƑ lelki labilitĂĄs, az emberi törtĂ©nelemben pĂĄratlan. Az, hogy ezer minket Ă©rt vĂ©lemĂ©ny közĂŒl, 999 pozitĂ­v mellett azt az egy negatĂ­vat nagyobbnak tekintjĂŒk, Ă©s fontosabbnak, mint a 999 pozitĂ­vat, erre kitƱnƑ pĂ©lda. S az, hogy jelentĂ©ktelen dolgokon ki tudunk akadni, s aztĂĄn azon akadunk ki, hogy miĂ©rt akadunk ki a semmin, ez igazĂĄn az ĂĄllati lĂ©tnĂ©l is alacsonyabbĂĄ teszi az embert. AbszolĂșt cĂ©ltalansĂĄgot, Ă©s az abszolĂșt befolyĂĄsolhatĂłsĂĄgot egyszerƱen nem lehet Ă©rtĂ©kelni a szellemi Ășton. Ennek oka, hogy megreked a Qi a közĂ©psƑ Dantianben, nem tud tovĂĄbb ĂĄramlani a neki megfelelƑ helyekre, a meridiĂĄnokba. A közĂ©psƑ Dantianben lehet sok Qi, csak ne rekedjen meg ott. Ki kell vezetni a vĂ­zszintes vilĂĄgba, a kezekbe. A mĂĄsik feladat, hogy szabĂĄlyozni kell annak magassĂĄgĂĄt, amit Ășgy hĂ­vunk, hogy Kan-Li szabĂĄlyozĂĄs, aminek az egyik oldala a hƑmĂ©rsĂ©kletszabĂĄlyozĂĄs. MegfelelƑ alĂĄ, vagy fölĂ© pakolt energia minƑsĂ©gekkel, meg kell lenni annak az ĂĄllandĂł hƑmĂ©rsĂ©kletĂ©n, aminek neki ott vibrĂĄlnia kell. Se nem tĂșl hideg, se nem tĂșl meleg. A meleg tƱznek, van egy olyan sajĂĄtossĂĄga, hogy ha sokĂĄig egy helyben marad a közĂ©psƑ Dantian elkezd felforrni, az energia bepörög ott, elkezd izzani, Ă©s ha ez sokĂĄig fennĂĄll, a yin-yang szabĂĄlyĂĄnak Ă©rtelmĂ©ben lehƱl, Ă©s ellentĂ©tĂ©vĂ© ĂĄtalakul. Ilyenkor vĂĄlik az ember rideggĂ©. MegszƱnik a szeretet az Ă©letĂ©ben. EzĂ©rt mondjuk azt, hogy se nem hidegen, se nem melegen
 Ez nagyon-nagyon konkrĂ©t instrukciĂł arra, hogy mit is kell nekĂŒnk tenni gyakorlĂĄs sorĂĄn


A gyulladĂĄsos betegsĂ©gek energia tĂșltengĂ©s következmĂ©nyei. EzĂ©rt nincs igen idƑs embereknek gyulladĂĄsos betegsĂ©ge, mert nincs elĂ©g energiĂĄja, hogy begyulladjon. Miközben sok a Qim, miĂ©rt tud olyan kialakulni, hogy közben fĂĄradtak vagyunk, s enervĂĄltak? Mert nincs kapcsolat a szervek Ă©s a közĂ©psƑ Dantian között. Lefolyik a hegyekbƑl a vĂ­z, a nagy mennyisĂ©gƱ vĂ­z, elĂĄrasztja a hegyek lĂĄbĂĄnĂĄl lĂ©vƑ telepĂŒlĂ©seket, az onnan messzebb lĂ©vƑ telepĂŒlĂ©sek meg kiszĂĄradnak. A kettƑ között van a gond, s ez nem egy gyakorlat, nem egy biolĂłgiai dolog, hanem a mi tudatunk. KĂ©pesnek kell legyĂŒnk Ășgy vezetni az itt felhalmozĂłdott Qit, hogy keringeni tudjon az egĂ©sz testben. A benn lĂ©vƑ tƱz felszabadul, kimegy a meridiĂĄnokba. Ez egy nagyon hatĂĄrozott Ă©lmĂ©ny, az Ă©let Ă©rzĂ©kelĂ©se, ahol a gyakorlĂł elkezdtek örĂŒlni megint mindennek. Minden Ă©l, minden vibrĂĄl.

A felsƑ Dantian - Shen 中丹田: 神

A felsƑ Dantiant nehezebb megĂ©rteni, mert a vĂ©gtelen Ă©gtƑl kaptuk. A homlokban van az otthona, de a tĂșlzott gondolkodĂĄsfĂŒggĂ©s, Ă©s a SzĂ­v gondolatokon keresztĂŒli irĂĄnyĂ­tĂĄsa oda vezet, hogy az embereknek lesĂŒllyed az orrig. A legtöbb tevĂ©kenysĂ©gben is azt lĂĄtjuk, hogy lehĂșzzĂĄk a horizontra az Ă©git, azt, aminek mĂĄr van egy eredeti helye. A felsƑ Dantian feladata az, hogy cĂ©lt mutatva felvigyen minket magasabb rĂ©giĂłkba. Az ember cĂ©ljai nem lehetnek a vĂ­zszintes vilĂĄgban, mert ott minden vĂĄltozik. A Baihui, a legmagasabb pontunk mĂĄr nem is hozzĂĄnk tartozik, egy kicsit az Ă©ghez, Ă­gy az Ă©g egy darabja. Ez azt mutatni, hogy van egy rĂ©szĂŒnk, ami nem megfoghatĂł, nem megfogalmazhatĂł. SzĂŒksĂ©gĂŒnk van az Ă©letben erre az aspektusra is 1/3 rĂ©szt, szĂŒksĂ©gĂŒnk van olyan dolgokra, amit nem lehet megmagyarĂĄzni, nem lehet manipulĂĄlni, amire csak azt mondjuk tiszta, vagy vĂ©gtelen. SzĂŒksĂ©gĂŒnk van az ilyen megmagyarĂĄzhatatlan Ă©rtĂ©kekre, melyek nĂ©hĂĄny mƱvĂ©szeti alkotĂĄsban, nĂ©hĂĄny zenĂ©ben kĂ©pesek megjelenni. EzekbƑl tĂĄplĂĄlkozunk Ă©s nagyon meghatĂĄrozĂł Ă©lmĂ©ny az Ă©letĂŒnkben, amikor ilyeneket Ă©r-zĂŒnk. Ez a központ a homlok közepĂ©n van.

NĂ©ha Ășgy tapasztaljuk a felsƑ Dantiant, hogy milyen nem? ÉszreveszzĂŒk, hogy az egĂ©sz Ă©let nĂ©ha a jĂł Ă©s a rossz harcĂĄbĂłl megy. Ám nĂ©ha Ă©szrevesszĂŒk, nĂ©ha megtapasztaljuk, hogy a jĂł Ă©s rossz egy Ă©rem kĂ©t oldala. Ha az egyiket eldobom, megy a mĂĄsik is. BelebonyolĂłdunk ebbe a harcba, ĂĄm nĂ©ha akad olyan pillanat, amikor megtapasztalunk egy harmadik ĂĄllapotot, egy olyat, amiben ez a jĂł Ă©s rossz nem ellensĂ©g, hanem mint kĂ©t lĂĄb, segĂ­tik elƑrejutni a teljes testet. Ennek ez a feladata. Yin Ă©s Yang, minden reggel jöjjön a nappal, minden este az Ă©jszaka, ez Ă­gy normĂĄlis Ă©s megtapasztalunk valamifĂ©le magasabb rendet. Ez az Ă©nĂŒnk 1/3-a, mely a felsƑ Dantianen keresztĂŒl Ă©rhetƑ el. Az ĂĄltala adott tapasztalĂĄs-pillanatok nĂ©lkĂŒl, nagyon sivĂĄrak vagyunk, gĂ©pemberekkĂ© vĂĄlva magyarĂĄzkodĂĄsban Ă©lĂŒnk, savanyĂșan Ă©s Ă©letuntan csupĂĄn tengƑdĂŒnk a hĂ©tköznapok adta impulzusok között. FelsƑ Dantian barĂĄtja az alsĂłnak, Ă­gy Ƒ is le akar sĂŒllyedni, mint az alsĂł, elmeivĂ© vĂĄlni, ahol is a vĂ©gtelent elkezdjĂŒk magyarĂĄzni. A felsƑ Dantiant vissza kell emelni a helyĂ©re, amit röviden Ășgy teszĂŒnk meg, hogy a Baihuihoz kötjĂŒk a koncentrĂĄciĂłnk erejĂ©vel. Ha ezt megtesszĂŒk, megnyĂ­lunk az Ég felĂ©, Ă©s elkĂŒlönĂŒl a magyarĂĄzkodĂĄs Ă©s a vĂ©gtelen dolgok tapasztalĂĄsĂĄnak Ă©lmĂ©nye. LĂĄtni fogjuk, hogy ez Ă­gy lesz rendjĂ©n. Ez bĂ©kĂ©t, nyugalmat, teret teremt az Ă©letĂŒnkben. A következƑ idƑszakot prĂłbĂĄljĂĄtok Ășgy tudatosan leĂ©lni, hogy vegyĂ©tek Ă©szre, hogy ez a hĂĄrom kincs valĂłban kincs-e. Menjetek Ă©s nĂ©zzĂ©tek meg, hogy valĂłban az összes szĂĄmotokra pozitĂ­v dolgaitok Ă©s Ă©lvezeteitek a hĂĄrom kincset Ă©lik-e meg. Ha valakinek ez bonyolult, nem megfoghatĂł, akkor inkĂĄbb keressetek olyan örömöt, ami nem tartozik ebbe a hĂĄrmas felosztĂĄsba. Mondhatunk e olyan igazĂĄn fontos örömöt, amin a tetterƑn, öröm-szereteten, illetve a tĂ©ren kĂ­vĂŒl van?

Ez a hĂĄrom kincs mindenkiben jelen van, Ă©s gyakorlatilag mindenfelĂ© az Ă©letĂŒnkben azokat a dolgokat keressĂŒk, amiben ezt a hĂĄrom kincset megtalĂĄljuk, illetve olyan tĂĄrgyakat, embereket, szituĂĄciĂłkat, mĂłdszereket vĂĄlasztunk, amiben azt Ă©rezzĂŒk, vagyis azt, hogy ezt a hĂĄrmat aktivizĂĄlja. Ha hĂĄrom Dantianben gondolkodunk, a vilĂĄgot sokkal egysĂ©gesebben fogjuk megĂ©lni Ă©s az elkĂŒlönĂŒlĂ©s egyre gyengĂŒlni fog.

A MĂłdszerek

Az Aranyharang mĂłdszereinek felĂ©pĂ­tĂ©se a következƑ:

  • Gu Jing Ă©s Tiao Jing – A Jing kiĂĄramlĂĄsĂĄnak megszĂŒntetĂ©se majd megerƑsĂ­tĂ©se - melyhez a Jin Zhong Zhao gyakorlatot hasznĂĄljuk, mivel szellemĂŒnk Ă©s testĂŒnk fejlesztĂ©sĂ©re, csak az Eredeti JingĂŒnk a Yuan Jing (元精) hasznĂĄlhatĂł.
  • 鍊精化氣, Lian Jing Hua Qi – Jing ÁtalakĂ­tĂĄsa QivĂ© – az Ă­gy nyert Qi igen tiszta (Zhong Qi), mely egĂ©sz lĂ©nyĂŒnket megtölti inspirĂĄciĂłval Ă©s Ă©lni akarĂĄssal.
  • 鍊氣化神, Lian Qi Hua Shen – Qi ÁtalakĂ­tĂĄsa ShennĂ© – Itt a gyakorlĂłnak döntenie kell, hogy az Ă­gy kialakult Shent a mĂĄr meglĂ©vƑ szellemĂ©nek fejlesztĂ©sĂ©re hasznĂĄlja, vagy egy Szellemi EmbriĂł (Liang Tai) kialakĂ­tĂĄsĂĄra.
  • 鍊神還虛, Lian Shen Liao Xing - Shen XingĂ© valĂł VĂĄltoztatĂĄsa, vagy a Shen ÜressĂ©gbe valĂł Vitele (Lian Shen Huan Xu) – Ez a Shen teljes megtisztĂ­tĂĄsĂĄt jelenti, mely ĂĄltal felismerjĂŒk annak eredetĂ©t.
  • Fen Sui Xu Kong - A ÜressĂ©g MegsemmisĂ­tĂ©se – Nem csak a ShenĂŒnk, hanem a dolgok eredeti termĂ©szetĂ©nek felismerĂ©se, a szellemi megvilĂĄgosodĂĄs idƑszaka.

A fenti öt szint elĂ©rĂ©sĂ©hez, a Neigong a következƑ hĂĄrom gyakorlatrendszert nyĂșjtja:

金钟罩 Jin Zhong Zhao – Aranyharang (v. Vas SzövetƱ Ing)

Ennek a gyakorlatnak a cĂ©lja a test eredeti ĂĄllapotĂĄnak visszaĂĄllĂ­tĂĄsa, a tovĂĄbbi fejlƑdĂ©shez szĂŒksĂ©ges energiĂĄk megszerzĂ©se, a pĂłlyĂĄk, a belsƑ szervek, a mirigyek Qivel valĂł feltöltĂ©se. Ehhez 5 felkĂ©szĂ­tƑ gyakorlat Ă©s 8 alapgyakorlat elsajĂĄtĂ­tĂĄsa szĂŒksĂ©ges. Mivel mindenki egĂ©szsĂ©g-ĂĄllapota Ă©s szorgalma kĂŒlönbözƑ, ezĂ©rt ez a hĂĄrom Ă©v nĂ©ha leszƱkĂŒlhet egyre, de akĂĄr öt Ă©vig is elhĂșzĂłdhat. Ennek a fĂĄzisnak a vĂ©gĂ©n a test energetikai rendszerĂ©nek egĂ©szsĂ©gesnek Ă©s Qivel feltöltöttnek kell lennie. Ennek ellenƑrzĂ©sĂ©re kĂŒlönfĂ©le gyakorlatok ĂĄllnak rendelkezĂ©sre.

易筋 Yi Jin – Izom Ă©s Ín ÁtalakĂ­tĂĄsĂĄnak mĂłdszere

Ebben a szakaszban az izomvezetĂ©keket fejlesztjĂŒk ki. Ekkor az egĂ©sz test rendkĂ­vĂŒl ellenĂĄllĂłvĂĄ Ă©s szellemi energiĂĄink erƑssĂ© vĂĄllnak. Ez a mĂłdszer tartalmazza azokat a kĂ©pessĂ©geket, melyek tipikusan a harcmƱvĂ©szek sajĂĄtja, melyekrƑl ez a gyakorlatsor ĂĄltalĂĄnosan hĂ­res. Ennek ellenĂ©re megjegyzendƑ, hogy az Aranyharangnak nem ez a vĂ©gsƑ cĂ©lja.

洗髓 Xi Sui – VelƑmosĂł Qigong

CĂ©lja a szexuĂĄlis energiĂĄk csontokba valĂł beĂ©pĂ­tĂ©se, a leĂĄllt csontvelƑ termelĂ©s Ășjra indĂ­tĂĄsa, szellemi embriĂł kialakĂ­tĂĄsa, hallhatatlansĂĄg elĂ©rĂ©se.

Alapgyakorlatok

Az elsƑ nĂ©gy hĂ©t gyakorlata

  • Az ElsƑ hĂ©t:

    • 1-2 nap: 18 Hasi lĂ©gzĂ©s fekve
    • 3-4 nap: 36 Hasi lĂ©gzĂ©s ĂŒlve
    • 5-7 nap: 18 Hasi lĂ©gzĂ©s ĂŒlve, 9 TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s ĂŒlve, 18 Hasi lĂ©gzĂ©s ĂŒlve

  • MĂĄsodik hĂ©t:

    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s
    • 18 TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s
    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s

  • Harmadik hĂ©t:

    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s
    • 18 TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s
    • 15 Teljes lĂ©gzĂ©s (a 15-ös szĂĄm harmonizĂĄlĂł, mĂ­g a 3, 9, 18, 36 energetizĂĄlĂłk)
    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s

  • Negyedik hĂ©t:

    Ezt a hetet csak Ășgy kezdjĂŒk el, ha mĂĄr bemutattuk a lĂ©gzĂ©seket, Ă©s azokat mĂĄr jĂłl vĂ©gezzĂŒk. Innen, hogy ki mikor lĂ©phet tovĂĄbb, az egyĂ©ni, mert ezt csak akkor tehetjĂŒk meg, ha mĂĄr a Teljes lĂ©gzĂ©sbƑl kĂ©pesek vagyunk egyszerre 15-öt vĂ©gezni a 7-es szorzĂłval. Ehhez ĂĄltalĂĄban 1-3 hĂłnap idƑ szĂŒksĂ©ges. Gyakran elƑfordul, hogy egyĂ©b gyakorlatokat is kapunk a 7-es szorzĂł elsajĂĄtĂ­tĂĄsĂĄhoz. EzĂ©rt ebben a rĂ©szben a konzultĂĄciĂł fontos. TetszĂ©s szerint egĂ©szĂ­thetƑ ki az utolsĂł Hasi lĂ©gzĂ©sek utĂĄn BƑr lĂ©gzĂ©ssel a gyakorlĂĄs. Ezt követƑen az Ășn. Botos lĂ©gzĂ©s Ă©s a GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©s következik, melynek cĂ©lja a pĂłlyĂĄk felemelĂ©se a mĂ©lyrƑl a felszĂ­nre. Ez a gyakorlat kĂŒlönleges, mert mĂĄr fizikĂĄlisan alakĂ­tja ĂĄt a testet. Ennek menete a következƑ:

    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s (ennek a cĂ©lja az energiĂĄk felĂ©bresztĂ©se, de gyakran elƑfordul az, hogy 18 sem elĂ©g, hogy ez megtörtĂ©njen, ezĂ©rt mindig annyit vĂ©gezzĂŒnk, mĂ­g elegendƑ mennyisĂ©gƱ tƱz fel nem Ă©bred, hiszen ezt a tĂŒzet kell a tovĂĄbbi gyakorlatokkal mƱvelni)
    • GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©s (elsƑ hĂ©ten 3-at, mĂĄsodik hĂ©ten 6-ot, a harmadik hĂ©ttƑl kezdve mindig 9-et). Ha GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©st követƑen:
    • Yin hatĂĄs Ă©rvĂ©nyesĂŒl, ĂĄlmossĂĄg, fĂĄradtsĂĄg, befelĂ© fordulĂĄs, akkor teljes lĂ©gzĂ©ssel aktivizĂĄljuk az energiĂĄkat addig, mĂ­g azok aktĂ­vakkĂĄ nem vĂĄllnak, maximum 5-10 perc
    • Yang hatĂĄs Ă©rvĂ©nyesĂŒl, 5-10 perc BƑr lĂ©gzĂ©st vĂ©gezzĂŒnk
    • Botos gyakorlat (ennek pontos leĂ­rĂĄsĂĄt mindig szemĂ©lyesen kĂ©rdezzĂŒk meg)
    • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s (ezt a 18-at viszont az energia lezĂĄrĂĄsĂĄra hasznĂĄljuk, a következƑ mĂłdon: LĂĄnyok esetĂ©n – tegyĂŒk elƑször a bal tenyeret majd rĂĄ a jobb tenyeret az alsĂł Dantianre. Majd a közĂ©ppontbĂłl kifelĂ©, ĂłramutatĂł jĂĄrĂĄsĂĄval ellentĂ©tesen forgassĂĄk a Qit 36-szor, majd ellentĂ©tesen befelĂ© 24-szer. FiĂșk esetĂ©n – elƑször bentrƑl kifelĂ©, az ĂłramutatĂł jĂĄrĂĄsĂĄval azonosan 36-szor, majd kint-rƑl befelĂ© az ellenkezƑ irĂĄnyba 24-szer forgassĂĄk meg a Qit spirĂĄlisan.

Ne felejtsĂŒk, hogy az energia lezĂĄrĂĄsĂĄnak egyik jele a test tĂŒzĂ©nek Dantianbe valĂł hĂșzĂłdĂĄsa! Te-hĂĄt a test ilyenkor kĂ­vĂŒl lehƱl Ă©s a Dantian környĂ©kĂ©n felmelegszik. ÁltalĂĄban ehhez elĂ©g 18 Hasi lĂ©gzĂ©s, de ha szĂŒksĂ©ges, vĂ©gezzĂŒnk többet. MegjegyzendƑ, hogy ez a 18 lĂ©gzĂ©s sokkal meditatĂ­vabb Ă©s csönde-sebb, mint az elsƑ 18.

2 – 5 hĂ©t ilyen gyakorlĂĄs utĂĄn, attĂłl fĂŒggƑen, hogy a gyakorlatokat helyesen vĂ©gezzĂŒk el, a gyakorlĂĄs a következƑkkel kiegĂ©szĂŒl:

  • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s
  • 9 GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©s
  • Botos gyakorlat
  • TƱzkör megnyitĂĄsa
  • 18 Hasi lĂ©gzĂ©s
  • Qi BezĂĄrĂĄsa

Általånos szabålyok a Neigong gyakorlås sorån

A Neigong gyakorlĂĄsĂĄhoz hĂĄrom erĂ©nyre lesz szĂŒksĂ©gĂŒnk: fegyelem – ehhez helyes motivĂĄciĂłra Ă©s kemĂ©ny munkĂĄra van szĂŒksĂ©g, tĂŒrelem - mely a megĂ©rtĂ©sbƑl fakad, kitartĂĄs - melyet az eredmĂ©nyek mĂĄsokkal valĂł megosztĂĄsa segĂ­t. Tartsuk fenn a testtudatossĂĄgot teljes gyakorlĂĄs alatt.

MennyisĂ©gi Ă©s minƑsĂ©gi kĂŒlönbsĂ©gek – itt kĂŒlönbsĂ©get kell tenni fejlesztƑ Ă©s fenntartĂł gyakorlĂĄs között a hatĂ©konysĂĄg növelĂ©se Ă©rdekĂ©ben. FigyeljĂŒk meg a kĂŒlsƑ Ă©s belsƑ folyamatok kapcsolatĂĄt, a vilĂĄg hatĂĄsĂĄt rĂĄnk Ă©s a mi hatĂĄsunkat rĂĄ (az Arany Harang Qigong nem tesz kĂŒlönbsĂ©get jĂł Ă©s rossz energia között, mindent energiĂĄnak tekint, mivel kĂ©pes minden energiĂĄt ĂĄtalakĂ­tani akĂĄr jĂłvĂĄ, akĂĄr rosszĂĄ). A reggeli gyakorlĂĄs ĂĄltalĂĄban energetizĂĄlĂł hatĂĄsĂș, mĂ­g az esti harmonizĂĄlĂł. Ez tapasztalhatĂł abban, hogy Qink dĂ©lelƑtt a talpunktĂłl a fejĂŒnkig emelkedik, mĂ­g dĂ©lutĂĄn ellenkezƑleg sĂŒllyed. Az egyik a szellemet tĂĄplĂĄlja, mĂ­g a mĂĄsik a lelket. Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy megfelelƑ kĂ©pen fejlƑdjĂŒnk, ĂĄllandĂł konzultĂĄciĂłt tartsunk oktatĂłnkkal levelezĂ©s formĂĄjĂĄban. Ha lĂĄbaink gyengĂ©nek mondhatĂłk, Ă©s vitalitĂĄsunk nem tĂșl erƑs, fokozottabban ĂŒgyeljĂŒnk a vesĂ©nkre, mert ezek Jing hiĂĄnyra utalnak. Ilyen esetben a fiĂșk kerĂŒljĂ©k a tĂșlzott magkiengedĂ©st illetve a lĂĄnyok a VĂ©r fokozott veszĂ­tĂ©sĂ©t (ehhez segĂ­tsĂ©get nyĂșjtanak a Nagy FelhĂșzĂĄs – fiĂșk - Ă©s a Szarvas Gyakorlat – lĂĄnyok - nevƱ technikĂĄk), hasznĂĄljunk Waidan gyakorlatokat a vesĂ©k megerƑsĂ­tĂ©sĂ©re, ĂŒgyeljĂŒnk a tĂĄplĂĄlkozĂĄsra Ă©s reggelente akĂĄr 2-4 pohĂĄr vĂ­zzel kezdjĂŒk a napot. Lelki szinten kerĂŒljĂŒk el a fĂ©lelmet, megĂ©rtve annak rombolĂł hatĂĄsĂĄt akĂĄr rĂĄnk akĂĄr a környezetĂŒnkre nĂ©zve is. A lĂĄnyok ĂŒgyeljenek arra, hogy se a talpuk se a derekuk ne legyen kitĂ©ve közvetlen hidegnek. Ne erƑltessĂŒnk semmilyen gyakorlatot, mert valĂłjĂĄban a Qit nem nekĂŒnk kell behĂșzni, hanem mi csak kinyĂ­lunk, hogy a Qi magĂĄtĂłl lĂ©phessen be. A minket Ă©rƑ kritikĂĄkat Ă©pĂ­tƑjelleggel fogadjuk, mert kĂ©pesek aktivizĂĄlni. Az, hogy valaki belekezdett a Neigong gyakorlĂĄsĂĄba, egy rendkĂ­vĂŒli kincs. Ennek ellenĂ©re mĂ©gis elmondhatĂł, hogy nincs benne semmi kĂŒlönös. EzĂ©rt ne kĂ©rkedjĂŒnk vele, Ă©s ne vĂĄrjuk el a kĂŒlvilĂĄgtĂłl, hogy kĂŒlönlegesnek tekintsen minket. EgyenlƑre nincs miĂ©rt tegyĂ©k ezt, Ă©s ha lesz is, mit Ă©r az a tudĂĄs, mely sĂ©rtƑdĂ©kenysĂ©get Ă©s konfliktusokat vĂĄlt ki szeretteinkbƑl. A gyakorlĂĄs legyen szerĂ©ny, visszahĂșzĂłdĂł. Ne zavarjunk vele senkit, mert minden ember a sajĂĄt dolgĂĄt tekinti a legfontosabbnak, Ă­gy Ɛk is. Van egy termĂ©szetes sorrend, mely szerint meg kell Ă©rtsĂŒk, hogy a fejlƑdĂ©snek vannak alapfeltĂ©telei. Ilyenek a szĂŒlƑkkel Ă©s tĂĄrsakkal valĂł kapcsolat derƱs Ă©s kedves fenntartĂĄsa, az anyagi egzisztencia biztosĂ­tĂĄsa, iskola Ă©s a nĂĄlunknĂĄl elƑrehaladottabb gyakorlĂłk tisztelete. Ezeket ne hanyagoljuk el, sƑt tegyĂŒk a lehetƑ legjobbĂĄ. Ha Ășgy Ă©rezzĂŒk, hogy gyakorlĂĄsunkat akadĂĄlyozzĂĄk, ez egy intƑ jel arra, hogy elƑször mĂ©g rendeznĂŒnk kell bizonyos szerepeket, kedvesen, derƱsen Ă©s praktikusan. Ezek legyenek a fƑ erĂ©nyeink.

Tapasztalatok gyakorlås közben

LĂ©gzĂ©sek sorĂĄn fellĂ©pƑ ĂĄlmossĂĄg arra utalhat, hogy fĂĄradtak vagyunk, vagy Ă©rzelmi lelkĂŒnk za-varos, de fellĂ©phet egyszerƱen akkor is, ha nem vagyunk tisztĂĄba a konkrĂ©t gyakorlatok cĂ©lkitƱzĂ©sivel Ă­gy nem tudjuk azokat sajĂĄtunknak tekinteni. Ilyen esetben nĂ©ha elegendƑ koncentrĂĄciĂłval felemelni a Shent a Baihuira, vagy egyszerƱen hanyatt fekve a lĂ©gzĂ©st figyelve lazĂ­tani. Ha gyakorlĂĄs sorĂĄn tĂșl YanggĂĄ vĂĄlunk, koncentrĂĄljunk a Dantianre. Ez az ĂĄllapot azt mutatja, hogy sok visszafogott energiĂĄnk van, sokkal több mindenre lennĂ©nk kĂ©pesek ha lehetƑsĂ©geinket kihasznĂĄlnĂĄnk. TĂșl Yang tĂ­pusĂș emberek igyanak több folyadĂ©kot, de ĂĄltalĂĄban mindenkinek javasolhatĂł, hogy gyakorlĂĄs megkezdĂ©se elƑtt tegyenek ki maguk elĂ© egy pohĂĄr tiszta vizet, melyet kis kortyokban a gyakorlĂĄs ĂĄltal feltöltött Qit a Dantian felĂ© irĂĄnyĂ­tva, nyeljenek le. IdeĂĄlis esetben naponta 4-szer kell gyakorolni, de ez azokra vonatkozik, akik energiĂĄjukat pazaroljĂĄk, betegek, tĂșl aktĂ­v szexuĂĄlis Ă©letet Ă©lnek, ill. kimerĂ­tƑ tevĂ©kenysĂ©geket folytatnak. Minden mĂĄs esetben elegendƑ napi 2-szeri gyakorlĂĄs. Kezdetben tapasztalhatunk elsötĂ©tedett vizeletet Ă©s bĂŒdös sötĂ©t szĂ©klet, mely a pangĂł mĂ©rgek ki-ĂŒrĂŒlĂ©sĂ©nek jele. Yin tĂ­pusĂș betegsĂ©gek eltƱnĂ©se igen korĂĄn jelentkezhet, mert mĂĄr a hasi lĂ©gzĂ©s is kĂ©pes oly mennyisĂ©gƱ TƱz Qit gerjeszteni, hogy a test legmĂ©lyĂ©t is kĂ©pes felmelegĂ­teni. Annak Ă©rdekĂ©ben hogy ezt a TƱz Qit kordĂĄba tartsuk, a gyakorlatok vĂ©gĂ©n mindig gondosan zĂĄrjunk le. Az alhasban lĂ©vƑ tƱz fokozhatĂł magvakkal, fƑkĂ©pp földimogyorĂłval Ă©s szezĂĄmmal. 2 – 4 hĂ©tig tapasztalhatĂł pattanĂĄsok Ă©s kiĂŒtĂ©sek a nyakon, mellkason Ă©s felkaron (megjegyzendƑ, hogy ez csak akkor jelentkezik, ha folyadĂ©k hiĂĄnyĂĄban nem tud vizelet ĂștjĂĄn eltĂĄvozni a mĂ©reg, ezĂ©rt a bƑrön ĂĄt prĂłbĂĄlkozik). ÁltalĂĄnossĂĄgban elmondhatĂł, hogy a következƑ terĂŒleten is tapasztalhatĂłk kisebb vĂĄltozĂĄsok.

FelkĂ©szĂ­tƑ gyakorlatok

Bemelegítés

Fejkörzés; - felszabadítja a nyakban megrekedt Qit

TörzskörzĂ©s: Állj mĂĄsfĂ©l-vĂĄllszĂ©lessĂ©gƱ terpeszben Ă©s emeld fel karjaidat fejed fölĂ© Ășgy, mintha va-lamit tartanĂĄl. A tenyerek ebben e helyzetben felfelĂ© nĂ©znek, az ujjak pedig egymĂĄsra mutatnak. Ebben az ĂĄllĂĄsban köröztesd csĂ­pƑdet Ășgy, hogy a karjaid ĂĄltal leĂ­rt kör fejmagassĂĄg alĂĄ ne sĂŒllyedjen. A csĂ­pƑ jobban mozogjon mint a felsƑ test. - felszabadĂ­tja a törzsben megrekedt Qit, felemeli a vesĂ©ket, elƱzi a fĂĄradsĂĄgot

SzemmasszĂĄzs: felfelĂ© fordĂ­tott tenyĂ©rnĂ©l a hĂŒvelykujj segĂ­tsĂ©gĂ©vel, a szem aljĂĄt befelĂ© a tetejĂ©t pedig kifelĂ© köröztessĂŒk – segĂ­ti a koncentrĂĄciĂłt, erƑsĂ­ti a szemet, megelƑzi a szembetegsĂ©geket FogcsattogtatĂĄs 36-szor a szĂ­v ritmusĂĄval közel megegyezƑ vagy kissĂ© lassabb ritmusban -erƑsĂ­ti a szĂ­vet, kis idƑre megszabadĂ­t a fĂ©lelmektƑl, tisztĂ­tja a tudatĂĄllapotot

FejbƑrdörzsölĂ©s: mely sorĂĄn elsƑkĂ©nt a kutacs Ă©s környĂ©kĂ©t masszĂ­rozzuk meg, majd az ujjaink hegyĂ©vel ĂŒtögessĂŒk fejĂŒnket annak koronĂĄjĂĄn belĂŒl, ezt követƑen 9-szer gyĂșrjuk ĂĄt a fejbƑrt elölrƑl hĂĄtra, miközben a talpunk sarkĂĄra koncentrĂĄljunk, vĂ©gĂŒl pedig dörzsöljĂŒk ĂĄt a tarkĂłnkat – tisztĂ­tja a tudatĂĄllapotot, elƱzi a “bogarakat”, leveszi a vĂĄllunkrĂłl a terhet, ezĂ©rt felszabadĂ­t hatĂĄsa van

BelsƑ szervek fentrƑl lefelĂ© valĂł vĂ©gignĂ©zĂ©se: Ă©rzeteinek kedvesen valĂł tudatosĂ­tĂĄsa melyet mindig nyugodt tudatĂĄllapotban vĂ©gezzĂŒk csak – ezt a gyakorlatot nap mint nap gyakorolhatjuk jĂłkedvĂŒnkben, Ă­gy szerveink Ășjult erƑre lelnek, mely megtartja fiatalsĂĄgunkat Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒnket.

Gyakorlatok

Hasi lĂ©gzĂ©s, avagy “A TƱz LegyezĂ©se”

Ez az egyik központi gyakorlat. SegĂ­ti a TƱz gerjesztĂ©sĂ©t Ă©s visszaĂĄllĂ­tja gyerekkorunk termĂ©szetes hasi mozgĂĄssal jĂĄrĂł lĂ©gzĂ©sĂ©t, mely elengedhetetlen ahhoz, hogy a test mĂ©regtelenĂ­tĂ©se folyamatos, az Ă­nak lazĂĄk Ă©s a mozgĂĄs könnyed legyen. Mivel a lĂ©gzĂ©s közben koncentrĂĄciĂłnk az alsĂł Dantianen van, a felgerjesztett TƱzet egy kis VĂ­z Qi kordĂĄban tartja, Ă­gy nem csak erƑnk hanem nyugalmunk fejlƑdik. A hasi lĂ©gzĂ©st elƑször fekve Ă©rdemes gyakorolni, Ă©s ha mĂĄr az alhas könnyedĂ©n mozog, ĂŒlve illetve ĂĄllva vĂ©gezzĂŒk. A TƱz növelĂ©se minden gyakorlĂĄs kezdete, kiindulĂĄsunk alapja, mivel ezzel hozzuk lĂ©tre azt az energiaalapot, melyet a tovĂĄbbi gyakorlatokkal finomĂ­tunk!

    “A bĂ©kĂ©s ragyogĂĄs a titka a TƱz visszajövetelĂ©nek.”

    Lu Dongbin, a belsƑ módszerek frissentartója

KemĂ©ny talajon hanyatt fekve, tedd a kezeket a hasfalra, ellenƑrizve a has mozgĂĄst. Nagy kilĂ©gzĂ©s utĂĄn, lĂ©legezz mĂ©lyen a hasba Ășgy, hogy a hasfal feszĂŒlĂ©s mentesen, de hatĂĄrozottan tolĂłdjon ki minden irĂĄnyba. A hasfalat nem az izmoknak kell kinyomniuk, hanem a tĂŒdƑbe ĂĄramlĂł levegƑnek, mivel a rekeszizom csak Ă­gy kĂ©pes lĂłgni. EzutĂĄn lĂ©legezz ki ugyanannyi idƑ alatt, mint amennyi idƑ alatt belĂ©legeztĂ©l, miközben a hasfalat hĂșzd be, a gĂĄtat Ă©s a nemi szerveket pedig kissĂ© hĂșzd fel. IdƑvel el kell Ă©rni a 9-9mp-es lĂ©gzĂ©st. A gĂĄt mögötti Hui Yin lezĂĄrĂĄsĂĄra azĂ©rt van szĂŒksĂ©g, hogy kilĂ©gzĂ©skor a Qi ne tudjon kiĂĄramolni a testbƑl. A gyakorlatot vĂ©gezd lazĂĄn, annak Ă©rdekĂ©ben, hogy a Qi kĂ©pes legyen lesĂŒllyedni a Dantianbe. A gyakorlĂĄs sorĂĄn erƑs izzadĂĄs, kiĂŒtĂ©sek a nyak Ă©s az alkar terĂŒletĂ©n, Ă©s a vizelet szĂ­nĂ©nek elsötĂ©tedĂ©se jelentkezhet. Ezek a tisztulĂĄs jelei, melyek ha megjelennek, Ă©rdemes több enyhĂ©n citromozott vizet Ă©s zöld teĂĄt is fogyasztani. ElƑször meg kell Ă©rteni, hogy a VĂ­z Ă©s a TƱz a testĂŒnkben sok dolgot jelent:

A Kan-Li (離 - 坎) a mi Qinkhöz tartozik, a Qi vagy a TƱzhöz vagy a VĂ­zhez tartozik. Ha a mi Qink nem tiszta, Ă©s melegszik a testĂŒnk Ă©s a Yang bizonytalan (lelki Ă©let) akkor azt a Qit TƱznek nevezzĂŒk. Tiszta Qi, ez tudja lehƱteni a testi Ă©s lelki rĂ©szĂŒnket, azt a nevet kapta hogy VĂ­z Qi. A mi testĂŒnk nem szabad hogy mindig VĂ­z legyen, mert le tudja hƱteni a TƱzet, de ez nem jĂł, mert ez halĂĄlhoz vezet. MondjĂĄk azt, hogy a TƱz Qi stimulĂĄlja az Ă©rzelmeket Ă©s ebbƑl szĂŒletik az elme. Ezt az elmĂ©t Xinnek hĂ­vjĂĄk, Ă©s az TƱz elmĂ©hez tartozik, vagy Yang elme vagy Ă©rzelmi elme. A mĂĄsik oldalrĂłl, ez az elme a VĂ­z elme, nyugodt, bölcs Ă©s szilĂĄrd. Ezt hĂ­vjuk Yinek Ă©s a VĂ­z elmĂ©nek Ă©s a bölcsessĂ©ghez soroljuk. Ha a mi tudatunk a TƱz QibƑl tĂĄplĂĄlkozik, ennek ellenĂ©re magas tud lenni, akkor szĂ©tszĂłrt lesz. Ha az elme a VĂ­z QibƑl tĂĄplĂĄlkozik akkor szilĂĄrd lesz. Ahhoz hogy a Yinre Ă©s Yangra tudjunk hatni meg kell tanulnunk a Kan Ă©s a Li hasznĂĄlatĂĄt, vagyis azt honnan erednek.

TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s

Ennek a lĂ©gzĂ©snek a cĂ©lja, az “TƱz legyezĂ©sĂ©vel” felĂ©bresztett Qi szĂ©tterjesztĂ©se az alhasban. Ha a Hasi lĂ©gzĂ©s mĂĄr termĂ©szetes, ez a lĂ©gzĂ©s fogja ĂĄtvenni a TƱz Ă©s a VĂ­z szabĂĄlyzĂĄsĂĄt a testben. A harci mƱvĂ©sze-tekben kedvelt lĂ©gzĂ©s ez, mert nem csak gerjeszti a Qit hanem sƱrĂ­ti is azt, Ă­gy az izomerƑ könnyen fej-leszthetƑ ĂĄltala. ElsƑ lĂ©pĂ©sben fĂșjd ki a levegƑt Ă©s hĂșzd be a hasfalat a gerinc felĂ©. A felsƑtest, a vĂĄllak Ă©s a mellcsont sĂŒllyedjen le, Ă­gy ezek nyomĂĄst tudnak gyakorolni a csecsemƑmirigyre. Ha mĂ©g tudsz, egy kicsit lĂ©legezz ki Ă©s engedd a rekeszizmot leereszkedni. Az alhas ilyenkor egy kicsit kidĂŒlledhet. LĂ©legezz be Ășgy, hogy ne engedd a hasfalat kinyomĂłdni, sƑt ha tudod, az egĂ©sz hasfalat kissĂ© hĂșzd be. A "TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s" sorĂĄn a rekeszizom vĂ©gig lĂłg! A belĂ©gzĂ©s utĂĄn, a kilĂ©gzĂ©s közben a test ellazul. IdƑvel el kell Ă©rni a 9-9 mp-es lĂ©gzĂ©st.

GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©s

MiutĂĄn az elƑzƑ kĂ©t lĂ©gzĂ©ssel elƑkĂ©szĂ­tjĂŒk a BelsƑ MunkĂĄt, addig a GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©ssel el is kezdjĂŒk azt. Ez a Gu Jing (固精). A Jing a vesĂ©kben lakozik Ă©s szĂŒletĂ©s utĂĄni Qire (LĂ©gzĂ©si Ă©s TĂĄplĂĄlĂ©k Qi) van szĂŒksĂ©ge ahhoz, hogy kĂ©pes legyen ĂĄtalakulni Tiszta, vagyis Zhong Qi -vĂ©. Ez a lĂ©gzĂ©s a TĂŒdƑ Qi egy rĂ©szĂ©t viszi a vesĂ©be, de egyben megerƑsĂ­ti Ă©s feltölti a nemi szerveket Ă©s a lĂĄbat is. Gyakoroljuk ezt a lĂ©gzĂ©st minĂ©l többször gyakorlĂĄson kĂ­vĂŒl is, ha kell egy egyszerƱsĂ­tett formĂĄban.

  • FĂșjjuk ki a tĂŒdƑnkben lĂ©vƑ levegƑt.
  • SzĂ­vjunk be egy kis levegƑt a has felĂ©, miközben a gĂĄtat Ă©s a nemi szerveket hĂșzzuk kissĂ© felfelĂ©. Ezt a belĂ©gzĂ©st a TeknƑsbĂ©ka lĂ©gzĂ©s szerint vĂ©gezzĂŒk, vagyis a hasfalat eközben ugyancsak kissĂ© hĂșzzuk befelĂ©.
  • VĂĄrjuk meg a Qi összegyƱlĂ©sĂ©t, majd lĂ©legezzĂŒnk be mĂ©g egy kis levegƑt Ă©s közben hĂșzzuk össze a gĂĄt bal oldalĂĄt. Ez a Qit feljuttatja a bal vesĂ©be. MĂ­g bĂ­rjuk koncentrĂĄljunk a bal vesĂ©re. Annak Ă©rdekĂ©ben hogy a Qi ne emelkedjen tĂșl a vesĂ©n, a vese fölötti szerveket is, fƑkĂ©pp a gyomrot feszĂ­tsĂŒk meg kissĂ©.
  • Újabb kis mennyisĂ©gƱ levegƑ belĂ©gzĂ©sĂ©vel ismĂ©teljĂŒk az elƑbbieket a gĂĄt jobb oldalĂĄtĂłl indulva a mĂĄjig. Majd tartsuk ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rjuk.
  • Majd lĂ©legezzĂŒnk be mĂ©g egy kis levegƑt miközben mĂ©g jobban hĂșzzuk össze a gĂĄtat Ă©s a nemi szervek tĂĄjĂ©kĂĄt. EnnĂ©l a pontnĂĄl toljuk ki az alhas terĂŒletĂ©t, lent tartva a rekeszizmot. A Qi ekkor az alhas terĂŒletĂ©n gyƱlik össze.
  • Újabb kis mennyisĂ©gƱ levegƑ belĂ©gzĂ©se közben, nyomjuk le e hasban lĂ©vƑ Qit a nemi szervek magassĂĄgĂĄban az alhasba lefelĂ©. Tartsuk ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rjuk.
  • Újabb kis mennyisĂ©gƱ levegƑ belĂ©gzĂ©se közben, nyomjuk tovĂĄbb az elƑbbi a Qi adagot a gĂĄt felĂ©, melyet ilyenkor mĂĄr erƑsen hĂșzzunk felfelĂ©. Tartsuk ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rjuk. A Qi ekkor mĂĄr legyen nagyon erƑs, kĂ©szen arra, hogy a vesĂ©kbe emelkedjen.
  • Majd dƑljĂŒnk lassan elƑre, mellyel a gĂĄtbĂłl a Qit fellƑjĂŒk a vesĂ©kbe. Tartsuk itt a figyelmet Ă©s Ă©rezzĂŒk az energia nyomĂĄsĂĄt a vesĂ©inkben. EzutĂĄn lĂ©legezz be mĂ©g egy kis levegƑt a vesĂ©k felĂ©, fokozva a Qi összegyĂŒlemlĂ©sĂ©t ott. Ezt Ășgy tegyĂŒk, hogy a rekeszizom fentrƑl nyomĂĄst gyakoroljon a vesĂ©kre. Tartsuk ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rjuk.
  • KilĂ©gzĂ©s közben emelkedjĂŒnk fel, Ă©s normalizĂĄljuk lĂ©gzĂ©sĂŒnket hasi lĂ©gzĂ©ssel.

A gyakorlat sorĂĄn rĂĄngatĂłzĂĄs Ă©rezhetƑ az alhasban Ă©s a gĂĄt tĂĄjĂ©kĂĄn, fƑkĂ©nt az 5-ös pontnĂĄl, mely az energia felgyĂŒlemlĂ©sĂ©nek a jele. ÜgyeljĂŒnk arra, hogy a rekeszizom vĂ©gig lĂłgjon! Figyeld meg az Ă©letben, hogy azok a tevĂ©kenysĂ©gek fĂĄrasztanak ki, melyek a vese Qit hasznĂĄljĂĄk fel. Ha ilyen tevĂ©kenysĂ©get vĂ©gzel, hasznĂĄld utĂĄna a GyƱjtƑ lĂ©gzĂ©st.

BƑr lĂ©gzĂ©s

A bƑrlĂ©gzĂ©s sorĂĄn, mint ahogyan a neve is mondja, a bƑr termĂ©szetes lĂ©gzĂ©sĂ©t kell megerƑsĂ­teni. HƱti a tĂșlzott belsƑ tƱzet, nyugtatja az elmĂ©t Ă©s megtisztĂ­tja a gondolatokat. Mivel a vese töltĂ©se gyakran ĂŒtközik akadĂĄlyba az Ă©rzelmi elme kicsapongĂĄsai miatt, nagy jelentƑsĂ©ge van ennek a lĂ©gzĂ©snek. A gyakorlatot Ășgy vĂ©gezhetjĂŒk a leghatĂ©konyabban, ha közben kialakĂ­tunk egy ok nĂ©lkĂŒli elĂ©gedettsĂ©get Ă©s hasznĂĄljuk a belsƑ mosoly gyakorlatĂĄt. A tĂ©rden a tenyereket felfelĂ© fordĂ­tva ĂŒlve vagy ĂĄllva vĂ©gezd ezt a lĂ©gzĂ©st. A gyakorlathoz tĂĄrsĂ­ts örömet, fĂ©nyt, könnyedsĂ©get Ă©s bĂ©kĂ©t. Minden a mi benned tĂșlsĂĄgosan TĂŒzes, hƱtsd le fehĂ©r fĂ©nnyel! A lĂ©gzĂ©s legyen termĂ©szetes Ă©s mĂ©ly, de olyannyira lĂĄgy, hogy ha egy tollpihĂ©t tesznek az orr elĂ©, az ne mozduljon meg. Ha ezt kĂ©pes vagy elsajĂĄtĂ­tani, akkor a kilĂ©gzĂ©s szinte Ă©szrevĂ©tlenĂŒl megy ĂĄt belĂ©gzĂ©sbe, Ă©s viszont. Ezt az ĂĄllapotot fokozatosan Ă©rd el, ne törekedj az azonnali sikerre! Figyeld meg, hogy az orron kĂ­vĂŒl a test minden szerve lĂ©legez. Érezd, hogy az univerzum közepĂ©n ĂĄllsz, Ă©s belĂ©gzĂ©skor fehĂ©r fĂ©nyes energia lĂ©p be tested minden pĂłlusĂĄn mely kilĂ©gzĂ©skor szĂ©tterjed a tĂ©rben mintegy ĂĄtmosva a testet. Be- Ă©s kilĂ©gzĂ©s közti szĂŒnetek legyenek rövidek, esetleg el is hagyhatĂłak. Ezen kĂ­vĂŒl mindenki olyan hosszan Ă©s olyan ritmusban gyakorolja, ahogy az neki jĂłl esik.

Teljes légzés

A lĂ©gzĂ©st ĂŒlve vagy ĂĄllva vĂ©gezzĂŒk ĂĄtfogott tenyerekkel. CĂ©lja a test teljes harmonizĂĄlĂĄsa, a levegƑ-visszatartĂĄs idejĂ©nek növelĂ©se Ă©s a lĂ©gzĂ©sfĂĄzisok elkĂŒlönĂ­tĂ©se. A következƑ gyakorlatra akkor Ă©rdemes rĂĄtĂ©rni, ha a gyakorlatot 7-es szorzĂłval megĂĄllĂĄs nĂ©lkĂŒl kĂ©pesek vagyunk elvĂ©gezni legalĂĄbb 2 hĂ©ten ĂĄt. A 8 Alapgyakorlat több olyan lĂ©gzĂ©st tartalmaz, melyhez mĂĄsfĂ©l perc levegƑ- isszatartĂĄs szĂŒksĂ©ges. A belĂ©gzĂ©s orron ĂĄt törtĂ©njen, a kilĂ©gzĂ©s enyhĂ©n leszorĂ­tott ĂĄllal, sziszegƑ hang kĂ­sĂ©retĂ©ben a szĂĄjon ĂĄt. Mind a belĂ©gzĂ©s mind a kilĂ©gzĂ©s hĂĄrom fĂĄzisbĂłl ĂĄll:

  • BelĂ©gzĂ©s sorĂĄn elƑször a hasba lĂ©legzĂŒnk 1/3-ad egysĂ©g alatt,
  • majd ugyancsak 1/3-ad egysĂ©g alatt a tĂŒdƑ közĂ©psƑ rĂ©szĂ©be,
  • majd a maradĂ©k 1/3-ad egysĂ©g alatt a tĂŒdƑ nyaki rĂ©szĂ©be. Amikor az utolsĂł fĂĄzisnĂĄl tartunk a hasat kissĂ© behĂșzzuk.

KilĂ©gzĂ©s sorĂĄn ugyanĂ­gy jĂĄrunk el, csak fentrƑl indĂ­tva lĂ©legzĂŒnk kifelĂ©, illetve a kilĂ©gzĂ©s kezdetekor kiengedjĂŒk a hasat.

    "Minél lågyabb annål hatårtalanabb"

    Lu Dongbin, a belsƑ módszerek frissentartója

  • A Teljes lĂ©gzĂ©s minden egyes fĂĄzisa folyamatosan, megakadĂĄs mentesen kapcsolĂłdjon egymĂĄsba. Ne erƑltessĂŒk, hasznĂĄljuk a fokozatossĂĄg elvĂ©t!

    Botos légzés

  • falnak. Ezt követƑen dƑlj neki a falnak a boton keresztĂŒl, nem tĂșl erƑsen (nĂ©hĂĄny kilĂłpontnyi erƑvel). LĂ©legezz erre a terĂŒletre Ășgy, hogy a botot ne a hasizmaid megfeszĂŒlĂ©se nyomja vissza, hanem az arra a terĂŒletre menƑ levegƑ Ă©s igen erƑsen a tudat. A botod az adott terĂŒleten belĂŒl mindig oda tedd, ahol a legnagyobb a lyuk, vagyis legpuhĂĄbb a has. Ez a hely nĂ©ha naponta is vĂĄltozhat. Egy terĂŒleten 2-3 percig dolgozz. A cĂ©l az, hogy a teljes hasi Ă©s derĂ©k felĂŒletet az izmok megfeszĂ­tĂ©se nĂ©lkĂŒl is kemĂ©nnyĂ© Ă©s lökĂ©sre rugalmassĂĄ tedd. A rajzon olyan az ĂĄltalĂĄban puha pontok vannak feltĂŒntetve, ĂĄs egyes embereknĂ©l mĂĄs helyeken is talĂĄlhatĂł ilyen zĂłna. Ebben az esetben ezeken a zĂłnĂĄkon is gyakorolni kell a botos lĂ©gzĂ©st. Ha letelt 1 hĂłnap, jĂł lenne bemutatnod a hasad, hogy megnĂ©zzĂŒk hogy haladtĂĄl elƑre a foltozĂĄsban.

    A "TƱz kör megnyitĂĄsa”

    A TƱz Kör a BelsƑ Munka központi 2 gyakorlatĂĄnak egyike. Ugyan ebben a fĂĄzisban mĂ©g csak a megnyitĂĄsĂĄval foglakozunk, ezĂ©rt elƑször mĂ©g nem egy elƑzƑleg kialakĂ­tott Qi magot keringetĂŒnk ezen a pĂĄlyĂĄn, hanem az eleve benne ĂĄramlĂł Qit keverve egy kis lĂ©gzĂ©si Qivel. A lĂ©gzĂ©s a teljessĂ©g Ă©rzĂ©sĂ©t fokozza, erƑsĂ­ti az ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©gĂŒnket, tĂĄplĂĄlja a fejet Ă©s nem engedi elszökni a TƱz Qit. A gyakorlat sorĂĄn, a Dantianben összegyƱjtött lĂ©gzĂ©si Qit kell keringetni a következƑ pĂĄlyĂĄn:

    A energia pĂĄlya a gĂĄtnĂĄl indul Ă©s a farkcsont Ă©rintĂ©sĂ©vel, a gerinc vonalĂĄn feljut a fejtetƑre. Itt ĂĄthalad a kutacs nyĂ­lĂĄsĂĄn Ă©s a homlok közepĂ©n ĂĄt az orr alatt a fogĂ­nak talĂĄlkozĂĄsĂĄnĂĄl Ă©r vĂ©get. Ezt a csatornĂĄt Dumonak nevezik. A Dumo pĂĄrja a Renmo, a nyelv hegyĂ©nĂ©l indul, a torok Ă©rintĂ©sĂ©vel a mellkas közĂ©psƑ vonalĂĄn halad lefelĂ©. TovĂĄbbfutva Ă©rinti a köldököt, majd a nemi szervek Ă©rintĂ©sĂ©vel, a gĂĄt elƑtt egy kicsivel van vĂ©ge. Ahhoz, hogy ez a kĂ©t csatorna össze legyen kötve, tegyĂŒk a nyelv hegyĂ©t a szĂĄjpadlĂĄs elejĂ©re, Ă©s hĂșzzuk kissĂ© össze a gĂĄt tĂĄjĂ©kĂĄt. A TƱz Kör a nevezetesebb pontjai a következƑk:

    • 下丹田 Xia Dantian - AlsĂł ElixĂ­rmezƑ
    • 中极 Zhongji (RenMai3) - Központi Hely (4 cunnal a köldök alatt), SzemĂ©remcsont
    • 会阴 Huiyin - Yinek EgyesĂŒlĂ©se (GĂĄt)
    • 长强 Changqiang (DuMai1) – HosszĂș Ă©s ErƑs (Farkcsont)
    • 命门 Mingmen (DuMai4) – A Ming Kapuja (derĂ©k 2-3)
    • 脊中 Jizhong (DuMai8) – A HĂĄt Közepe; MellĂ©kvese-központ (hĂĄti 11)
    • 建里 Jiaji - A SzĂ­v mögötti pont (hĂĄti 5-6)
    • 大椎 Dazhui (DuMai14) – A Nagy KalapĂĄcs (nyaki 7)
    • 风府 Fengfu (DuMai16) – SzĂ©l Kapuja (Öreglyuk felett)
    • 百会 Baihui (DuMai20) – 100 EgyesĂŒlĂ©s (fejtetƑ)
    • 上丹田 Shang Dantian (Yingtang) – FelsƑ elixĂ­rmezƑ
    • Xuanying – Égi TĂł szĂĄjpadlĂĄs Ă©s a nyelv talĂĄlkozĂĄsa
    • 天突 Tiantu (RenMai22) – Mennyei Pagoda (szegycsont feletti mĂ©lyedĂ©s)
    • 膻中 Shanzhong (RenMai17) - A SzĂ­v-pont, a Mellkas Közepe (mellbimbĂłk között)
    • 中丹田 Zhong Dantian (Zhongwan) – KözĂ©psƑ ElixĂ­rmezƑ
    • 神阙 Shenque (RenMai8)– A Shen PalotĂĄjĂĄnak Kapuja (köldök)

    A keringetĂ©st az alsĂł DantiannĂ©l kezdjĂŒk, Ă©s az elsƑ körben, csak akkor megyĂŒnk tovĂĄbb, ha az energia nyomĂĄsĂĄsnak Ă©rzete mĂĄr kialakult. Ez eleinte több idƑt vesz igĂ©nybe, de kĂ©sƑbb a csatornĂĄk tisztulĂĄsĂĄval begyorsul. TermĂ©szetesen ekkor mĂ©g nem kell a lĂ©gzĂ©ssel összhangban vĂ©gezni a gyakorlatot. Az energia a Dantianben gyƱlik össze, ami a köldök alatt kĂ©t ujjnyira helyezkedik el. Az itt összegyƱj-tött energiĂĄt kĂ©pzeljĂŒk el mint egy fĂ©nyes golyĂłt, Ă©s mozgassuk a lĂ©gzĂ©ssel összhangban a következƑkĂ©pen:

    BelĂ©gzĂ©s sorĂĄn a Dantianben lĂ©vƑ energiĂĄt sĂŒllyesszĂŒk le a gĂĄthoz, majd onnan emeljĂŒk fel a fejtetƑre Ă©s hagyjuk lesĂŒllyedni az orr alatti ponthoz. KilĂ©gzĂ©s sorĂĄn, pedig sĂŒllyedjen le innen egĂ©szen a Dantianig. Ezzel a kör bezĂĄrult.

    A lĂ©gzĂ©st segĂ­tsĂŒk elƑ enyhe hullĂĄmzĂĄssal melyet a testĂŒnkkel vĂ©gezzĂŒnk, vagy a kezek felemelĂ©sĂ©vel illetve lesĂŒllyesztĂ©sĂ©vel. KĂ©sƑbb, amikor a keringĂ©s mĂĄr folyamatos, egy lĂ©gzĂ©svĂĄltĂĄs sorĂĄn kettƑször, vagy akĂĄr többször is körbefuthat az energia a TƱz Körön. Ha a keringĂ©s begyorsul, az energia megerƑsödik. Amikor a Qit mĂĄr kĂ©pesek vagyunk gyorsabban keringetni, akkor a hĂĄti szakaszon jobban, a mellkason kevĂ©sbĂ© fogjuk Ă©rezni ĂĄramlĂĄsĂĄt. AlkalmankĂ©nt 3-10 percig Ă©rdemes keringetni az energiĂĄt, majd a következƑ kĂ©t mĂłdszer közĂŒl az egyikkel zĂĄrjuk le kialakĂ­tott TƱzet: Ha a TƱz Kör nyitott, kĂ©szen ĂĄllsz a legmagasabb cĂ©l elĂ©rĂ©sĂ©hez.

    Szél Kör

    A SzĂ©lkör a test hƱtĂ©sĂ©re szolgĂĄl, mikor is az alsĂł központokbĂłl vĂ­z Qit emelĂŒnk fel a BefogadĂł vezetĂ©ken a TƱzkörrel ellentĂ©tes irĂĄnyba, hogy a szervekben felgyĂŒlemlett többlet Qit (Yang Qi) csökkentsĂŒk, vagy pedig betegsĂ©g Ă©s sĂ©rĂŒlĂ©sek esetĂ©n tĂșl pozitĂ­vvĂĄ vĂĄlt vezetĂ©kek Qi ĂĄramlĂĄsĂĄnak lassĂ­tĂĄsĂĄra hasznĂĄljuk. Ez mĂĄr az alsĂł Dantianben összegyƱjtött energiĂĄt emeljĂŒk fele a közĂ©psƑ Dantianbe, azĂ©rt hogy, lehƱtsĂŒk az itt lĂ©vƑ tĂșl tĂ©l tĂŒzes Qit. A TƱz Qi onnan keletkezik hogy fogyasztunk Ă©telt Ă©s lĂ©legzĂŒnk. A VĂ­z Qi a mi legfontosabb EredendƑ EsszenciĂĄnkban keletkezik. A VĂ­z Ă©s a TƱz Qi keveredĂ©se mĂ©g akkor is lehƱti a testet, ha nagyon sok energia is van a testben. A VĂ­z Kör a legfontosabb Ă©s legeffektĂ­vebb a Kan Ă©s Li egyensĂșlyozĂĄsĂĄban. A Kanra Ă©s a Lire a Huiyinen Ă©s az ĂĄnuszon keresztĂŒl lehet hatni. A szĂ©l kör hasznĂĄlata közben, a Huiyin Ă©s az ĂĄnusz kĂ©pes lelassĂ­tani a Qit a TƱz Körön. A mi elmĂ©nk Ă­gy tudja irĂĄnyĂ­tani felfelĂ© a KözĂ©psƑ Dantianbe. A gyakorlatot a legnyugodtabb ĂĄllapotodban gyakorold csak, amikor kipihent Ă©s erƑsen koncentratĂ­v vagy. Amit keringetsz, az inkĂĄbb ne Qi legyen, hanem Yi, vagyis tudat. MĂ©g pontosabban, a tudat nyugalmĂĄt keringesd a lehetƑ leglassabban. Több instrukciĂł nincs, mert a többi Rajtad ĂĄll!

    Fa és Föld ållås

      A Zhang Zhuang 《站桩》 megĂ©rtĂ©se. A Tudat lecsendesĂ­tĂ©se. MeditĂĄciĂł. KönnyƱsĂ©g. JĂł Energia. Statikus Qi Gong gyakorlatnak tƱnik, de ennĂ©l lĂ©nyegesen többrƑl van szĂł. A Chan Buddhizmusban a tudat lecsendesĂ­tĂ©sĂ©re, a Qi keringetĂ©sĂ©nek tĂĄmogatĂĄsĂĄra hasznĂĄljĂĄk. Így a harcmƱvĂ©szet fejlƑdĂ©se sorĂĄn szĂĄmos stĂ­lus vette ĂĄt a technikĂĄt; napjainkban jellemzƑen a belsƑ stĂ­lusoknĂĄl talĂĄlkozol vele. Az 1950-es 60-as Ă©vektƑl KĂ­na-szerte önĂĄllĂł gyakorlatkĂ©nt elterjedt, mĂĄra kĂŒlönbözƑ tanfolyamok tĂ©mĂĄja. A Zhan Zhuang eredetileg a harcmƱvĂ©szeti kĂ©pessĂ©gek kialakĂ­tĂĄsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsĂĄra szolgĂĄlt. KĂŒlönbözƑ ĂĄllĂł formĂĄk megtartĂĄsa eleinte 5-6 percre-, majd haladĂł szinten akĂĄr 60-90 percre növekszik, a környĂ©ki izomzat munkĂĄjĂĄval fokozza a vĂ©rkeringĂ©st Ă©s a Qi ĂĄramlĂĄsĂĄt. A mentĂĄlis hatĂĄsa ennĂ©l fontosabb, gyakorlĂĄsĂĄval befelĂ© fordulsz Ă©s elengedsz minden olyan kĂŒlsƑ gondolatot, amely gĂĄtja a szabad (nem rögzĂŒlt) tudatĂĄllapot elĂ©rĂ©sĂ©nek. Ahogy a forma (meg)tartĂĄsa vĂĄltozik, mĂłdosul az energia keringĂ©se is. MĂĄs izmok, mĂĄs környĂ©ki rendszerek, meridiĂĄnok lesznek aktĂ­vabbak. A Zhan Zhuang bĂĄr kezdetben statikusnak tƱnƑ formĂĄkat-, ĂĄllĂĄsokat alkalmaz, ezekben a testhelyzetekben nagyon finom, ciklikus mozgĂĄs kĂ©pzƑdik. E mozgĂĄsok kĂŒlsƑ szemlĂ©lƑnek nem lĂĄthatĂłk. BefelĂ© hatnak, mellƑzve a test hatĂĄrozottabb megmozdĂ­tĂĄsĂĄt. TalĂĄn igaz, hogy kezdƑ szinten unalmasnak Ă©s nehĂ©znek talĂĄljĂĄk a Zhan Zhuang gyakorlatot. Ez kezdeti statikussĂĄga miatt lehetsĂ©ges. Azonban harcmƱvĂ©szeti szempontbĂłl a Zhan Zhuang kiemelten fontos, nem megkerĂŒlhetƑ.

      A Zhang Zhuang 《站桩》 megĂ©rtĂ©se

    A Föld ållås

    A Föld ĂĄllĂĄs az a gyakorlat, amellyel a gyakorlĂł, a lesĂŒllyesztĂ©s hasznĂĄlatĂĄval, a Föld-elem Yin erejĂ©t megismerheti Ă©s magĂĄba gyƱjtheti. Ez tĂĄplĂĄlja a VĂ©rt, erƑsĂ­ti a lĂĄbakat Ă©s hatĂĄrozottĂĄ teszi az elmĂ©t. Állj kĂ©t vĂĄll szĂ©lessĂ©gƱ közĂ©pmagas LovaglĂł-ĂĄllĂĄsba Ășgy, hogy a lĂĄbfejek kissĂ© kifelĂ© nĂ©znek. A kezek a Dantian elƑtt vannak, mintha egy nagy gömböt ölelnĂ©nek ĂĄt, aminek a közepe a hasban van. Az ujjak nĂ©gy ujjnyi tĂĄvolsĂĄgra vannak egymĂĄstĂłl. A gerinc Ă©s fej egyenes, a tekintet elƑre nĂ©z. A nyelv a szĂĄjpadlĂĄson nyugszik. ElsƑ lĂ©pĂ©sben a Föld vonzerejĂ©t engedd magadon szĂ©tterjedni, Ă©s Ă©rezd, hogy az egyre jobban hĂșz lefelĂ©. MinĂ©l jobban sikerĂŒl a Föld energiĂĄjĂĄba belesĂŒllyedni, annĂĄl több erƑ fog felĂĄramlani a lĂĄbakban. A test sĂșlyĂĄnak Ă©s Yin energiĂĄnak a fej tetejĂ©tƑl, a test oldalĂĄn ĂĄt a lĂĄb kĂŒlsƑ felĂ©n kell leĂĄramolnia a talpszĂ©l felĂ©, mĂ­g a föld energia a "BugyborĂ©kolĂł NyĂ­lĂĄson" (Yongquan) ĂĄt a lĂĄb belsƑ felĂ©n a lĂĄgyĂ©kig fut fel. Innen a lĂĄgyĂ©kbĂłl pedig szĂ©tĂĄramlik a test minden rĂ©szĂ©be, Ă©s azokat erƑssĂ© Ă©s magabiztossĂĄ teszi. A gyakorlĂĄssal töltött idƑ sorĂĄn, egyre jobban Ă©rezhetƑvĂ© vĂĄlik, hogy a test olyan lesz akĂĄr egy hegy. Megingathatatlan. A gyakorlat sorĂĄn hasi lĂ©gzĂ©st kell vĂ©gezni. Ha a Földnek lesz egy porszeme melyrƑl elfeledkezel, olyan mintha nem is tettĂ©l volna sem-mit!

    Fa–állás

    A Fa-ĂĄllĂĄs az a gyakorlat, mellyel a gyakorlĂł a Ég YangjĂĄt megismerheti Ă©s magĂĄba gyƱjtheti, mely a szellemet inspirĂĄlja, csökkenti az Ă©letĂŒnk problĂ©mĂĄit Ă©s fejleszti a testtartĂĄsunkat. A gyakorlat ugyanabban az ĂĄllĂĄsban vĂ©gezendƑ mint a Föld-ĂĄllĂĄs, csak a karok most mellmagassĂĄgban vannak, de ugyanĂșgy gömböt ölelnek ĂĄt. Az energiagömb, melyet a kezek ĂĄtölelnek, gyakoroljon nyomĂĄst a csecsemƑmirigyre. A könyökök kissĂ© emelkedjenek fel, a fej legyen egyenes, az ujjak nĂ©gy ujjnyi tĂĄvolsĂĄgra legyenek egymĂĄstĂłl. A fenti ĂĄllĂĄsban a Qit a TƱz Körön kell keringetni. BelĂ©gzĂ©s sorĂĄn az energiĂĄt a Dumo csatornĂĄn - mely a gĂĄtnĂĄl indul a hĂĄton fut vĂ©gig Ă©s az orr alatt van vĂ©ge - kell felemelni. A kilĂ©gzĂ©s sorĂĄn pedig a nyelv hegyĂ©tƑl a mellkas közĂ©psƑ vonalĂĄn ĂĄt, a gĂĄtig kell lesĂŒllyeszteni. Eleinte egy lĂ©gzĂ©si ciklus alatt egy kört kering az energia, kĂ©sƑbb egyre többet Ă©s többet. A hĂĄton felemelkedƑ energia egy rĂ©sze a lapockĂĄk magassĂĄgĂĄban kĂ©t rĂ©szre csapolĂłdig, Ă©s a vĂĄllakon feljutva a karok belsejĂ©n a ujj vĂ©gĂ©ig ĂĄramlik. Itt kilĂ©p Ă©s a mĂĄsik kar kĂŒlsƑ oldalĂĄn fut vissza a lapockĂĄk közti helyre. Ezeken a pĂĄlyĂĄkon Yang tĂ­pusĂș energia ĂĄramlik, Ă­gy ezek fĂ©nyesek, könnyƱek. VĂĄljĂ©k Ă©rezhetƑvĂ©, hogy idƑvel egyre puhĂĄbbĂĄ vĂĄllnak a csontok, ami az egĂ©sz felsƑtest lĂĄgysĂĄgĂĄt Ă©s könnyƱsĂ©gĂ©t fogja elƑidĂ©zni. Ha ezt elĂ©rted, megfigyelhetƑ hogy a karokat spirĂĄlis fĂ©ny gyƱrƱk övezik. A gyakorlatot naplementekor, arccal dĂ©l felĂ© Ă©rdemes gyakorolni, pontosan ugyanazon a helyen. A Föld-ĂĄllĂĄst Ă©s a Fa-ĂĄllĂĄst egyĂŒtt kell gyakorolni, hogy az egyensĂșly meg legyen tartva. Egy gyakorlĂĄs ideje legalĂĄbb öt perc legyen.

      "Az Ég vĂ©gtelen..."

      Lu Dongbin, a belsƑ módszerek frissentartója

    A Qi bezĂĄrĂĄsa

    A Waidan gyakorlatok hasonlatosak ahhoz, amikor egy tĂĄlban Ă©telt fƑzĂŒnk. Ha a vĂ©gĂ©n nem esszĂŒk meg, nem tudjuk elmulasztani Ă©hsĂ©gĂŒnket. A Neidan technikĂĄk olyanok, mintha benne a gyomorban fƑznĂ©nk, automatikusan megemĂ©sztve azt. Ahhoz, hogy megegyĂŒk, vagyis visszahozzuk a testbe a kivitt Ă©s megerƑsĂ­tett Qit, egy egyszerƱ gyakorlatot Ă©rdemes elvĂ©geznĂŒnk:

    • VizsgĂĄljuk meg, hogy a testen kĂ­vĂŒl meddig terjed ki a felĂ©bresztett Qi, Ă©s ezt a Qit megfogva lassan spirĂĄlisan keringetve, egyre szƱkebbre Ă©s szƱkebbre gyƱjtve zĂĄrjuk be az alsĂł Dantianbe.
    • Az elƑbbiek szerint megvizsgĂĄlva a kisugĂĄrzĂĄst, pont-centrikus körök formĂĄjĂĄban, minden egyes belĂ©gzĂ©ssel egyre közelebb Ă©s közelebb hĂșzzuk a Qit szintĂ©n az alsĂł Dantianbe. A gyakorlat vĂ©gĂ©n kezĂŒnkkel egy tenyĂ©rnyi terĂŒleten köröztessĂŒnk a Dantian körĂŒl elƑször az ĂłramutatĂł jĂĄrĂĄsĂĄval azonosan 36-szor majd ellenkezƑleg 24-szor. NƑk esetĂ©n elƑször ellentĂ©tesen 36-ot majd az ĂłrĂĄval azonosan 24-et.

    Minden energiĂĄt mit felĂ©bresztettĂŒnk a Dantianre valĂł egyhegyƱ koncentrĂĄciĂłval gyƱjtsĂŒk bele melyet “TƱz legyezĂ©se” lĂ©gzĂ©ssel segĂ­thetĂŒnk. A gyakorlatsor vĂ©gĂ©n mozdulatlanul ĂĄllva vizsgĂĄljuk meg, hogy a testen kĂ­vĂŒl meddig terjed ki a felĂ©bresztett Qi, vagyis meddig vagyunk kĂ©pesek Ă©rzĂ©kelni körĂŒlöttĂŒnk a teret. Ezt követƑen kĂ©tfĂ©lekĂ©ppen is eljĂĄrhatunk:

    • Tudatunk segĂ­tsĂ©gĂ©vel ragadjuk meg kisugĂĄrzĂĄsunk, Ă©s lassan spirĂĄlisan keringetve, egyre szƱkebbre Ă©s szƱkebbre gyƱjtve, örvĂ©nyszerƱen zĂĄrjuk be azt az alsĂł Dantianbe. A bezĂĄrĂĄst követƑen Ă©rdemes a kĂ©t tenyeret az összegyƱjtött Qi felett tartani 1-2 percet.
    • Minden kilĂ©gzĂ©skor ragadjuk meg tudatunk segĂ­tsĂ©gĂ©vel a kisugĂĄrzĂĄsunkat, majd a belĂ©gzĂ©sek al-kalmĂĄval fokozatosan hĂșzzuk egyre beljebb Ă©s beljebb, mĂ­g akkora nem lesz mint a fizikai testĂŒnk. Mind a kĂ©t technika esetĂ©n tudatosĂ­tsuk, hogy az aktuĂĄlis gyakorlĂĄsunkat ezzel lezĂĄrjuk, majd elĂ©gedetten „boldog bölcskĂ©nt sĂ©tĂĄlgassunk a felhƑk között”


    HaladĂł Gyakorlatok

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 1. Fa ĂĄtölelĂ©se

    Ez a gyakorlat a TƱz Kör MegnyitĂĄsĂĄnak egy mĂ©lyebb fokozata, Ă­gy a teljessĂ©g egy mĂ©lyebb Ă©lmĂ©nyĂ©t tapasztalhatjuk ĂĄltala. HĂĄrom rĂ©szre bonthatĂł. Állj közĂ©pmagas LovaglĂł-ĂĄllĂĄsban. Terjeszd ki a karjaidat, mintha ĂĄtölelnĂ©l egy fĂĄt vĂĄllmagassĂĄgban. Kezeidet tartsd Ășgy, mintha egy kisebb gömböt fognĂĄl velĂŒk, a kĂ©t mutatĂłujjad kb. 10 centimĂ©terre legyen egymĂĄstĂłl. Nyelv a szĂĄjpadlĂĄson.

    • I. RĂ©sz

      • LĂ©legezz be egy keveset a köldök felĂ© Ășgy, hogy az alhas maradjon lapos, Ă©s a nemi szerveket Ă©s a gĂĄtat hĂșzzuk fel.
      • LĂ©legezz be egy keveset Ă©s hĂșzd fel a vĂ©gbĂ©l bal Ă©s jobb oldalĂĄt megfigyelve azt, hogy ez felviszi a Qit a bal illetve jobb vesĂ©khez. Itt koncentrĂĄciĂłval raktĂĄrozd el a vesĂ©kbe a Qit. Majd a köldöknĂ©l egy tenyĂ©rnyi terĂŒleten belĂŒl keringesd a Qit elƑször az ĂłramutatĂł jĂĄrĂĄsĂĄval azonosan 9-szer, majd ellentĂ©tesen ugyancsak 9-szer a Yi segĂ­tsĂ©gĂ©ve. A körzĂ©st a kezek vagy a szemek enyhe körzĂ©se-forgatĂĄsa is segĂ­theti.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s gyƱjtsd a Qit a Dantianbe. NƑk esetĂ©n a petefĂ©szek sĂ­kjĂĄra.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s gyƱjtsd a Qit az alhasi terĂŒletre.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s gyƱjtsd a Qit a gĂĄthoz, Ă©s tartsd ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rod. LĂ©legezz Ășgy, hogy a Huiyinben erƑs nyomĂĄst Ă©rezz.
      • ilĂ©gzĂ©s, Ă©s kĂŒldjĂŒk az energiĂĄt a lĂĄbak hĂĄtuljĂĄn a földbe. A lĂĄbfejek Ă­gy teljenek meg energiĂĄval, Ă©s Ă©rezzĂŒk Ășgy, mintha azok is lĂ©legeznĂ©nek a Yongquanon. LĂ©legezzĂŒnk a tenyereken Ă©s a talpakon keresztĂŒl is hasi lĂ©gzĂ©s szerint nĂ©hĂĄnyszor.

        Ha kevĂ©s a Qink, vagy a nƑk esetĂ©n havi vĂ©rzĂ©s van, vagy a fĂ©rfiak esetĂ©ben közvetlen nemi aktus utĂĄn gyakorlunk, Ă©rdemes ezt az elsƑ rĂ©szt addig ismĂ©telni, mĂ­g nyomĂĄs nem Ă©rezhetƑ a Renmo ezen szakaszĂĄn. Hiszen ha ott nincs Qi, nincs minek felemelkednie a hĂĄton.

    • II. RĂ©sz

      • LĂ©legezzĂŒnk be egy keveset, hĂșzzuk fel a gĂĄtat, Ă©s alkalmazzunk nyomĂĄst a nagy lĂĄbujjal a talajra. Érezd Ășgy, mintha energiĂĄt szĂ­vnĂĄl fel a BugyborĂ©kolĂł NyĂ­lĂĄson. BelĂ©gzĂ©s közben, ragadjuk meg a lĂĄbunk ujjaival a padlĂłt, Ă©s keringessĂŒnk spirĂĄlisan a talpon a BugyborĂ©kolĂł NyĂ­lĂĄs körĂŒl a fentebb leĂ­rtak szerint.
      • BelĂ©gzĂ©s közben feszĂ­tsĂŒk meg a vĂ©gbĂ©l Ă©s az ĂĄgyĂ©k izmait, hĂșzzuk fel a herĂ©ket vagy a vaginĂĄt. Ezzel hĂșzzuk fel az energiĂĄt a lĂĄb elejĂ©n a tĂ©rdekig, majd tartsuk meg egy kicsit ott azĂĄltal, hogy a tĂ©rdeket egy kissĂ© kifelĂ© fordĂ­tjuk. ÉrezzĂŒk a Qi nyomĂĄsĂĄt a tĂ©rdekben. Ez stabillĂĄ teszi az ĂĄllĂĄsainkat Ă©s a jĂĄrĂĄsunkat, segĂ­t meggyĂłgyĂ­tani a tĂ©rdĂŒnket.
      • Innen vigyĂŒk a Qit a fenĂ©kbe, hajlĂ­tva a lĂĄbat ĂĄlljunk mĂ©lyebbre, Ă©s Ă­gy hozzuk az energiĂĄt tovĂĄbb a gĂĄtba. A gĂĄtnĂĄl tartsuk ott a Qit, Ă©s spirĂĄlisan keringessĂŒk meg a fentiek szerint.
      • KilĂ©gzĂ©s, majd vĂ©gezzĂŒnk nĂ©hĂĄny hasi lĂ©gzĂ©st, mely közben figyeljĂŒnk a tenyerek Ă©s talpak lĂ©gzĂ©sĂ©re.

    • III. RĂ©sz

      • LĂ©legezzĂŒnk be egy keveset, hĂșzzuk fel a vĂ©gbĂ©l jobb Ă©s bal oldalĂĄt, Ă©s gyƱjtsĂŒk a Qit a derĂ©k hĂĄtsĂł rĂ©szĂ©hez Ă©s a vesĂ©kbe. Majd feszĂ­tsĂŒk meg a vĂ©gbĂ©l hĂĄtsĂł rĂ©szĂ©t, Ă©s ezĂĄltal emeljĂŒk fel a Qit a medencĂ©be. HĂșzzuk fel a herĂ©ket vagy a vaginĂĄt, fejtsĂŒnk ki Ă­gy nyomĂĄst a medencĂ©re. A medencĂ©t ebben a helyzetben kissĂ© “gyƱrjĂŒk be”, de ĂŒgyeljĂŒnk arra, hogy ezzel egy idƑben ne toljuk elƑre a csĂ­pƑt. Mivel a Du Csatorna ebben a pontban összeszƱköl a farkcsont közepe fele a Weilu pontban, gyakran elveszĂ­thetjĂŒk a Qi Ă©rzĂ©sĂ©t. Ezt a medence ĂĄllandĂł igazĂ­tgatĂĄsĂĄval javĂ­thatjuk ki. Ez a rĂ©sz kinyomja a besĂŒllyedt derĂ©k tĂĄji csigolyĂĄkat, Ă©s kiegyenesĂ­ti a gerinc hajlatait.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s gyƱjtsd a Qit a keresztcsontba alkalmazva a spirĂĄlis keringetĂ©st a fentiek Ă©rtelmĂ©ben. Közben folyamatosan hĂșzzuk felfelĂ© a vĂ©gbĂ©l izmait.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s hĂșzzuk fel a Qit a hĂĄti 11-es csigolyĂĄhoz a Jizhonghoz. GyƱjtsĂŒk ide a Qit a fenti mĂłdszer szerint.
      • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s gyƱjtsd mĂ©g több Qit az egĂ©sz hĂĄtra. Az ĂĄgyĂ©k Ă©s a vĂ©gbĂ©l mĂ©g mindig feszĂŒljön. FeszĂ­tsĂŒk meg kissĂ© a nyakat, sĂŒllyesszĂŒk le a szegycsontot, Ă©s a szegycsonttĂłl nyomjunk Ășgy hogy a nyaki 7-es csigolyĂĄnĂĄl a Dazhuiba hasson. SzorĂ­tsd le az ĂĄllat, Ă­gy zĂĄrni tudjuk a nyakat, a mellkas pedig lazuljon el. Ezzel az energia elindul a medencĂ©bƑl a Dazhui felĂ©. GyƱjtsĂŒk ide az energiĂĄt, majd a fent leĂ­rt spirĂĄlis köröztetĂ©st is vĂ©gezzĂŒk el ezen a helyen. Ha mĂĄr nem bĂ­rjuk levegƑvel, egy gyors ki Ă©s belĂ©gzĂ©ssel, mely sorĂĄn ĂŒgyeljĂŒnk arra, hogy a Qi ne mozduljon meg, jutassuk tĂŒdƑnket ismĂ©t friss oxigĂ©nhez.
      • LĂ©legezz be egy keveset a JĂĄde PĂĄrnĂĄhoz (Yuzhen), Ă©s gyƱjtsĂŒk oda a Qit, majd spirĂĄlisan keringtessĂŒk a fenti mĂłdszer alapjĂĄn. ÜgyeljĂŒnk arra, hogy ennĂ©l a rĂ©sznĂ©l a fogak legyenek kissĂ© összeszorĂ­tva.
      • LĂ©legezzĂŒnk be, Ă©s hĂșzzuk fel a Qit a Fej tetejĂ©re a Baihui pontra, azaz a SzĂĄz EgyesĂŒlĂ©s pontjĂĄra. A szemeket fordĂ­tsuk felfelĂ© befelĂ© (a tobozmirigy Niwan fölĂ©-elĂ©), Ă©s keringtessĂŒk itt az energiĂĄt a fenti mĂłdszer alapjĂĄn. Tartsuk ezt az ĂĄllapotot mĂ­g ki nem fogyunk a levegƑbƑl.
      • LassĂș kilĂ©gzĂ©s szĂĄjpadlĂĄsra felnyomott nyelvel, közben lazĂ­tsunk.

    • LezĂĄrĂĄs

      • VĂ©gezzĂŒnk nĂ©hĂĄny Yin hasi lĂ©gzĂ©st, vagyis lĂ©legezzĂŒnk be kevesebbet, Ă©s fĂșjjunk ki többet. KoncentrĂĄljunk a FelsƑ Dantianre a homlok közepĂ©re, majd vezessĂŒk le a Qit a nyelven Ă©s a torkon keresztĂŒl a szĂ­vhez Ă©s onnan tovĂĄbb a KözĂ©psƑ Dantianhez. GyƱjtsĂŒk ide a Qit, majd spirĂĄlisan keringtessĂŒk a fenti mĂłdszer alapjĂĄn.
      • NyĂșjtsuk ki a lĂĄbujjakat Ă©s nyissuk ki finoman a tĂ©rdet hogy Ă©rezhessĂŒk az erƑt a bokĂĄban, ahogy a talpak lenyomĂłdnak a földbe. Folyassuk le az energiĂĄt belĂŒl, amit Ășgy Ă©rhetĂŒnk el, hogy dinamikus nyo-mĂĄssal oldal irĂĄnyba billegetjĂŒk a lĂĄbfejet, hogy a talp kĂ©t oldala vĂĄltakoztatva kapjon nyomĂĄst. ÜgyeljĂŒnk arra, hogy a talpak ennek ellenĂ©re ne emelkedjen fel a talajrĂłl.
      • Álljunk nyugodtan, Ă©rezzĂŒk hogy a Qi felmegy a gerincvelƑben, szĂ©tmegy a vĂĄllnĂĄl a karokba. Innen fel a toboz Ă©s agyalapi mirigyhez, majd a test elejĂ©n lesĂŒllyed a köldökhöz. TegyĂŒk tenyereinket a köldökre, Ă©s keringessĂŒnk Ă­gy tetszƑleges ideig.
      • VĂ©gezzĂŒk el a Csont LĂ©gzĂ©s gyakorlatĂĄt.
      • VĂ©gezzĂŒk el az ErƑ Gyakorlatot.
      • Álljunk mozdulatlanul, Ă©s koncentrĂĄciĂłval gyƱjtsĂŒk a Qit a Köldökbe.
      • LazĂ­tsunk, Ă©s ha a mellkasban Ă©rzĂŒnk valamilyen feszĂŒltsĂ©get, akkor tenyereinkkel lĂĄgyan nyomĂĄssal simĂ­tsuk le a mellkast.

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 2. Csont LĂ©gzĂ©s

    Ezt a lĂ©gzĂ©st a gyakorlatok utĂĄn kel vĂ©gezni, amikor is a Qit a köldökbe zĂĄrjuk. Ilyenkor mĂ©g tele va-gyunk energiĂĄval. ÁltalĂĄban a Fa-ĂĄllĂĄs helyzetĂ©ben, vagy egyĂ©b hasonlĂł helyzetben vĂ©gezzĂŒk. A gyakorlat kĂ©pes arra, hogy a csontvelƑ zsĂ­rjĂĄt leĂ©pĂ­tse Ă©s a velƑt Ășjra növessze.

    • VĂ©gezz hasi lĂ©gzĂ©st Ășgy, mintha a kĂ©z- Ă©s lĂĄbujjaidon lĂ©legeznĂ©l ki Ă©s be. Az elejĂ©n hasznĂĄld a tudat Ă©s a szem segĂ­tsĂ©gĂ©t, kĂ©sƑbb mĂĄr magĂĄtĂłl megy. Fokozatosan emeld fel a kezeket oldal irĂĄnyba a felfelĂ©, Ă©s közben a lĂĄbak hajlĂ­tĂĄsĂĄval sĂŒllyedj kissĂ© le. Érezd, hogy minden egyes terĂŒlet a testeden lĂ©legzik. A belĂ©gzĂ©s legyen hƱsĂ­tƑ, a kilĂ©gzĂ©s pedig melegĂ­tƑ hatĂĄsĂș. Érezd belĂŒl a csontokat
    • BelĂ©legzĂ©s a lĂĄbujjakon keresztĂŒl a comb csontjaiba, majd tartsd vissza a levegƑt mĂ­g kĂ©nyelmes.
    • KilĂ©gzĂ©s lefelĂ© a lĂĄbujjakon keresztĂŒl.
    • BelĂ©gzĂ©s a lĂĄbujjakon keresztĂŒl a csĂ­pƑbe.
    • KilĂ©gzĂ©s lefelĂ© a lĂĄbujjakon keresztĂŒl.
    • BelĂ©gzĂ©s a lĂĄbon ĂĄt a keresztcsontba. Ha az energia valĂłban felemelkedett eddig, akkor Ă©rezhetƑvĂ© fog vĂĄlni egy energiahullĂĄm fel a hĂĄton, ahonnan kiterjed az egĂ©sz idegrendszerre. LĂ©legezz tovĂĄbb fel a hĂĄton csöndes hosszĂș lĂ©gzĂ©ssel. Ennek az energiahullĂĄmnak teljesen magĂĄtĂłl kell bekövetkeznie, nekĂŒnk csupĂĄn a keresztcsontig kell felemelnĂŒnk a Qit. Ha ez nem következett be, kezdjĂŒk a “liftezĂ©st” elölrƑl mindaddig, mĂ­g a keresztcsontig fel nem Ă©r.
    • KönnyedĂ©n fĂșjd ki a levegƑt.
    • A vĂ©gĂ©n – tetszĂ©s szerint nĂ©hĂĄnyszor - lĂ©legezz fel a hĂĄton keresztĂŒl Ă©s ezzel egyĂŒtt a kĂ©z ujjain is vĂ©gig a karon a Dazhuiba, illetve onnan tovĂĄbb a fejbe.

    Ez a gyakorlat kiterjeszti Ă©s egyenletessĂ© teszi a Qit az egĂ©sz testben. Ha ezt az ĂĄllapotot sikerĂŒl fenntartanunk, akkor nyugodtak Ă©s inspirĂĄltak leszĂŒnk Ă©s az Ă©letĂŒnk a Nagy Daoval összhangba kerĂŒl. Ha nincs idƑnk naponta többször elvĂ©gezni ezt a gyakorlatot, akkor egyszerƱen terjesszĂŒk ki a Qinket tudatunk segĂ­tsĂ©gĂ©vel a nap kĂŒlönbözƑ szituĂĄciĂłiban. MĂĄr az elsƑ alkalmakkor tapasztalhatjuk a felszabadultsĂĄg adta örömĂ©rzĂ©st Ă©s a gondterheltsĂ©g megszƱnĂ©sĂ©t. Ha fokozni szeretnĂ©nk ezt az Ă©rzĂ©st, kĂ©pzeljĂŒk el, hogy a bƑrĂŒnk felĂŒletĂ©n TƱz Ă©g.

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 3. ErƑ Gyakorlat

    Ez a gyakorlat a negatĂ­v Ă©rzelmeket alakĂ­tja ĂĄt tetterƑvĂ©. MƱködĂ©sĂ©nek lĂ©nyege az ĂĄtprogramozĂĄs. A legtöbb zavarĂł Ă©rzelem levertsĂ©get eredmĂ©nyez, mĂ©g ha eleinte lĂĄtvĂĄnyosan fel is kavar, mint pĂ©ldĂĄul a dĂŒh. Mivel minden egyes Ă©rzelem megfeleltethetƑ bizonyos szervekkel Ă©s izmokkal, az izmok megfeszĂ­tĂ©se Ă©s ellazĂ­tĂĄsa hatĂĄssal van a tudatunk ĂĄllapotĂĄra. Ha tudatosan Ă©ber ĂĄllapotban gerjesztĂŒnk el negatĂ­v Ă©rzelmeket, majd ezek hatĂĄsakĂ©nt a hozzĂĄjuk tartozĂł izomcsoportot megfeszĂ­tjĂŒk, az Ă©rzelem ĂĄltal kialakulĂł levertsĂ©g tetterƑvĂ© alakul ĂĄt. Az ErƑ Gyakorlat elsajĂĄtĂ­tĂĄsa elengedhetetlen a Qigong ĂștjĂĄn. Az ĂĄllandĂł testen kĂ­vĂŒli cĂ©lhajhĂĄszĂĄs okozta tĂșlĂ©rzĂ©kenysĂ©g, a zavarĂł Ă©rzelmek hatĂĄsa alĂĄ helyez. Ez oly mĂ©rtĂ©kƱ energia vesztesĂ©ggel tĂĄrsul, hogy cĂ©ljaink elĂ©rĂ©sĂ©t meghiusĂ­tja. Az ErƑ Gyakorlat az Ă­gy szĂ©tszĂłrĂłdĂł Qit visszavezeti Ă©letĂŒnkbe.

    Az izmok Ă©s a hozzĂĄjuk tartozĂł negatĂ­v/pozitĂ­v Ă©rzelmek:

    • Kezek: - a hibĂĄzĂĄstĂłl valĂł fĂ©lelem, + cĂ©lok
    • Alkar: Az alkar feszĂ­tƑ-Ă©s hajlĂ­tĂłizmai a gyomorhoz kapcsolĂłdnak – a megfelelƑ meridiĂĄnhoz: - elutasĂ­tĂĄs; a bĂŒntetĂ©stƑl valĂł fĂ©lelem, + elfogadĂĄs
    • Felkar: A gyomorhoz Ă©s a lĂ©phez kapcsolĂłdik – a Föld elemhez
    • Bicepsz, tricepsz Ă©s a deltaizom: A tĂŒdƑhöz kapcsolĂłdik - „ nem tudom megcsinĂĄlni ”; gyengesĂ©g, fĂ©lelem attĂłl, hogy nem vagyok rĂĄ kĂ©pes; szomorĂșsĂĄg, vesztesĂ©g + „ meg tudom csinĂĄlni „; erƑssĂ©g, kĂ©pes vagyok rĂĄ; felelƑssĂ©g
    • Lapocka: HĂĄrmas MelegĂ­tƑhöz kapcsolĂłdik - a kockĂĄzat vĂĄllalĂĄstĂłl valĂł fĂ©lelem, nem akarni vĂĄllalni a kockĂĄzatot; gyĂĄva + Ă©leterƑ/vitalitĂĄs, sugĂĄrzĂł energia, rugalmas cselekvĂ©s; bĂĄtor
    • Nyakizmok: Gyomorhoz kapcsolĂłdik, a felsƑ trapĂ©z izmos a vesĂ©khez - bƱnössĂ©g; fĂ©lelem, rejtƑzködƑ teknƑs + Ă©rzĂ©keny/fogĂ©kony; kifejezƑ; kockĂĄzatvĂĄllalĂĄs
    • LĂĄbak: Gerinchez kapcsolĂłdik: - fĂ©lelem önmagĂĄnak a felvĂĄllalĂĄsĂĄtĂłl + ĂĄllĂĄsfoglalĂĄs, tervek, otthagyni a nyomod a vilĂĄgban
    • AlsĂł lĂĄbszĂĄr, lĂĄbikra: MellĂ©kvesĂ©hez kapcsolĂłdik Ă©s a hĂĄrmas melegĂ­tƑhöz - tĂ©tovĂĄzĂĄs/hatĂĄrozarlansĂĄg, fĂ©lelem a haladĂĄstĂłl, vĂĄrakozĂĄs + „a dĂ­szlet felĂĄllĂ­tĂĄsa” , kĂ©szĂŒlĂ©s
    • FelsƑ lĂĄbszĂĄr, nĂ©gyfejƱ izom: VĂ©konybĂ©lhez kapcsolĂłdik - tĂĄmogatĂĄs hiĂĄnya + tĂĄmogatottsĂĄg Ă©rzĂ©se
    • CsĂ­pƑ, horpaszizom: VesĂ©khez kapcsolĂłdik - fĂ©lelem (a farizmok); hƱtlensĂ©g, elkötelezettsĂ©g hiĂĄnya + hƱsĂ©g, elkötelezettsĂ©g, engedni menni
    • Keresztcsont: VĂ©rkeringĂ©shez / nemisĂ©ghez kapcsolĂłdik - bizonytalansĂĄg + biztonsĂĄg/bizonyossĂĄg, meggyökerezettsĂ©g, megalapozott, stabil
    • ÁgyĂ©ki gerincszakasz: HĂșgyhĂłlyaghoz kapcsolĂłdik - fĂ©lelem attĂłl, hogy kihasznĂĄlnak, vagy/Ă©s becsapnak + kĂ©pesnek lenni / rĂĄtermettsĂ©g, bĂĄtorsĂĄg, merĂ©szsĂ©g, kĂ©pes felvĂĄllalni a helyzetet
    • Mellkasi gerincszakasz Ă©s bordavĂĄz, gerinc: HĂșgyhĂłlyaghoz kapcsolĂłdik - fĂ©lelem, gyĂĄvasĂĄg, menekĂŒlĂ©s + kĂ©pes vĂ©grehajtani, megtenni
    • BordĂĄk: TĂŒdƑhöz kapcsolĂłdik - bĂĄnat, szomorĂșsĂĄg + Ă©leterƑ, önmaga ĂĄtadĂĄsa, nyitottsĂĄg
    • Nyaki gerincrĂ©sz: A nyaki feszĂ­tƑizmokhoz kapcsolĂłdik - alkalmatlansĂĄg, fĂĄradtsĂĄg + tisztasĂĄg
    • Koponya: LĂ©gzĂ©shez kapcsolĂłdik
    • Fej: HalĂĄntĂ©khoz kapcsolĂłdik - fĂ©lelem a nem megĂ©rtĂ©stƑl + tudatossĂĄg a környezet felƑl, jelen lenni, itt Ă©s most lenni
    • Állkapocs, rĂĄgĂłizom: Gyomornak felel meg - frusztrĂĄltsĂĄg, ellenĂ©rzĂ©s / iszony + tudni mit akar Ă©s mire van szĂŒksĂ©ge
    • TarkĂł/nyakszirt: A koponya hĂĄtsĂł rĂ©szĂ©hez kapcsolĂłdik - tompasĂĄg, unalom + inspirĂĄciĂł
    • Szegycsont, mellizmok: MĂĄjhoz kapcsolĂłdik - dĂŒh / harag, sĂ©rtƑdĂ©s + nyitottsĂĄg, hƑsiessĂ©g, mĂ©ltĂłsĂĄg

    A Gyakorlat

    • LazĂ­tsd el a kar izmait. EzutĂĄn a tudat segĂ­tsĂ©gĂ©vel belĂ©gzĂ©s közben szorĂ­tsd össze a kĂ©z izmait Ă©s az kar izmait a csontok felĂ©. Érezd hogy az izmok a csontok felĂ© nyomĂłdnak. Tartsd az izmaidat szilĂĄrdan a csontokon mĂ­g bĂ­rod, de legalĂĄbb fĂ©l percet. Az hogy “szorĂ­tsd össze a kĂ©z izmait a tudat segĂ­tsĂ©gĂ©vel” azt jelenti, hogy eleinte csak arra gondolsz, hogy meg vannak feszĂŒlve az izmaid, de mĂ©g fizikĂĄlisan nem feszĂ­ted meg. Ha tartod ezt az ĂĄllapotot megfigyelheted, hogy rövid idƑn belĂŒl valĂłban megfeszĂŒlnek az izmaid, mĂ©ghozzĂĄ a csonthoz közel. Ezt követƑen ennek a feszĂŒlĂ©snek engedve fokozatosan fizikĂĄlisan is megfeszĂ­theted az izmaidat, ha szĂŒksĂ©gĂ©t Ă©rzed.
    • ErƑteljesen lĂ©legezz ki a szĂĄjon, Ă©s teljesen lazĂ­tsd el az izmaidat a vĂĄlladdal egyĂŒtt. Érezd a Qi rohanĂĄsĂĄt, amint a kĂĄros feszĂŒltsĂ©gek Ă©s a zavarĂł Ă©rzelmek fƑkĂ©pp a fĂ©lelmek elhagyjĂĄk az izmokat. Érezd a pozitĂ­v Ă©rzelmeket, mint pĂ©ldĂĄul helyes haladĂĄsod felismerĂ©sĂ©t, Ă©s hagyd az Ă©leterƑt belĂ©pni az izmokba felismerve szĂŒletett szabadsĂĄgadat.
    • LazĂ­tsd el a kar izmait. BelĂ©gzĂ©s közben szorĂ­tsd rĂĄ a felkar izmait a felkar csontjĂĄra egy percen ĂĄt. KilĂ©gzĂ©s Ă©s lazulj el. Ekkor Ă©rezd hogy elhagy minden gyengesĂ©g. Engedd el a szomorĂșsĂĄg Ă©s a vesztesĂ©g Ă©rzĂ©sĂ©t. Ezek helyett Ă©rezd az izmaidban az erƑt felgyĂŒlemlĂ©sĂ©t Ă©s hogy kĂ©pes vagy felelƑssĂ©get vĂĄllalni sajĂĄt Ă©letedĂ©rt.
    • LazĂ­tsd el a lĂĄbszĂĄrad. LĂ©legezz be Ă©s nyomd össze a lĂĄbszĂĄr izmait a lĂĄbszĂĄr csontjaira. Tartsd ezt az ĂĄllapotot egy percig. LĂ©legezz ki, lazĂ­tsd el az izmaidat, Ă©s hagyd elmenni olyan felgyĂŒlemlett Ă©rzelmeket mint pĂ©ldĂĄul a bizonytalansĂĄg Ă©s a kĂ©slekedĂ©s. Engedd a pozitĂ­v Ă©rzelmek belĂ©pĂ©sĂ©t, mint pĂ©ldĂĄul a rĂĄhangolĂłdĂĄsi kĂ©pessĂ©gek Ă©s a hajlandĂłsĂĄg a fejlƑdĂ©sre. Érezd ĂĄt, ahogy a Qi ezeket a pozitĂ­v Ă©rzelmeket elƑállĂ­tja.
    • LazĂ­tsd el a combod. VĂ©gezd el a fenti feszĂ­tƑ eljĂĄrĂĄst a comb körĂŒl egy percen ĂĄt. KilĂ©gzĂ©ssel lazĂ­ts, Ă©s Ă©rezd hogy olyan zavarĂł Ă©rzelmek tĂĄvoznak el izmaidbĂłl, mint a bizonytalansĂĄg, tehetetlensĂ©g Ă©s a tĂĄmasz hiĂĄnya. Evvel egy idƑben Ă©rezd a belsƑ tĂĄmasz fejlƑdĂ©sĂ©t, a megingathatatlan nyugalmat Ă©s növekedĂ©sĂ©t. LegyĂ©l tudatĂĄban a Qi ĂĄramlĂĄsĂĄnak a csontokban Ă©s az izmokban.
    • LazĂ­tsd el a nyakat, Ă©s alkalmazd a fenti eljĂĄrĂĄst a nyak izmaira Ă©s csontjaira egyarĂĄnt. KilĂ©gzĂ©s közben lazĂ­ts, Ă©s Ă©rezd amint elhagy a bƱnössĂ©g Ă©s a kĂ©tsĂ©gbeesĂ©s Ă©rzĂ©se. Fmellett Ă©rezd a kifejezƑdĂ©sed növekedĂ©sĂ©t, a fogĂ©konysĂĄgot Ă©s kockĂĄzat vĂĄllalĂĄst.
    • LazĂ­tsd el a hĂĄtad, a gerincvelƑt Ă©s a mellkast. SzorĂ­tsd össze az izmaidat a gerincvelƑ körĂŒl, a hĂĄti gerinc szakasztĂłl indĂ­tva a derĂ©k tĂĄji szakaszhoz majd tovĂĄbb a keresztcsonthoz valamint a bordĂĄkat. Tartsd ez az ĂĄllapotot egy percig. KilĂ©gzĂ©ssel lazĂ­tsd fel ezt az ĂĄllapotot, Ă©s Ă©rezd hogy elhagy a fĂ©lelem az elƑnytelensĂ©gtƑl Ă©s a csalĂłdĂĄstĂłl. KĂŒszöböljĂŒk ki a gyĂĄvasĂĄgot Ă©s a zavarĂł vĂĄgyakat. LazĂ­tsd el a bĂĄnatot, a szomorĂșsĂĄgot Ă©s a fĂĄradsĂĄgot. Érezd növekedni a bĂĄtorsĂĄgot, a nyitottsĂĄgot Ă©s a feltöltƑdĂ©sre Ă©s teljesĂ­tmĂ©nyre valĂł tehetsĂ©get.

    Ha mĂĄr jĂłl megy a gyakorlat, vĂ©gezd Ășgy, hogy egyszerre vĂ©gzed el a feszĂ­tĂ©seket a fenti sorrendben, Ă©s miutĂĄn minden izmot megfeszĂ­tettĂ©l, tartsd az ĂĄllapotot egy percen ĂĄt. KilĂ©gzĂ©skor Ă©rezd a teljessĂ©get. A gyakorlat vĂ©gĂ©n tedd a tenyereidet a Dantianre Ă©s figyeld a Qi ĂĄramlĂĄsĂĄt az egĂ©sz testben. Ezt követƑen gyƱjtsd azt a Dantianbe. Keringesd itt a Qit az ĂłramutatĂł jĂĄrĂĄsĂĄval megeggyezƑleg 36-szor kifelĂ©. Érezd amint a rekeszizom Ă©s a lĂĄgyĂ©k köti terĂŒletet betölti a Qi, majd 24-szer az ellentĂ©tes irĂĄnyba befelĂ© forgatva az energiĂĄt zĂĄrd be a Dantianbe.

      Aki teste-lelke egysĂ©gĂ©t megƑrzi,
      azt a kétség nem bontja meg.
      Aki természetét szelíddé simítja,
      egyszerƱ, mint az ĂșjszĂŒlött gyerek.
      Ezért a bölcs az egy-egészet óvja:
      Ɛ a vilåg példåja.
      Nem åll a fénybe, ezért fényes,
      magåt nem hirdeti, ezért híres,
      magĂĄt nem dicsĂ©ri, ezĂ©rt dicsƑ,
      magĂĄt nem kĂ­nĂĄlja, ezĂ©rt vezetƑ.
      Nem indul kĂŒzdelembe, ezĂ©rt senkise gyƑz felette.

      Rang, vagy Ă©let: melyik fƑbb?
      Kincs, vagy élet: melyik több?
      SzerzĂ©s, vagy vesztĂ©s: melyik tĂșlĂ©lhetƑbb?
      Aki sokat szerzett, sokat vesztett; aki sokat gyƱjt, több kårt szenved.
      Aki megelégszik, kudarc nem éri, aki megtorpan, veszély nem éri, a maradandósågot éli.

      LaoZi: Dao De Jing, 道德经, Az Út Ă©s ErĂ©ny könyve

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 4. Arany Üst TartĂĄsa

    Álljunk mĂĄsfĂ©l vĂĄllszĂ©lessĂ©gƱ magas LovaglĂł-ĂĄllĂĄsban. A kezek legyenek kinyitva vĂĄllszĂ©lessĂ©gben Ă©s vĂĄllmagassĂĄgban lefelĂ© nĂ©zve. A könyökök teljesen lesĂŒllyesztettek, Ă©s a kĂ©zfejek 45 fokosan nĂ©znek kifele. NyĂșjtsd ki a kisujjad Ă©s Ă­gy Ă©rezni fogod a Qit a kisujjakban. Érezd a kapcsolatot a kĂ©z Ă©s a lĂĄb kisujjai között. Ez egy izom csatornĂĄt aktivizĂĄl. Ennek menete: KisujjakbĂłl indul a kar kĂŒlsejĂ©n, felmegy a vĂĄllhoz, a fej oldalsĂł hĂĄtsĂł rĂ©szĂ©n felemelkedik, megkerĂŒli a fĂŒlet, az arc szĂ©lĂ©n lesĂŒllyed, a test Ă©s a lĂĄb oldalĂĄn megy le, a lĂĄb kisujjĂĄig.

    Yang helyzetƱ gyakorlat

    • Egy belĂ©gzĂ©s hasi lĂ©gzĂ©s szerint, majd kilĂ©gzĂ©s, hĂșzd fel a nemi szerveket Ă©s a gĂĄtat. Burkold be a vesĂ©t Ă©s hozd a Qit aktivitĂĄsba.
    • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a köldökbe.
    • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit az alhas közepĂ©be, hĂșzd össze a gĂĄtat, Ă©s Ă©rezd hogy a föld energia feljön a talpaktĂłl a keresztcsontig.
    • BelĂ©gzĂ©s Ă©s gyƱjtsd a Qit az alhas aljra. HĂșzd fel a vĂ©gbĂ©l hĂĄtsĂł felĂ©t Ă©s döntsd a keresztcsontot Ășgy, hogy szĂ­vĂł hatĂĄs legyen a vĂ©gbĂ©l hĂĄtsĂł felĂ©tƑl a keresztcsontig.
    • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s döntsd a keresztcsontot hĂĄtra Ă©s gyƱjtsd oda a Qit.
    • BelĂ©gzĂ©s Ă©s gyƱjtsd a Qit a Jizhonghoz Ă©s a vese terĂŒletĂ©hez. Érezd, hogy a talpaktĂłl a Qi a Jizhonghoz megy. Nyomd, vagy döntsd meg ezt a terĂŒletet, mintha az egĂ©sz tested egy felfeszĂ­tett Ă­j lenne, Ă©s az erƑ ide irĂĄnyul.
    • BelĂ©gzĂ©s, zĂĄrd a nyakat Ă©s hozd fel a Qit Dazhui pontba, (a nyak zĂĄrĂĄsa a nyak enyhe megfeszĂ­tĂ©sĂ©t Ă©s felpuffasztĂĄsĂĄt jelenti), eközben a gĂĄtat Ă©s a nemi szerveket mĂ©g jobban hĂșzd fel, Ă©s Ă©rezd hogy a föld energia a talpakbĂłl Ă©s a gĂĄtbĂłl a vesĂ©kbe Ă©s a Dazhuiba ĂĄramlik ĂĄt.
    • BelĂ©gzĂ©s a JĂĄde PĂĄrnĂĄhoz (Yuzhen), nyomd össze a koponyĂĄt Ă©s a homlokcsontokat, Ă©s a nyelvet jobban nyomd fel. Érezd a kapcsolatot a lĂĄb, a keresztcsont a Jizhong, a Dazhui között.9. BelĂ©gzĂ©s a Baihuiba a fej legtetejĂ©re. Tartsd ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rod, majd lĂ©legezz ki Ă©s lazĂ­tsd. Folytasd a gyakorlat Yin pĂĄrjĂĄval.

    Yin helyzetƱ gyakorlat

    • Hasi lĂ©gzĂ©s közben koncentrĂĄlj a következƑkre: Tartsd az elƑzƑ tartĂĄst, de most a kezeket fordĂ­tsd felfelĂ©. Ebben a helyzetben energetizĂĄld a hĂŒvelykujjad, Ă©s vidd le az energiĂĄt innen a karok belsejĂ©n a szegycsonthoz, tovĂĄbb le a köldökhöz, a lĂĄbak belsƑ felĂ©n a nagy lĂĄbujjig. Ebben a helyzetben vĂ©gezz nĂ©hĂĄny TƱz Kör keringetĂ©st, kĂŒlönös hangsĂșlyt tĂ©ve a KözĂ©psƑ Dantianre. Ezt mĂĄr Yin tĂ­pusĂș hasi lĂ©gzĂ©ssel vĂ©gezd, vagyis lĂ©legezz ki többet Ă©s be kevesebbet. Ez elƑsegĂ­ti a Yin sĂŒllyedĂ©sĂ©t. PrĂłbĂĄld elsajĂĄtĂ­tani az “1 kör 9-et tesz” elmĂ©letet, amely azt jelenti, hogy egy be- Ă©s kilĂ©gzĂ©s 9 kört tesz.
    • Tedd a kezeket a köldökre, zĂĄrd a lĂĄbakat Ă©s lazĂ­ts.
    • VĂ©gezd el a Csont LĂ©gzĂ©s gyakorlatĂĄt.

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 5. Az Arany TeknƑc Ă©s VĂ­zi Bivaly Gyakorlata

    • Arany TeknƑc elmerĂŒl a vĂ­zben /Yang gyakorlat/

      Nyelv a szĂĄjpadlĂĄson. Állva vĂ©gezz 18 Yang tĂ­pusĂș alhasi lĂ©gzĂ©st, ami azt jelenti, hogy belĂ©gzĂ©snĂ©l többet szĂ­vunk be mint kilĂ©gzĂ©snĂ©l. EzutĂĄn vegyĂŒk fel a TeknƑc ĂĄllĂĄst, Ă©s Ă©rezzĂŒk, hogy hĂĄtunk olyan mint a teknƑc pĂĄncĂ©lja. Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy biztosan jĂłl vetted fel az ĂĄllĂĄst, kĂ©rj meg egy segĂ­tƑtĂĄrsat, hogy nem hasznĂĄlva hĂ­rtelen erƑt, toljon TĂ©ged mind a nĂ©gy irĂĄnybĂłl. Ha a hĂĄtad megfelelƑen kerekĂ­tett, csak nagy erƑvel, vagy egyĂĄltalĂĄn nem tud kibillenteni helyzetedbƑl.

      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a köldökbe. Tartsd ezt az ĂĄllapotot mĂ­g bĂ­rod.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit az alhas közepĂ©re.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit az alhasba.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a gĂĄtba, Ă­gy a Föld ErƑ jöjjön fel a gĂĄt felhĂșzĂĄsĂĄval.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a keresztcsontba, miközben a nemi szerveket hĂșzzuk mĂ©g jobban össze.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a Jizhongba.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a Dazhuiba, miközben szorĂ­tsd össze a fogaidat.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a Fengfuhoz.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjtsd a Qit a Baihuiba.
      • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s gyƱjts többet az egĂ©sz hĂĄt mentĂ©n a TeknƑs pĂĄncĂ©ljĂĄba.
      • KilĂ©gzĂ©s, Ă©s normalizĂĄld lĂ©gzĂ©sedet, de maradja TeknƑs-ĂĄllĂĄsban. A TeknƑs pĂĄncĂ©l a hĂĄt ellenĂĄllĂł erejĂ©t jelenti, ezĂ©rt a gyakorlat vĂ©gĂ©n gondolj arra, hogy a “pĂĄncĂ©lodat” ĂŒtik, toljĂĄk Ă©s Te ennek kĂ©pes vagy ellenĂĄllni.
    • VĂ­zi Bivaly Felbukkan a VĂ­zbƑl

      Az elƑzƑ tartĂĄsban emeld fel a fejed, nĂ©zz elƑre, Ă©s lĂłgasd le a kezed. Érezd a nyomĂĄst a nemi szervek terĂŒletĂ©n. LĂ©legezz be kevesebbet, ki többet /Yin lĂ©gzĂ©s/ 18-szor alhasi lĂ©gzĂ©s szerint. IrĂĄnyĂ­tsd a Qit a nemi szervek felĂ©, Ă­gy aktivizĂĄld a rekeszizmok alatti teljes terĂŒletet.

      • Csukd be a szemed, Ă©s fokozatosan ĂĄllj fel. Tedd tenyereidet a Dantianre Ă©s gyƱjtsd oda a Qit.
      • VĂ©gezz Csont lĂ©gzĂ©st annak Ă©rdekĂ©ben, hogy az aktivizĂĄlt Qit a csontba be tudd vinni.
      • KeringetĂ©ssel zĂĄrd a gyakorlatot.
      • "Boldog bölcskĂ©nt sĂ©tĂĄlgass a felhƑk között!"

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 6. Arany FƑnix Tollait Mossa

    Állj közepes LovaglĂł ĂĄllĂĄsban Ă©s emeld oldalra egyenes karjaidat csĂ­pƑ magassĂĄgban. EzutĂĄn fordĂ­tsd felfelĂ© tenyereidet, Ă©s mintha fognĂĄl bennĂŒk valamit, emeld a hĂłnaljad felĂ© csĂ­pƑ magassĂĄgig. A könyökök hajlĂ­tottak Ă©s kifele nĂ©znek. Az ujjak a test felĂ© nĂ©znek, Ă©s a tenyerek lĂ©pcsƑ ujjak tartĂĄsĂĄban vannak. Ebben a helyzetben Ă©rezd az inak feszĂŒlĂ©sĂ©t a következƑ pĂĄlyĂĄn: a kezekbƑl indul fel a fĂŒlekig, a fĂŒleket megkerĂŒlve a test oldalĂĄn megy le a lĂĄb kisujjĂĄig. ÜgyeljĂŒnk arra, hogy a nyak Ă©s a trapĂ©z izmai legyenek lazĂĄk.

    • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s közben hĂșzd fel a vĂ©gbĂ©l bal, illetve jobb oldalĂĄt, majd hozd fel a herĂ©k illetve petefĂ©szkek energiĂĄjĂĄt a vesĂ©k felĂ©. GyƱjtsd az energiĂĄt a vesĂ©kbe Ă©s a mellĂ©kvesĂ©k tĂĄjĂ©kĂĄra, melyek a vese felett helyezkednek el.
    • LĂ©legezz be egy keveset a hĂłnalj felĂ©, hĂșzd fel az energiĂĄt a herĂ©k illetve petefĂ©szkekbƑl a vesĂ©kig, innen tovĂĄbb a lĂ©p illetve a mĂĄj felĂ©. Tartsd ezt a helyzetet, Ă©s gyƱjtsd a Qit ezekbe a szervekbe. A tenyerek tovĂĄbbra is nĂ©zzenek felfelĂ©, Ă©s a kisujj inait nyĂșjtsd a mennyezet felĂ©.
    • LĂ©legezz be egy keveset Ă©s tedd szorosabbĂĄ a hĂłnalj terĂŒletĂ©t, amit Ășgy Ă©rsz el, hogy tenyereidet felemeled, könyökeidet hĂĄtrahĂșzod Ășgy, hogy az ujjaid elƑre nĂ©zzenek lĂ©pcsƑ kezek tartĂĄsĂĄban. Közben hĂșzd fel az energiĂĄt az elƑzƑ pĂĄlya mentĂ©n egĂ©szen a szĂ­v Ă©s a tĂŒdƑk felĂ©. Érezd a tĂŒdƑben majd az egĂ©sz bordĂĄk közti terĂŒleten (beleĂ©rtve a hĂłnalj kidomborodĂĄsĂĄt is) a Qit.
    • KilĂ©gzĂ©s, mialatt mĂ©g mindig tartsd fent a gĂĄt Ă©s nemi szervek összehĂșzĂĄsĂĄt. Közben fordĂ­tsd a te-nyereidet elƑre, felfelĂ© nĂ©zƑ ujjakkal, egy olyan helyzetbe mintha valamit tolni szeretnĂ©l. A lapockĂĄk hĂșzĂłdjanak össze, Ă©s legyenek kapcsolatban a föld erƑvel. Ebben a helyzetben gyakorolj nyomĂĄst a szegycsonttĂłl a Dazhuira, Ă©s Ă©rezd hogy az erƑ a sarkon belĂ©pve feljön a keresztcsontig, ĂĄt megy a gerinc oszlopon Ă©s a lapockĂĄkon ĂĄt a kezekbe.
    • KilĂ©gzĂ©s közben Ă©rezd ezt a fenti erƑáramlĂĄst Ă©s nyĂșjtsd ki elƑre karjaidat, mintha tolnĂĄl valamit. Közben mĂ©lyrƑl Ă©s erƑteljesen ejtsd ki a tĂŒdƑ hangjĂĄt a "SzSzSzSzSz"-t. KinyĂșjtĂĄs utĂĄn Ă©rezd., hogy a tenyerektƑl a sarkadig egy egĂ©szet alkotsz.
    • LĂ©legezz be egy keveset Ă©s hĂșzd össze a vĂ©gbĂ©l közĂ©psƑ rĂ©szĂ©t, Ă©s hĂșzd fel a nemi szerveket. FelhĂșzĂĄsnĂĄl Ă©rzĂ©keld mind a kĂ©t kezed ujjainak vĂ©gĂ©t. SzorĂ­tsd össze ujjaid vĂ©gĂ©t a hĂŒvelykujjadon, kĂŒlönösen nyomĂĄst gyakorolva a kisujjra. Ezt a tartĂĄst hĂ­vjĂĄk "csƑr"-nek. Érezd hogy a gĂĄtbĂłl felhĂșzĂłdĂł erƑ Ă©s az ujjak vĂ©gĂ©n lĂ©vƑ erƑ egyesĂŒl egy erƑben.
    • LĂ©legezz be egy keveset, hajlĂ­tsd a könyököd miközben a "csƑr"-t lefelĂ© szorĂ­tod. HĂșzd össze a vĂ©gbĂ©l közĂ©psƑ rĂ©szĂ©t. Érezd, hogy a gĂĄt Ă©s nemi szervek energiĂĄja befelĂ© hĂșzza a "csƑr”-t.
    • LĂ©legezz be egy keveset, Ă©s hĂșzd a "csƑr”-t Ă©s a könyököt annyira közel a testhez, hogy zĂĄrni tudjad azt energetikailag, Ă©s ĂșjbĂłl szorĂ­ts rĂĄ a gĂĄt Ă©s nemi szervek tĂĄjĂ©kĂĄra.
    • KilĂ©gzĂ©s közben nyisd ki a tenyered, Ă©s nyĂșjtsd ki karodat tested mellet lefelĂ©, mintha valamit tolnĂĄl a lĂĄbad irĂĄnyĂĄba. Közben lazĂ­tsd fel a gĂĄti Ă©s nemi szervi hĂșzĂĄst. Tenyereid nĂ©zzenek lefelĂ©, Ă©s ujjaid tĂĄrd kifelĂ©. TolĂĄs közben a tenyĂ©r alja legyen hangsĂșlyozva. Közben ejtsd ki a vese hangjĂĄt a HÚÚÚÚÚÚ-t. Amikor a tenyereid leĂ©rtek csĂ­pƑ magassĂĄgba, fordĂ­tsd lefelĂ© nĂ©zƑ tenyereidet kifelĂ© addig, mĂ­g ujjaid rĂ©zsĂșt hĂĄtra mutatnak. A kisujjon Ă©s a hĂŒvelykujjon Ă©rezhetƑ legyen a feszĂŒlĂ©s. Ugyancsak tĂĄrd szĂ©t lĂĄbujjaidat kifele. Eközben nyĂșjtsd ki a nyelved mellkasod irĂĄnyĂĄba ameddig tudod, nĂ©zz az orrod hegye felĂ©. Érezd hogy a nemi szervektƑl egyenesen feljön egy Ă©rzet a nyelvhez.
    • BelĂ©gzĂ©s, Ă©s ettƑl a ponttĂłl ismĂ©teld a 7-es pontban leĂ­rtakat a következƑ hangokkal: a tĂŒdƑ hangja helyett hasznĂĄld a mĂĄj SSSSSSSS hangjĂĄt; a vese hangja helyett hasznĂĄld a szĂ­v HAAAAAA hangjĂĄt; majd ismĂ©teld a gyakorlatot ismĂ©t a 7-es ponttĂłl a következƑ hangokkal: a tĂŒdƑ hangja helyett hasznĂĄld a lĂ©p KHÚÚÚÚÚ hangjĂĄt; a vese hangja helyett hasznĂĄld a HĂĄrmas MelegĂ­tƑ HÍÍÍÍÍÍÍ hangjĂĄt.
    • VĂ©gĂ©n fordĂ­tsd a nagy lĂĄbujjaidat illetve a sarkaidat vĂĄltakoztatva befelĂ© mĂ­g egymĂĄs mellĂ© nem Ă©rnek. LazĂ­tsunk Ă©s figyeljĂŒk a Qi szĂ©tterjedĂ©sĂ©t a kezekben, a lĂĄbakban Ă©s a nyelvben, Ă©s hogyan terjed szĂ©t az erƑ a lapockĂĄk tĂĄjĂ©kĂĄrĂłl.
    • GyƱjtsd a Qit a köldökbe.
    • VĂ©gezd el a Csont LĂ©gzĂ©s gyakorlatot.

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 7. Vas HĂ­d

    Ez a gyakorlat elƑl Ă©s hĂĄtul növeli az erƑt, Ă©s a pĂłlyĂĄk közti energia ĂĄramlĂĄsĂĄnak sebessĂ©gĂ©t.

    a. Yang ållåsban végzett Vas Híd

    Ez a gyakorlat igen nagy mennyiségƱ Qit tud létrehozni, mely a håton felemelkedik a fejbe.

    • Álljunk egyenesen pĂĄrhuzamos talpĂ©lekkel, könnyƱ keresztcsonttal. A mutatĂł Ă©s hĂŒvelykujjat Ă©rintsĂŒk össze, a többi ujjat pedig hagyjuk szabadon egymĂĄs mellett. A karok lĂłgjanak kissĂ© mögöttĂŒnk tartva a kezeket.
    • KilĂ©gzĂ©ssel hĂșzzuk be a hasfalat, majd lĂ©legezzĂŒnk be annyit, amennyit bĂ­runk. EmeljĂŒk fel a kezĂŒnket felfelĂ© nĂ©zƑ tenyĂ©rrel a derekunk mögött. (Ez kinyitja a szegycsontot, aktivizĂĄlja a csecsemƑmirigyet, nyĂșjtja a pajzsmirigyet Ă©s a kĂŒlsƑ pĂłlyĂĄkat.
    • Tartsuk a csĂ­pƑt a lĂĄbakkal egyĂŒtt, mivel ĂŒgyelnĂŒnk kell a következƑkben arra, hogy ne a csĂ­pƑbƑl hanem az egĂ©sz hĂĄtbĂłl indĂ­tva hajoljunk hĂĄtra. Csak Ă­gy tudnak nyĂșlni az kĂŒlsƑ pĂłlyĂĄk. Ne hajoljunk majd tĂșlzottan hĂĄtra sem, mert kĂĄros lehet, sƑt feszĂ­tsĂŒk meg a feneket Ă©s a combot a problĂ©mĂĄk elkerĂŒlĂ©se vĂ©gett. Ha Ă­gy vĂ©gezzĂŒk, akkor a keresztcsont lefelĂ© szorĂ­t, Ă©s ez csökkenti a derĂ©k terhelĂ©sĂ©t. A tĂ©rdeket tartsuk szilĂĄrdan zĂĄrva.
    • SzorĂ­tsd össze a fogaidat. Miközben hĂĄtrahajolsz, a fejet is döntsed hĂĄtra, Ă©rzĂ©kelve a nyaki pĂłlyĂĄk nyĂșlĂĄsĂĄt. Ügyelj viszont arra, hogy a fejet ne ejtsd hĂĄtra, mert az kĂĄros a nyaki csigolyĂĄkra. Ha kĂ©nyelmetlenĂŒl Ă©rzed magad ebben a helyzetben, az azt jeleni, hogy tĂșlsĂĄgosan hĂĄtrahajoltĂĄl. NĂ©zz hĂĄtra, Ă©s ennek a segĂ­tsĂ©gĂ©vel nyĂșjtsd a nyaki pĂłlyĂĄkat. Ha ezt helyesen teszed, Ă©rezheted hogy a felsƑtested emelkedni kezd, melyet követƑen, nem sokkal rĂĄ, a hasfal is nyĂșlni kezd. Ha mĂĄr ezt Ă©rzed, akkor nyomd elƑre a medencĂ©det, ĂŒgyelve arra, hogy a fenĂ©k Ă©s a comb erƑsen feszĂŒljön. Ebben a helyzetben Ă©rezd, hogy a mellcsont elƑre Ă©s fel hĂșz. EnnĂ©l a rĂ©sznĂ©l az a jĂł, ha a felsƑtest is legalĂĄbb annyira hajlik mint a derĂ©k.
    • SzorĂ­tsd össze szorosan a hĂŒvelyk Ă©s mutatĂł ujjadat, a karodat Ă©s a vĂĄlladat. Ez rögzĂ­ti a helyzetedet.
    • Tartsd bent a levegƑt ebben a helyzetben mĂ­g bĂ­rod.

    Az izom csatorna amire itt koncentrĂĄlni kell, a következƑ: a mĂĄsodik, harmadik Ă©s negyedik lĂĄbujjaktĂłl indul de rögtön szĂ©t is vĂĄlik kĂ©t rĂ©szre. Az egyik elƑl fut fel az orr aljĂĄig, a mĂĄsik hĂĄtul a gerinc közepĂ©nek magassĂĄgĂĄig, ahol is talĂĄlkozik a kĂ©t oldal a gerincen.

    b. Yin ållåsban végzett Vashíd

    • KilĂ©gzĂ©s. EgyenesedjĂŒnk fel, Ă©s hozzuk a kezĂŒnket elƑre, de tartsuk meg a kezet az elƑbbiek szerint. DƑljĂŒnk elƑre, a fej lĂłgjon, Ă©s a kezekkel Ă©rintsĂŒk meg a földet. Ne hasznĂĄljunk ehhez erƑt. Akkor jĂł a gyakorlat, ha nem a hĂĄt felsƑ hanem az alsĂł rĂ©szĂ©t görbĂ­tjĂŒk a legjobban. Ha a hasfalat rĂĄ tudjuk tenni a combunk elĂŒlsƑ rĂ©szĂ©re, akkor biztos hogy a hĂĄt alsĂł rĂ©szĂ©bƑl dƑltĂŒnk elƑre.
    • Érezd hogy a Qi lefolyik a fejbe Ă©s a hĂĄtba, majd a nyelvbe is. A hĂĄrom kinyĂșjtott ujjunk majdnem Ă©rintik egymĂĄst. Érezd hogy a Qi a jobb kisujjaidtĂłl a bal kisujjaidig ĂĄramlik, felemelkedik a bal karon a gerinchez, a fejhez Ă©s lesĂŒllyed a köldökig. IdƑzz ebben a helyzetben lazĂĄn addig, mĂ­g a Qi akadĂĄlytalanul nem fog ĂĄramlani. NĂ©ha Ă©rezhetƑ egyfajta vibrĂĄciĂł, melyet engedjĂŒk szĂ©tterjedni az egĂ©sz testben.
    • Álljunk fel lassan, hogy elkerĂŒlhessĂŒk a szĂ©dĂŒlĂ©st. zt a gyakorlatot csak addig vĂ©gezzĂŒk mĂ­g kĂ©nyelmes, kĂŒlönben a Qi ĂĄramlĂĄsa akadĂĄlyoztatott lesz.

    c. Vashíd gyakorlata tårs segítségével

    • VegyĂŒk fel a gyakorlat Yang helyzetĂ©t. TĂĄrsuk ĂĄlljon oldalunkon Ă©s tegye egyik kezĂ©t mellkasunk felsƑ rĂ©szĂ©hez, a mĂĄsikat pedig a hĂĄtunkhoz. Ebben a helyzetben tĂĄrsunk Ăłvatosan kezdjen tolni lefelĂ© bennĂŒnket a mellkasunkon lĂ©vƑ kezĂ©vel. A tolĂĄsok rövid ideig tartsanak a tĂșlerƑltetĂ©st elkerĂŒlve.
    • VegyĂŒk fel a gyakorlat Yin helyzetĂ©t. TĂĄrsunk ĂĄlljon szemben velĂŒnk, majd hajoljunk elƑre a VashĂ­d Yin gyakorlatĂĄhoz. Tegye tĂĄrsunk tenyereit a vĂĄllainkra, Ă©s kezdjen el tolni velĂŒk. Tartsunk ellen ennek a tolĂĄsnak. Ezeket követƑen vĂ©gezd el a Csont LĂ©gzĂ©st Ă©s az ErƑ Gyakorlatot. A gyakorlatok utĂĄn kicsit sĂ©tĂĄlj vagy fekĂŒdj hanyatt, Ă©s masszĂ­rozd a hasfalat az aktĂ­v Qi keringĂ©s Ă©rdekĂ©ben jobbrĂłl balra.

    A Nyolc Alapgyakorlat (八基本功): 8. Vas RĂșd gyakorlata

    A Vas RĂșd gyakorlata nagyon megerƑsĂ­ti a elĂŒlsƑ Ă©s hĂĄtulsĂł pĂłlyĂĄkat.

    • Helyezz kĂ©t szĂ©ket testhossz tĂĄvolsĂĄggal egymĂĄssal szemben.
    • FekĂŒdj hanyatt a kĂ©t szĂ©kre Ășgy, hogy az egyiken csak a sarkaid vannak, a mĂĄsikon hol a fejhĂĄtad csak, hol pedig a vĂĄllaiddal egyĂŒtt a fejed is. Lehet gyakorolni mind a kĂ©t helyzetbe a Vas Rudat, de ha a vĂĄllaid is a szĂ©ken van, akkor sokkal hosszabb ideig vĂ©gezd a gyakorlatot. Tedd a kezeidet gyomrodra egymĂĄson Ășgy, hogy a bal egyen felĂŒl. FeszĂ­tsd le a lĂĄbfejeidet mely segĂ­teni fog a megfelelƑen egyenes helyzet felvĂ©telĂ©hez, kĂŒlönöskĂ©ppen a derĂ©k tĂĄjĂ©kĂĄn.
    • Ebben a helyzetben vĂ©gezzĂŒnk hasi lĂ©gzĂ©st. A nyelv legyen a szĂĄjpadlĂĄson, Ă©s keringessĂŒnk a lĂ©gzĂ©s közben a TƱz Körön.
    • NĂ©hĂĄny hĂ©t mĂșlva, mikor a gyakorlat mĂĄr könnyebben megy, a szĂ©keket egyre jobban eltĂĄvolĂ­thatjuk egymĂĄstĂłl. VĂ©gezd kitartĂłan a keringetĂ©st ebben a helyzetben, ĂŒgyelve hogy a nyak azĂ©rt ne feszĂŒljön tĂșl.

    Ha mĂĄr ebben a helyzetben is könnyedĂ©n idƑzöl, akkor tehetsz sĂșlyt a hasadra, vagy akĂĄr valaki rĂĄ is ĂŒlhet. Alkalmazd a fokozatossĂĄg elvĂ©t. A gyakorlat vĂ©gĂ©n gyƱjtsd össze a Qit Dantianben, majd alkalmazd a Csont LĂ©gzĂ©st.

      A Yi Jin Jing a Qi gyakorlatok titka. KĂŒlönböztethessem meg tisztĂĄn Ă©s mondhassam el rĂ©szleteiben. Az Ƒsi tanĂ­tĂł adta tovĂĄbb nekĂŒnk a test erƑsĂ­tĂ©sĂ©nek ezt a mĂłdszerĂ©t. "ÉjfĂ©l elƑtt Ă©s dĂ©lutĂĄn nem szabad hibĂĄznod. StabilizĂĄld a Qit Ă©s sƱrĂ­tsd a Shent hogy bezĂĄrd az Ă©rzelmi tudat majmĂĄt. A kĂ©t kĂ©z tartja egymĂĄst, ĂŒlj keresztezett lĂĄbbal. Ismerd fel a szĂŒletĂ©s elƑtti Tai Ji elsƑdleges forrĂĄsĂĄt. Ez a hely a test megelevenĂ­tĂ©sĂ©nek mĂłdja." Hunyd le a szemed Ă©s szabĂĄlyozd a lĂ©gzĂ©st. MilliĂł kapcsolat kiĂŒrĂŒl. Az összes gondolat eltƱnik, Ă©s a Tiszta Földhöz tartozol. A Qi ĂĄtjĂĄrja a teljes eget, Ă©s elĂ©ri a hideg földet. Nem Ă©rdekes ha a szellem ki Ă©s be lĂ©p egyetlen lĂ©legzetben. A Qi ĂłceĂĄnja Ă©s hullĂĄmok ezernyi rĂ©tege kavarog. Ez a VĂ­z Qi kĂ©pes Ă©szakra menni. A folyĂł megfordulhat Ă©s felfelĂ© szĂĄllĂ­t a Kuen Luenben. FehĂ©r felhƑ szĂĄll a fej felĂ©, Ă©des harmat kĂ©pzƑdik. A hĂĄt mögötti hĂĄrom kapu azonnal megnyĂ­lik. Arany fĂ©ny ragyog az Ă©let Ă©s a halĂĄl kapujĂĄban. A Qi bƑsĂ©gesen ĂĄrad, Ă©s feljut (kering) a tetƑre. Ekkor kĂ©pes leszel összekapcsolĂłdni az Ă©ggel, majd visszavezetni a Shen völgyĂ©be. A TƱz Ă©s VĂ­z emelĂ©se Ă©s sĂŒllyesztĂ©se szĂŒksĂ©ges. A fehĂ©r tigris be van zĂĄrva a zöld sĂĄrkĂĄny barlangjĂĄba. Amikor Ɛk talĂĄlkoznak a Shen Ă©s a Qi felemelkednek. Megint vigyĂ©l 6-6-36-ot, kevĂ©s ember tudja. A csodĂĄlatos kulcs a Kan Ă©s a Li. FordĂ­tsd meg, feleltesd meg Ă©s vegyĂ­tsd Ɛket, a csodĂĄlatossĂĄg elĂ©ri az okkultot. Amikor jön, olyan mint az acĂ©l rĂșd, amikor megy lĂĄgy mint a pamut. Damo adta ĂĄt a test edzĂ©sĂ©nek gyĂłgyfĂŒvĂ©t, föl a Niwan pontig Ă©s le a Yongquanig. Amikor a Qi elĂ©ri a köldököt a FehĂ©r Daru repĂŒl. Amikor megfordĂ­tod a kĂ©pet az edzĂ©s kezdetĂ©n, ahol mĂ©g mindig keresztbevetet lĂĄbbal ĂŒlsz, szĂĄllĂ­tod a Qit, Ă©lsz, ĂŒlsz, lefekszel, emlĂ©kezz a Jing legyen bƑsĂ©ges, a Shen pedig teljes. Ekkor a Qi termĂ©szetesen kerek. A Shen Ă©s a Qi bƑsĂ©ges a kesztyƱ nem merĂŒl ki. Ez ismĂ©t kĂŒlönbözik mĂĄs stĂ­lusoktĂłl. Ha kĂ©pes vagy felismerni ezt az informĂĄciĂłt, kemĂ©ny lehetsz mint az arany Ă©rc vagy mĂĄs fĂ©m. Ügyelj minden lĂ©pĂ©sedre Ă©s minden mozdulatodra. Ez az igazi szĂłbeli titok a hallhatatlan legendĂĄbĂłl. EmlĂ©kezz a Yi Jin Jingre szilĂĄrdan, edzd a tested mint a nyers vasat. Csak ekkor leszel kĂ©pes elrepĂ­teni a tested az Arany PalotĂĄba."

      Lu Dongbin, a belsƑ módszerek frissentartója

    Qi Kiterjesztése

    Ennek a gyakorlatnak az elsajĂĄtĂ­tĂĄsa, az egyĂ©n teljes beleĂ©lĂ©sĂ©t kĂ­vĂĄnja. Mivel a Qit közvetlenĂŒl terjesztjĂŒk szĂ©t a testĂŒnk minden pĂłlusĂĄba, a tudaton kĂ­vĂŒl semmilyen mĂĄs eszközt nem hasznĂĄlunk. A kiterjesztĂ©st vĂ©gezhetjĂŒk be- illetve kilĂ©gzĂ©s alatt is, a gyakorlĂł sajĂĄt belĂĄtĂĄsa szerint. A kiindulĂł alapĂĄllĂĄs is lehet tetszƑleges, de a Csont lĂ©gzĂ©s tartĂĄsa terjedt el a legjobban. A hatĂ©kony kiterjesztĂ©shez elƑször Ă©rdemes tudatosĂ­tani a test teljes energetikai ĂĄllapotĂĄt, a lehetƑ legegyszerƱbben megragadva azt egy Ă©rzĂ©sben. Ezt követƑen tudatunk GanjĂĄval, vagyis erƑs hatĂĄrozottsĂĄgĂĄval, a megragadott összes Ă©rzetĂŒnket szĂ©tterjesztjĂŒk egyenletessĂ© tĂ©ve azokat az egĂ©sz testben. A gyakorlat nĂ©hĂĄny mĂĄsodpercet vegyen igĂ©nybe. A Qi egyenletes eloszlĂĄsĂĄnak fenntartĂĄsa ĂĄllandĂł könnyƱsĂ©g-Ă©rzettel, mozgĂ©konysĂĄggal Ă©s egĂ©szsĂ©ggel jĂĄr. A gyakorlat bĂĄrmikor vĂ©gezhetƑ, akĂĄr utazĂĄs vagy munka közben, amikor is a Qi a test bizonyos rĂ©szein elakad, hiĂĄnyt (Xu) illetve többletet (Shi) okozva. A gyakorlatok elosztĂĄsa a hĂ©t kĂŒlönbözƑ napjain:

    • HĂ©tfƑ: Fa ĂĄllĂĄs, Arany Üst TartĂĄsa
    • Kedd: Fa ĂĄllĂĄss, Arany TeknƑc Ă©s VĂ­zi Bivaly gyakorlata
    • Szerda: Fa ĂĄllĂĄs, Arany TeknƑc Ă©s VĂ­zi Bivaly gyakorlata, FƑnix gyakorlata
    • CsĂŒtörtök: Fa ĂĄllĂĄs, FƑnix gyakorlat, Vas HĂ­d
    • PĂ©ntek: Fa ĂĄllĂĄs, Vas HĂ­d, Vas RĂșd
    • Szombat: Fa ĂĄllĂĄs Ă©s egyĂ©b szabadon vĂĄlasztott gyakorlat
    • VasĂĄrnap: Fa ĂĄllĂĄs

    Javasolt irodalom Ă©s forrĂĄsok

    1. Jiaqing chongxiu yitongzhi 嘉慶重修一統志. The Ricci Institute Library Online Catalog.
    2. 金钟罩 (中国传统武术中的一种武术功能)
    3. 硬气功
    4. Dong Zhangshan - Nanjing Wushu EgyesĂŒlet Wudang Gong Research Association
    5. Simoncsics PĂ©ter: KĂ­nai akupunktĂșra rĂ©gen Ă©s ma
    6. Debreceni LĂĄszlĂł: Klinikai akupunktĂșra
    7. Mantak Ă©s Maneewan Chia: A Tao gyĂłgyĂ­tĂł fĂ©nyĂ©nek felĂ©bresztĂ©se I. – II.
    8. Yang Jwing – Ming: A KĂ­nai Qigong gyökere
    9. Dr. Pålos Istvån: Kínai légzésteråpia
    10. Wu Cheng – En: Nyugati utazĂĄs, avagy a MajomkirĂĄly törtĂ©nete
    11. Ted Kaptchuk könyve
    12. Dr. Paul D. Zmiewski: A tƱszĂșrĂĄs Ă©s Ă©getĂ©s gyĂłgymĂłdja
    13. B. Auteroche – P. Navailh: Diagnózis a kínai orvoslásban
    14. ...

    ❀ ❀ ❀

    Köszönetet mondunk minden barĂĄtunknak, mindazon szerzƑknek, tanĂ­tĂłknak, buddhistĂĄknak Ă©s harcmƱvĂ©szeknek, akik hozzĂĄjĂĄrultak a harcmƱvĂ©szet-törtĂ©neti-, buddhista-, bölcseleti Ă©s egyĂ©b tanĂ­tĂĄsokkal, Ă­rĂĄsokkal, tanulmĂĄnyokkal, jegyzetekkel minden Ă©rzƑ lĂ©ny tanĂ­tĂĄsĂĄhoz Ă©s tanulĂĄsĂĄhoz. BuddhĂĄk Ă©s Mesterek tanĂ­tĂĄsait megosztani Ă©rdem, mindezen Ă©rdemeket felajĂĄnljuk az összes BuddhĂĄknak. A Xing Long Tang elfogulatlan, pĂĄrtatlan, szektarianizmustĂłl mentes elv alapjĂĄn törekszik a DharmĂĄt, a Chan hagyomĂĄnyvonal tanĂ­tĂĄsĂĄt, a harcmƱvĂ©szeti stĂ­lusok törtĂ©neteit megosztani. 武林一家! 阿弥陀佛!

    Xing Long Tang | 2015 v1; elsƑ kiadás
    Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 licenc alkalmazĂĄsĂĄval | 署名-非商业性使用-禁止演绎 4.0 国际
    Ha hibĂĄkat, megjelenĂ©si vagy egyĂ©b problĂ©mĂĄkat talĂĄlsz, Ă­rj nekĂŒnk: master [at] rgm [pont] hu

    武林一家 |

    vissza | ❀ index | ❀ harcmƱvĂ©szeti jegyzetek Ă©s publikĂĄciĂłk




    0

    XING LONG TANG 醒龙堂 中国武术研究会 | Honorary President: ZHANG ERYU Grandmaster | Master: XIAO FENG | Contact us: master [at] rgm.hu
    Member of Hungarian Traditional Gong-Fu and Wushu Federation | HQ & Cultural Xchange: CHINESE ART CENTER 匈中文化交流中心.
    Your use of this website is subject to, and constitutes acknowledgement and acceptance of, our Terms & Conditions @ 1995-2017
    How you may Enhance your Health, Combat Efficiency, Mental Freshness and Spiritual Joy through autentic Gong Fu and Chan Teachings